Zmiany zapewnią udział pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia - ustawa odrzucona w Senacie

Prawo pracy Spółki

Uregulowanie w jednym akcie prawnym kwestii związanych z uczestnictwem pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek - to cel nowelizacji ustawy, którą przyjął ostatnio Sejm. Znajdzie się w niej m.in. procedura tworzenia specjalnego zespołu negocjacyjnego dla zabezpieczenia praw i interesów pracowników. Senat zadecydował o odrzuceniu ustawy, która wróci teraz do Sejmu.

23.06.2023

Mieszkanie służbowe dla pracownika nie może blokować prawa do odliczenia VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Organy podatkowe cały czas nie widzą związku między mieszkaniami, które firmy wynajmują dla swoich pracowników, a prowadzeniem przez nie działalności gospodarczej. Blokują przez to możliwość odliczenia VAT. Po stronie podatników, na szczęście, coraz częściej stają sądy administracyjne. Twierdzą, że związek najmu z biznesem jest – nawet jeśli nie bezpośredni. Najnowszy przykład to wydany właśnie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.06.2023

TK wyjaśni, czy automatyczne wykreślenie spółki z KRS było zbyt surową sankcją

Spółki

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła skarga dotycząca przekształcenia Krajowego Rejestru Sądowego z 2015 r. Nowelizacja przewidywała, że jeśli spółka w ciągu roku nie złoży ponownie wniosku o wpis do systemu, przestanie istnieć. Szacunki wskazują, że sankcja mogła dotknąć ok. 100 tys. podmiotów. Trybunał ma rozstrzygnąć, czy środki wybrane przez ustawodawcę nie były niewspółmiernie surowe do celu.

19.06.2023

Trudno o zwolnienie z podatku odszkodowań przyznanych spółkom strefowym

CIT Doradca podatkowy Spółki

Przedsiębiorcy prowadzący działalność strefową mają problem z rozliczeniem odszkodowań i rekompensat, które otrzymali w 2022 r. za nadzwyczajne wydarzenia. Zgodnie z najnowszym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, spółki powinny je potraktować inaczej niż pozostałe przychody zwolnione z podatku i zapłacić CIT. Efektem może być wzrost liczby sporów.

16.06.2023

Koniec stanu zagrożenia, ale kiedy upływa termin raportowania schematów za czas epidemii?

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

1 lipca 2023 r. zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego. Przepisy nie wskazują jednoznacznie, czy termin dokonania zaległych zgłoszeń raportowania krajowych schematów podatkowych przypada już na 30. dzień po 1 lipca, czy może po 30 dniach termin ten dopiero rozpocznie swój bieg. Konieczne jest stanowisko Ministerstwa Finansów - piszą Justyna Cichecka i Dominik Niewadzi z ALTO.

15.06.2023

Konflikt w spółce - co zrobić, gdy nikt nie chce być członkiem zarządu?

Spółki

W wyniku konfliktu wspólników dochodzi niekiedy do sytuacji, w której pat decyzyjny w zakresie braku możliwości obsadzenia zarządu jest jedną z taktyk przyjętych przez skonfliktowane strony. Ustanowienie kuratora ma na celu jednak zabezpieczenie głównie uczestników obrotu. Nie powinno to być nigdy rozwiązanie docelowe. Spółki wysoko wyceniane mogą jedynie na takim rozwiązaniu stracić.

14.06.2023

Koparka kryptowalut też może być kosztem – fiskus uznaje odliczenie

CIT PIT Prawo AI Spółki

Przedsiębiorcy nie mogą, co do zasady, odliczyć kosztów kopania walut wirtualnych na własny rachunek. Odejmą jednak od przychodu wydatki na energię elektryczną oraz koszty amortyzacji sprzętu komputerowego do wydobycia kryptowalut, jeśli świadczą usługi kopania na rzecz innych podmiotów. Potwierdza to w wydanej niedawno interpretacji podatkowej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

07.06.2023

Fakultatywna rada nadzorcza w spółce z o.o. problematyczna w praktyce

Spółki

Teoretycznie kodeks spółek handlowych jasno wskazuje, że w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ustanowienie rady nadzorczej pozostaje kwestią umowną. W praktyce nie jest jednak do końca jasne, kto i w jakim trybie może ją ustanowić - i czy jest do tego konieczna zmiana postanowień umowy. Eksperci zaznaczają jednak, że rozwiązania powinna stworzyć praktyka, a nie ustawodawca.

02.06.2023

Działalność gospodarcza fundacji rodzinnej ograniczona, preferencje podatkowe też

Domowe finanse Spółki Prawo gospodarcze

Fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, ale będzie to działalność ograniczona. Istotna część dozwolonej działalności ma charakter pasywno-inwestycyjny. Do tego jedynie realizując działalność dozwoloną, czyli wynikającą z nowej ustawy, fundacja rodzinna będzie mogła korzystać z preferencji podatkowej - piszą Michał Lejman i Marek Paszczela z Działu Doradztwa Podatkowego Deloitte.

25.05.2023

Mniej plastikowych jednorazówek w sklepach i restauracjach - nowe prawo już obowiązuje

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Z rynku będą stopniowo znikać plastikowe patyczki do uszu i styropianowe opakowania do żywności na wynos. Inne jednorazówki z tworzyw sztucznych będą musiały być znakowane, a przedsiębiorcy zapłacą za ich wprowadzanie do obrotu. Dziś, 24 maja, wchodzą w życie przepisy w tej sprawie. Ale sklepy, bary czy restauracje mogą nadal używać nabytych wcześniej wyrobów, do wyczerpania zapasów.

