Piaskownice regulacyjne pomogą we wdrażaniu innowacyjnych technologii w energetyce

Środowisko Prawo AI Prawo gospodarcze

Proponowana w projekcie nowej ustawy koncepcja tzw. piaskownic regulacyjnych, czyli bezpiecznej przestrzeni prawnej do testowania i wdrażania nowych technologii, usług, produktów, modeli współpracy użytkowników systemu lub rozwiązań technologicznych, ma przyspieszyć m.in. rozwój sektora odnawialnej energii oraz poprawić funkcjonowanie rynku energii i gazu w Polsce.

20.08.2021

Spółki - wezwania przy jednym progu, ale jego wysokość budzi wątpliwości

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu przepisów związanych z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Zastrzeżenia złożone w ich toku dotyczyły m.in. progu przejęcia, określonego w ustawie o ofercie publicznej, rodzącego obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji.

19.08.2021

Surowa kara dla Astaldi za opóźnianie płatności dla podwykonawców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Karę w wysokości ponad 266 tys. zł kary nałożył na spółkę Astaldi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydał cztery decyzje w sprawach zatorów płatniczych, ale odstąpił od wymierzenia kary finansowej wobec trzech podmiotów. Prawo pozwala na to, gdy firma ma niewyegzekowane płatności od swoich klientów.

17.08.2021

Prawo własności przemysłowej ma być bardziej przejrzyste

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Po ponad 20 nowelizacjach obecnie obowiązująca ustawa – Prawo własności przemysłowej wymaga kompleksowej zmiany, która sprawi, że regulacje prawne dotyczące praw własności przemysłowej będą bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla odbiorców - piszą Natalia Basałaj i Andrzej Przytuła. I wyrażają nadzieję, że przygotowywana nowa ustawa taka właśnie będzie.

17.08.2021

Praca zdalna – kolejne zmiany w projekcie, nie wszystkie w dobrym kierunku

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w drugiej wersji projektu dotyczącego pracy zdalnej, opublikowane 23 lipca br., nie są znaczące i nadal wywołują niepewność po stronie pracodawców, którzy obawiają się, że wiele kwestii związanych z pracą zdalną będą musieli doprecyzować w wewnętrznych regulacjach – piszą Karolina Kołakowska i Julia Janik.

14.08.2021

NSA: Kursanci nie wyjeżdżali na miasto, bo za wolno jeździli

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego prezydent Łodzi słusznie zakazał przedsiębiorcy prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców. Były też podstawy do skreślenia skarżącego z rejestru działalności regulowanej przedsiębiorców szkolących kierowców. Naruszenia zaś dotyczyły zaniechania wyjazdów kursantów na miasto z powodu dużego natężenia ruchu i korków ulicznych.

14.08.2021

Po dymisji Gowina powstaje nowe ministerstwo, praca wraca na stare miejsce

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Powstanie Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - wynika z rozporządzeń Rady Ministrów, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Dział praca przechodzi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To skutek odejścia Porozumienia Gowina z koalicji rządowej.

13.08.2021

Discovery reaguje na ustawę anty-TVN i zapowiada kroki prawne wobec polskiego rządu

Prawo gospodarcze

Jest oficjalna redakcja Discovery, Inc., amerykańskiego właściciela TVN, na środową nowelizację polskiej ustawy medialnej. W dniu 12 sierpnia 2021 r. Discovery Inc. oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA.

12.08.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rynku mocy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Dostosowuje ona nasze prawo do przepisów unijnych i wprowadza specjalne rozwiązania dla odbiorców energochłonnych, jak m.in. możliwość obniżenia opłaty mocowej.

11.08.2021

RPO: Lex TVN zagraża wolności słowa i przedsiębiorczości

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Projektowana ustawa o radiofonii i telewizji naruszy konstytucyjną wolność mediów i słowa - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I oddaje, że zmiana „reguł gry” dla nadawców to odejście od cywilizowanych reguł tworzenia prawa – a nie ma nadzwyczajnych okoliczności, które by to uzasadniały. Autorzy projektu odwołują się wprawdzie do klauzuli „bezpieczeństwa państwa”, ale nie precyzują, jak zmiana miałaby je poprawić.

11.08.2021

Premier zabiera pełnomocnika ds. MŚP z ministerstwa rozwoju

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie sekretarz albo podsekretarz stanu wyznaczony przez premiera - stanowi opublikowane we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów. Według dotychczas obowiązującego rozporządzenia pełnomocnikiem był sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

10.08.2021

Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko Lex TVN

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Nie chcemy żyć w kraju z jedyną słuszną linią przekazu medialnego, w kraju, w którym za nic ma się wolność gospodarczą i bezpieczeństwo narodowe - stwierdziła w opublikowanym we wtorek oświadczeniu Rada Przedsiębiorczości, która po raz kolejny zaprotestowała przeciwko procedowanym przez PiS zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji.

10.08.2021

UOKiK stawia firmom pożyczkowym zarzuty za rolowanie kredytów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Udzielanie naprzemiennie konsumentom pożyczek refinansujących na spłatę poprzednich zobowiązań, pobierając za to wysokie prowizje, mogło być próba obejścia przepisów o maksymalnych kosztach pozaodsetkowych kredytów konsumenckich - uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmom pożyczkowym

09.08.2021

Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, ale z ograniczeniami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Fundacja może też prowadzić działalność gospodarczą, ale z zastrzeżeniem, że jej rozmiary będą służyć realizacji jej celów. Nieostra regulacja ustawowa w tym zakresie powoduje jednak wiele wątpliwości i praktycznych dylematów związanych z rozróżnieniem obu tych sfer działalności - twierdzi Dawid Feliszek, prawnik z kancelarii Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy

02.08.2021

Będą kolejne ułatwienia dla rolników sprzedających żywność

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd przyjął projekt nowelizacji, który ma ułatwić prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Jednym z kluczowych rozwiązań jest podwyższenie z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku oraz zwiększenie sprzedaży produktów do sklepów i restauracji.

30.07.2021

Sejmowa komisja przyjęła projekt Lex TVN

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Autorem zmian jest PiS. Nowelizacja w debacie publicznej określana jest jako skierowana wprost przeciwko stacji TVN. Sejm zajmie się projektem 11 sierpnia.

27.07.2021

Przepisy o obniżkach czynszów w galeriach handlowych wchodzą w życie

Prawo gospodarcze Koronawirus

Od piątku obowiązują nowe zasady wsparcia dla najemców sklepów w dużych galeriach handlowych. Dzięki nim będą płacić niższe czynsze za okresy lockdown'ów. Nie wszystkim podobają się te rozwiązania. Krytykuje je m.in. Polska Rada Centr Handlowych.

23.07.2021

NSA: Dobrowolna kwarantanna uzasadnia przywrócenie terminu

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus szczepienia

Jeśli uchybienie terminu do złożenia skargi nastąpiło na skutek przeszkody, której strona nie była w stanie usunąć, nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku, to termin ten biegnie od początku - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Taką przyczyną niezawinioną jest dobrowolne poddanie się kwarantannie po kontakcie z osobą chorą na Covid-19.

22.07.2021

Federacja pływacka winna odesłaniu pływaków z Tokio

Prawo gospodarcze

Cała Polska żyje dramatem pływaków i pływaczek, których nie dopuszczono do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Nikt tak do końca nie wie, z czego wynikł problem, a jasne opisanie przyczyn tego wydarzenia sprawia trudności nawet dziennikarzom zajmującym się sportem. Jednak odpowiedzialność za to ponosi przede wszystkim międzynarodowa federacja - pisze Stanisław Drozd

21.07.2021