Opole: mniej odszkodowań za wypadki przy pracy

BHP Budownictwo

Od kilku lat maleje liczba jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych za wypadki przy pracy - twierdzi Sebastian Szczurek rzecznik regionalny ZUS w Opolu. Podobna tendencja utrzymuje się także w skali całego kraju.

27.06.2021

Fakturę za prace remontowe na potrzeby najemcy można zaksięgować do działalności operacyjnej

Rachunkowość Budownictwo

Fakturę taką można zaksięgować w ciężar kosztów działalności operacyjnej, jeżeli najemca nie będzie zwracał spółce kosztu tego remontu i stanowi on typowy koszt związany ze świadczeniem wynajmu nieruchomości. Inaczej będzie w przypadku, jeżeli koszt ten będzie podlegał np. refakturowaniu na najemcę - wyjaśnia Michał Topulniak z LEX Księgowość.

25.06.2021

Zmiany w przepisach drogowych - projektant zdecyduje o szerokości chodnika i ścieżce dla rowerów

Samorząd terytorialny Budownictwo Transport

Uproszczenie i uelastycznienie procedury budowy dróg oraz zwiększenie odpowiedzialności i samodzielności projektanta - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie przepisów techniczno-budowlanych. Będą też nowe standardy projektowania dróg dla rowerów oraz pieszych. Zlikwidowany ma być podział na zjazdy publiczne i indywidualne. Preferowane będą ronda turbinowe,

23.06.2021

Mieszkań deweloperskich pierwokup lasów nie powinien dotyczyć

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Sąd wieczystoksięgowy nie powinien odmówić wpisu prawa własności lokalu do księgi wieczystej tylko dlatego, że fragment działki, na której stoi dom posiada status lasu, a notariusz nie zapytał nadleśniczego czy skorzysta z prawa pierwokupu. Kontrowersyjne postanowienie sądu burzy dotychczas wypracowaną praktykę. Jest też sprzeczne z praktyką Lasów Państwowych.

18.06.2021

Mieszkania deweloperskie objęte pierwokupem lasów - to absurd

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Czy Lasom Państwowym przysługuje prawo pierwokupu do mieszkań deweloperskich? Wołomiński sąd wieczystoksięgowy uważa, że tak, bo na fragmencie działki jest las. Prawnicy są zgodni: to absurd i jak najszybciej powinno się poprawić przepisy, dzięki którym zapadło to orzeczenie. Żaden nadleśniczy nie kupi lokalu od dewelopera na rzecz Lasów, po co więc utrzymywać fikcję.

17.06.2021

Rząd nie wykonał wyroku TK, tysiące spółdzielczych mieszkań nadal w luce prawnej

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

W sobotę, 19 czerwca, wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, a przestanie obowiązywać przepis, który pozbawił członkostwa przeszło pół miliona osób mieszkających we własnościowych lokalach w blokach stojących na gruntach, do których spółdzielniom nie przysługuje żaden tytuł prawny. Nie ma jednak nowych przepisów, będzie więc luka w prawie i spory bałagan.

15.06.2021

NSA: Konieczne podłączenie do sieci kanalizacyjnej, gdy nie ma domowej oczyszczalni

Budownictwo Kodeks postępowania administracyjnego

Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. Natomiast jeśli posiada tylko szambo bez filtrów, to właściciel musi wykonać decyzję burmistrza - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciel nie ma nieograniczonego w czasie wyboru - podłączenia do sieci albo przydomowej oczyszczalni.

14.06.2021

Covidowe budowy - będzie problem z pozwoleniami na użytkowanie

Administracja publiczna Budownictwo

Oddawanie gotowych inwestycji w czasie pandemii miały przyśpieszyć czasowe uregulowania uproszczające końcowe formalności budowlane. Niestety, zabrakło dobrych przepisów przejściowych. Pojawiają się więc wątpliwości, na jakich zasadach wolno teraz finalizować takie budowy. Nie jest też jasne, czy sprawdzana powinna być ich zgodność z projektem budowlanym.

14.06.2021

Ustawa podpisana - kupujący mieszkania będą lepiej chronieni

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Prezydent podpisał 9 czerwca ustawę powołującą do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Dzięki niemu klienci dewelopera mają czuć się bezpieczniej, bo nie stracą pieniędzy w razie jego upadłości. Nowe przepisy objęły również ochroną gotowe już mieszkania.

10.06.2021

Zatory w księgach wieczystych blokują kredyty i inwestycje

Budownictwo

Rosną zaległości w sądach wieczystoksięgowych - tak źle nie było od czasu, gdy księgi wieczyste były tylko "papierowe". W dużych miastach na wpis czeka się już ponad rok. Bardzo spowalnia to obrót nieruchomościami oraz utrudnia zaciągnięcie kredytu deweloperom oraz osobom kupującym mieszkania. Winna tej sytuacji jest nie tylko pandemia, ale i uwłaszczenie gruntów pod blokami.

