Włączenie kwalifikacji wolnorynkowej "Wykonywanie posadzek z wykładzin elastycznych i tekstylnych" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 11 października 2024 r.
w sprawie włączenia kwalifikacji wolnorynkowej "Wykonywanie posadzek z wykładzin elastycznych i tekstylnych" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

Na podstawie art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2024 r. poz. 1606) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia informacje o włączeniu kwalifikacji wolnorynkowej "Wykonywanie posadzek z wykładzin elastycznych i tekstylnych" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

ZAŁĄCZNIK

INFORMACJE O WŁĄCZENIU KWALIFIKACJI WOLNORYNKOWEJ "WYKONYWANIE POSADZEK Z WYKŁADZIN ELASTYCZNYCH I TEKSTYLNYCH" DO ZINTEGROWANEGO SYSTEMU KWALIFIKACJI

1. Nazwa kwalifikacji wolnorynkowej
Wykonywanie posadzek z wykładzin elastycznych i tekstylnych

2. Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji przypisany do kwalifikacji wolnorynkowej

4 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji

3. Efekty uczenia się wymagane dla kwalifikacji wolnorynkowej

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się
Osoba posiadająca kwalifikację wolnorynkową "Wykonywanie posadzek z wykładzin elastycznych i tekstylnych" samodzielnie wykonuje prace posadzkarskie. Posługuje się wiedzą dotyczącą rodzajów wykładzin podłogowych, wskazując ich cechy użytkowe. Na podstawie zidentyfikowanych potrzeb klienta planuje i wykonuje prace posadzkarskie. Organizuje własne stanowisko pracy, dobiera i przygotowuje niezbędne narzędzia. Montuje wykładziny podłogowe, posługując się dokumentacją projektową. Kontroluje na każdym etapie jakość wykonywanej pracy. Swoją pracę wykonuje zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w samodzielnie zorganizowanych warunkach z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb zleceniodawcy bądź przełożonego.
Zestaw 1. Wiedza z zakresu posadzek z wykładzin elastycznych i tekstylnych
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Omawia dokumentację projektową - czyta rysunki wykonawcze,

- omawia dokumenty wykonawcze,

- rozpoznaje oznaczenia materiałów dopuszczonych do stosowania.

Omawia zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w posadzkarstwie - wymienia rodzaje środków ochrony osobistej oraz zasady ich stosowania,

- wskazuje sposób postępowania w sytuacji, np. zagrożenia życia, nieodpowiedniego użycia maszyn,

- wskazuje zasady postępowania z materiałami niebezpiecznymi,

- omawia zasady bezpieczeństwa pożarowego,

- wskazuje zasady związane z ochroną środowiska.

Charakteryzuje rodzaje materiałów wykorzystywanych w posadzkarstwie - rozróżnia rodzaje wykładzin elastycznych,

- rozróżnia rodzaje wykładzin tekstylnych,

- rozróżnia rodzaje podkładów podłogowych,

- rozróżnia rodzaje hydroizolacji (przeciwwilgociowe, przeciwwodne),

- rozróżnia materiały montażowe (np. kleje),

- rozróżnia materiały do naprawy i przygotowania podkładu (np. preparaty gruntujące, zaprawy szpachlowe, wyrównujące).

Charakteryzuje właściwości i konstrukcje podłóg - określa właściwości podłóg, w tym: techniczne, użytkowe, estetyczne, - dobiera rodzaje wykładziny ze względu na przeznaczenie.
Zestaw 2. Przygotowanie do wykonywania posadzek z wykładzin elastycznych i tekstylnych
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Identyfikuje potrzeby klienta - formułuje pytania na temat wymagań dotyczących posadzki,

- rozpoznaje wymagania zawarte w projekcie, - proponuje możliwe rozwiązania.

Planuje wykonanie robót - dokonuje przedmiaru robót,

- określa ilość, rodzaj i wartość materiałów,

- określa czas i koszt wykonania posadzki, - wymienia elementy umów o roboty budowlane, - ustala niezbędne przybory i narzędzia.

