Raport: Większość firm chce powrotu pracowników do biur

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Z opublikowanego właśnie raportu firmy doradczej CBRE wynika, że 68 proc. przedsiębiorców planuje regularny powrót pracowników do biur, nawet od połowy tego roku. W co czwartej firmie ten proces już się rozpoczął, a 45 proc. wdroży go maksymalnie od końca czerwca. Z deklaracji pracodawców wynika, że powrót pracowników do biur jest konieczny.

02.06.2022

Już 185 tys. Ukraińców zatrudniono w ramach uproszczonej procedury

Prawo pracy Ukraina

Polscy pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim lub łódzkim - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

02.06.2022

Sprawa w TSUE - według polskiego rządu samozatrudnionego można zwolnić za orientację

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Rozwiązanie konkretnej umowy lub jej niezawarcie z osobą samozatrudnioną, nawet ze względu na jej orientację seksualną, nie naruszają dyrektywy zakazującej dyskryminacji w zakresie zatrudnienia - uważa polski rząd. Swoje stanowisko przedstawił przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozpatruje pytanie prejudycjalne w sprawie dziennikarza zwolnionego z TVP za udział w teledysku o świętach osób LGBT.

02.06.2022

Bon Turystyczny także dla rodziców dzieci urodzonych w końcu 2021 roku

Pomoc społeczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w środę, że rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o 500 plus po 31 grudnia 2021 roku. Jak doprecyzował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, dotyczy to dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, czyli od października do grudnia.

01.06.2022

Nowy pracownik będzie mógł szybciej zostać uczestnikiem PPK

Prawo pracy HR Finanse

Pracodawca będzie mógł zawrzeć dla pracownika umowę o prowadzenie pracowniczego planu kapitałowego już po 14 dniach zatrudnienia. Szybciej dojść będzie mogło też do transferu oszczędności zgromadzonych dotychczas w PPK przez tego pracownika na rachunek, na którym będzie oszczędzał u nowego pracodawcy. To efekt zmian, które wejdą w życie w sobotę.

01.06.2022

Raport: Mikroagresja i wypalenie zawodowe problemem pracujących kobiet

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Połowa kobiet doświadcza mikroagresji w pracy, ale mniej niż co czwarta zgłasza takie sytuacje pracodawcy. 40 proc. respondentek, które chcą zmienić pracę, jako powód podaje wypalenie zawodowe. Takie informacje przynosi najnowszy raport z globalnego badania przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Coraz więcej kobiet aktywnie poszukuje pracy i chce ją zmienić w ciągu najbliższych dwóch lat.

30.05.2022

Pracownicze plany kapitałowe – ile naprawdę można oszczędzić?

Emerytury i renty Prawo pracy

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to narzędzie długoterminowego oszczędzania. Powstały w celu zwiększenia stopy oszczędności oraz zmniejszenia luki w poziomie dochodów pomiędzy okresem aktywności zawodowej, a okresem emerytalnym (OSR). Po prawie trzech latach od rozpoczęcia wdrażania PPK można już dokładniej ocenić wpływ tej instytucji na oszczędności uczestników.

30.05.2022

Emerytura czy świadczenie pielęgnacyjne. Zdarza się, że ani jedno, ani drugie

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Orzecznictwo sądowo-administracyjne w ostatnim czasie coraz częściej idzie w kierunku możliwości wyboru przez skarżących pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym a emeryturą. Wcześniej częściej skłaniano się do zasądzania różnicy pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym a rentowo-emerytalnym. Jednak zdarza się też pozbawienie skarżącego i emerytury, i świadczenia pielęgnacyjnego.

28.05.2022

Sygnalista czy donosiciel - nagroda za artykuł ekspercki

Prawo pracy

Z badań wynika, że aż 72 proc. pracowników jest skłonnych poinformować o nieprawidłowościach, gdy mają pewność, iż kadra kierownicza na co dzień kieruje się zasadami etyki. Tak jak zwykliśmy mówić o zaufanym pracowniku, powinniśmy też mówić o zaufanym pracodawcy, który da pracownikom pewność, że ich dążenie do uczciwości i sprawiedliwości nie spotka się z krytyką i napiętnowaniem.

