Prawo lotnicze znowelizowane - prezydent podpisał ustawę

Administracja publiczna Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa lotniczego, dzięki czemu będzie teraz możliwe dalsze wykonywanie lotów, m.in. gaśniczych, samolotami i śmigłowcami, które nie mają certyfikatu EASA, pod nadzorem krajowym, czyli prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

22.04.2021

Od soboty zamknięte galerie, kina i baseny w całej Polsce - jest rozporządzenie

Koronawirus

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce znów mamy lockdown. Rząd ogranicza w drodze rozporządzenia działalność galerii handlowych, zamknięte będą hotele, kina, teatry, baseny czy sauny. Nauka w klasach młodszych będzie zdalna. To efekt wzrostu liczby zachorowań. Na razie jednak rząd nie wprowadza zakazu przemieszczania się.

19.03.2021

Teraz jedna ustawa reguluje hodowlę zwierząt

Prawo gospodarcze

Od 23 stycznia 2021 r. obowiązuje jedna ustawa dla wszystkich zwierząt gospodarskich. Zostały w niej uregulowane zasady prowadzenia hodowli wszystkich gatunków zwierząt zaliczanych w Polsce do gospodarskich. Reguluje sposób prowadzenia hodowli bydła, świń, owiec, kóz i koni, ale uwzględniono w niej również alpaki i jedwabniki morowe.

26.01.2021

Ustawa podpisana - bon turystyczny możliwy też bez noclegu

Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację tzw. ustawy o COVID-19 zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Umożliwi ona realizację bonu turystycznego bez noclegu. Warunkiem opłacenia bonem jednodniowej wycieczki jest skorzystanie przez beneficjentów z minimum dwóch usług.

25.01.2021

Branża targowa skorzysta z tarczy 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Firmy z branży targowej będą mogły skorzystać z pomocy przewidzianej w Tarczy PFR 2.0. Zmiana to efekt rozszerzenia listy PKD przedsiębiorstw zakwalifikowanych do wsparcia sektorowego. Wcześniej rząd wykluczył branżę z przewidzianego w tzw. „Tarczach” programu wsparcia sektorowego.

07.01.2021

Przedsiębiorca jak konsument – nowy kłopotliwy przywilej

Prawo cywilne

Od Nowego Roku wejdą bardzo ważne zmiany dla przedsiębiorców w prawie konsumenckim. Za ich sprawą osoba prowadząca jednoosobową działalność, nawet gdy jest to duża firma, będzie mogła m.in. odstąpić od umowy zawartej na odległość czy korzystać z rękojmi, jeśli będzie to dotyczyć umowy niezwiązanej z biznesem. Zyska też prawo do kwestionowania klauzul niedozwolonych.

01.01.2021

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Od Nowego Roku wchodzą w życie dwie ważne ustawy dla zamawiających i wykonawców. Jedna to nowe prawo zamówień publicznych, druga to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji wynagrodzenia i postępowanie koncyliacyjne na etapie realizacji umowy. Drugi określa przepisy przejściowe.

30.12.2020

Nowe przepisy zwiększają bezpieczeństwo usług telekomunikacyjnych

Rynek i konsument

Poprawa bezpieczeństwa usług telekomunikacyjnych, m.in. poprzez zobowiązanie operatorów do uniezależnienia się od jednego dostawcy sprzętu i oprogramowania - to cel obowiązującego od 30 grudnia br. rozporządzenia. Jednocześnie nowe przepisy mają przygotowywać rynek do funkcjonowania w standardzie 5G.

30.12.2020

Rusza pełna elektronizacja zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Już od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowe prawo zamówień publicznych. Wprowadza ono wiele ważnych zmian. Zdaniem ekspertów największa to jednak pełna cyfryzacja zamówień publicznych. Od Nowego Roku wszystkie zamówienia będą przeprowadzane elektronicznie, a oferty będą opatrzne e-podpisem.

