Prawo.pl
Od ponad roku funkcjonuje usługa newslettera Krajowego Rejestru Sądowego, która miała pomóc przedsiębiorcom zwiększyć kontrolę nad ewentualnymi niepożądanymi zmianami, które były wprowadzane do systemu bez ich wiedzy. I choć prawnicy oceniają, że sam pomysł był dobry, to rozwiązanie nie działa w praktyce, bo niewiele osób w ogóle z niego korzysta. Konieczne są również dalsze zmiany, bo sam newsletter nie zapobiegnie kradzieżom spółek.
Inga Stawicka
31.07.2023
Spółki

Rok na wdrożenie KSeF może nie wystarczyć

VAT Rachunkowość Finanse KSeF
Podatnicy już teraz powinni rozpocząć przygotowania do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, by spełnić nowy wymóg od 1 lipca 2024 roku. Eksperci apelują o jak najszerszą kampanię informacyjną i wyjaśnienie wynikających z przepisów wątpliwości. Spodziewają się, że ułatwienia wynikające z KSeF będą odczuwalne dopiero za 2-3 lata. Ministerstwo Finansów zapowiada kampanię po zakończeniu prac w parlamencie.
Monika Pogroszewska
31.07.2023
VAT Rachunkowość Finanse KSeF
Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że WIBOR posiada zdolność do pomiaru rynku oraz realiów gospodarczych, do których pomiaru został powołany. Pełnomocnicy kredytobiorców obawiają się jednak, że opinia nadzoru zaszkodzi posiadaczom kredytów w złotówkach w dochodzeniu swoich praw przed sądami. W ich opinii ocena KNF jest lakoniczna, ogólna i nie przedstawia żadnych argumentów, które pozwoliłyby na obalenie zarzutów co to tego, że wskaźnik WIBOR jest pozbawiony obiektywizmu.
Regina Skibińska
29.07.2023
Banki Kredyty
Czy zaparkowanie samochodu na cudzym terenie prywatnym, np. wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, powadzi do zawarcia w sposób dorozumiany umowy najmu miejsca postojowego? Jeżeli tak, to czy dochodzi do zawarcia umowy za cenę (czynsz) określoną przez właściciela nieruchomości lub przez działającego na jego rzecz pełnomocnika - zastanawia się prof. dr hab. Rafał Adamus, radca prawny z Uniwersytetu Opolskiego.
Rafał Adamus
29.07.2023
Nieruchomości
Pracodawca ma współdziałać z zakładową organizacją związkową jedynie przy ustalaniu, czy sporządzać plan urlopów, czy też nie. Jeżeli w zakładzie pracy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, to powinny one przedstawić pracodawcy wspólnie uzgodnione stanowisko. Wyrażenie w nim woli sporządzenia planu urlopów oznacza, że pracodawca powinien go przygotować zgodnie z kodeksem pracy. Nie musi jednak ustalać jego treści w porozumieniu z organizacjami związkowymi.
Grażyna J. Leśniak
29.07.2023
Prawo pracy
Przygotowując się do utworzenia fundacji rodzinnej, warto dokonać identyfikacji majątku rodzinnego oraz opracować plan i harmonogram przenoszenia poszczególnych jego składników na rzecz fundacji rodzinnej. Pozwoli to ustalić, które składniki majątku powinny być przeniesione na rzecz fundacji rodzinnej, a które pozostawione w rękach członków rodziny - piszą eksperci Deloitte Legal.
Łukasz Żuławiński Magdalena Kozak
29.07.2023
Spółki
Zagadnienia związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mają istotne znaczenie dla właścicieli nieruchomości. Dlatego tak ważna jest świadomość konsekwencji działań organów w tym zakresie, a także możliwych dróg ewentualnego działania. Zmiany w miejscowych planach mogą bowiem istotnie ograniczyć korzystanie z nieruchomości w dotychczasowym zakresie.
Malwina Kołodziej
29.07.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
W 2022 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,4 roku, natomiast kobiet - 81,1 roku. W porównaniu z rokiem 2021, trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 1,7 i 1,4 roku. Jednak dla obu płci jest ciągle niższe o 0,7 r. niż było przed pandemią COVID, czyli w 2019 r. – podał w piątek GUS.
Grażyna J. Leśniak
28.07.2023
Rynek Prawo pracy
Wbrew nazwie, rządowy projekt najnowszego pakietu ułatwień dla przedsiębiorców nakłada na podmioty prowadzące działalność gospodarczą również nowe obowiązki. Jeden z nich może wymuszać na wspólnikach spółek osobowych składanie sądowi rejestrowemu nieprawdziwych oświadczeń w toku rejestracji spółki. I to pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Jan Stranz
28.07.2023
Spółki Prawo gospodarcze
Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów właśnie został wpisany projekt nowelizacji kodeksu cywilnego oraz prawa własności przemysłowej, który zakłada uregulowanie franczyzy w przepisach ustawowych. Problem jednak w tym, że – choć o potrzebie zmian mówiło się od kilku lat – działania podjęto dopiero pod sam koniec kadencji. Otwarte więc pozostaje pytanie, czy nowe prawo zostanie przyjęte.
Inga Stawicka
28.07.2023
Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Nagroda jest świadczeniem najczęściej o charakterze pieniężnym (ale również może przybierać formę np. dodatkowego płatnego urlopu), opartym na mniej lub bardziej sformalizowanej ocenie pracy pracownika. Przy jej przyznawaniu należy pamiętać o równym traktowaniu pracowników w zatrudnieniu i starać się maksymalnie obiektywizować przesłanki przyznawania nagród oraz różnicowania ich wysokości.
Marek Rotkiewicz
28.07.2023
Prawo pracy
Po trzech latach od zamknięcia nas w domach z powodu pandemii, wiele aspektów dotyczących prawa zatrudnienia będzie musiało ulec zmianie – pisze Paulina Sulgostowska, adwokat. I przypomina, że tylko do 1 lipca 2023 r. pracodawca mógł, bez zgody pracownika oraz z pominięciem planu urlopów, jednostronnie skierować go na urlop wypoczynkowy, niewykorzystany w poprzednich latach.
Paulina Sulgostowska
28.07.2023
Prawo pracy BHP
Gminy w niesprzedanym węglu zamroziły blisko 90 mln złotych. Do tego dochodzą koszty pośrednie związane z magazynowaniem i obsługą. Samorządy chcą, aby państwowi dystrybutorzy odebrali od nich surowiec i zwrócili pieniądze - ewentualnie, aby rząd zrekompensował różnicę między ceną 1500 zł za tonę, a tą rynkową. Ministerstwo Aktywów Państwowych przekonuje, że samorządy nadal będą mogły sprzedawać węgiel.
Robert Horbaczewski
28.07.2023
Samorząd terytorialny Węgiel

