Prawo.pl
Organy skarbowe odmawiają podatnikom możliwości wyceny nieruchomości z udziałem biegłego. Eksperci podkreślają jednak, że taka metoda powinna być dopuszczona w sytuacjach, gdy podatnik nie ma możliwości ustalenia kosztu wytworzenia środka trwałego, a dokumentów z tym związanych nie da się już odzyskać. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
20.09.2023
CIT PIT
Stanowiska Ministerstwo Finansów może uspokoić podatników obowiązanych do zapłaty daniny solidarnościowej. Nie będą już zmuszeni walczyć przed sądami administracyjnymi, bowiem organy podatkowe nie powinny już kwestionować możliwości odliczania strat. Dla niektórych podatników może być to istotna kwestia - często zdarza się, że straty poniesione w latach ubiegłych spowodują, iż obowiązek zapłaty daniny w ogóle nie powstanie.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
19.09.2023
PIT Doradca podatkowy
Stronami postępowania o wydanie warunków zabudowy mogą być, oprócz inwestora, również właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości graniczących z terenem inwestycji oraz właściciele działek niesąsiadujących bezpośrednio z terenem planowanej inwestycji, których sytuacja prawna (zespół praw i obowiązków) może zostać dotknięta przez planowaną inwestycję lub jej skutki.
Martyna Sługocka
19.09.2023
Budownictwo
Darowizna motocykla, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, gdy przy wykupie nie odliczono VAT naliczonego, nie podlega opodatkowaniu VAT należnym. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Sylwia Loręcka
19.09.2023
VAT
Przedmiotowe regulacje mają tak szeroki zakres, że sprawiają wrażenie kreowania ich na wzór amerykański. Zapomniano jednak o Prawach Mirandy. W tym zakresie nie wprowadzono do ustawy żadnych zmian. Ustawa nadal milczy w odniesieniu do możliwości ustanowienia pełnomocnika lub obrońcy - pisze Klaudia Lewandowska, prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.
Klaudia Lewandowska
19.09.2023
Prawo gospodarcze Finanse
1/3 badanych przez Pracuj.pl Polaków wskazuje, że nie są zadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia. Powodem jest brak możliwości oszczędzania, niemożność rozwijania pasji czy nawet niewystarczające środki na codzienne życie. Sposobem na zaadresowanie tej kwestii może być poproszenie o podwyżkę. Ponad połowa badanych deklaruje, że zdarzyło im się samodzielnie zainicjować rozmowę na ten temat. Reguły gry bywają jednak nierówne - tylko 4 na 10 badanych zna zasady, na jakich przyznaje się podwyżki i premie w ich miejscu pracy.
Grażyna J. Leśniak
19.09.2023
Prawo pracy Rynek pracy

Państwo znów zawiodło - i to nie tylko rolników

Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Rolnicy-dwuzawodowcy, którzy oprócz pracy w gospodarstwie rolnym, byli zatrudnieni na etacie, mają dziś problem z udowodnieniem składek na ubezpieczenie rolnicze, jakie płacili przed powstaniem KRUS w 1991 r., do urzędów gmin. Dokumenty albo poginęły, albo zostały zniszczone. Zdaniem prawników to duży problem, którego nie podjęła jeszcze żadna władza. Państwo powinno opracować system, który pomoże ludziom zorientować się w sytuacji, a może nawet nieco zmodyfikować obecny system ubezpieczeniowy.
Grażyna J. Leśniak
19.09.2023
Emerytury i renty Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
W postępowaniu restrukturyzacyjnym można osiągnąć taki sam cel jak w upadłości, ale bez kosztów syndyka i postępowania upadłościowego. A doskonałym narzędziem do tego celu może być układ. Nie wszystkim się on jednak opłaca. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw o mało skomplikowanej strukturze, zatrudniających niewielu pracowników oraz dla wierzycieli chętnych do określonych ustępstw.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.09.2023
Prawo gospodarcze Restrukturyzacja
Zainteresowanie nowymi, dostępnymi od 2022 r., ulgami na innowacje jest na razie niskie. Aby to zmienić, potrzebne jest podniesienie limitów odliczeń, wydanie przez Ministerstwo Finansów objaśnień dotyczących ich stosowania oraz wydawanie przez dyrektora KIS interpretacji, które dadzą podatnikom rzeczywistą ochronę. Takie wnioski wynikają z II edycji raportu firmy doradczej Grant Thornton „Ulgi na innowacje”.  
Monika Pogroszewska
19.09.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
W pierwszej kolejności dyrektorzy finansowi powinni na bazie prognoz spróbować skalkulować proporcję dochodu do przychodu podatkowego za 2024 r. Jeśli będą poniżej lub w okolicach wskaźnika na poziomie 2 proc., to należałoby zweryfikować możliwość skorzystania ze zwolnień i wyłączeń ustawowych - pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.
Michał Kwaśniewski
19.09.2023
CIT Rachunkowość
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z podatnikiem, który uważał, że może rozliczyć ulgę na innowacyjnych pracowników w trybie przepisów dotyczących zwrotu nadpłaty z tytułu nadpłaconych zaliczek PIT. Organ uznał, że po złożeniu zeznania za dany rok podatkowy skorzystanie z ulgi jest niedopuszczalne i dotyczy to zarówno miesięcy poprzedzających złożenie zeznania, jak też miesiąca, w którym zeznanie zostało złożone.
Jakub Sitarski
18.09.2023
CIT PIT Rachunkowość
Rodzaj i zakres danych udostępnianych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz sposób ich...
Robert Horbaczewski
18.09.2023
Samorząd terytorialny Środowisko
Prezes UOKiK nałożył ponad 100 tys. zł za nieuczciwe praktyki na stronach internetowych bigotka.pl i arkadie.pl Brakowało jasnej informacji, że konsument kupuje u pośrednika. Do szybkich zakupów namawiał licznik, który codziennie od nowa zachęcał do skorzystania z tych samych ofert.
Ret
18.09.2023
Rynek i konsument
Pracodawcy nie mają jasności co do tego, którzy pracownicy - ojcowie, mają prawo do nowego, 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, zarezerwowanego tylko dla nich. Powodem są niejasne przepisy przejściowe, które nie mówią nic o sytuacji ojca, gdy matka dziecka nie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, a ojciec chciałby skorzystać z tego urlopu. Zdania prawników są podzielone.
Grażyna J. Leśniak
18.09.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego większość inwestorów bardziej martwi niż cieszy. Wprowadzane nią zmiany są znaczące, a treść przepisów pozostawia wielu inwestorów w niepewności co do ich stosowania w praktyce i wpływu na inwestycje budowlane. Nie dotyczy to jednak tych inwestorów, którym obecne plany miejscowe nie pozwalały realizować inwestycji z zakresu OZE - pisze Marcin Wierciński, senior associate w GPLF Górski & Partners Law Firm.
Marcin Wierciński
18.09.2023
Budownictwo Energetyka