08.06.2021

Wraca ustawa antyodorowa - ma bronić przed fermami przemysłowymi

Środowisko Budownictwo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznawia prace nad projektem kontrowersyjnej ustawy antyodorowej. Dzięki niej wielkie fermy przemysłowe mają przestać powstawać w pobliżu domów. Nikt bowiem nie chce mieszkać w sąsiedztwie kilku milionów kur lub tysięcy tuczników. Jednak projekt, który przewiduje dla takich obiektów minimalne odległości od budynków mieszkalnych, budzi mieszane uczucia.

02.06.2021

Inwestorzy budujący "covidowe domy" bez szans w sądach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał jeden z pierwszych wyroków dotyczących budowy tzw. covidowych domów, czyli bez pozwolenia na budowę oraz wbrew ustaleniom miejscowego planu. Orzeczenie jest bezlitosne dla inwestora. WSA nie miał żadnych wątpliwości i stwierdził, że nie wolno naginać prawa i stawiać prywatnej willi, powołując się na rzekomą walkę z pandemią.

31.05.2021

Polski Ład - proste formalności przy domach mogą być niebezpieczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Choć pomysł w Polskim Ładzie dotyczący budowy domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę, a na podstawie jedynie zgłoszenia, nie jest rozwiązaniem rewolucyjnym, dość nowatorska jest jednak propozycja odstąpienia w tym procesie od obecności kierownika budowy. Trudno jednak zaakceptować tego typu rozwiązanie - piszą prawnicy z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

28.05.2021

Tarcza prawna - rząd chce uprościć formalności budowlane

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Budownictwo Nowe technologie

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt Tarczy prawnej, do którego dotarło Prawo.pl. Szykują się kolejne uproszczenia w formalnościach budowlanych, a gminy, które będą zwlekać z wydaniem warunków zabudowy, zapłacą kary. Łatwiej też będzie budować w centrach miast. Zmiany dotyczą również m.in. bonu turystycznego, podatków, ubezpieczeń społecznych czy zdrowia.

28.05.2021

Monitoring zwiększa bezpieczeństwo, ale nie wolno bezkarnie podglądać sąsiada

Budownictwo RODO

Kamery na prywatnej posesji lub na bloku nie zawsze wiszą legalnie. Coraz częściej sądy orzekają więc, że naruszają prywatność osób postronnych i nakazują ich usunięcie oraz wypłatę zadośćuczynienia poszkodowanym. Jest też pierwsza kara administracyjna nałożona na zarządcę nieruchomości za naruszenie przepisów RODO, choć te wprost nie odnoszą się do budynków mieszkalnych.

27.05.2021

Webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego o planach zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ciągle zmieniające się uwarunkowania prawne stawiają nie lada wyzwania zarówno przed władzami samorządowymi, jak i mieszkańcami. Co warto wiedzieć, aby rozumieć plany zagospodarowania przestrzennego i decydować o swoim otoczeniu? Akcja Masz Głos Fundacji Batorego wyjaśni to podczas zaplanowanego na wtorek webinarium.

24.05.2021

Nowa ustawa - spekulanci zarobią na istotnych wadach mieszkań?

Prawo cywilne Rynek Budownictwo

Klient dewelopera będzie mógł zrezygnować z mieszkania gdy stwierdzi, że są w nim wady istotne, a dodatkowo potwierdzi to ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego. Takie uprawnienie daje mu nowa ustawa deweloperska, nad którą Sejm zakończył już prace. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich to niebezpieczne rozwiązanie, z którego chętnie będą korzystać spekulanci i flipperzy.

24.05.2021

Ustawa o obowiązku instalowania zdalnych ciepłomierzy i wodomierzy wchodzi w życie

Domowe finanse Budownictwo

Obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu to cel nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Ma to dać oszczędności energii finalnej na poziomie nie mniejszym niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r. W sobotę 22 maja nowe przepisy wchodzą w życie.

22.05.2021

Sejm poparł niższą składkę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Budownictwo

Od każdej kwoty wpłaconej na otwarty rachunek powierniczy deweloperzy będą musieli odprowadzać do nowo utworzonego funduszu gwarancyjnego 1 procent, a nie 2 jak chciał UOKiK. Sejm dzięki głosom Porozumienia Gowina poparł poprawkę Senatu zmniejszającą składkę. Eksperci od rynku nieruchomości uważają, że to minimalny koszt ochrony konsumentów, na który stać deweloperów. Ponadto bankom łatwiej będzie wstrzymać wypłatę kolejnej transzy na konto dewelopera.

20.05.2021
Prawo.pl