Zestaw 3. Montowanie posadzek z wykładzin elastycznych i tekstylnych
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Przygotowuje stanowisko pracy - dobiera środki ochrony osobistej,

- dobiera narzędzia, maszyny i urządzenia potrzebne do wykonania prac.

Przygotowuje front robót do prac montażowych - ocenia podkład,

- kwalifikuje podkład do dalszych prac,

- sprawdza zgodność dostarczonych materiałów z zamówieniem oraz ich jakość, - sprawdza stan sprawności przyborów i narzędzi, zwłaszcza elektrycznych.

Wykonuje posadzki - naprawia podkład,

- przygotowuje podkład,

- ustala kierunek i sposób montażu zgodnie z zamówieniem (np. wzór),

- montuje posadzkę z wykładziny,

- wykonuje zakończenia podłóg przy ścianach i połączenia posadzek,

- sprawdza zgodność wykonanej pracy z ustaleniami (np. umową, zamówieniem, projektem), - porządkuje miejsce wykonanej pracy.

4. Ramowe wymagania dotyczące metod przeprowadzania walidacji, osób przeprowadzających walidację oraz warunków organizacyjnych i materialnych niezbędnych do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzania walidacji

1. Etap weryfikacji
1. Metody
Podczas walidacji wykorzystywane są metody: test teoretyczny, obserwacja w warunkach symulowanych lub rzeczywistych.
2. Zasoby kadrowe
Weryfikację przeprowadza komisja walidacyjna, która składa się z trzech członków, w tym przewodniczącego.
Każdy z członków komisji walidacyjnej musi spełniać przynajmniej jeden z poniższych warunków, a komisja łącznie musi spełniać przynajmniej dwa:
- jest specjalistą w dziedzinie posadzkarstwa z udokumentowanym co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu prac w zakresie montażu posadzek z wykładzin podłogowych,
- ma udokumentowane co najmniej 3-letnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych na poziomie szkoły średniej branży budowlanej, studiów wyższych na kierunku budownictwo,
- posiada min. 5-letnie doświadczenie w roli rzeczoznawcy z zakresu posadzkarstwa wykładzin podłogowych, w ostatnich 2 latach brał udział w co najmniej 2 szkoleniach technicznych z zakresu technologii posadzkarskich oraz sporządził min. 4 ekspertyzy lub opinie techniczne lub brał udział w 4 sporach konsumenckich w roli mediatora.
3. Sposób organizacji oraz warunki organizacyjne i materialne niezbędne do prawidłowego prowadzenia walidacji

Weryfikacja składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej jest pozytywny wynik części teoretycznej.

Instytucja certyfikująca musi zapewnić materiały i sprzęt, niezbędne do przeprowadzenia walidacji, w tym:

- co najmniej 2,5 m2 powierzchni utwardzonego podłoża oraz pionową ściankę o wysokości min. 0,3 m, - materiały niezbędne do montażu posadzki,

- urządzenia, maszyny, narzędzia do wykonania zadania,

- projekt posadzki,

- środki ochrony indywidualnej (takie jak: ochraniacze kolan, ochraniacze słuchu, okulary ochronne, ochraniacze przeciwpyłowe, rękawice ochronne),

- apteczkę.

4. Etapy identyfikowania i dokumentowania

Nie określa się wymagań.

5. Warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji

Do walidacji może przystąpić osoba, która ma ukończone 18 lat lub jest uczniem branżowej szkoły I, II stopnia lub technikum.

6. Inne, poza pozytywnym wynikiem walidacji, warunki uzyskania kwalifikacji wolnorynkowej

Brak innych, poza pozytywnym wynikiem walidacji, warunków uzyskania kwalifikacji wolnorynkowej

7. Okres ważności certyfikatu potwierdzającego nadanie kwalifikacji wolnorynkowej

Bezterminowo

8. Termin dokonywania przeglądu kwalifikacji wolnorynkowej

Nie rzadziej niż raz na 10 lat
1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 739).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2024.930

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Włączenie kwalifikacji wolnorynkowej "Wykonywanie posadzek z wykładzin elastycznych i tekstylnych" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Data aktu: 11/10/2024
Data ogłoszenia: 05/11/2024
Data wejścia w życie: 05/11/2024