Podatek minimalny wróci już w przyszłym roku

CIT Rachunkowość Prawo gospodarcze
Od 1 stycznia 2024 r. zaczną mieć zastosowanie - po dwuletnim okresie zawieszenia - przepisy o podatku minimalnym. Firmy zapłacą go po raz pierwszy w 2025 r., jeśli będą mieć straty podatkowe lub nie przekroczą 2-proc. progu rentowności (udziału dochodów w przychodach). Jednak skomplikowany wzór obliczenia podatku oraz szeroki katalog wyłączeń sprawią, że łatwo będzie popełnić błąd. Dlatego przedsiębiorcy chcą zniesienia tej daniny.
Monika Pogroszewska
18.09.2023
CIT Rachunkowość Prawo gospodarcze
Kredytobiorcy obawiają się zapowiadanych przez banki żądań waloryzacji, czyli urealnienia kwoty kredytu, która od momentu jego udostępnienia straciła do dziś na wartości. Pełnomocnicy frankowiczów uważają jednak, że na gruncie niedawnego wyroku TSUE, ich klienci nie mają powodów do obaw, a niewykluczone, że TSUE odpowie wprost na pytanie o dopuszczalność waloryzacji sądowej na rzecz banków.
Regina Skibińska
18.09.2023
Wymiar sprawiedliwości
Pod koniec września wejdą w życie zmiany ważne dla całego rynku finansowego. Wprowadzają one szereg istotnych nowości, także dotyczących postępowań wyjaśniających przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Jak oceniają eksperci, sprawią one, że urzędnicy zyskają uprawnienia bardziej śledcze, niż administracyjne. Z kolei osobom wzywanym do złożenia wyjaśnień nadal nie będzie przysługiwać nawet podstawowe prawo do obecności prawnika.
Inga Stawicka
18.09.2023
Rynek Prawo gospodarcze Finanse
Możliwość handlu w niedziele i święta nie zachodzi w sytuacji, gdy na terenie placówki handlowej zorganizowana zostanie wypożyczalnia sprzętu sportowego i rekreacyjnego, a także wypożyczalnia książek. Tym samym Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego, który uznał, że wyrok sądu okręgowego rażąco narusza prawo i należy go uchylić.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.09.2023
Prawo karne Rynek i konsument
Od 17 września 2022 roku wchodzą w życie radykalne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Po roku obowiązywania zaostrzonych przepisów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wycofuje się ze zmian i przywraca możliwość redukowania punktów karnych co rok. Nowy kurs będzie miał element praktyczny. Część ekspertów uważa, że kurs nie spełni swojej roli - kierowcy w dalszym ciągu będą mogli odkupić punkty, a WORD-y i emerytowani policjanci - dorobić do budżetów.
Robert Horbaczewski
17.09.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny
Od 16 września, czyli od tej soboty zaczął obowiązywać zakaz przywozu z Ukrainy do Polski niektórych produktów rolnych, w tym pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku, słonecznika. Rozporządzeniem minister rozwoju i technologii przedłuża unijne embargo, zniesione dzień wcześniej. Rozporządzenie opublikowane Dzienniku Ustaw poz. 1898 nie przewiduje końcowego terminu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2023
Prawo europejskie
Bliższe związki, a nawet romanse, to w wielu firmach codzienność. To, czy i w jaki sposób na nie zareaguje pracodawca może wpłynąć nie tylko na atmosferę w pracy, ale również na rzetelność i obiektywność (czy też ich brak) ocen pracowniczych, awansowania, przyznawania podwyżek, premii, nagród oraz dodatkowych korzyści płynących z pracy, jakimi mogą być chociażby benefity, atrakcyjne wyjazdy służbowe itp. - pisze dr Magdalena Rycak z Uczelni Łazarskiego.
Magdalena Rycak
16.09.2023
Prawo pracy
