Projekt przewiduje zmiany we wzorach pełnomocnictwa ogólnego (PPO-1) oraz zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa ogólnego (OPO-1).

Powodem jest dezaktualizacja niektórych pól formularzy oraz wprowadzenie nowych przepisów w zakresie doręczeń elektronicznych. Ze wzorów usunięte zostaną zbędne pola dotyczące poczty, faksu, adresu elektronicznego na portalu podatkowym oraz informacji o załącznikach i uwagach.

Czytaj też w LEX: Wdrożenie i korzystanie z doręczeń elektronicznych przez profesjonalnych pełnomocników zgodnie z RODO >

Zmiany wprowadzane do formularzy można podzielić na cztery grupy:

  1. zmiany polegające na usunięciu z formularzy pozycji, które aktualnie stały się zbędne;
  2. zmiany związane z wprowadzeniem nowych regulacji w zakresie doręczeń elektronicznych;
  3. inne zmiany dostosowawcze i upraszczające;
  4. inne zmiany techniczne związane z wizualnym dostosowaniem formularzy do nowych standardów tworzenia formularzy elektronicznych.

- Potrzeba określenia nowych wzorów formularzy wynika również z regulacji wprowadzonych ustawą z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 285 i 1860), która zmieniła Ordynację podatkową w zakresie przepisów regulujących doręczenia. Ustawa ta zdefiniowała zasady wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi - wyjaśnia resort.

Ministerstwo wyjaśnia, że ze wzorów usunięta zostaje m.in. pozycja „faks”. Ta forma komunikacji nie jest obecnie stosowana. Została zastąpiona przez tańsze w eksploatacji i dogodniejsze formy komunikacji elektronicznej. 

Czytaj też w LEX: 

Krok po kroku - doręczenia elektroniczne dla przedsiębiorców >

Obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Doręczeń przez doradców podatkowych >