24.05.2023

Fundacja rodzinna ma wiele zalet, ale tylko dla rozważnych

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Nowe przepisy mogą być korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla firm rodzinnych, ale też inwestorów giełdowych oraz właścicieli startupów. Decyzja o utworzeniu fundacji rodzinnej musi być jednak przemyślana, gdyż ewentualna likwidacja takiego podmiotu może być bardzo kosztowna ze względu na konieczność zapłaty podatku.

19.05.2023

Już wkrótce będzie można utworzyć fundację rodzinną - warto się do tego przygotować

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 22 maja polscy przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzie ochrony stworzonych przez siebie biznesów przy jednoczesnym zabezpieczeniu najbliższej rodziny w kolejnych pokoleniach, czyli możliwość utworzenia fundacji rodzinnej. Samo utworzenie i zarejestrowanie jej nie będzie skomplikowane. Dużo bardziej wymagającym zadaniem będzie właściwe przygotowanie biznesu do funkcjonowania w formie fundacji.

16.05.2023

#PrzedsiębiorcaToTeżWyborca - sojusz przedsiębiorców rusza z przedwyborczą kampanią

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Federacja Przedsiębiorców Polskich wraz z Business Centre Club i Krajową Izbą Gospodarczą zaprezentowały dziś w Warszawie „Dekalog przedsiębiorcy” - 10-punktowy program dla przedsiębiorców. Organizacje wystartowały również ze kampanią informacyjną pod hasłem #PrzedsiębiorcaToTeżWyborca. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi polityków na problemy przedsiębiorców i uzyskanie jak najszerszego poparcia społecznego dla zaprezentowanych postulatów.

09.05.2023

Wspólny przedstawiciel w spółce jak zarządca sukcesyjny - rząd szykuje zmiany

Spółki Prawo gospodarcze

Resort rozwoju chce szczegółowo uregulować zasady dotyczące pełnienia funkcji wspólnego przedstawiciela w spółkach handlowych. Nowe regulacje mają z jednej strony zabezpieczać interesy wspólników mniejszościowych, z drugiej - umożliwić działanie nawet w przypadku braku jednomyślności. Prawnicy uważają, że zmiany są konieczne, ale przepisy powinny być skonstruowane mniej kazuistycznie.

26.04.2023

Postępowanie karne może być bardziej skuteczne wobec niesolidnego dłużnika

Prawo karne Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Postępowanie karne może przynieść więcej korzyści pokrzywdzonemu wierzycielowi, aniżeli tylko wymierzenie kary nieuczciwemu dłużnikowi i satysfakcji z tym związanej. Uzyskanie takich korzyści nierzadko może być finansowo dla wierzyciela znacznie tańsze, aniżeli proces cywilny, a zdarza się, że i szybciej jest on w stanie uzyskać tytuł egzekucyjny - pisze Piotr Siekierski, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

21.04.2023

Fundacja rodzinna w Polsce już za miesiąc - rozwiązanie dla każdej firmy?

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Do wejścia w życie ustawy o fundacjach rodzinnych pozostał miesiąc. Instytucja ta staje się powoli przedmiotem zainteresowania i rozmów również wśród tych firm rodzinnych, które nie myślały wcześniej o budowie firmy na pokolenia. Czy rzeczywiście jednak fundacja rodzinna może umożliwić biznesom uniknąć problemów związanych z sukcesją? Wokół samej fundacji rodzinnej pojawia się sporo mitów, które miałyby przeczyć jej przydatności.

20.04.2023

Uchwała niekorzystna dla wspólnika spółki? Są sposoby na skuteczne jej zaskarżenie

Spółki

Spory wspólników mogą prowadzić do podejmowania uchwał, które mają na celu pokrzywdzenie wspólnika lub wspólników mniejszościowych, a jednocześnie są zgodne z interesem większościowych wspólników. Prawo do zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz walnego zgromadzenia akcjonariuszy w spółce akcyjnej stanowi jedno z podstawowych instrumentów umożliwiających ochronę interesów wspólników mniejszościowych.

14.04.2023

Wyrok TK może doprowadzić do zawężenia odpowiedzialności członków zarządu

Spółki

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów dotycząca subsydiarnej odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Powód? Regulacje przede wszystkim nie dają możliwości skutecznej obrony i naruszają prawo do sądu. Zdaniem prawników, wyrok TK jest kierunkowo słuszny, ale może spowodować niekorzystne konsekwencje - takie jak wydłużenie postępowań.

13.04.2023

TK: Przepisy, które utrudniają byłemu członkowi zarządu obronę, są niezgodne z Konstytucją

Spółki

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy, które uniemożliwiają byłemu członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obronę poprzez wykazanie, że dana wierzytelność nie istnieje, są niezgodne z Konstytucją. Sąd, który skierował pytanie prawne do TK, zarzucał regulacji niezgodność m.in. z prawem do sądu - to zdanie potwierdził dziś TK, choć do wyroku zgłoszono dwa zdania odrębne.

12.04.2023

Prof. Adamus: Taka piękna katastrofa najważniejszej nowelizacji kodeksu spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Istniejące grupy spółek nie kwapią się wcale do tego, aby powoływać formalne koncerny prawne. Jak do tej pory biznes starannie omija efekty „najważniejszej nowelizacji 20 -lecia obowiązywania kodeksu spółek handlowych”. Nie ma gorszej oceny pracy legislatora, niż odrzucenie jej przez praktykę - pisze prof. Rafał Adamus, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.

04.04.2023