Darowizna poleasingowego auta pozwoli uniknąć podatku

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Dla przedsiębiorcy, który wykupił samochód z leasingu, korzystniejsze od sprzedaży może być przekazanie auta w darowiźnie np. małżonkowi czy dziecku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że pozwala to uniknąć podatku bez czekania obowiązkowych sześciu lat. Po spełnieniu odpowiednich warunków, od takiej darowizny nie trzeba też płacić VAT.
Monika Pogroszewska
28.07.2023
PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Znajomość narzędzi OSINT i pozyskiwanie informacji z legalnych źródeł mogą się przydać każdemu prawnikowi. Pomogą m.in. w zbieraniu dowodów i argumentów na potrzeby negocjacji, sporów, compliance, due diligence oraz background checks. Ułatwią także weryfikację pracownika lub kontrahenta, przyspieszą windykację oraz usprawnią przesłuchanie w sądzie.
Robert Socha
28.07.2023
Prawnicy Nowe technologie
Strategiczne inwestycje będzie można realizować bez zgody gmin i lokalnych społeczności. Takimi inwestycjami będą m.in. Centralny Port Komunikacyjny, Pałac Saski czy odbudowa kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Mimo ostrych protestów prawie 100 organizacji pozarządowych, prace nad tzw. lex knebel, autorstwa rządu, są już na finiszu. Nowe przepisy dają zielone światło do realizacji, często kontrowersyjnych przedsięwzięć, w majestacie prawa. 
Renata Krupa-Dąbrowska
28.07.2023
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Objęcie udziałów przez nowego udziałowca powinno być zgłoszone jako zmiana w Krajowym Rejestrze Sądowym. W związku ze zmianą w KRS konieczne jest poniesienie stosownych opłat sądowych. Obciąża to spółkę. Może ona jednak odliczyć poniesione wydatki jako podatkowy koszt uzyskania przychodów.
Krzysztof Kaźmierski
27.07.2023
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Pracujących w gospodarce narodowej w lutym 2023 r. było 15,1 mln osób, w tym mężczyzn 8 mln, a kobiet - 7,1 mln. Średnia wieku wyniosła 42,5 lat, mediana wieku 42 lata – podał w czwartek GUS. Cudzoziemców pracowało 577,1 tys., a emerytów i rencistów – 758,9 tys. Natomiast osób z niepełnosprawnością pracowało 473,2 tys.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2023
Rynek Prawo pracy
Niemal 20 tys. stron maszynopisu aktów prawnych w ciągu zaledwie sześciu miesięcy - tyle nowego prawa powstało w pierwszym półroczu 2023 r. To wzrost o prawie 35 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. Jeśli ta dynamika się utrzyma, do końca roku zostanie pobity kolejny rekord z 2016 r. Alarmująca jest zwłaszcza rosnąca liczba przyjmowanych rozporządzeń, których nie trzeba konsultować.
Inga Stawicka
27.07.2023
Prawnicy

