WSA: Skierowanie kierowcy na badania lekarskie wymaga dysponowania miarodajnymi dowodami

Prawo pracy

Organy zgodnie uznały, że kierowca powinien być poddany badaniu lekarskiemu w celu weryfikacji istnienia lub braku przeciwskazań do kierowania pojazdami. Decyzje zapadły w oparciu o opinię sporządzoną w innej sprawie. Z dowodu tego nie wynika jednak, by kierowca stanowił zagrożenie w ruchu drogowym. Decyzje nie mogły zatem się ostać - orzekł WSA w Gdańsku.

24.11.2020

Płatnicy składek będą raportować umowy o dzieło - projekt w konsultacjach

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało wzory deklaracji, które mają ułatwić pracodawcom raportowanie do ZUS od 1 stycznia 2021 roku umów o dzieło. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych, a resort nie ukrywa, że celem jest umożliwienie ZUS weryfikowania istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy nazwane umowami o dzieło.

24.11.2020

Instrukcja pracy zdalnej dopuszczalna, ale nie może naruszać godności pracownika

Prawo pracy Koronawirus

Niewłaściwy strój albo tło, a w nim osoby niekompletnie ubrane mogą odwrócić uwagę od najważniejszego nawet służbowego spotkania online. Pracodawcy opracowują więc zarządzenia dotyczące organizowania pracy zdalnej w domu i udziału w wideokonferencjach. Zdaniem ekspertów, takie wskazówki są wskazane, ale instrukcja nie może godzić w dobra osobiste pracowników.

24.11.2020

Pracodawca może zadbać o BHP pracowników zdalnych

Prawo pracy BHP Koronawirus

Co trzeci Polak pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Pracodawcy mogą pomóc dbać o kondycję, zapewniając między innymi dostęp do regularnych badań profilaktycznych przeciwdziałających najważniejszym problemom.

24.11.2020

RPO pyta SN, czy wszyscy funkcjonariusze pionu łączności pełnili służbę w organach bezpieczeństwa PRL

Emerytury i renty Prawo pracy

Sąd Najwyższy zbada, czy osoba, która była funkcjonariuszem Wydziału Łączności Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, funkcjonującego w latach 1984-1990, i która z chwilą rozwiązania Milicji Obywatelskiej stała się policjantem, jest osobą, która pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa. Pytanie w tej sprawie zadał RPO.

23.11.2020

Na rynku rośnie popyt na pracę tymczasową

Prawo pracy Koronawirus

Trzeci kwartał tego roku przyniósł wyraźne ożywienie na rynku pracy. Popyt na usługi HR, w szczególności na pracę tymczasową i rekrutację stałą, wzrósł znacznie w porównaniu do poprzedniego okresu - wynika z danych firm należących do Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

23.11.2020

Pracodawca może wymagać noszenia w firmie maseczek

Prawo pracy BHP Koronawirus

Jeśli warunki w firmie nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa oraz higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia zatrudnionych osób, to pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków, niezwłocznie zawiadamiając o tym przełożonego. Podpisanie zobowiązania do noszenia maseczki nie może być warunkiem przyjęcia do pracy,

23.11.2020

WSA: Uzasadnienie przyznania strażnikowi nagrody nie jest jawne

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Komendant straży miejskiej nie musi udostępnić wniosków nagrodowych oraz uzasadnień, dlaczego je przyznał. Takie uzasadnienie, niezależnie od jego formy, wpisuje się w sferę uznaniową, dyskrecjonalną. To zaś wyklucza weryfikację w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

23.11.2020

Pracodawca sprawdzi warunki pracy zdalnej. Osobiście, albo zdalnie

Prawo pracy BHP

Pracodawca może skontrolować warunki, w jakich pracownik w mieszkaniu wykonuje pracę zdalnie, gdy zasady kontroli określa regulamin pracy, albo gdy na taką kontrolę wyrazi zgodę pracownik. W przeciwnym razie może przeprowadzić kontrolę w formie zdalnej, korzystając z ankiety elektronicznej, którą wypełni sam pracownik.

23.11.2020

Polski Holding Ochrony: Wstrzymać podwyżkę stawki minimalnej

Prawo pracy Koronawirus

O wstrzymanie podwyżki minimalnej stawki godzinowej i płacy miesięcznej na 2021 rok wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego w imieniu firm branży security Polski Holding Ochrony. Powodem jest brak lub znaczne ograniczenie wpływów, przez co firmy pozbawione są dziś możliwości regulowania zobowiązań w takim kształcie, jak przed pandemią.

