Prawo.pl
Organ nie bada czy inwestor ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wystarczające jest złożenie przez niego stosownego oświadczenia, które stwarza domniemanie i zastępuje dowody istnienia tego prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Dorian Lesner
19.02.2020
Administracja publiczna Budownictwo

Po zmianie prawa co miesiąc z mapy Polski znika 60 aptek

Małe i średnie firmy Finansowanie zdrowia Farmacja
W ubiegłym roku ubyło w Polsce 533 aptek. Wszystko przez zakaz koncentracji placówek farmaceutycznych obowiązujący od 2017 r. Być może trend ten zmienią wydane w ostatnim czasie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał za niegodne za prawem działania inspekcji farmaceutycznej, odmawiającej wydania zezwolenia na prowadzenie apteki.
Katarzyna Nowosielska
19.02.2020
Małe i średnie firmy Finansowanie zdrowia Farmacja

Sąd: Większościowy wspólnik nie może być pracownikiem spółki

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Prezes zarządu, który posiada prawie wszystkie udziały w spółce, nie może zostać jej pracownikiem. Uznanie, że jego zatrudnienie na podstawie umowy o pracę jest możliwe doprowadziłoby do sprzecznej z aksjologią prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, symbiozy pracy i kapitału. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Rzeszowie.
Dorian Lesner
19.02.2020
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Deweloperzy niepotrzebnie straszą klientów podwyżkami cen po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Kupno mieszkania to życiowa decyzja, wymagająca wielu wyrzeczeń i często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia tak ważnej inwestycji podważa zaufanie obywateli do państwa - mówi Tomasz Chróstny
Jolanta Ojczyk
19.02.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Zaświadczenie potwierdzające brak zaległości w zapłacie podatków można uzyskać online poprzez portal Biznes.gov.pl. Do podpisania wniosku potrzebny jest profil zaufany albo podpis elektroniczny. Wydanie dokumentu kosztuje jednak 21 złotych. Przedsiębiorcy dziwią się tej opłacie – zwłaszcza, że ZUS potwierdzenia o braku zaległości wystawia za darmo.
Krzysztof Koślicki
19.02.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne
Kwoty składek rocznych na fundusz gwarancyjny banków od banków objętych systemem gwarantowania depozytów będą wyznaczane w oparciu o łączną kwotę składek, która zgodnie z ustawą z czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, jest określana corocznie w formie uchwały przez Radę Funduszu.
Krzysztof Sobczak
18.02.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse
Rada UE przyjęła we wtorek zestaw przepisów, które ułatwią wykrywanie oszustw podatkowych w transgranicznych transakcjach e-handlowych. Nowe środki pozwolą państwom członkowskim w zharmonizowany sposób gromadzić ewidencję udostępnioną elektronicznie przez dostawców usług płatniczych. Nowe regulacje dotkną m.in. banki.
Krzysztof Koślicki
18.02.2020
VAT Prawo gospodarcze

Dozór techniczny wyda homologacje silnikom maszyn roboczych

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego, a nie jak dotychczas Instytut Transportu Samochodowego, będzie udzielał homologacji silnikom przeznaczonym dla maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
18.02.2020
Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze
15 lutego ruszyła akcja rozliczeniowa PIT. Potrwa do końca kwietnia 2020 roku. Od soboty poprzez usługę Twój e-PIT wpłynęło już ponad 350 tys. deklaracji, a do usługi zalogowano się ponad 1,3 miliona razy. Takie dane potwierdziło właśnie Ministerstwo Finansów. Problem mają jednak przedsiębiorcy. Elektroniczne formularze PIT-36 i PIT-36L nie działają.
Krzysztof Koślicki
18.02.2020
Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

Obliczanie PKB będzie dostosowane do podziału kraju

Finanse publiczne Administracja publiczna
Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto zostanie dostosowany do przepisów dotyczących statystycznego podziału terytorialnego kraju - zdecydował we wtorek rząd. Jednak zastrzegł, że nie zmieni się sposób obliczania wartości rocznego PKB.
Krzysztof Sobczak
18.02.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna

