Las przy Pałacu Kultury? Przed nabyciem trzeba sprawdzić, czy działka nie będzie zalesiana

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo

Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.

11.12.2020

Lotniska chcą zawieszenia prawa o obszarach ograniczonego użytkowania

Środowisko Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zaapelował do rządu o zawieszenie stosowania przepisów o obszarach ograniczonego użytkowania. Zdaniem organizacji, funkcjonowanie obszarów w obecnym stanie prawnym, z którego wynika m.in. konieczność wypłacania odszkodowań, jest dla branży zbyt kosztowne.

03.12.2020

NIK: System dopuszczania pojazdów do ruchu oraz kontrola emisji spalin do poprawy

Środowisko Administracja publiczna Policja

Wskutek zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera w Polsce ponad 10 razy więcej osób niż wskutek wypadków drogowych. Tymczasem system dopuszczania pojazdów do ruchu, w tym obowiązujące procedury badań oraz wymogi dotyczące wyposażenia pomiarowego Stacji Kontroli Pojazdów, nie eliminują skutecznie z ruchu drogowego pojazdów nadmiernie trujących spalinami.

03.12.2020

Po wyroku SN sprzedawcy ukarani za znęcanie się nad karpiami

Prawo karne Środowisko

Znęcanie się nad zwierzętami to postępowanie w stosunku do stworzenia, które sprawia mu ból i cierpienie, w tym także sprzedaż ryb w torebkach foliowych. Sąd skazał dwóch pracowników sprzedających ryby na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a kierownika działu sprzedaży - na rok w zawieszeniu na dwa lata. Sąd orzekł, że jest to kara wychowawcza.

02.12.2020

Rząd przyjął projekt ustawy o morskich elektrowniach wiatrowych

Środowisko

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W pierwszej fazie działania systemu wsparcie będzie udzielane dla farm o łącznej mocy wynoszącej 5,9 GW. Ma być przyznawane na 25 lat. Pierwsze wiatraki na Bałtyku mają powstać w 2024 roku.

27.11.2020

Warszawska uchwała śmieciowa zaskarżona przez prokuraturę

Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura

Prokuratura Okręgowa domaga się stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystąpiła również z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tej uchwały. Stołeczny ratusz nie zgadza się z oceną prokuratora. W czwartek odbędzie się dodatkowa sesja rady, która ma zająć się zastrzeżeniami, które wcześniej zgłosiła do uchwały regionalna izba obrachunkowa.

25.11.2020

„Czyste powietrze” wciąż płynie powoli, wkrótce wsparcie dla domów wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu pracuje nad poszerzeniem programu „Czyste powietrze” na budynki wielorodzinne. Tymczasem wciąż nie ma odpowiedzi na apel gmin, które alarmowały, że obowiązek wydawania zaświadczeń o dochodach mieszkańców może sparaliżować urzędy, bo nie mają wglądu do danych niezbędnych do weryfikacji. Mimo wyższych dotacji, nie wzrasta też zainteresowanie programem.

25.11.2020

Miasta popłynęły z ceną śmieci – opłaty od zużycia wody drastycznie wyższe

Samorząd terytorialny Środowisko Domowe finanse

Drastyczne podwyżki opłat za śmieci, a ostatnio uzależnienie ich od zużycia wody powodują sprzeciw mieszkańców. Łódzcy radni zdecydowali właśnie, że metoda „od wody” będzie najskuteczniejsza, za kilka dni dużo wyższe kwoty będą płacić warszawiacy, gdzie też zdecydowano, że zużycie wody jest bezpośrednim dowodem na to, że mieszkanie jest użytkowane.

23.11.2020

Gminy będą liczyć poziom recyklingu za 2020 rok w odniesieniu do czterech frakcji odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów - papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, a nie wszystkich wytworzonych – zdecydowali posłowie. Nowelizacja ustawy zwiększa też udział termicznego przekształcania odpadów komunalnych w stosunku do wytworzonych odpadów.

