Pytanie Użytkownika LEX Budownictwo
Do organu nadzoru budowlanego wpłynęły pisma wraz ze zdjęciem, że na działce usytuowany został kanał samochodowy (wcześniej przeniesiony z innej działki). Na zdjęciu widać, że kanał jest w konstrukcji metalowej postawionej na gruncie.
Czy kanał samochodowy posadowiony na gruncie (niezwiązany z gruntem) należy traktować jako obiekt budowlany? Kto powinien zająć się sprawą kanału samochodowego posadowionego na gruncie (jaki organ)?
Odpowiedź
Kanał samochodowy posadowiony na gruncie (niezwiązany z gruntem) może zostać zakwalifikowany jako obiekt budowlany (budowla). Sprawą powinien zająć się organ nadzoru budowlanego.
Rodzaje obiektów budowlanych
Przepis art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego (dalej pr. bud.) dzieli obiekty budowlane na trzy rodzaje: budynki, budowle i obiekty małej architektury. Zarówno katalog obiektów małej architektury, jak i budowli, ma charakter otwarty, a wyliczenia zawarte w art. 3 pkt 3 i pkt 4 pr. bud. są przykładowe.
Zgodnie z art. 3 pkt 2 pr. bud. pod pojęciem budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
W myśl zaś art. 3 pkt 4 pr. bud. pod pojęciem obiektu małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności: kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury a także posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej oraz użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.
Kanał samochodowy to nie budynek ani obiekt
Nie budzi wątpliwości, że kanał samochodowy o konstrukcji metalowej posadowiony na działce w sposób niezwiązany z gruntem nie powinien być zakwalifikowany jako budynek czy obiekt małej architektury. Nie spełnia bowiem kryterium budynku (nie jest wyodrębnionym z przestrzeni za pomocą pełnych przegród budowlanych) oraz nie jest też zapewne niewielkim obiektem.
Cena promocyjna: 17.9 zł
|Cena regularna: 19.9 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Kanał samochodowy może być budowlą
Kanał samochodowy może mieścić się w kategorii budowli, która na gruncie pr. bud. jest kategorią najszerszą i najbardziej zróżnicowaną o charakterze otwartym.
Budowlą zgodnie z art. 3 pkt 3 pr. bud. jest m.in. każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne (…).
Pojęcie kanału samochodowego w rozporządzeniu
Jakkolwiek kanał samochodowy nie jest wymieniony w art. 3 pkt 3 pr. bud., to taki rodzaj obiektu (kanał przeglądowy) wymieniają przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów.
Odnosząc się do kwestii niezwiązania budowli z gruntem trzeba wskazać, że budowla ani nie musi być trwale związane z gruntem, ani nie musi posiadać fundamentu, nie wynika to bowiem z przepisów pr. bud.
Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz w LEX Budownictwo:
Czy montaż okien z półproduktów należy nazwać usługą czy produkcją? >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.