Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało projekty ustaw, które zmieniają regulacje w zakresie wykonywania zawodu architekta i zawodu inżyniera budownictwa. Do konsultacji publicznych trafiły: projekt ustawy o architektach, projekt ustawy o inżynierach budownictwa oraz przepisy je wprowadzające. Żaden z projektów nie określa jenak przewidywanego terminu wejścia ich w życie.
Trudniej będzie zostać architektem
Projekt ustawy o architektach zwiększa m.in. uprawnienia samorządu zawodowego. Krajowa Rada Izby Architektów określi m.in.: standardy praktyki zawodowej wymaganej do uzyskania tytułu zawodowego architekta , a także regulamin ustawicznego doskonalenia kwalifikacji zawodowych członków izb. Projekt precyzuje jednak, że warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej będzie pełnienie funkcji technicznej w pracach projektowych i pełnienie funkcji technicznej na budowie, także za granicą. Jednocześnie projekt modyfikuje wprowadzony ustawą deregulacyjną przepis uznający roczną praktykę przy sporządzaniu projektów za równorzędną z zawodową. Otóż potronem będzie mógł być wyłącznie członek samorządu zawodowego architektów posiadający tytuł zawodowy architekta lub odpowiednie uprawnienia budowlane, od co najmniej 5 lat. Ponadto projekt uzakłada uchwalenie Kodeksu etyki zawodowej przez Krajowy Zjazd Izby w miejsce dotychczasowych zasad etyki zawodowej. jego projekt opiniować będzie minsiter właściwy do spraw budownictwa, planowania i
zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.
Inżynier budownictwa bez uprawnień architektonicznych
Obecnie osoba, która ubiega się o uprawnienia budowlane musi podejść do egzamiu organizowanego przez samorząd zawodowy. Jeśli go zda, uzyska uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, w jednej ze specjalności, w ograniczonym zakresie lub bez ograniczeń.
Cena promocyjna: 17.9 zł
|Cena regularna: 19.9 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Wśród specjalności są: architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, inżynieryjna i instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń. Projekt ustawy o inżynierach budownictwa zaś przewiduję likidację tej pierwszej. W pozostąłym zakresie powiela większość obowiązujących przepisów. Niewielekie zmiany dotyczą szczegółowego podziału specjalizacji.
Zmiany w dyscyplinarkach
Projekt zakłada ujednolicenie zasad odpowiedzialności zawodowej w budownictwie oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej członków samorządu zawodowego inżynierów budownictwa. Przewiduje wprowadzenie jednego rodzaj odpowiedzialności dyscyplinarnej dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Zakłada, że okręgowy sąd dyscyplinarny będzie rozpatrywać sprawy wniesione przez okręgowego rzecznika dyscyplinarnego oraz orzekać o zatarciu kary z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Okręgowe rady będą też prowadzić rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej członków okręgowej izby. Informacje o o ukaraniu z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej członka okręgowej izby będą też obowiązkowo przesyłane Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. Ten umieści je w rejestrze ukaranych.
Mariolę Berdysz, architekt, dyrektor Fundacji Wszechnica Budowlana, dziwi zamiana odpowiedzialności zawodowej i dyscyplinarnej na jedną odpowiedzialność dyscyplinarną. - Nie chcę jako architekt być dyscyplinowana, chcę wykonywać zawód zgodnie z zasadami etyki zawodowej, zgodnie z wiedzą techniczno-budowlana i przepisami prawa. Chcę, aby ten zawód był dobrze po prostu etycznie wykonywany. Mogę być rozliczana z przestrzegania zasad etyki, ale niechęcę być dyscyplinowana – podkreśla Mariola Berdysz. Dlatego jej zdaniem powinna pozostać przede wszystkim odpowiedzialność zawodowa