Prawo.pl
W 2017 r. firmy pozabankowe udzieliły 3,87 mln pożyczek. Łączny zysk sektora wyniósł 212,3 mln zł, rentowność aktywów to 3,2 proc. Zysk pięciu największych firm spadł o 38 proc. rok do roku. Średni dochód przypadający na jednego klienta wyniósł 70 zł.
Jolanta Ojczyk
04.03.2019
Finanse
Polscy konsumenci coraz częściej skarżą się na jakość produktów i usług, w tym także kupowanych za granicą. Najczęściej reklamują zakupy dokonane u niemieckich przedsiębiorców, a z kolei na polskich przedsiębiorców najwięcej skarg wpływa od czeskich klientów - informuje Europejskie Centrum Konsumenckie
Krzysztof Sobczak
04.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Proponowane przez rząd zmiany w Prawie Farmaceutycznym oraz w niektórych innych ustawach będą skutecznie przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków z Polski - uznaje Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśla, że uwzględniają one rekomendacje z jej kontroli.
Krzysztof Sobczak
04.03.2019
Opieka zdrowotna Farmacja
Od 4 marca można składać wnioski o nowe dowody osobiste, które umożliwią elektroniczne podpisywanie dokumentów. W formularzu mała zmiana - pojawi się pytanie o zgodę na zamieszczenie certyfikatu podpisu osobistego. E-dowód wygląda tak samo, jak obecne dokumenty, ale ma wbudowany chip.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.03.2019
Administracja publiczna
Od 1 marca Kodeks cywilny dopuszcza wprost potwierdzanie czynności dokonanej przez wadliwie umocowany organ spółki, także te dokonane przed tą datą. Pod warunkiem jednak, że nie były one przedmiotem postępowań sądowych.
Jolanta Ojczyk
04.03.2019
Spółki
Waga czy długość aktów prawnych nie powinny być najważniejszym kryterium w ocenie legislacji. Jest wiele przykładów inicjatyw legislacyjnych, które z jednej strony zwiększają liczbę publikacji w Dzienniku Ustaw, ale z drugiej są oczekiwane przez przedsiębiorców – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.
Jolanta Ojczyk
04.03.2019
Prawo gospodarcze
Chcemy doprowadzić do tego, żeby na półkach były towary z markami polskimi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd przygotuje ustawę, która utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich własną marką.
Krzysztof Sobczak
02.03.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Przez nadużywanie big data przez duże przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii ok. 80 proc. gospodarstw domowych przepłaca ok. 4 mld funtów za ubezpieczenia, kredyty hipoteczne, rachunki oszczędnościowe, internet oraz telefonię komórkową. To algorytmy podpowiadają firmom, kto dopłaci, choć na rynku można znaleźć tańszą usługę.
Bernadeta Kasztelan-Świetlik Bartłomiej Świetlik
02.03.2019
Prawo AI Prawo gospodarcze
Na świecie w roku 2018 inwestycje w Legaltech poszybowały do poziomu 1,6 mld USD, rok bieżący zapowiada się podobnie. Wierzę, że Global Legal Hackathon, jego atmosfera i pozytywna energia, sprawi, że w Polsce też pojawią się pomysły na technologie przydatne dla rynku pomocy prawnej – mówi Marcin Zręda
Jolanta Ojczyk
02.03.2019
Prawnicy Prawo AI LegalTech
Warunki hotelowe odbiegały od ogólnie przyjętych dla standardu czterogwiazdkowego, nawet lokalnej kategorii. Sąd Okręgowy w Olsztynie potwierdził, że biuro podróży ma zapłacić turyście odszkodowanie za to, że musiał sam opłacić inny hotel oraz zadośćuczynienie za zmarnowany urlop.
Robert Horbaczewski
02.03.2019
Rynek i konsument

KE blokuje przekop Mierzei Wiślanej

Środowisko Administracja publiczna
Polska nie powinna na razie podejmować żadnych prac w związku z budową kanału przez Mierzeję Wiślaną - stwierdzili przedstawiciele Komisji Europejskiej po piątkowym spotkaniu z przedstawicielami polskich władz - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli.
Krzysztof Sobczak
01.03.2019
Środowisko Administracja publiczna
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma być nową instytucją, która będzie zabezpieczać pieniądze wpłacane na budowane mieszkania. Wprowadzić ją ma nowelizacja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, której projekt przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
01.03.2019
Rynek i konsument Budownictwo

