Programy wertykalne wsparciem dla nie-prawników rozwiązujących problemy prawne

Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy

Programy z informacjami prawnymi dla księgowych, kadrowców czy np. specjalistów ds. BHP istotnie różnią się od systemów informacji prawnej, bo ich odbiorcą najczęściej są nie-prawnicy. W odróżnieniu od tych dla prawników, gdzie dominuje prawodawstwo oraz bogate zbiory orzeczeń, w tzw. programach wertykalnych jest mix dokumentów, narzędzi oraz usług dopasowanych do potrzeb specjalistów.

26.02.2021

Zmiany w prawie dokładają obowiązków księgowym

Ordynacja VAT Rachunkowość

Pakiet Slim VAT obowiązuje, ale w kategoriach „slim” to możemy mówić aktualnie o czasie pracy właścicieli biur rachunkowych. Z całą pewnością go przybyło. Znowelizowane uregulowania dotyczące faktur korygujących wprowadziły i przedsiębiorców, i księgowych w stan konsternacji. Przedsiębiorcy, zamiast prowadzić biznes, muszą analizować przepisy – twierdzą Edyta Zaniewicz i Janina Gajewska.

26.02.2021

Władza wprowadza bezprawne ograniczenia i boi się rozproszonej kontroli konstytucyjności

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Jesteśmy świadkami bezprecedensowego buntu przedsiębiorców przeciwko polskiej władzy. Wbrew „zakazom” otworzyły się restauracje, hotele, siłownie. Pokazuje to skalę desperacji przedsiębiorców. Państwo zamroziło popyt i podaż, czyli gospodarkę. Ograniczyło w ten sposób konstytucyjne wolności i prawa. Fundamentalny jest sposób wprowadzania takich ograniczeń i rola Trybunału Konstytucyjnego.

25.02.2021

Strony internetowe firm pod czujnym okiem UOKiK

Rynek i konsument Nowe technologie

Jedną z nowych kompetencji Prezesa UOKiK ma być możliwość blokowania przez niego stron internetowych przedsiębiorców, co ma przyczynić się do poprawy ochrony konsumentów w internecie oraz zwiększenia skuteczności działań. Ale to kontrowersyjny projekt - piszą radcowie prawni Karolina Łasowska i Marcin Wnukowski z kancelarii Squire Patton Boggs.

24.02.2021

Sygnalista w organizacji to korzyści, nie obciążenie

Prawo gospodarcze RODO

To na menedżerach i właścicielach firm ciąży odpowiedzialność polegająca na tym, aby system sygnalizacyjny nie był obciążeniem i zbędnym wydatkiem, ale stał się instrumentem zmiany i poprawy kultury organizacyjnej, dzięki której organizacja będzie mogła długofalowo osiągać lepsze rezultaty, a także unikać sankcji administracyjnych lub je istotnie minimalizować

23.02.2021

Interpretacja w sprawie kart paliwowych nie rozwiązuje żadnych problemów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Interpretacja jest napisana w sposób chaotyczny, gdyż Ministerstwo Finansów wskazuje w warunkach odbiorcę, ale nie wskazuje o którego odbiorcę chodzi. Nie wyjaśnia także, jak w poszczególnych modelach biznesowych należy podchodzić do kwestii kart paliwowych. Nie wiadomo też, co robić, gdy kartami paliwowymi płacone są inne niż paliwo produkty – pisze Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy.

23.02.2021

Zatory płatnicze - są precedensowe decyzje Prezesa UOKiK

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Spośród wszczętych blisko 100 postępowań w pierwszym roku obowiązywania nowych regulacji o zwalczaniu zatorów płatniczych, cztery zostały w ostatnim czasie zakończone wydaniem precedensowych decyzji. Pokazują one przedsiębiorcom zarówno za co może ich spotkać kara jak i w jaki sposób można się przednią uchronić - piszą Katarzyna Racka (fot.) i Weronika Herbet

22.02.2021

Trociuk: Bezprawne rozporządzenia rządu uderzają w obywateli

Prawo karne Prawo cywilne

Niewprowadzenie w związku z pandemią koronawirusa stanu nadzwyczajnego, który upoważniałby do wprowadzania ograniczeń, a więc i nakładania kar, to jest grzech pierworodny obecnej sytuacji prawnej - uważa Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. I podkreśla, że niedopuszczalne jest ograniczanie konstytucyjnych praw przy pomocy rozporządzeń.

22.02.2021

Opiekuńczy i otwarty na rozwój – odpowiedzialny pracodawca w czasach kryzysu

HR

Ostatni rok przyniósł diametralne zmiany w funkcjonowaniu wielu biznesów. Pracodawcy stanęli przed wieloma trudnymi decyzjami dotyczącymi m.in. redukcji etatów czy optymalizacji kosztów. Jak wynika z najnowszego raportu Nationale-Nederlanden „Benefity pracownicze w dobie pandemii”, co drugi polski przedsiębiorca odczuł negatywny wpływ pandemii na kondycję finansową

22.02.2021

Centra edukacji włączającej mają wzmocnić nauczanie specjalne

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nowa diagnoza i ocena funkcjonowania dziecka miałaby być bardziej skonkretyzowana, nauczyciele i rodzice, którzy otrzymaliby ją, mieliby więcej wskazówek i zaleceń do pracy z uczniem - o pomysłach zmian w kształceniu specjalnym mówi Zyta Czechowska, nauczycielka, wykładowczyni akademicka.