Niewątpliwie ostatnie lata przyniosły ogromny rozwój sektora e-commerce. Pojawiło się nie tylko wiele sklepów internetowych, ale także rozwinęły się platformy, które zrzeszają sprzedawców i kupujących. To sprawiło, że pojawiły się wątpliwości, jak należy traktować tego rodzaju platformy, w szczególności względem odpowiedzialności wobec konsumentów - pisze Agata Witkowska, radca prawny w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.
Agata Witkowska
16.09.2023
Rynek i konsument Nowe technologie
Władztwo planistyczne gminy nie jest absolutne. Samorząd nie może więc nadinterpretowywać w miejscowym planie zapisów studium i pozbawiać inwestora prawa zabudowy działki, ponieważ w okolicy za dużo się buduje i powstają korki. Skoro studium jako funkcję wiodącą przewidziało zabudowę mieszkaniową i usługi, a zieleń tylko jako funkcję uzupełniającą, tak powinno pozostać. Do takich wniosków doszedł wrocławski WSA. To jedno z pierwszych takich orzeczeń.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.09.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
W piątek Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego tego dnia embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż - poinformowała KE w komunikacie. W odpowiedzi na tę decyzję polski rząd zakazał przywozu do Polski produktów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie o północy.
kn/pap
15.09.2023
Konfederacja Lewiatan z niepokojem odnotowuje wzrost aktywności użytkowników internetu, korzystających ze stron internetowych umożliwiających tworzenie profili pracodawców i wyrażanie na nich anonimowych opinii oraz ocen. Wymiana opinii na temat danego pracodawcy powinna umożliwiać potencjalnym kandydatom do pracy dostęp do wiarygodnych informacji o warunkach pracy, atmosferze pracy czy kulturze organizacyjnej. Jednak często wypowiedzi wykraczają poza krytykę oraz obiektywną ocenę.
Grażyna J. Leśniak
15.09.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Ulga na ekspansję polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów bezpośrednio wytworzonych przez podatnika i zbywanych na rzecz podmiotów niepowiązanych. Ulga umożliwia odliczenie wydatków dwa razy – zarówno jako koszty uzyskania przychodów, jak i w ramach samej ulgi (do kwoty 1 mln zł). Nie skorzysta z niej deweloper, który nie wykonuje działalności produkcyjnej.
Iwona Makosz
15.09.2023
CIT PIT
Praktyka administracyjna polegająca na każdorazowym odmawianiu przyznania dodatku do renty z tytułu niezdolności do pracy również ojcom i pomijaniu w ten sposób konsekwencji, jakie należy wyciągnąć z wyroku wydanego w 2019 r., w którym Trybunał Sprawiedliwości UE uznał przyznanie tego dodatku wyłącznie matkom za dyskryminujące, naraża tych ojców na podwójną dyskryminację – orzekł w czwartek TSUE.
Grażyna J. Leśniak
15.09.2023
Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Dr Łuczak: Wzrost płacy minimalnej będzie silnym ciosem dla rynku pracy

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
W roku 2024 płaca minimalna, podobnie jak w obecnym, wzrośnie dwukrotnie od stycznia i od lipca. Podwyżka będzie miała charakter rekordowy, bo sięgnie odpowiednio ponad 20 proc. w stosunku do 2023 r. Choć pozornie pracownicy powinni się cieszyć, bo ich wynagrodzenie wzrośnie, to nie można mieć złudzeń, iż tak duża zmiana nie pozostanie bez znaczenia dla rynku pracy - pisze dr Paweł Łuczak.
Paweł Łuczak
15.09.2023
Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Nie mówimy o zmianie w prawie, która może nastąpić, czy nastąpi, ale o sytuacji, w której TSUE wypowie się o przepisach, które już są istnieją. Dlatego już teraz zalecałabym wysoką uważność w stosowaniu oświadczeń z listy pending, a także ważenie ryzyka przy przygotowaniu kolejnych etykiet, czy kampanii reklamowych - pisze dr Joanna Uchańska, radczyni prawna i partnerka w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Joanna Uchańska
15.09.2023
Środowisko Prawo europejskie