UOKiK: rok 2021 rekordowy dla fuzji i przejęć firm

Rynek Prawo gospodarcze

Miniony rok był rekordowy pod względem fuzji i przejęć przedsiębiorców. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 300 decyzji, czyli 57 więcej niż rok wcześniej i prowadził 376 postępowań z zakresu kontroli koncentracji. Wśród wydanych rozstrzygnięć było 295 zgód na transakcje, cztery decyzje warunkowe i jeden zakaz koncentracji.

08.02.2022

Prof. Romanowski: „Polski Ład” korporacyjny w spółkach – czyli lex Sasin&Company

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

„Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty” (Frank Zappa). Przepisy tworzą ludzie i kontekst. Wielu paraliżuje strach przed myśleniem, władzą oraz ów kontekst. Projekt nowelizacji spółek handlowych powstał pod kierownictwem ministra Sasina. Dlaczego minister aktywów państwowych określa zasady funkcjonowania spółek - zastanawia się prof. Michał Romanowski.

08.02.2022

BCC: Niech NIK sprawdzi warunki przejęcia Grupy Lotos przez Orlen

Rynek Prawo gospodarcze

Business Centre Club skierował wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę doraźną warunków przejęcia Grupy Lotos przez Orlen oraz planowanej transakcji sprzedaży części aktywów Lotosu Saudi Aramco, koncernowi MOL i firmie Unimot. Według BCC, z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa ta transakcja nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia.

07.02.2022

Oszuści podszywają się pod Urząd Patentowy i żądają opłat za rejestrację znaków

Rynek Prokuratura Prawo gospodarcze

Lawinowo rośnie liczba przypadków prób wyłudzenia pieniędzy od firm, które rozpoczęły proces rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym RP. Rozsyłane są decyzje wyglądające na wiarygodne, z zastrzeżeniem, że potrzebne jest uiszczenie kilkuset euro, by dokończyć proces. W decyzji wymienia się nazwisko osoby, która faktycznie pracuje w tym urzędzie. 

07.02.2022

WSA: Wyjazd do sanatorium nie obniży opłaty za śmieci

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Właściciel nieruchomości twierdził, że nie zawsze przebywał w domu, więc powinien zapłacić mniej za odpady. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał, że sam fakt zamieszkiwania na danej nieruchomości powoduje obowiązek uiszczania opłaty, bez względu na to, czy odpady powstają i w jakiej ilości.

05.02.2022

Ministerstwo Klimatu zaprezentowało wymagania techniczne dla stacji wodoru

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W polskim prawie nie ma przepisów określających szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji wodoru. Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych dla takich stacji ma ten stan zmienić.

03.02.2022

Prawo w kryzysie - coraz więcej bubli i absurdów

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Poprawmy prawo

Przygotowaliśmy kolejny raport „Poprawmy prawo”. Wynika z niego, że coraz więcej przepisów wymaga pilnej poprawy. Wiele regulacji jest kuriozalnych – np. źle zaparkowaną hulajnogę trzeba holować jak samochód, a w przepisach nadal żywe są PRL i Milicja Obywatelska. Nie wiadomo jaki jest limit osób na ślubach cywilnych, a od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn trzeba podwójnie zapłacić podatek. Prawo podlega nieustannej inflacji.

03.02.2022

Ponad 2,8 tys. sprawozdań o terminach płatności przedsiębiorców wpłynęło do MRiT

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Do 31 stycznia br. do Ministerstwa Rozwoju i Technologii wpłynęło 2878 sprawozdań dotyczących terminów płatności firm w 2021 r. Obowiązek składania sprawozdań wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Celem przepisów jest wyegzekwowanie stosowania reguły fair play w zakresie określania terminów płatności.

02.02.2022

Niższy VAT na energię elektryczną nie dla najemców

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

1 lutego wchodzą w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wraz z nimi pojawiają się również wątpliwości. Istnieje bowiem duże ryzyko, że z obniżonej stawki VAT na energię nie skorzystają podmioty, które wynajmują nieruchomości. Może się więc okazać, że biura czy sklepy działające na wynajmowanych powierzchniach w dalszym ciągu będą płacić VAT według najwyższej, 23-proc. stawki. Eksperci liczą na pilną interwencję Ministerstwa Finansów.