20.02.2021

Więcej czasu potrzeba także na złożenie schematów podatkowych

CIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zapowiada przesunięcie terminu na złożenie CIT-8. Zamiast do końca marca firmy będą miały czas do 30 czerwca 2021 roku. Jednocześnie wydłużony powinien jednak zostać także czas na złożenie formularza MDR-3 dotyczącego schematów podatkowych – piszą eksperci kancelarii GWW.

19.02.2021

Agencja celna nie uniknie odpowiedzialności

Doradca podatkowy Finanse Transport

Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonują obrotu towarowego z zagranicą są obowiązani zgłosić towar do procedury celnej. Najczęściej są do tego przygotowani - mają wybranego pośrednika (agencję celną), który dokona za nich formalności przed organami celno-skarbowymi. Pytanie tylko, czy zawsze wiedzą, jaki rodzaj współpracy podjąć i czy… nie jest im on narzucany – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

19.02.2021

Notarialne poświadczenie podpisów konieczne w obrocie prawnym

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zbycie udziału w spółce z o.o. lub jego części oraz zastawienie udziału wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a niezachowanie tej formy powoduje nieważność umowy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego - piszą adwokat Piotr Kwasiborski i radca prawny Tomasz Żak.

19.02.2021

Adwokat Klima-Piotrowska: Adwokatura przed zmianami już nie ucieknie

Prawnicy

Uregulowanie kwestii reklamy, możliwości zatrudnienia na umowę o pracę, w końcu informatyzacja i dostosowywanie się do zmian na rynku i dużej konkurencji - to priorytety stojące przed adwokaturą. Zamykanie oczu na problemy spowoduje jedynie dalszy odpływ adwokatów - mówi adwokat Natalia Klima-Piotrowska, kandydująca na dziekana ORA w Katowicach.

19.02.2021

Strategia ponadlokalna nie zastąpi strategii rozwoju gminy

Samorząd terytorialny

Strategia rozwoju gminy nadal pozostanie podstawowym narzędziem zarządzania strategicznego samorządu. Strategię ponadlokalną mogą opracowywać „gminy sąsiadujące, powiązane ze sobą funkcjonalnie”. Jeżeli w jej opracowaniu uczestniczą wszystkie gminy z terenu danego powiatu, jest przygotowywana z udziałem powiatu - pisze dr Joanna Cieślińska z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

18.02.2021

Prof. Wierczyński: Zmiany na liście czasopism bezprawne, kiedyś do cofnięcia

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Dopisując bez konsultacji z Komisją Ewaluacji Nauki nowe pozycje do listy czasopism punktowanych, lub podnosząc niektórym punktację, minister złamał prawo. Te decyzje będą zapewne kiedyś anulowane, a już teraz mogą trafić do prokuratury - mówi dr hab. Grzegorz Wierczyński, prof. UG, przewodniczący Zespołu do spraw Punktacji Czasopism Naukowych Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

18.02.2021

UOKiK przyspiesza - więcej postępowań, wyższe kary

Ochrona konkurencji

Ostatnie miesiące przyniosły znaczne zaktywizowanie się Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poskutkowało to wieloma karami za naruszanie zasad konkurencji i praw konsumentów, w tym rekordowej o wartości ok. 30 mld złotych oraz pierwszej, nałożonej na osobę zarządzającą przedsiębiorstwem - piszą Marcin Wnukowski, Elżbieta Żemojtel i Karolina Łasowska z kancelarii Squire Patton Boggs.

17.02.2021

Job crafting - nie zmieniaj pracy, zaprojektuj ją!

Prawo pracy HR Zarządzanie

Rok 2020 nieźle dał się we znaki pracownikom i pracodawcom. W niełatwym czasie dobrze jest sięgać po proste, sprawdzone rozwiązania. Za takie śmiało uznać można job crafting – choć w Polsce jest to stosunkowo nowy trend, sama jego idea nie jest nowością. Całkiem możliwe, że „craftujesz” już od dawna. Warto sięgnąć do genezy tego zjawiska, popartego solidnym zapleczem badań empirycznych

16.02.2021

Nieważność czy odfrankowienie - kluczowa decyzja kredytobiorcy

Kredyty frankowe

Umowy kredytów powiązanych z walutą obcą zawierają wady prawne uzasadniające ustalenie ich nieważności, albo utrzymanie ich w mocy, po eliminacji postanowień nieuczciwych. Decydujące w tym względzie jest wolne i świadome stanowisko konsumenta wyrażone w żądaniach pozwu lub w odpowiedzi na informacje udzielone z urzędu przez sąd - pisze radca prawny Kacper Sampławski.

16.02.2021