Ubezpieczyciel nie jest już zobligowany do likwidacji szkody - skutek uchwały SN

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia

Uchwała Sądu Najwyższego z 11 września 2024 r., pomimo braku jakichkolwiek zmian w prawie, próbuje wywrócić do góry nogami utrwalone zasady ustalania odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Umniejsza ona pozycję poszkodowanego, którego ochrona stanowiła główny cel tego systemu, a w zamian praktycznie znosi sądową kontrolę nad poczynaniami ubezpieczyciela. Czy taka uchwała zasługuje na jakikolwiek posłuch - zastanawia się Łukasz Gil, radca prawny.

05.11.2024

SN: Składka OC od błędów medycznych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Ubezpieczenia

Obowiązkiem ubezpieczonej placówki medycznej jest wskazanie konkretnych błędów w kalkulacji składki OC od błędów medycznych. Na przykład podanie, co ubezpieczyciel uwzględnił niezgodnie z własną taryfą (np. zawyżył liczbę łóżek szpitalnych). Skarżący nie wyjaśnił, które dane przyjęte do kalkulacji, są w rzeczywistości inne, ze względu na likwidację szpitala – orzekł Sąd Najwyższy, odmawiając rozpoznania kasacji.

02.11.2024

Trudna droga do odszkodowania za utracone przedmioty domowe

Domowe finanse Nieruchomości Ubezpieczenia

Jeśli ubezpieczony nie wyliczy książek i płyt utraconych po szkodzie, z podaniem daty zakupu ani nie udowodni, jaki miał model miksera czy suszarki do włosów, to może nie otrzymać odszkodowania za utracone ruchomości. Dochodząc od ubezpieczyciela wypłaty za poniesione straty, trzeba udowodnić wysokość szkody. Jednak po powodzi ubezpieczyciele często ograniczają wymagania.

02.11.2024

W poszukiwaniu straconego zysku: polisa business interruption w czasach klęsk żywiołowych

Ubezpieczenia Powódź

Klasyczną formą ochrony przed finansowymi skutkami klęsk żywiołowych są ubezpieczenia mienia, które chronią przede wszystkim przed ryzykiem fizycznych zniszczeń i strat. To jednak nie wszystko. Ubezpieczenia kierowane do przedsiębiorców mogą również obejmować ochronę przed utratą zysku i niespodziewanymi kosztami, jeżeli doprowadziły do nich uszkodzenia majątku przedsiębiorstwa - piszą adwokaci Maciej Zych oraz Mateusz Kosiorowski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

23.10.2024

O niekorzystnej uchwała SN w sprawie szkód komunikacyjnych raz jeszcze

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia

Uchwała SN w sprawie sposobu określania odszkodowań komunikacyjnych jest jedną z ważniejszych w ostatnim czasie. Natomiast nadzieja, że uporządkuje ona kwestie odszkodowań jest płonna. Zbyt wiele budzi wątpliwości co do meritum, co więcej, została ona podjęta w składzie tzw. neosędziów, zatem i z tego względu będzie kwestionowana - pisze Mariusz Weiss, radca prawny.

21.10.2024

Odszkodowania z polis mogą nie zrekompensować samorządom szkód po powodzi

Samorząd terytorialny Ubezpieczenia Powódź

Likwidacja szkód po powodzi w przypadku samorządów terytorialnych jest bardziej złożonym procesem niż w przypadku podmiotów prywatnych, ze względu na większą skalę szkód oraz znaczenie publiczne infrastruktury. Wymaga też konieczności zaangażowania wielu specjalistów m.in. inżynierów czy rzeczoznawców. To także określone obowiązki dla samorządów.

21.10.2024

Prezydent za podwyższeniem sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach

Ubezpieczenia

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wdrażając unijne przepisy, m.in. podwyższy sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach - poinformowała w środę kancelaria prezydenta. Nowe przepisy mają też chronić ubezpieczonych przed niewypłacalnością ubezpieczyciela.

16.10.2024

Poszkodowany w powodzi nie musi zaakceptować kwoty proponowanego odszkodowania

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia Powódź

Wypłaty odszkodowań za mienie zniszczone w powodzi nie zawsze są satysfakcjonujące dla poszkodowanych. Czasem przyczyna leży w polisie, która nie zabezpieczała należycie ubezpieczonego, zdarza się też, że poszkodowani nie są świadomi, że otrzymali bezsporną kwotę, a nie całość odszkodowania. Zdarzają się jednak przypadki zaniżania wypłat przez ubezpieczycieli.

12.10.2024

Senat za nowelą ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych bez poprawek

Domowe finanse Finanse Ubezpieczenia

W środę Senat zajmował się nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Senatorowie przyjęli uchwałę, w której popierają nowelizację bez poprawek. Głównym celem ustawy jest podniesienie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach obowiązkowych.

