Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy zaszczepieni. A projekt w szufladzie

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Węgierski rząd ogłosił w czwartek, że pracodawcy będą mieli prawo do wymagania od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19. A polscy pracodawcy zwrócili się właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie im dostępu do informacji o statusie zaszczepienia pracowników. Ale rząd projekt, który to przewidywał, schował głęboko do szuflady. Mimo wzrostu zakażeń COVID-19.

29.10.2021

Medycy zmienią formę protestu - czas pracy zgodnie z kodeksem

Prawo pracy Zawody medyczne

Protestujacy przed kancelarią premiera przedstawiciele środowisk medycznych zapowiadają przekształcenie formy protestu. Zapowiadają, że bedą zachęcać medyków, aby zadbali o swoje zdrowie i nie przekraczali limitowanego etatem czasu pracy. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że placówki medyczne nie mogą pozwolić sobie na wprowadzenie norm zatrudnienia, ponieważ wtedy nie zepną się grafiki.

29.10.2021

W najbliższy weekend zmiana czasu z letniego na zimowy

Prawo pracy

W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00, co dla większości osób oznacza sen dłuższy o godzinę, ale o godzinę dłużej będą też pracować zatrudnieni tej nocy pracownicy.

29.10.2021

Pracownicy nie chcą - mikroprzedsiębiorca zwolniony z tworzenia PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego programu kapitałowego, jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Jeśli pracodawca przestanie spełniać jakikolwiek warunek, od którego ono zależy, będzie zobowiązany wdrożyć PPK w swojej firmie.

29.10.2021

Rada Przedsiębiorczości wzywa do ułatwienia cudzoziemcom dostępu do rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W jej ocenie obecna sytuacja, w której brakuje pracowników zarówno do prac specjalistycznych, jak i prac prostych, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju firm działających w Polsce.

28.10.2021

SN: Porozumienie ze związkami zawodowymi nie jest źródłem prawa

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Porozumienie zawarte pomiędzy inwestorem zamierzającym nabyć akcje spółki, którego akcjonariuszami są pracownicy, a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w tej spółce, nie stanowi źródła prawa pracy jako nie oparte na ustawie - to najnowsza uchwała podjęta przez Izęa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów przy jednym zdaniu odrębnym.

28.10.2021

Wkrótce ustawa o ochronie sygnalistów – nowe obowiązki dla firm coraz bliżej

Prawo pracy Prawo europejskie

Ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa ma wejść w życie zaraz po ogłoszeniu. Podmioty w sektorze prywatnym zatrudniające co najmniej 50 i mniej niż 250 pracowników mają mieć czas do 17 grudnia 2023 r. na stworzenie regulaminów zgłoszeń wewnętrznych. Ze względu na stosunkowo krótki okres vacatio legis, konieczne jest szybkie podjęcie prac nad regulaminami zgłoszeń.

27.10.2021

MEiN: Godziny ponadwymiarowe niesprawiedliwe, więc będzie ich mniej

Kadry w oświacie Prawo pracy

Cztery dodatkowe godziny pensum, osiem godzin rejestrowanych i zmiany dotyczące urlopów wypoczynkowych - to plan ministerstwa na zmiany w Karcie Nauczyciela. Poza dużo poważniejszymi konsekwencjami tej zmiany, jak możliwe cięcia nawet 40 tys. etatów, ograniczy ona liczbę godzin ponadwymiarowych. Zdaniem MEiN, będzie to sprawiedliwe, bo nie wszyscy nauczyciele mieli takie godziny.

26.10.2021

Bezrobocie spada, ale dalej jest wyższe niż przed pandemią

Rynek Prawo pracy

We wrześniu 2021 roku bezrobocie wyniosło 5,6 proc., co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca 0,2 pkt proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii stopa bezrobocia jest nadal wyższa, aczkolwiek różnica stopniowo ulega zmniejszeniu. We wrześniu 2019 roku wskaźnik ten wynosił 5,1 proc.

25.10.2021

BCC: Należy wprowadzić kryterium dochodowe do świadczeń społecznych

Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

Stale rosnąca liczba emerytów i rencistów, szacowana w przyszłym roku na 8,2 mln osób oraz odpływy z rynku pracy - spadek o ok. 200 tys. osób w wieku produkcyjnym, wzrost o blisko 200 tys. osób w wieku emerytalnym, to zagrożenia w zakresie ubezpieczeń społecznych – wynika z podsumowania BCC dotychczasowych działań rządu. Raport o ubezpieczeniach społecznych wskazuje też na utrzymującą się niską wydolność funduszy w FUS.

