Prawo.pl
Mimo wcześniejszych zaprzeczeń, Ministerstwo Finansów będzie jednak próbowało ograniczyć prawo do rozliczania PIT według stawki liniowej przez małe firmy. Będzie też specjalny test przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów, chodzi tylko o zapewnienie wpływów budżetowych na finansowanie świadczeń socjalnych.
Krzysztof Koślicki
18.04.2019
PIT
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uruchomiło do obsługi e-faktur bezpłatną Platformę Elektronicznego Fakturowania. Mogą z niej korzystać i przedsiębiorcy, i administracja. Od 18 kwietnia zamawiający mają bowiem obowiązek odebrania od wykonawców tzw. strukturyzowanych e-faktur.
Jolanta Ojczyk
18.04.2019
Zamówienia publiczne
Nadal nie wiadomo, czy sprzedaż nieruchomości komercyjnych podlega opodatkowaniu VAT, czy PCC. Objaśnienia podatkowe wydane niedawno przez Ministerstwo Finansów dodatkowo komplikują sytuację w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
18.04.2019
VAT
Kilka ustaw, ale przede wszystkim ponad 50 przepisów prawa budowlanego zmienia projekt przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Za jego sprawą trudniej będzie sąsiadom zakwestionować inwestycję, projekt budowlany będzie „chudszy”, a pozwolenie na budowę nie do podważenia już po pięciu latach.
Jolanta Ojczyk
18.04.2019
Budownictwo
To pierwszy projekt ustawy dotyczący własności intelektualnej kompleksowo regulujący rozproszoną materię. Przewiduje powstanie wyspecjalizowanych sądów oraz oczekiwane przez biznes instrumenty, na przykład powództwo o ustalenie braku naruszenia prawa – mówi dr Wojciech Włodarczyk, adwokat, rzecznik patentowy
Robert Horbaczewski
18.04.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Parlament Europejski poparł w środę projekt regulacji, na podstawie której firmy internetowe będą miały obowiązek szybko usuwać z sieci treści terrorystyczne, najpóźniej w ciągu godziny od otrzymania zgłoszenia od odpowiednich władz.
Krzysztof Sobczak
17.04.2019
Prawo AI
Produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinny mieć jednakowy skład - taka zasada ma obowiązywać w Unii Europejskiej. Jej wprowadzenie poparł w środę obradujący w Strasburgu Parlament Europejski.
Krzysztof Sobczak
17.04.2019
Skala handlu podróbkami jest duża. Dlatego utworzenie specjalistycznych sądów zajmujących się sprawami własności intelektualnej, jest niezbędne do usprawnienia obecnie prowadzonych postępowań oraz do ustabilizowania praktyki orzeczniczej w tej dziedzinie - pisze adwokat Dariusz Piróg
Dariusz Piróg
17.04.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Prokuratorzy częściej oskarżają podatników

Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Fiskus coraz częściej karze podatników na podstawie kodeksu karnego skarbowego i przepisów karnych. Z praktyki doradców podatkowych wynika, że występowanie dwóch oskarżycieli - prokuratora i organu skarbowego, staje się regułą. Akty oskarżenia kierowane są nawet przeciwko osobom, które swoje decyzje opierały na korzystnych dla nich wyrokach.
Krzysztof Koślicki
17.04.2019
Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Osoby, które zgłaszają przypadki naruszenia prawa, czyli sygnaliści, otrzymają większą ochronę i bezpieczne kanały zgłaszania przypadków naruszeń prawa - we wtorek Parlament Europejski poparł propozycje nowych przepisów w tej sprawie. Regulacje muszą jeszcze zostać przyjęte przez Radę UE, a państwa członkowskie będą miały dwa lata na ich wdrożenie.
Agnieszka Matłacz
16.04.2019
Prawo pracy Spółki
Już za 3 lata obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego samochodu będą m.in.: inteligentny asystent prędkości, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i rowerzystów czy instalacje umożliwiające zamontowanie alkomatu odcinającego zapłon - łącznie będzie to ok. 30 systemów
Agnieszka Matłacz
16.04.2019
Rynek i konsument Prawo AI

Ustawa antylichwiarska obejmie też lombardy

Prawo cywilne Rynek i konsument
Polska dołączy do krajów, które bezwzględnie walczą z lichwą. Projekt ustawy w tej sprawie jest już w konsultacjach. Wiceminister Marcin Warchoł zapewnił we wtorek, że polskie regulacje antylichwiarskie będą odnosiły się do wszystkich: firm udzielających tzw. chwilówek, banków i lombardów, jeśli udzielają pożyczek.
Agnieszka Matłacz
16.04.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Wzmocnienie uprawnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, by m.in. lepiej weryfikowała podmioty korzystające z pomocy finansowej, to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Nowe przepisy wprowadzają też wiele zmian w funkcjonowaniu samej Agencji.
Krzysztof Sobczak
16.04.2019
Finanse publiczne Prawo gospodarcze
Obowiązkowa elektronizacja zamówień publicznych poniżej progów unijnych będzie przesunięta. Papierowe oferty mają zniknąć 1 stycznia 2021 roku. Z zapowiedzi resortu przedsiębiorczości i technologii wynika, że te elektroniczne nie będą musiały być opatrzone podpisem kwalifikowanym.
Jolanta Ojczyk
16.04.2019
Zamówienia publiczne
Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej, europejskie poświadczenie spadkowe i przyszłość prawa spadkowego - to tematy dominujące podczas konferencji “Aktualne zagadnienia prawa spadkowego”, odbywającej się w ramach XI Kolokwium Jagiellońskiego w Krakowie.
Prawo.pl
15.04.2019
Prawo cywilne
Kraje członkowskie Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego. Sprawa dotyczy m.in. gazociągu Nord Stream 2 mającego przebiegać po dnie Bałtyku.
Krzysztof Sobczak
15.04.2019
Prawo gospodarcze