UOKiK broni dostawców przed potęgą sieci handlowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie 24 postępowania z zakresu przewagi kontraktowej. Bada m.in. politykę sieci handlowej Biedronka względem producentów artykułów rolnych i spożywczych. Na podstawie ubiegłorocznej kontroli Urząd podejrzewa, że ta sieć żąda od dostawców udzielania rabatów bez oferowania w zamian za to jakichkolwiek usług.
Krzysztof Sobczak
18.02.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Aż 46 proc. przedsiębiorstw z krajów Unii Europejskiej obawia się, że może nie sprostać nowym wymogom dotyczącym elektronicznej wymiany dokumentów. Taki wniosek wynika z opublikowanego właśnie przez firmę VATGlobal opracowania Meeting the challenges of a changing tax landscape. Niepewność firm wynika przede wszystkim z często zmieniającego się prawa.
Krzysztof Koślicki
18.02.2020
VAT Spółki
Platformy internetowe nie mogą być traktowane jak telekomy dostarczające infrastruktury do komunikacji, muszą brać na siebie także odpowiedzialność za publikowane treści - uważa Komisja Europejska. Zdaniem kierownictwa Facebooka przerzucanie na niego odpowiedzialności za to, co publikują jego użytkownicy, zaszkodziłby innowacjom, a także uderzyłoby w wolność słowa.
Krzysztof Sobczak
18.02.2020
Prawo karne Nowe technologie

RODO - inflacja regulacji groźna dla pracodawców

Prawo pracy Małe i średnie firmy RODO
Wielu przedsiębiorców bagatelizuje przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Tymczasem nie wystarczy tylko zadbać o zgodność z coraz to nowymi przepisami, ale też być przygotowanym na ich kolejne zmiany. Bo to może sparaliżować procesy generujące podstawowe przychody dla przedsiębiorstwa – ostrzega radca prawny Tomasz Klemt.
Tomasz Klemt
18.02.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy RODO

