Jeżeli egzekucja jest niedopuszczalna, to hipoteka nie ma znaczenia

Kredyty Nieruchomości Restrukturyzacja

Roszczenia można zabezpieczać na wiele różnych sposobów. Hipoteka to bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia roszczeń przez wierzyciela. Pozwala ona na stosunkowo prostą egzekucję z majątku o przeważnie dużej wartości. Jeżeli jednak egzekucja z jakichś względów okaże się niedopuszczalna, to hipoteka na nic się nie przyda.

19.11.2024

Prof. Adamus: Projekt nowej regulacji zabezpieczenia rzeczowego w restrukturyzacji

Spółki Restrukturyzacja

W zmodernizowanym postępowaniu restrukturyzacyjnym utrzymanie znaczenia zabezpieczenia rzeczowego ma zostać oparte na mechanizmie ograniczenia autonomii woli przy składaniu propozycji układowych. Wydaje się, że jest to mechanizm skuteczny, gdyż obligatoryjną przesłanką odmowy zatwierdzenia układu przez sąd jest sprzeczność układu z prawem - pisze o propozycjach zmian w prawie prof. Rafał Adamus.

15.11.2024

Restrukturyzacja i upadłość a działalność nierejestrowana

Restrukturyzacja Upadłość

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie jest przeszkodą do wszczęcia restrukturyzacji lub ogłoszenia upadłości dłużnika. Wszystko zależy, czy w okolicznościach konkretnej sprawy uda się wykazać, że dłużnik faktycznie prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Tym samym należy przyjąć, że jeżeli co prawda jest on wpisany do CEIDG jako przedsiębiorca, ale pomimo tego nie prowadzi działalności gospodarczej lub zawodowej, to nie można wobec niego ogłosić upadłości – właściwej dla przedsiębiorców.

06.11.2024

SN: Obrona majątku spółki w trakcie sanacji

Spółki Restrukturyzacja

Termin upadku zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości dłużnika nie biegnie, gdy według przepisów prawa restrukturyzacyjnego niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku dłużnika – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Problem wyłonił się po otwarciu postępowania sanacyjnego.

30.10.2024

Implementacja dyrektywy drugiej szansy – rząd proponuje opcję minimum

Prawo europejskie Restrukturyzacja Upadłość

Nowy pomysł na implementację dyrektywy drugiej szansy jest wizją zdecydowanie minimalistyczną. Znaczna część proponowanych wcześniej zmian nie znalazła bowiem odzwierciedlenia w nowym projekcie. Dotyczy to także propozycji ocenianych zasadniczo pozytywnie, np. pomysłu ujednolicenia reguł ochrony przed egzekucją we wszystkich postępowaniach restrukturyzacyjnych czy wprowadzenia układu ze skutkami sprzedaży egzekucyjnej - pisze dr Hubert Zieliński, doradca restrukturyzacyjny w Filipiak Babicz Legal.

28.10.2024

Dyrektywa drugiej szansy będzie wdrożona? Ruszyły prace nad przepisami

Restrukturyzacja

Ministerstwo Sprawiedliwości wznowiło prace nad przepisami wdrażającymi do polskiego prawa ostatnią część dyrektywy, umożliwiającej zagrożonym niewypłacalnością dłużnikom naprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dającej im drugą szansę. Termin na wdrożenie unijnych przepisów minął 17 lipca 2022 r. Dyrektywę teraz stosuje się wprost, ale nie wszystkie sądy to respektują, przez co dochodzi do sporów.

18.10.2024

Zarządcy restrukturyzowanej spółki nie można pozbawić wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości Restrukturyzacja Upadłość

Wtorkowa uchwała SN ma zastopować pochopne sięganie po art. 5 kodeksu cywilnego, aby ograniczać wynagrodzenia zarządców. Sąd podkreślił, że w znacznej części wynagrodzenie jest ściśle limitowane, w zależności od zakresu wykonywanych obowiązków i ich skuteczności, które podlegają restrykcyjnej kontroli. Stąd też przyjął, że tylko i wyłącznie przepisy prawa restrukturyzacyjnego mogą w jakimkolwiek stopniu ograniczać wymiar wynagrodzenia zarządcy. Budzi to kontrowersje - pisze Agata Duda-Bieniek, radca prawny.

18.10.2024

Prof. Adamus: Czy w postępowaniu restrukturyzacyjnym istnieje instytucja wykładni układu?

Restrukturyzacja

Czy treść układu podlega wykładni przez sąd, który go zatwierdził? Przedstawiony dylemat ma wymiar zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. Przede wszystkim w ramach postępowania restrukturyzacyjnego, adresowanego do biznesu, powinno się efektywnie rozwiązywać pojawiające się problemy. Układ ma centralne znaczenie – sens całego postępowania restrukturyzacyjnego ogniskuje się na możliwości jego zawarcia. Zatem kwestia dopuszczalności wykładni układu należy do pierwszoplanowych zagadnień prawnych - pisze prof. Rafał Adamus.

02.10.2024

Do Krajowego Rejestru Zadłużonych wciąż trzeba mieć anielską cierpliwość

Finanse Restrukturyzacja Upadłość

Czas mija, a Krajowy Rejestr Zadłużonych, jak nie działał prawidłowo, tak nie działa. I zamiast czasami pomagać, tylko utrudnia prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dla prawników praca z KRZ, to jak stąpanie po polu minowym - nie wiadomo, gdzie i kiedy wybuchnie jakiś problem. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że rejestr działa coraz lepiej i go udoskonala.