29.12.2020

Ustawa porządkująca przepisy o przedsiębiorstwach państwowych podpisana przez prezydenta

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał 22 grudnia br. nowelizację porządkującą przepisy ustawy o przedsiębiorstwach państwowych oraz ustawy o gospodarce komunalnej, która ma charakter porządkujący i poprawia spójność oraz przejrzystość prawa. Po uchwaleniu jej przez Sejm, w ubiegły czwartek Senat nie zgłosił do niej poprawek.

23.12.2020

Wysokość składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy - maksymalnie 30 zł

Koronawirus

Organizatorzy turystyki uiszczać będą na rzecz Turystycznego Funduszu Pomocowego składki z tytułu zawartej umowy o udział w imprezie turystycznej w maksymalnej wysokości 30 zł. Składki mają być określone w zależności od miejsca realizacji imprezy, sposobu transportu i rodzaju zapewnianego środka transportu. Mają umożliwić w przyszłości realną pomoc dla organizatorów turystyki

01.12.2020

Brak maseczki w pracy, może pozbawić każdej pomocy - i covidowej, i unijnej

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Od niedzieli, 29 listopada, obowiązuje bardzo niebezpieczny dla przedsiębiorców przepis. Za jego sprawą przez złamanie jakiegokolwiek nakazu, np. obowiązku zasłania nosa i ust w zakładach pracy, firmy mogą zostać pozbawione wszelkiej pomocy publicznej - np. zwolnienia ze składek ZUS czy subwencji z tarczy finansowej 2.0, ale też dotacji unijnych.

01.12.2020

UE już monitoruje zagraniczne inwestycje

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Monitorowanie bezpośrednich zagranicznych inwestycji w Unii Europejskiej pod kątem zagrożenia strategicznych interesów członków Unii - to cel obowiązujących od niedzieli 11 października przepisów. Chodzi m.in. o wykup europejskich firm, dysponujących krytycznymi technologiami.

11.10.2020

Od soboty nowe prawo budowlane - proces inwestycyjny będzie prostszy

Administracja publiczna Budownictwo

Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.

18.09.2020

Wzajemne uznawanie towarów - będzie kara za fałszywe oświadczenia

Prawo gospodarcze

W czwartek 10 września wchodzą przepisy, która pozwalają administracji nałożyć do 100 tysięcy złotych kary za błędy w oświadczeniach o wzajemnym uznawaniu towarów w ramach Unii Europejskiej. Chodzi o ustawę o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia w sprawie wzajemnego uznawania towarów

10.09.2020

Ustawa podpisana - teraz NFOŚiGW ma wspierać elektromobilność

Środowisko Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz utworzenie w jego miejsce nowego zobowiązania wieloletniego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Rozwiązanie to ma przyspieszyć finansowanie ze środków publicznych rozwoju transportu niskoemisyjnego.

27.08.2020

Prezydent za wsparciem rynku ubezpieczeń należności handlowych

Prawo gospodarcze Koronawirus

Prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy dotyczące wsparcia dla rynku ubezpieczeń. Chodzi o zasady i warunki przejmowania przez Skarb Państwa od zakładów ubezpieczeń ryzyka z tytułu umów ubezpieczenia należności handlowych w zakresie należności powstałych w okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

20.08.2020

Prezydent podpisał ustawę o wzajemnym uznawaniu towarów w UE

Spółki Prawo gospodarcze

Z czwartkowego komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika, że ustawa o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia ws. wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim została podpisana. Nowe przepisy przewidują kary do 100 tysięcy złotych.

20.08.2020

Prezes UOKiK może już kontrolować wrogie przejęcia polskich firm

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Od dziś prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie w drodze decyzji administracyjnej rozstrzygał, czy próba przejęcia polskiej firmy przez inwestora spoza UE i krajów OECD zagraża porządkowi publicznemu, bezpieczeństwu lub zdrowiu. To inwestorzy muszą sami zgłosić się do urzędu. Jeśli tego nie zrobią zarówno firmom jak członkom zarządu grożą wysokie kary. UOKiK podpowiada już na co mają zwrócić uwagę.

24.07.2020