UE: Zmiany w prawie autorskim ostatecznie zatwierdzone

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze
Nowa dyrektywa o prawach autorskich została w poniedziałek przyjęta przez państwa Unii Europejskiej. To kończy procedurę legislacyjną, ponieważ zawarty wcześniej kompromis Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie tej regulacji zyskał w marcu poparcie PE. Organizowana z udziałem Polski koalicja przeciwko tej dyrektywie nie dała rezultatu.
Krzysztof Sobczak
15.04.2019
Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze
Skoro uprawniony organ administracji, w drodze decyzji, może cofnąć rejestrację automatu do gier przed jej wygaśnięciem, to za oczywiste i logiczne należy uznać, że rejestracji tej nie może cofnąć, jeżeli ta już wygasła, na przykład w związku z upływem okresu, na jaki została dokonana. Potwierdził to NSA.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2019
Ordynacja
Niejasne sformułowania umowy ubezpieczenia, trzeba interpretować na korzyść ubezpieczonego, nawet jeśli jest on podmiotem profesionalnym - stwierdził Sąd Najwyższy. Jednak niewymienienie w polisie budynku, który ma powstać, mimo klauzuli automatycznego pokrycia spowodowało, że odszkodowanie nie będzie wypłacone - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2019
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Sędzia Jarosław Wyrembak nie znajdzie się w składzie orzekającym w sprawie zgodności z konstytucją karania za odmowę usługi ze względu na światopogląd. Powodem jest jego opinia, jeszcze jako pracownika Biura Analiz Sejmowych, w której wyraziście przedstawił swój stosunek do problemu.
Krzysztof Sobczak
12.04.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Ofertę pierwotnie sporządzoną w postaci papierowej następnie przekształconą do postaci elektronicznej np. poprzez jej zeskanowanie, winno uznać się za dokument elektroniczny. Takie stanowisko opublikował właśnie Urząd Zamówień Publicznych.
Jolanta Ojczyk
12.04.2019
Zamówienia publiczne
Ograniczenie fałszowania wskazań liczników w pojazdach, a zwłaszcza w importowanych używanych samochodach osobowych - to cel zmian w ustawach: Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks karny. Przyjęta w piątek przez Senat nowela przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla osoby zmieniającej wskazanie drogomierza lub ingerującej w prawidłowość jego pomiaru.
Krzysztof Sobczak
12.04.2019
Prawo karne Prawo gospodarcze
Senat wyraził w piątek zgodę na powołanie Jana Nowaka na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dotychczas był on dyrektorem tej instytucji. Organizacje pozarządowe i eksperci twierdzą, że nowy prezes nie ma dostatecznych kwalifikacji do pełnienia tej funkcji.
Krzysztof Sobczak
12.04.2019
RODO
Senat uchwalił bez poprawek ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym. Dostosuje ona polskie przepisy do unijnego rozporządzenia o sekurytyzacji, które jest stosowane już od 1 stycznia 2019 r. To zmiana ważna dla banków, funduszy sekurytyzacyjnych i inwestycyjnych, ubezpieczycieli oraz firm leasingowych.
Jolanta Ojczyk
12.04.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Dla oceny dobrej lub złej wiary osoby, na rzecz której nastąpiło ustanowienie albo przeniesienie prawa użytkowania wieczystego, rozstrzygająca jest chwila złożenia wniosku o wpis tego prawa do księgi wieczystej - stwierdza uchwała Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.04.2019
Prawo cywilne
Według UOKiK dilerzy ciężarówek mogli stworzyć kartel, który od 2011 r. dzielił polski rynek. Wszczął postępowanie przeciwko pięciu firmom. Dziewięciu menadżerom za udział w zmowie grożą kary do 2 mln zł. To już kolejne osoby, które mogą zostać ukarane przez UOKiK. W marcu urząd postawił też zarzuty członkom zarządu dwóch firm energetycznych.
Jolanta Ojczyk
12.04.2019
Prawo gospodarcze
Samorządy są za elektronizacją usług publicznych, jednak nie kosztem ich budżetów. Jak alarmują, projektowana zmiana ustawy, przewidująca rezygnację z doręczeń przesyłek papierowych na rzecz elektronicznych, spowoduje obciążenia finansowe dla samorządów, wzrost cen i biurokracji.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.04.2019
Administracja publiczna
Jeśli ktoś deklaruje publicznie, że świadczy określone usługi na rzecz ludności, to nie może dobierać klientów według własnych poglądów dyskryminując tych o innych poglądach. Gdy na sklepie wisi tabliczka, np. nie obsługujemy zwolenników PiS lub PO, to ma charakter dyskryminujący – mówi radca prawny Wojciech Kozłowski,
Jolanta Ojczyk
12.04.2019
Prawo gospodarcze
Na stronie internetowej Krajowego Rejestru Sądowego powszechnie dostępne są numery PESEL wraz z imionami i nazwiskami członków zarządów spółek, fundacji czy stowarzyszeń. Także ich księgowi, biegli rewidenci czy pełnomocnicy muszą się liczyć z ujawnieniem numeru PESEL. Taka jawność wzbudza wątpliwości Urzędu Ochrony Danych Osobowych, co do zgodności z RODO. Część prawników wręcz twierdzi, że to wyciek danych na masową skalę.
Jolanta Ojczyk
12.04.2019
Spółki RODO
Dyrektywa o prawach autorskich może naruszać prawa obywatelskie - argumentowała strona polska, która podczas spotkania unijnych ambasadorów wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przepisów w tej sprawie.
Paweł Żebrowski
11.04.2019