30.09.2024

Przedsiębiorcy pod kreską, przepisy antyzatorowe nie działają

Prawo gospodarcze Finanse Restrukturyzacja Upadłość

Nie jest różowo. Wiele firm ma poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej. To efekt rosnących obciążeń fiskalnych, a także płacy minimalnej, która z kolei wpływa na wzrost obciążeń z tytułu wynagrodzeń i ubezpieczenia społecznego. Na kiepską kondycję firm mają również wpływ zatory płatnicze. Obowiązujące przepisy antyzatorowe są często omijane. Mistrzami w tym są duże firmy.

22.08.2024

Przepisy blokują postępowania o zatwierdzenie układu

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Postępowania restrukturyzacyjnie są relatywnie nowym narzędziem, umożliwiającym polskim przedsiębiorcom odbudowę płynności finansowej i stabilności na rynku. Nie usprawiedliwia to jednak ustanawiania wątpliwej jakości przepisów, które sprawiają, że to narzędzie nie zawsze działa zgodnie z pierwotnymi założeniami. Konieczne są zmiany - uważają Jacek Pietrzela i Artur Ostrowski z PF Restrukturyzacje.

07.08.2024

Prof. Adamus: Figurka Matki Boskiej i szabasowa menora nie wejdą w skład masy upadłości

Finanse Restrukturyzacja Egzekucja

Nie podlegają egzekucji przedmioty służące wykonywaniu praktyk religijnych. Dotyczy to zarówno figurki Matki Boskiej, jak i szabasowej menory. Co jednak, gdy są one ze szlachetnych kruszców, takich jak złoto czy srebro, a w związku z tym posiadają dużą wartość materialną? Czy wówczas powinny wchodzić do masy upadłości - zastanawia się prof. Rafał Adamus.

13.04.2024

Prof. Adamus: Możliwe kierunki reformy zasad głosowania nad układem

Restrukturyzacja

Centralną instytucją restrukturyzacji jest układ, jaki zawierany jest pomiędzy dłużnikiem a większością wierzycieli. Postępowanie restrukturyzacyjne ma charakter zbiorowy. Układ nie wymaga jednomyślności wierzycieli. Tym różni się właśnie od bilateralnej ugody. Generalnie dla jego przyjęcia niezbędne są dwie większości - pisze prof. Rafał Adamus.

09.04.2024

Współpraca z nadzorcą układu kluczem do sukcesu postępowania o zatwierdzenie układu

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Postępowanie o zatwierdzenie układu to zdecydowanie postępowanie restrukturyzacyjne, które cechuje się najmniejszym formalizmem. Nadzorca układu jest wybierany przez dłużnika i pełni swą funkcję na podstawie zawartej z nim umowy. W praktyce, często rodzi to błędne skojarzenie wśród dłużników, że nadzorca układu pełni taką rolę, jak pełnomocnik przedsiębiorcy - pisze Mateusz Pyka, doradca restrukturyzacyjny.

28.02.2024

Krajowy Rejestr Zadłużonych wciąż działa na pół gwizdka

Nowe technologie Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Czas mija, a Krajowy Rejestr Zadłużonych, jak nie działał prawidłowo, tak nie działa. I zamiast pomagać, tylko utrudnia prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dla prawników praca z KRZ to jak stąpanie po polu minowym - nie wiadomo jak i kiedy wybuchnie jakiś problem. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że rejestr działa coraz lepiej i chwali się dodaniem do niego od 27 lutego nowego modułu.

22.02.2024

Test zaspokojenia w restrukturyzacji, tylko kiedy opłaci się to wierzycielom?

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Regulacja dotycząca testu zaspokojenia i kryterium ochrony najlepszych interesów wierzycieli realizuje wymogi stawiane państwu przez Dyrektywę 2019/1023. Będzie ona miała istotny wpływ głównie na te małe, średnie i duże firmy, które działają w oparciu o bazę w postaci własnego majątku. W ich przypadku trudniej będzie uzasadnić restrukturyzację, jeżeli nie wygenerują odzysku wyższego niż syndyk w upadłości - pisze Michał Cecerko, partner DZP, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

20.02.2024

NIK: Trzeba poprawić przepisy o likwidacji kopalni

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiegała likwidacja Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński”. Okazuje się, że była przygotowana nierzetelnie i została przeprowadzona w sposób niegospodarny oraz z naruszeniem obowiązującego prawa i interesu publicznego. Ale problem jest szerszy - NIK wskazała bowiem bariery prawne, formalne i finansowe, które praktycznie uniemożliwiają rzetelne planowanie i sprawną realizację procesów likwidacyjnych kopalń.

29.01.2024

17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia w stanie likwidacji

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Minister Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że 29 grudnia podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Ma to być kontynuacja wcześniejszego procesu. 27 grudnia, w związku z prezydenckim wetem dotyczącym ustawy okołobudżetowej, w stan likwidacji postawione zostały Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.

29.12.2023

Tajemnica bankowa i skarbowa utrudnia restrukturyzację, czas to zmienić

Restrukturyzacja

Prowadzenie restrukturyzacji utrudnia dostęp do informacji o wysokości wierzytelności. Ani banki, ani urzędy skarbowe, nie chcą dzielić się tego rodzaju danymi, zasłaniając się tajemnicą bankową lub skarbową. Prawo im na to pozwala. Utrudnia to restrukturyzację firmy. Tymczasem wystarczyłaby zmiana w przepisach, zwalniająca te instytucje z tajemnicy.

22.12.2023