Galerie handlowe: Narzucanie czynszów może naruszać unijne zasady pomocy publicznej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Polska Rada Centrów Handlowych apeluje do posłów, by nie uchwalali ustawy obniżającej najemcom czynsze w galeriach handlowych. Jej zdaniem tego typu rozwiązanie może naruszać unijne zasady dotyczące udzielania pomocy publicznej, ponieważ faworyzuje najemców powierzchni handlowej kosztem właścicieli i zarządców centr handlowych.

11.05.2021

Licencja przymusowa – sposób na zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko Covid-19

Prawo gospodarcze Farmacja Koronawirus szczepienia

By skutecznie walczyć z wirusem państwa mogą ograniczyć monopol firm farmaceutycznych i odpłatnie przejąć ich patenty na szczepionki przeciwko Covid-19. Przepisy pozwalają na to, ale doświadczenie pokazuje, że producenci leków nie chcą udostępniać licencji. Ale gdyby do tego doszło, procedura jest prawnie skomplikowana i długotrwała.

10.05.2021

Po zmianie prawa spółdzielca zajrzy do każdej umowy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały udostępniać swoim członkom wszystkie zawierane przez siebie umowy. Ale większość z nich nie chce tego robić. Boją się wycieku poufnych informacji na zewnątrz, bo może to im zaszkodzić. Dlatego aktywiści spółdzielczy chwalą, a zarządzający spółdzielniami protestują przeciwko takim pomysłom, które przewiduje przygotowywany projekt nowelizacji ustawy.

08.05.2021

Obniżka czynszów w galeriach handlowych trafiła do parlamentu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dopiero w piątek trafiła do Sejmu ostateczna wersja projektu noweli covidowej mówiąca o obniżce czynszów dla najemców sklepów zamkniętych w czasie lockdown-ów w dużych galeriach handlowych. Decyzję w tej sprawie rząd podjął pod koniec kwietnia. Niespodzianek w projekcie jednak nie ma, treść najważniejszego przepisu specjalnie się nie zmieniła.

07.05.2021

Rząd chce pomóc najemcom w galeriach, może być dużo pozwów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Obniżka czynszu dla najemców w galeriach jednak możliwa. Projekt został zmieniony. Kto na tym skorzysta i w jakim trybie i w jakiej wysokości?  Nie do końca wiadomo. Wiadomo, że branżę czeka lawina pozwów. Zaprezentowany w tej sprawie projekt ocenia radca prawny Diana Kalita-Knapczyk z kancelarii prawnej Causa Finita.

07.05.2021

Ministerstwo rolnictwa zadowolone z jednej inspekcji kontrolującej żywność

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w ubiegłym roku przeprowadziła ponad 67 tysięcy kontroli, a w I kwartale tego roku już 17 300. - Zapewniam konsumentów, że znajdująca się w obrocie żywność jest bezpieczna - stwierdził wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. I zaapelował o świadome wybieranie polskich produktów,

06.05.2021

Fiskus przypilnuje, ile leżakował markowy trunek

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Producent napoju alkoholowego, który umieści informację o okresie leżakowania produktu będzie musiał prowadzić kartę tego procesu. Nadzór na prawidłowością oznakowania przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, a kontrolą zajmie się inspekcja jakości handlowej - wynika z projektu zmian w ustawie o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych.

06.05.2021

UE: Będą ograniczenia dla firm dotowanych przez państwa spoza Unii

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Proponowane przez Komisję Europejską nowe przepisy mają chronić unijne firmy przed przejmowaniem przez zagraniczne przedsiębiorstwa otrzymujące dotacje rządowe. Projekt przewiduje też ochronę zamówień publicznych przed udziałem w nich nieunijnych spółek dotowanych przez państwo.

05.05.2021

Projekt ustawy o platformach crowdfundingowych trafił do konsultacji

Prawo karne Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Ma ona regulować działalność platform crowdfundingowych, dostosowując polskie prawo do unijnego. Platformy crowfundingowe mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

04.05.2021

KPO ma pomóc branży HoReCa, strefom ekonomicznym i rolnikom

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

W Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano 500 mln euro na pomoc dla branży sektor HoReCa (hotele, restauracje, katering), turystyki, kultury. W tym na sam sektor HoReCa 300 mln euro. Rząd planuje też poważnie dofinansować rozbudowę specjalnych stref ekonomicznych i wprowadzić szereg zmian w planowaniu przestrzennym. Większą ochronę prawną mają otrzymać MŚP z branży rolno- spożywczej.