20.11.2020

Będzie projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych 

Środowisko

Przygotowuję projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych aby to one, a nie jak to jest obecnie gospodarze, były podmiotem, który pozyskuje środki z Unii Europejskiej - zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Promowane mają być spółdzielnie gospodarstw rodzinnych, zwłaszcza ekologicznych. To ma być polski wkład w zielony ład w rolnictwie.

17.11.2020

Prezydent nie podpisze ustawy o ochronie zwierząt, ale nie wiadomo czy dostanie ją do podpisu

Prawo karne Środowisko

Absolutnie nie zgadzam się z tzw. "piątką dla zwierząt" - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że zawarte w niej rozwiązania są "źle przygotowane" oraz "przyszły w złym czasie". - Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana" - podkreślił. I dodał, że "zrobi wszystko", żeby nie dopuścić do wejścia w życie jej przepisów.

16.11.2020

NIK: Są problemy z segregacją odpadów komunalnych na Podlasiu

Samorząd terytorialny Środowisko

Dane o segregacji odpadów z lat 2016-2018 wskazują, że województwo podlaskie słabo wypada pod tym względem na tle kraju. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, gdzie tkwi problem. Okazuje się, że wprowadzone przez gminy systemy segregacji odpadów komunalnych były prawidłowe. Problemem było jednak ich funkcjonowanie.

16.11.2020

Gospodarka wodna włączona do resortu infrastruktury

Środowisko Administracja publiczna

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do ministerstwa infrastruktury, którego zakresu należy m.in. żegluga śródlądowa i gospodarka morska, został włączony dział gospodarka wodna. Oznacza to, że ten minister przejmuje zarząd nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wodami Polskimi.

13.11.2020

Zmiany w programie Stop Smog podpisane przez prezydenta

Samorząd terytorialny Środowisko

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i zakłada powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji. Zmniejsza minimalną liczbę budynków jednorodzinnych umożliwiającą aplikowanie do programu i wymaganą redukcję zapotrzebowania na ciepło grzewcze.

13.11.2020

Leśnictwo do rolnictwa - działy administracji dostosują do zmian w rządzie

Środowisko Administracja publiczna

Wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej, jak geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu - przewiduje projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej. Według zapowiedzi, zmiany mają zwiększyć efektywność i obniżyć koszty działania administracji rządowej, ale faktycznie chodzi o dostosowanie struktury administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej Rady Ministrów.

08.11.2020

Rząd planuje powołanie Inspekcji Ochrony Zwierząt

Środowisko

Nowa wersja projektu "piątki" dla zwierząt ma wprowadzać m.in. Inspekcję Ochrony Zwierząt, instytucję zajmującą się dobrostanem zwierząt i podlegającą MSWiA. Według ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, będzie ona miała narzędzia do kontroli sytuacji np. w gospodarstwa i dozoru przestrzegania prawa.

08.11.2020

Czasem psy powinny iść w las, ale im nie wolno

Środowisko Administracja publiczna

Psy ratownicze nie mogą ćwiczyć w lesie, gdzie potem często walczą o ludzkie życie. Luka w prawie powoduje, że zakaz obowiązujący osoby spacerujące z psami, dotyczy także prowadzenia treningów psów ratowniczych. A te powinny odbywać się środowisku tożsamym z tym, w jakim potem odbywają się akcje poszukiwawcze.

07.11.2020

NIK: Małe szanse na zapowiedziany milion pojazdów elektrycznych do 2025 roku

Środowisko Prawo AI

Elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym, mimo że od zaprezentowania wizji jej rozwoju minęły już cztery lata. Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności nie poprawił sytuacji, gdyż realizowany był wybiórczo i z opóźnieniami. Pod względem liczby samochodów elektrycznych oraz infrastruktury jesteśmy wciąż na szarym końcu Europy, a budowa polskiego samochodu elektrycznego wciąż jest na etapie prototypu

05.11.2020