26.05.2022

Lewiatan: Przepisy dotyczące pracy zdalnej trzeba doprecyzować 

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Rozliczanie kosztów pracy zdalnej pracownika, każdorazowe uzgodnienie miejsca jej wykonywania i odpowiedzialność za stanowisko pracy zdalnej to najbardziej dyskusyjne rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Niektóre przepisy mogą zniechęcić część pracodawców do tej formy organizacji pracy – takie uwagi do rządowego projektu zgłasza ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

26.05.2022

Pracodawcy mogą zyskać nowe narzędzie w walce z COVID-19

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Pracodawcy wciąż nie mają podstaw prawnych do zbierania i przetwarzania informacji na temat wykonania testu lub przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 przez pracowników. Sytuację może zmienić projektowana ustawa, która da pracodawcom narzędzie prawne m.in. do pytania pracowników o wynik testu, fakt przebytej infekcji i przyjęcie szczepienia. Rozwiązanie ma szansę wejść w życie już jesienią.

26.05.2022

Dorabiający do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego do końca maja muszą rozliczyć się z ZUS

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Do końca maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy – przypomina ZUS. Chodzi o okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. W zależności od tego, co będzie korzystniejsze dla klienta, Zakład rozliczy świadczenie z przychodu z każdego miesiąca osobno lub z łącznego przychodu z całego okresu rozliczeniowego.

25.05.2022

Outsourcing przedłuża pracę tymczasową - PIP proponuje zmianę przepisów

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Outsourcing czy nadużywanie umów cywilno-prawnych, szczególnie w odniesieniu do cudzoziemców, to jedne z częstszych nadużyć na rynku usług pracy tymczasowej. To drugie może mieć szczególne znaczenie w kontekście kryzysu uchodźczego, który przyniosła wojna w Ukrainie. W związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy proponuje zmiany legislacyjne, aby uszczelnić przepisy regulujące pracę tymczasową.

25.05.2022

Już wkrótce zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Pracodawca będzie mógł „zapisać” pracownika do pracowniczego planu kapitałowego już po 14 dniach zatrudnienia, ale nadal będzie miał na to czas do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły trzy miesiące zatrudnienia. Uregulowany będzie tryb postępowania w przypadku nienależnych wpłat do PPK.

25.05.2022

Nauka języka i opieka nad dziećmi mają ułatwić uchodźcom podejmowanie pracy

Prawo pracy Ukraina

Przygotowaliśmy ułatwienia dla obywateli z Ukrainy związane z nauką języka polskiego, wprowadzamy także możliwość sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat - poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Tego dnia rząd przyjął projekt zmian w specustawie o pomocy dla uchodźców wojennych.

24.05.2022

Praca zdalna i kontrola trzeźwości pracowników mają trafić do kodeksu

Prawo pracy Nowe technologie

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Zasady pracy zdalnej mają być określane w porozumieniach z przedstawicielami pracowników. Pojawią się też przepisy pozwalające na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.

24.05.2022

Ustawy wciąż nie ma, ale Polacy już mogą oszczędzać na emeryturę za granicą

Emerytury i renty PIT Prawo europejskie

Od 22 marca obowiązuje unijne rozporządzenie w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego. Jednak do dziś polski rząd nie przekazał nawet do Sejmu projektu ustawy, która miałaby wdrożyć to rozwiązanie do polskiego systemu prawnego. Zdaniem prawników, nie zamyka to jednak Polakom możliwości indywidualnego oszczędzania na własną emeryturę w innym kraju UE.

24.05.2022

Ustawa ułatwiająca kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami podpisana

Prawo pracy Ukraina

Prezydent podpisał nowelizację ustawy zakładającą utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Nowe narzędzie ma zawierać funkcjonalności pozwalające m.in. na przetwarzanie, w tym wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie ofert pracy.

24.05.2022

Ujawnianie zarobków w branży finansowej może naruszać prywatność

Domowe finanse Prawo pracy RODO

Zgodnie z przygotowywanymi przepisami, od 1 stycznia 2023 r. jednostki sektora finansów publicznych mają prowadzić jawny rejestr umów wszystkich pracowników wraz z wynagrodzeniami. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich może to naruszać ich prawo do prywatności. Niepokój RPO budzi też brak ustawowej podstawy do uregulowania wzoru rejestru umów w drodze rozporządzenia.

23.05.2022

Co czwarty Polak czuje się wypalony zawodowo

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Co czwarty Polak (23,59 proc.) czuje się wypalony zawodowo, jednak równocześnie zaznacza, że pandemia nie była tego przyczyną - wynika z najnowszego badania ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jednak organizatorzy badania zastrzegają, że nie ma powszechnie przyjętej definicji wypalenia zawodowego, jednak eksperci opisują to zjawisko, jako przedłużoną reakcję na przewlekle działające w pracy stresory.

23.05.2022