20.11.2020

SO: Prezes krzyczy i grozi zwolnieniem, ale to nie powód, by wypłacić mu pieniądze

Prawo pracy Finanse

Kasjer, który wbrew wewnętrznym regulacjom wypłacił prezesowi z kasy spółki pieniądze, działał na szkodę spółki. Ta mogła go więc zwolnić dyscyplinarnie, pod warunkiem, że wiedział o ich obowiązywaniu i treści - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie i przyznał odszkodowanie bezprawnie zwolnionemu pracownikowi.

20.11.2020

Rząd proponuje Pakt Społeczny dla ratowania gospodarki

Prawo pracy Koronawirus

Pakiet antykryzysowy, czyli działania z zakresu zdrowia i gospodarki, wprowadzane jeszcze w trakcie pandemii, to pierwszy etap wdrażania Paktu Społecznego – swego rodzaju umowy związków zawodowych i organizacji pracodawców w obrębie Rady Dialogu Społecznego, którą ratyfikuje rząd. W przyszłości pakt ma objąć działania w zakresie prawa pracy, gospodarki, zdrowia i nauki.

20.11.2020

W listopadzie zatrudnienie i płace dostaną zadyszki

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

W październiku 2020 roku w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6318,3 tys. osób – podał w czwartek GUS. To nieco więcej niż miesiąc wcześniej, kiedy zatrudnionych było 6312,4 tys. Mimo przyjęć do pracy nowych pracowników i dalszego przywracania wcześniejszych wymiarów etatów sprzed pandemii, zatrudnienie jest nadal niższe niż rok wcześniej o 1 proc.

19.11.2020

Rząd da pracodawcom więcej czasu na uaktualnienie badań okresowych pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus

Z obecnych 60 do 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, rząd chce wydłużyć okres, w jakim pracodawcy i pracownicy będą mieli obowiązek uaktualnienia badań okresowych. O 180 dni wydłużona zostanie też ważność badań okresowych i kontrolnych, które przestały być aktualne po 7 marca 2020 r.

19.11.2020

SO: Faktycznie dyscyplinarka, ale w świadectwie pracy może być co innego

Prawo pracy

Uwzględnienie prośby pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy w sposób dorozumiany cofa wcześniejsze oświadczenie pracodawcy. Pracownik wyraża natomiast w ten sposób swoją zgodę na taki skutek - orzekł Sąd Okręgowy w Krośnie. Choćby wprost nie została ona wyrażona.

18.11.2020

„Zielone” firmy przyciągają młode pokolenie pracowników

Prawo pracy

Coraz więcej osób w wyborze pracodawcy nie kieruje się już tylko wysokością wynagrodzenia. Rośnie znaczenie tzw. kultury pracy, satysfakcji z wykonywanych obowiązków, dobrej atmosfery w pracy czy wartości, jakie reprezentuje firma. Milenialsi wolą pracować w proekologicznych firmach. Nawet za cenę niższego wynagrodzenia – pisze dr Izabela Różańska-Bińczyk.

18.11.2020

Praca zdalna. Rewolucja, która stała się codziennością

Prawo pracy Koronawirus

Pandemia przyśpieszyła proces przechodzenia firm na pracę zdalną. O ile wcześniej pracodawcy korzystali z niej w ograniczonym zakresie, to po wybuchu COVID-19 wiele z nich wysłało pracowników do domów i wyposażyło w sprzęt. Firmy zadbały też o szkolenie pracowników i uregulowały świadczenie pracy zdalnej w dokumentach wewnętrznych – wynika z raportu kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.

18.11.2020

Pracownik nie zawsze może odbierać służbową pocztę na prywatnym komputerze

Prawo pracy RODO

Dopuszczalność lub też zakaz odbierania poczty służbowej na prywatnym komputerze powinna być jednoznacznie uregulowana w przyjętych politykach oraz regulaminach. W przypadku, gdy pracodawca wprowadza zakaz takich praktyk, pracownicy absolutnie nie mogę tego robić – wskazuje Maja Grzegorczyk, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.

18.11.2020

Pracodawca może ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów bhp

Prawo cywilne Prawo pracy BHP

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie odpowiedzialność ponosi pracodawca. Musi on zorganizować pracę tak, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że za naruszenie przepisów dotyczących bhp grozi im odpowiedzialność wykroczeniowa i karna - pisze Kinga Malcher.

17.11.2020