30.04.2021

WSA: Inwestycja celu publicznego może służyć społeczności tylko pośrednio i nieznacznie

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze

Spółka ubiegała się o ustalenie lokalizacji dla inwestycji celu publicznego. Organy odmówiły, ponieważ uznały, że budowa będzie służyć jedynie celom gospodarczym, a społeczności lokalnej tylko pośrednio i nieznacznie. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, który wskazał, że nie można stopniować znaczenia inwestycji.

30.04.2021

Marek Niedużak: Fundacja rodzinna będzie się opłacać dużym firmom rodzinnym

Spółki Prawo gospodarcze

Chcielibyśmy rekomendować Ministerstwu Finansów, aby dywidenda wypłacana z firmy dla fundacji rodzinnej była zwolniona z podatku. Postulujemy też lepsze zasady opodatkowania beneficjentów nienależących do najbliższej rodziny  – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, współtwórca projektu ustawy o fundacji rodzinnej.

30.04.2021

Urząd Patentowy ułatwi firmom rebranding po pandemii

Prawo gospodarcze

Po pandemii większość marek będzie musiała przeprowadzić rebranding i zmienić sposób komunikacji - twierdzi prezes Urzędu Patentowego RP Edyta Demba-Siwek. I informuje, że by umożliwić jak najszybsze działanie w tym zakresie, Urząd uruchomił tzw. szybką ścieżkę, która ma zapewnić maksymalne przyspieszenie decyzji o udzieleniu prawa ochrony na znak towarowy.

28.04.2021

Zmiana celów fundacji jest możliwa

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Cele fundacji stanowią fundament i wyznaczają kierunki jej działania. Choć przy zakładaniu fundacji ich kształt determinuje fundator, to już w toku jej dalszego funkcjonowania może zaistnieć potrzeba ich zmiany, uzupełnienia, usunięcia bądź dodania nowych czy też po prostu reorientacji - pisze Dawid Feliszek z kancelarii prawnej SDZLEGAL.

28.04.2021

Już 11 maja startuje konferencja Compliance Days 2021

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

We wtorek 11 maja rozpocznie się konferencja online Compliance Days. To 25 sesji tematycznych, 50 prelegentów, workshopy w małych grupach, know-how, najnowsze zmiany w prawie już obowiązujące i planowane. To najkrótsze podsumowanie programu trzydniowej konferencji poświęconej zarządzaniu zgodnością z prawem.

28.04.2021

Projekt w sprawie ratyfikacji unijnego Planu Odbudowy trafi do Sejmu

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki, ale dodał, że nie zagłosowali za nim ministrowie z Solidarnej Polski. - Teraz przekazujemy ten akt do parlamentu, polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków, jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki - podkreślił.

27.04.2021

Biznes obawia się opłaty kubkowej i nie rozumie jej zasad

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zdaniem przedsiębiorców, nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej rozmija się w wielu elementach z tzw. dyrektywą plastikową. Najwięcej kontrowersji wzbudza wysokość opłat. Z projektu nie wynika też, na jakiej podstawie skalkulowano zaplanowane opłaty i na jakie cele zostaną przeznaczone.

27.04.2021

Rząd analizuje uwagi z konsultacji projektu o fundacjach rodzinnych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ponad 440 organizacji i instytucji przekazało Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii swoje uwagi do projektu ustawy o fundacji rodzinnej, która ma ułatwiać przejmowanie firm po śmierci właścicieli. Sporne kwestie, to m.in. zagadnienia dotyczące opodatkowania, zachowku, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną, a także nazwa „fundacja rodzinna”.

26.04.2021

Fundacja rodzinna – nowe rozwiązanie dla korzystnej sukcesji firm?

Spółki Prawo gospodarcze

Jest już projekt ustawy o fundacji rodzinnej, a wstępnie planowany termin jej wejścia w życie to 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z deklaracjami rządu jest on próbą odpowiedzi na podnoszony wielokrotnie w środowisku firm rodzinnych postulat wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji ułatwiającej sukcesje w takich przedsiębiorstwach - piszą Joanna Wierzejska i Jakub Wieszczeczyński

23.04.2021

Właściciele centrów handlowych chcą likwidacji abolicji czynszowej

Prawo gospodarcze Koronawirus

Pomoc najemcom kosztowała właścicieli i zarządców centrów handlowych 5,5 mld zł - poinformowała Polska Rada Centrów Handlowych. Straty w obrotach najemców to ponad 56 mld zł, ponad 40 proc. ich rocznych wyników. Branża domaga się usunięcia art. 15ze tzw. ustawy covidowej dotyczącej abolicji czynszowej oraz dopłaty do czynszów dla najemców.

22.04.2021