01.02.2022

Uszczelnianie zakazu handlu w niedziele, to jak walka z wiatrakami

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

Od 1 lutego obowiązują przepisy likwidujące furtkę pozwalającą na handel w niedziele. Pojawiają się już jednak kolejne "patenty" na omijanie prawa. Wystarczy, że pracownik sklepu otrzyma jedną akcję i już stanie się współwłaścicielem sklepu i może sprzedawać. Eksperci nie mają wątpliwości, że tego typu zakazy to droga donikąd. Zabawa w kotka i myszkę.

01.02.2022

Rząd zapowiada poprawki do Polskiego Ładu - ulgi dla biznesu

CIT PIT Prawo gospodarcze

Rząd zapowiada przygotowanie pakietu zmian do podatkowego tzw. Polskiego Ładu. Zostanie jeszcze uregulowana m.in. kwestia różnic remanentowych i amortyzacji - powiedział w Sejmie 27 stycznia br. wiceminister finansów Artur Soboń omawiając negatywne skutki drożyzny i Polskiego Ładu dla funkcjonowania polskich małych i średnich przedsiębiorców.

28.01.2022

Sejm odrzucił weto Senatu do ustawy o wsparciu dla górnictwa

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu odrzucającą ustawę ustanawiającą warty 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego na kolejne 10 lat. Ustawa przewiduje zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS i PFR. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

27.01.2022

Sejm odrzucił weto Senatu dot. procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Środowisko Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw wskazującej procedury środowiskowe towarzyszące budowie elektrowni jądrowej. Ustawa dotyczy jedynego toczącego się obecnie postępowania w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, które zostało wszczęte przez inwestora w 2005 r., a obecnie pozostaje zawieszone.

27.01.2022

Zmiany dotyczące dostępu do lokalnych sieci gazowych mogą wejść w życie

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo, które zamierza odmówić świadczenia usług dystrybucji paliw gazowych, będzie musiało wcześniej, jeszcze przed odmową, uzyskać decyzję URE zwalniającą z obowiązku świadczenia takich usług wynika z nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

27.01.2022

Prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest m.in. ochrona mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych przed drastycznymi podwyżkami rachunków za gaz. M.in. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami.

27.01.2022

Problemy z covidową restrukturyzacją - nie wszystkie sądy honorują stempel pocztowy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Uproszczona restrukturyzacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Firmy bardzo chętnie z niej korzystały. I mimo że przepisy w jej sprawie już nie obowiązują, wciąż tysiące spraw toczy się w sądach. Ale nie wszystko przebiega gładko, bo sądy różnie interpretują termin złożenia wniosku o zatwierdzenie układu, co zdaniem prawników nie ma podstaw prawnych.

25.01.2022

Wszystko można kupić, tyle że w NFT - z praktycznym wykorzystaniem nieco gorzej

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Awatar z małpką lub misiem, kawałek ciała Dody, a nawet miłość influencerki – a to wszystko w formie cyfrowych tokenów sprzedaje się za miliony złotych. Tymczasem nie gwarantuje to w żaden sposób możliwości realnego skorzystania z nabytku - nabywca NFT nie ma praw autorskich do utworu. Ma tylko certyfikat własności cyfrowej wersji.

22.01.2022

Dr Janda: Wniosek o pre-pack można złożyć także po ogłoszeniu upadłości

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wniosek o zatwierdzenie przygotowanej sprzedaży (przygotowanej likwidacji) czyli tzw. pre-pack, można złożyć w postępowaniu o ogłoszenie upadłości. Kwestią mogąca budzić wątpliwości jest ustalenie chwili, w której wniosek taki jest już niedopuszczalny - pisze dr Paweł Janda, sędzia oraz kierownik sekcji ds. upadłościowych i naprawczych Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

21.01.2022

Senat rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Senat w czwartek jednomyślnie podjął uchwalę o przyjęciu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z poprawkami. Za głosowało 98 senatorów. Poprawki zmierzają m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych o mikro-, małe i średnie firmy. Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu.

20.01.2022

Wielu Polaków uważa, że rozwój innowacji w firmach jest trudny

Prawo AI Prawo gospodarcze

Zdaniem ponad połowy Polaków niebędących przedsiębiorcami, firmy w Polsce mają niesprzyjające warunki prawne i ekonomiczne do rozwoju innowacyjności. Więcej niż jedna piąta społeczeństwa twierdzi odwrotnie, a przeszło jedna czwarta nie umie tego ocenić.Takie są wyniki badania, przeprowadzonego dla Akceleratora Innowacji Przemysłowych Industrylab.

19.01.2022