Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych na nowo – czy jest się czego bać?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Proponowana przez rząd nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przewiduje zmiany o charakterze wręcz rewolucyjnym, zarówno jeśli chodzi o zakres odpowiedzialności, surowość kar jak i sposób prowadzenia postępowań wobec podmiotów zbiorowych - pisze Mariusz Minkiewicz, adwokat w zespole postępowań spornych kancelarii CMS.

17.01.2019

Obniżka cen energii dla firm - niepewne cztery miesiące

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Za sprawą tzw. ustawy prądowej mają powrócić ceny energii z 30 czerwca ubiegłego roku, ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r. Co mają jednak zrobić firmy, które teraz dostaną wyższe rachunki? Zapłacić, rozpocząć spór sądowy, negocjować nowe ceny czy czekać na ruch firm energetycznych? Te na renegocjacje umów mają czas do końca kwietnia.

10.01.2019

127 tys. przedsiębiorców chce płacić mały ZUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Skończył się czas na zgłoszenie w ZUS chęci przejścia w 2019 roku na niższe składki. Do Zakładu trafiło 127.405 wniosków o mały ZUS. Zostaną teraz zweryfikowane. Samo złożenie wniosku nie gwarantuje jeszcze możliwości opłacania niższych składek.

09.01.2019

Mały ZUS - 8 stycznia mija termin na zgłoszenie do niższych ubezpieczeń

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy mogą i chcą płacić w 2019 roku niższe składki ZUS, uzależnione od przychodu (tzw. mały ZUS), mają niewiele czasu na załatwienie formalności. Najpóźniej 8 stycznia muszą zgłosić się do ZUS z nowym kodem tytułu ubezpieczenia. Bez tego nie będą mogli opłacać niższych składek. Kolejna szansa na ich obniżenie dopiero za rok.

03.01.2019

Współczynnik do wyliczenia składek „małego ZUS” w 2019 r.

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy nie osiągają wysokich przychodów, od 1 stycznia 2019 r. będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość będzie uzależniona od wysokości przychodów. ZUS opublikował wartość współczynnika potrzebnego do ustalenia najniższej podstawy wymiaru tych składek.

24.12.2018

Trudna decyzja o zarządzie sukcesyjnym w spółce cywilnej

Spółki Małe i średnie firmy

Decyzja o ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego w przypadku wspólników spółki cywilnej jest bardzo poważna. Błędna wywoła nie tylko skutki dla spadkobierców zmarłego wspólnika, ale także dla tych wspólników, którzy pozostali przy życiu – pisze dr Małgorzata Rejmer, prezes LEX Kancelaria Finansowa.

02.12.2018

Sejm już pracuje nad zmianami w zakazie handlu

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Nowelizacja ma uszczelnić system. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie Żabkom możliwości pracy w dni objęte zakazem przez doprecyzowanie wyjątku dla placówek pocztowych.

29.11.2018

Znamy harmonogram konkursów w Programie Polska Wschodnia na 2019 rok

Małe i średnie firmy Finanse

Ponad 800 mln złotych czeka w 2019 roku na mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować we wschodniej Polsce. To środki przeznaczone zarówno dla firm, które chciałyby rozwinąć swoją działalność jak i dla początkujących - start-upów.

27.11.2018

Plusy i minusy powołania zarządcy sukcesyjny

Małe i średnie firmy

Od niedzieli 25 listopada każdy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może powołać zarządcę sukcesyjnego. Dzięki temu po śmierci przedsiębiorcy firma nie przestanie działać. Taki tymczasowy sukcesor będzie miał jednak sporo na głowie.

25.11.2018

Dziedziczenie firmy bez podatku od spadku

Małe i średnie firmy Finanse Podatek od spadków i darowizn

25 listopada 2018 roku zacznie obowiązywać nowe zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Nie trzeba będzie płacić podatku od odziedziczonej firmy. Na zmianie skorzystają także spadkobiercy spoza kręgu najbliższej rodziny.

22.11.2018

Śmierć pracodawcy nie wygasi już natychmiast umów pracowników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

25 listopada wejdą w życie przepisy, które pozwolą firmom na dalsze działanie, mimo śmierci właściciela. To zmiana bardzo istotna także z punktu widzenia pracowników, bo daje szansę na bezpieczną kontynuację zatrudnienia.

22.11.2018

Rzecznik: 600 zł kary za brak paragonu to nękanie przedsiębiorcy

Małe i średnie firmy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zamierza złożyć wniosek o karę dyscyplinarną dla naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach. Chodzi o prowokację w warsztacie samochodowym. Zdaniem Adama Abramowicza odwoływanie się od decyzji sądu, który odstąpił od wymierzania kary, nosi znamiona nękania polskiego mikroprzedsiębiorcy.

21.11.2018

Będą zmiany w zakazie handlu. Projekt już w Sejmie

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która doprecyzuje katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Chodzi głównie o te sklepy, które otwierają się w dni objęte zakazem jako placówki pocztowe.

21.11.2018

Zarządcę sukcesyjnego można powołać przez internet

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 25 listopada obowiązuje ustawa o sukcesji. Od tego dnia zarządcę, który będzie mógł kontynuować działalność firmy po śmierci właściciela, można ustanowić on line, w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

19.11.2018

12 listopada nie jest świętem w rozumieniu ustawy o ograniczeniu handlu

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Ustawa ustanawiająca 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy ma zaledwie kilka artykułów i dotyczy jednostkowego zagadnienia, a jednak powoduje dyskusje, czy 12 listopada 2018 r. objęty jest ograniczeniami w prowadzeniu handlu. Mimo przeciwnego stanowiska PIP i MRPiPS wygląda na to, że sklepy mogą być otwarte - pisze dr Marta Derlacz-Wawrowska, radca prawny, praktyka prawa pracy kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

08.11.2018