W PKS wsiąść, tylko skąd go wziąć

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Brak prawa i niejasne reguły w organizacji transportu autobusowego powodują likwidację nierentownych linii i tzw. białe plamy komunikacyjne. Samorządy i firmy czekają na nowelizację ustawy, rząd szykuje zmiany i zapowiada pieniądze na przywrócenie zredukowanych połączeń. A tymczasem w mniej ludnych gminach „autobusu po prostu nie ma”...
Katarzyna Kubicka-Żach
01.03.2019
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Dyskryminacją pośrednią osoby niepełnosprawnej było zawarcie umowy między pracodawcą a związkami zawodowymi, która wykluczała emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy po restrukturyzacji zakładu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2019
Prawo pracy
Od 1 marca kodeks spółek handlowych umożliwia odwołanie zgromadzenia wspólników. Nie precyzuje jednak formy, w jakiej należy to zrobić. Prawnicy są zgodni, że tę kwestię należałoby szybko doregulować. I dodają, że to nie jest jedyny przepis w tym kodeksie, który może w przyszłości wywoływać konflikty.
Jolanta Ojczyk
01.03.2019
Spółki
Urząd Zamówień Publicznych przygotowuje opinię wyjaśniającą jak należy traktować skan oferty podpisany elektronicznie. Swoje stanowisko wyraziło już Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. To reakcja na niedawne orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, według którego taka oferta jest nieważna.
Jolanta Ojczyk
28.02.2019
Zamówienia publiczne
Organ nadający numer porządkowy nie analizuje kwestii legalności budynku, bo nadanie numeru porządkowego jest czynnością z zakresu administracji publicznej o charakterze technicznym.
Dominik Kucharski
28.02.2019
Budownictwo
Ministerstwo Sprawiedliwości nie rozważa ograniczenia prawa do zapoznania się z danymi w Krajowym Rejestrze Zadłużonych poprzez wykazanie dodatkowej przesłanki interesu prawnego.
Robert Horbaczewski
28.02.2019
Liczba spraw skierowanych przez sądy do mediacji wzrosła z 17 811 w 2015 roku do 26 809 w 2018. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, powodzeniem zakończyło się w ubiegłym roku 7090 mediacji – i był to o 2762 przypadki lepszy wynik niż w 2015 r. Jednak tą metodą rozstrzygniętych zostało zaledwie ok. 0,6 promilla spraw trafiających do sądów.
Krzysztof Sobczak
28.02.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Akcjonariusze spółki pominięci w uchwale walnego zgromadzenia jako nieuprawnieni do otrzymania dywidendy muszą te sumy otrzymać wraz z odsetkami za opóźnienie. Powodem jest uznanie takiej uchwały za nieważną z powodu sprzeczności z ustawą - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.02.2019
Prawo cywilne Spółki
Podatnicy mają problem z zaliczaniem do kosztów wydatków związanych z samochodami służbowymi. Nowe przepisy powodują wiele niejasności, zwłaszcza, że są skrajnie różne od regulacji VAT. Resort finansów wyjaśnił Prawo.pl, w jaki sposób można teraz odliczać VAT od wydatków samochodowych. Zdaniem ekspertów, odpowiedź MF nie jest jednak taka oczywista.
Krzysztof Koślicki
28.02.2019
CIT PIT VAT
Związkowcy postulują, aby policjanci, którzy pracują na ulicach miast mieli prawo do dodatkowego urlopu. Apelują o powołanie specjalnego zespołu w Komendzie Głównej, który miałby się zająć tą sprawą. - Wprowadzenie dodatkowego urlopu wymagałoby zmian w rozporządzeniu - odpowiada nadkom. Piotr Sadowski z sekcji ochrony pracy KGP.
Paweł Żebrowski
28.02.2019
Prawo pracy BHP
Wchodząca w życie już 1 marca nowelizacja kodeksu spółek handlowych umożliwia odwołanie zgromadzenia wspólników. Tyle, że nie precyzuje, jak to zrobić. W praktyce wywoła to bardzo duże problemy. O tej i innych ważnych zmianach mówi prof. Katarzyna Bilewska, adwokat, partner w kancelarii Dentons
Jolanta Ojczyk
28.02.2019
Prawo cywilne Spółki
W 2018 r. w życie weszło 14,6 tys. stron nowych aktów prawnych, czyli aż o 46 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z raportu Grant Thornton. Jest mniej, ale jakość stanowionego prawa nadal pozostawia wiele do życzenia, a to za sprawą braku merytorycznej pracy w parlamencie i ekspresowego tempa uchwalania.
Jolanta Ojczyk
27.02.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze
Cyberprzestępczość, polskie kampanie socjotechniczne, analiza incydentów - to główne tematy dwudniowej konferencji skierowanej dla praktyków tworzących i utrzymujących system ochrony danych osobowych. Pierwszy wykład już 4 marca, o godz. 9.15 w hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach.
Jolanta Ojczyk
27.02.2019
Firmy zapraszające starsze osoby na bezpłatne badania wprowadzają w błąd konsumentów, ponieważ tak naprawdę celem tych imprez jest sprzedaż produktów - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ukarał też firmy za przekazywanie podczas takich pokazów nieprawdziwych informacji o warunkach sprzedaży oferowanych produktów.
Krzysztof Sobczak
27.02.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Narodowy Bank Polski opublikował zestawienie średnich pensji dyrektorów. Po nazwie stanowiska pozwala ono ustalić, ile zarabiają Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik, najbliższe współpracowniczki prezesa Adama Glapińskiego. To publiczna dyskusja o ich wysokich zarobkach doprowadziła do uchwalenia tzw. ustawy o jawności wynagrodzeń w NBP.
Jolanta Ojczyk
27.02.2019
Finanse
Rada miasta uchwaliła na tej samej sesji miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i studium...
Dorian Lesner
27.02.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Ubiegły rok był rekordowy na rynku fuzji i przejęć, zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Organy ochrony konkurencji zablokowały też sporo transakcji. Zdaniem ekspertów to oznacza, że kończą się czasy łatwych przejęć. Firmy planujące duże transakcje muszą się przygotować na trudne i dociekliwe pytania urzędników.
Jolanta Ojczyk
27.02.2019
Spółki Finanse
Resort rozwoju promuje wprowadzenie standardu prostego języka, a dzięki dobrym praktykom z pism urzędowych powoli znika „bełkot” i stają się bardziej zrozumiałe. Jednak nadal w większości instytucji… „tutejszy organ” „mając na uwadze niniejsze” „nadmienia, że zasadne jest”, „by przedmiot rozważań” „w przedmiotowej sprawie” „uczynić bezskutecznym”.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.02.2019
Administracja publiczna