25.10.2021

Ministerstwo w ustalaniu zasad dotacji na odprawy w górnictwie szybsze od ustawodawcy

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Na najbliższym posiedzeniu Senat ma zająć się uchwaloną 1 października przez Sejm nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw. Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych już skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych.

25.10.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach kierowców zawodowych

Prawo pracy Prawo europejskie

W piątek, 22 października 2021 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o uprawnieniach kierowców zawodowych. Zmiany dotyczą w szczególności szkolenia osób zamierzających wykonywać lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy, nadzoru nad ośrodkami szkolenia oraz dostosowania obiegu dokumentów i danych o prowadzonych szkoleniach do wymagań określonych w dyrektywie 2006/126/WE.

25.10.2021

SA: Niskie kwalifikacje pracownika nie świadczą o pozorności umowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczen Społecznych twierdził, że zatrudnienie menedżera do spraw marketingu było fikcyjne i ukierunkowane na nabycie przez niego uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Okoliczności, które miały na to wskazywać, to niskie kwalifikacje pracownika, wygórowane wynagrodzenie i brak działu marketingu w firmie. Sądy jednak nie uznały tych argumentów.

25.10.2021

Wypalenie zawodowe zbiera żniwo, ale w wykazie chorób go nie ma

Prawo pracy BHP

Rośnie liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, coraz poważniej mówi się też o problemie wypalenia zawodowego pracowników. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała je już na listę chorób zawodowych, ale resort zdrowia nie planuje żadnych prac legislacyjnych w tym zakresie. Polski lekarz zwolnienia na to nie wypisze, ale pracodawcy dostrzegają zjawisko.

25.10.2021

Pandemia i Polski Ład napędzają GIGekonomię w Polsce. Za 5 lat GIGerem będzie co piąty pracujący

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W 2025 roku GIGerzy stanowić będą 15 proc. pracowników w skali całego globu i 20 proc. w Polsce. Są jednak i takie kraje, w których już wkrótce GIGerem stanie się niemalże co drugi pracownik. Kim są GIGerzy? Czego oczekują? I… jak wpłynie na nich Polski Ład? Na te pytania odpowiada najnowszy raport EY & GIGLIKE: GIG on. Nowy Ład na rynku pracy.

23.10.2021

WSA: Przełożony nie musi konsultować przeniesienia z funkcjonariuszem

Administracja publiczna Prawo pracy

Ustawa o Straży Granicznej co do zasady daje przełożonemu władzę jednostronnego ustalenia treści stosunku służbowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że zwolnienie i mianowanie na równorzędne stanowisko jest uznaniowe. Natomiast właściwy komendant Straży Granicznej może wydać rozstrzygnięcie w tej sprawie bez zgody funkcjonariusza.

23.10.2021

Samorząd zachęca lekarzy do ograniczenia czasu pracy do bezpiecznego poziomu

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Przeciążenie pracą odbywa się również kosztem życia rodzinnego i utrudnia realizację obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego - stwierdziła Naczelna Rada Lekarska i zarekomendowała lekarzom i lekarzom dentystom ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpiecznych dla nich samych i ich pacjentów.

22.10.2021

Ustalanie dni wolnych za zajęcia na studiach niestacjonarnych nie zawsze proste

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Wymiar zajęć dydaktycznych na uczelni ustala się na okres roku akademickiego. Część nauczycieli odpracowuje pensum na studiach niestacjonarnych, ale pojawiają się wątpliwości co z odbieraniem dni wolnych za pracę w soboty, niedziele i święta. Ich określenie z góry może się okazać problematyczne. Gdy wyznaczone dni nie są do zaakceptowania dla pracownika, pracodawca powinien je z nim uzgodnić i dokonać odpowiednich zmian.

22.10.2021

Deloitte: Przez pandemię wzrosły obawy Polaków związane z powrotem do pracy w biurze

Domowe finanse Prawo pracy Koronawirus

Odsetek osób deklarujących, że czują się bezpiecznie podczas robienia zakupów w pandemii spadł we wrześniu o 12 punktów procentowych względem czerwca. O 13 p.p. wzrosły obawy związane z powrotem do pracy w biurze - wynika z raportu Deloitte. Obawy dużej części badanych budzi też perspektywa powrotu do stacjonarnej pracy.

20.10.2021

PIP pracuje nad planem kontroli na 2022 rok

Prawo pracy BHP

Przestrzeganie przepisów o czasie pracy i wypłacie należnego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, a po wprowadzeniu do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej - weryfikowanie prawidłowości powierzania tego rodzaju pracy przez pracodawców - to zadania, które mogą zostać wpisane do planu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy na 2022 rok.

20.10.2021