„Lex knebel” sposobem na prostsze wywłaszczenia nieruchomości

Środowisko Administracja publiczna Nieruchomości
Założenia "lex knebel" należy postrzegać jako kontynuację wieloletniego trendu ograniczenia roli właściciela nieruchomości oraz społeczności lokalnej w podejmowaniu decyzji o inwestycjach publicznych. Czy strategiczne budowy nadal mają wymiar publiczny i służą społeczeństwu? A może państwo jest bytem o interesach konkurencyjnych w stosunku do swoich obywateli - zastanawia się Mirosław Ochojski, prokurent w Kancelarii Prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala sp. k.
Mirosław Ochojski
27.07.2023
Środowisko Administracja publiczna Nieruchomości
Szara strefa w odpadach w Polsce ma się wciąż dobrze mimo, że kilka lat temu zmieniono przepisy, by ukrócić patologie. Eksperci uważają, że pozbycie się mafii śmieciowej jest możliwe. Trzeba jednak realnie, a nie tylko na papierze, wzmocnić inspekcję ochrony środowiska oraz zacząć właściwie wykorzystywać bazę danych o odpadach. I jedno, i drugie, choć ciągle poprawia się przepisy, wciąż szwankuje.
Zofia Jóźwiak
27.07.2023
Odpady
Instytucje finansowe będą mogły – zmieniając np. profil prowadzonej działalności gospodarczej – zaprzestać prowadzenia PPK. Zdaniem rządu to usunięcie istniejącej luki w prawie. Prawnicy mówią wprost o konsolidacji rynku i wycofywaniu się z prowadzenia PPK przez instytucje, którym się to nie opłaca, z uwagi na niski poziom partycypacji w stosunku do planów. Oszczędzający nie dostaną jednak pieniędzy, bo ich rachunki zostaną przeniesione do innej instytucji finansowej.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2023
Emerytury i renty Finanse PPK
Kluczowym elementem konstrukcji odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki jest bezskuteczność egzekucji prowadzonej z jej majątku. Przesłanka ta zostaje uznana za spełnioną także, w sytuacji w której nie można wszcząć postępowania egzekucyjnego. Tym samym nie można uznać, że likwidacja spółki prowadzi do uwolnienia się członka zarządu od odpowiedzialności. Tak orzekł Sąd Najwyższy.
Dorian Lesner
27.07.2023
Spółki Prawo gospodarcze
Każda fundacja w Polsce wykonuje zadania publiczne. Ma więc obowiązki wynikające z ustawy o udostępnianiu informacji publicznej - tak wynika z orzecznictwa NSA. Niesie to ze sobą poważne konsekwencje, choćby tę, że fundacje powinny prowadzić biuletyn informacji publicznej i umieszczać w nim te informacje publiczne, które są wymagane przepisami ustawy, co jednak nie jest szczególnie częstą praktyką.
Monika Sewastianowicz
27.07.2023
Administracja publiczna
Usługi związane z nauką języków obcych korzystają ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Preferencja ma charakter ogólny. Przysługuje więc niezależnie od tego, kto świadczy usługi, ani kto jest ich odbiorcą. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że może z niej skorzystać nawet deweloper.
Malwina Pasternak-Janik
27.07.2023
VAT Doradca podatkowy

Mały ZUS Plus przedłużony od 1 sierpnia o kolejne 12 miesięcy

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
1 sierpnia 2023 roku wejdą w życie przepisy wydłużające okres korzystania przez przedsiębiorców z Małego ZUS Plus - prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza tę zmianę. Okres korzystania z ulgi w postaci możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne zostanie wydłużony o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli korzystać z rozwiązania łącznie przez 48 miesięcy.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2023
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pracownica, która karmi dziecko piersią, ma prawo do dodatkowych przerw w pracy. Ustawodawca nie wprowadził maksymalnego okresu, przez który można korzystać z tego uprawnienia. Przepisy nie wymagają też przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego okoliczność karmienia dziecka piersią. W praktyce stan ten może prowadzi do nadużyć.
Dorian Lesner
26.07.2023
Prawo pracy HR
Polacy wciąż mają problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Szczególnie widać to w wakacje – wynika z 52. edycji badania Monitor Rynku Pracy. Więcej niż co trzeci pracownik ma na koncie zaległy urlop, a ponad połowie zdarza się odbierać służbowe telefony podczas wypoczynku.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2023
Rynek Prawo pracy Rynek pracy
W przypadku wystawiania faktur w euro dla zagranicznego kontrahenta, gdy miejscem opodatkowania jest Polska, faktury zawierają VAT. Wtedy różnice kursowe powstają w wyniku różnicy z przeliczenia przychodu należnego (kwota netto). Pojawia się zatem pytanie, jak postąpić z kwotą VAT.
Krzysztof Kaźmierski
26.07.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Frankowicze z Getin Noble Bank nie mogą zapomnieć o zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Uniemożliwi to syndykowi wystąpienie z powództwem o zwrot kapitału. Jest to więc najważniejsza czynność, jaką powinien wykonać każdy kredytobiorca. Tymczasem nie jest to takie proste. W KRZ nie ma żadnej przeznaczonej do tego rubryki. Prawnicy mają jednak swoje sposoby.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska
26.07.2023
Banki Kredyty frankowe