25.09.2024

Polisa od utraty zysku zadziała, gdy firma nie funkcjonuje z powodu powodzi

Ubezpieczenia Powódź

Samo ubezpieczenie mienia firmy to za mało, by zrekompensować przedsiębiorcom szkody wynikające z powodzi, gdyż wielu z nich przez dłuższy czas nie będzie zarabiać. Pomoc państwa to jedno, ale w najlepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy zadbali o polisę od utraty zysku, gdyż pieniądze z ubezpieczenia pomogą im szybciej stanąć na nogi.

24.09.2024

Z usuwaniem skutków powodzi nie trzeba czekać na likwidatora

Domowe finanse Ubezpieczenia Powódź

Ubezpieczyciele deklarują, że są przygotowani do szybkiej pomocy powodzianom i uprościli procedury likwidacji szkód, uruchomili specjalne infolinie i wysyłają likwidatorów na tereny objęte podtopieniami. Deklarują też wypłaty odszkodowań nawet w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak ktoś na widok fali powodziowej chciał kupić polisę mieszkaniową, to nie ma na to szansy. Ubezpieczyć się można na wypadek zdarzenia przyszłego i niepewnego, a nie na wypadek tego, co właśnie zaczyna się dziać.

17.09.2024

PiS chce odrzucenia projektu zmian w podziale środków na OSP

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia

Klub PiS chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Propozycja zakłada, że połowa środków przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe będzie trafiała do Zarządu Głównego Związku OSP RP. Obecnie cała pula środków trafia do PSP, która zajmuje się rozdziałem środków.

13.09.2024

Sejm za podwyższeniem sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach

Domowe finanse Ubezpieczenia

W piątek, 13 września, Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która wdroży unijne przepisy. Chodzi m.in. o podwyższenie sumy gwarancyjnej w ubezpieczeniach. Nowe przepisy mają też chronić ubezpieczonych przed niewypłacalnością ubezpieczyciela. Za uchwaleniem ustawy głosowało 245 posłów, przeciw było 199, nikt się nie wstrzymał. Nowelą ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zajmie się teraz Senat.

13.09.2024

Za brak polisy OC można pójść z torbami

Domowe finanse Ubezpieczenia

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie zbyt wysokich i niezaskarżalnych kar za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że każda sprawa traktowana jest indywidualnie i kary często są uchylane. Tymczasem problemem jest to, że brak polisy często jest wynikiem nieznajomości skomplikowanych przepisów, a nie celowego oszczędzania na składce.

13.09.2024

Kto ma dzielić 40 mln zł na ochronę przeciwpożarową?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia

Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP miałby współdecydować o podziale środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia - tak jak to robił przed 2017 rokiem – wynika z poselskiego projektu ustawy. To blisko 40 mln złotych rocznie. Uwagi do projektu mają sejmowi legislatorzy. Pomysł dzieli też samych strażaków. Z danych MSWiA wynika jednak, że niektóre argumenty posłów są nietrafione.

10.09.2024

Za samochód zalany na podziemnym parkingu można żądać odszkodowania

Prawo cywilne Transport Ubezpieczenia

Zalane parkingi pod galeriami handlowymi czy przy punktach usługowych to skutek niedawnych nawałnic w wielu miastach w Polsce. Uszkodzenie samochodu w takiej sytuacji może rodzić odpowiedzialność po stronie właściciela czy zarządcy parkingu albo przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Może dojść jednak do sytuacji, gdy za zalanie nikt nie będzie odpowiadał. W takim przypadku kierowcy mogą naprawiać samochody jedynie ze swoich polis AC, o ile je posiadają. 

07.09.2024

Ubezpieczenie mienia firmy nie pokryje strat spowodowanych przerwą w działalności

Ubezpieczenia

​Szkody wyrządzane przez nawałnice, deszcze, wichury mogą dotykać nie tylko osób fizycznych, ale też firm. Fizyczne uszkodzenie mienia bardzo często może wymusić przestój przedsiębiorstwa. Ubezpieczenie dla firmy powinno objąć więc nie tylko szkody wyrządzone w mieniu, ale też skutki przerw w produkcji, które potrafią mocno zachwiać sytuacją przedsiębiorstwa.

17.08.2024

Rośnie liczba zagranicznych kolizji z udziałem polskich kierowców

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia

Jeśli polski kierowca wyrządzi szkodę za granicą, to odszkodowanie wypłaca jego ubezpieczyciel OC, a że zagraniczne naprawy często bywają droższe niż u nas, to i wypłata jest wyższa. Polski kierowca poszkodowany przez zagranicznego sprawcę powinien dopilnować formalności wymaganych w kraju, w którym doszło do kolizji.

20.07.2024

Po szkodzie trzeba działać szybko, ale przed decyzją o odszkodowaniu warto policzyć straty

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Klimat się zmienia i gwałtowne zdarzenia pogodowe coraz częściej nawiedzają Polskę. Ostatnio w wielu rejonach kraju szaleją nawałnice, które łamią drzewa i uszkadzają budynki. W takich przypadkach szkody zwykle sięgają kilku tysięcy złotych, a ubezpieczyciele nie robią trudności z wypłatami. Wręcz przeciwnie, starają się je przyspieszać i ułatwiają zgłaszanie szkód.

02.07.2024
1  2  3  4  5    7