Można już prowadzić lokalne rzeźnie rolnicze

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Zgodnie z obowiązującymi od wtorku przepisami, zwierzęta z własnego gospodarstwa oraz od okolicznych rolników będzie można ubijać w rzeźniach rolniczych zlokalizowanych w gospodarstwie. Zakłady takie będą zwolnione z wielu obowiązków organizacyjnych i technicznych, le ubój w nich będzie limitowany.
Krzysztof Sobczak
18.02.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wnioskodawca od lat uzyskiwał zezwolenia na zajęcie pasa drogowego pod kiosk, który prowadził. Pewnego razu organ odmówił, zasłaniając się planami modernizacji ulicy i nową estetyką miejsca. WSA w Krakowie wskazał, że odstąpienie od utrwalonej praktyki wymagało uzasadnionej przyczyny. Natomiast w aktach nie było materiału dowodowego wskazującego na datę rozpoczęcia inwestycji.
Dorian Lesner
18.02.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Ponoszenie kosztów na modernizację, przebudowę lub rozbudowę przedsiębiorstwa mieści się w realiach gospodarczych. Dlatego podejmowane inwestycje nie są elementem nadzwyczajnym, nieprzewidywalnym i niezależnym od samego przedsiębiorcy. Oznacza to, że sytuacja podatnika nie była wyjątkowa i nie uzasadniała umorzenia zaległości. Tak orzekł WSA w Lublinie.
Dorian Lesner
18.02.2020
Ordynacja Finanse
Odsunięcie nietrzeźwego pracownika od świadczenia pracy nie wymaga badania alkomatem. Szczególnie, gdy o jego stanie świadczyły wszystkie symptomy upojenia alkoholowego. Badanie to jednak może być użytecznym dowodem, gdy zwolniony dyscyplinarnie pracownik będzie dochodził swoich racji przed sądem pracy
Marek Sondej
18.02.2020
Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Tu chodzi o pieniądze, zdrowie na dalszym planie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Finanse Finansowanie zdrowia
Wprowadzenie od lipca 2020 roku podatku cukrowego ma obniżyć spożycie słodyczy i poprawić stan zdrowia Polaków. W kwietniu zacznie jednak obowiązywać niższy VAT na... paluszki, chipsy i inne niezdrowe przekąski. Rządowi zależy więc raczej nie na zdrowiu obywateli, a na dodatkowych wpływach z nowej daniny. Chodzi o trzy miliardy złotych rocznie.
Krzysztof Koślicki
18.02.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Finanse Finansowanie zdrowia
Wyłączenie z wymogu uzyskania koncesji obrotu bronią alarmową i sygnałową, która nie jest zdolna do miotania pocisku i posiada stosowną ocenę w formie świadectwa, oraz nakazanie stosowanie w znakowaniu strzeleckiej broni palnej wymogów zawartych w specyfikacjach technicznych - zakłada projekt noweli dotyczącej obrotu bronią i amunicją.
Patrycja Rojek-Socha
17.02.2020
Policja Prawo europejskie
Trzy firmy - Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy muszą pozytywnie rozpatrzyć reklamacje i zwrócić część prowizji konsumentom, którzy uregulowali dług wcześniej niż przewidywała to umowa, a mimo to instytucje pożyczkowe zatrzymywały sobie całą prowizję. Na załatwienie sprawy firmy mają miesiąc.
Krzysztof Sobczak
17.02.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Podatnik, który przez okres dłuższy niż pięć lat przenosił nadwyżkę naliczonego VAT nad należnym na kolejne okresy rozliczeniowe, nie ma prawa do jej zwrotu z uwagi na przedawnienie. Jeśli po upływie tego terminu fiskus nie może weryfikować zasadności zwrotu VAT, to analogicznie również podatnik traci swoje prawa. Potwierdził to niedawno NSA.
Wiesława Moczydłowska
17.02.2020
VAT

Nadużycie praw procesowych może skończyć się sankcjami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Nowelizując procedurę cywilną ustawodawca przewidział, że strona, która czyni z przepisów procesowych użytek niezgodny z celem regulacji prawnych, nadużywa praw procesowych. Sąd może uznać, że w takim wypadku strona powinna zostać „ukarana” np. grzywną. Problemem jest jednak ocena, czy w danym przypadku strona nadużywa swoich praw, czy ich „tylko” używa.
Aleksandra Partyk
17.02.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Rząd przekonuje, że nowelizacja prawa geodezyjnego ograniczy formalizm, obniży opłaty i sprawi, że informacje w ewidencji gruntów będą aktualizowane z urzędu, a dane w Geoportalu łatwiej dostępne. Polskie Towarzystwo Geodezyjne uważa, że nowe przepisy nie realizują tych założeń. Niektóre opłaty wzrosną ze złotówki do nawet 500 złotych.
Jolanta Ojczyk
17.02.2020
Środowisko Budownictwo
Nauczyciel zatrudniony jest od 10.02.2020 r. w zastępstwie za nieobecnego nauczyciela. Dyrektor...
Ekspert księgowo-kadrowy
15.02.2020
Pierwsza agencja modelingu, która nie korzysta z prawdziwych modelek, a tylko z modeli 3D zyskuje na popularności. Taka formuła niesie ze sobą korzyści, bo nie trzeba angażować takiej ilości osób oraz energii, jaka pracuje przy konwencjonalnych sesjach zdjęciowych, ale jak pisze adwokat Magdalena Niewelt, są też korzyści prawne, ponieważ modelka 3D np. nie cofnie zgody na publikację swego wizerunku.
15.02.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Lokale znajdujące się w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego nie będą mogły korzystać z premii termomodernizacyjnej. Sejm odrzucił 13 lutego br. dotyczącego tego poprawkę do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Krzysztof Sobczak
14.02.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
W czwartek parlament skończył prace nad nowelizacją, która zmienia ponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Nowe przepisy mają ułatwić realizację inwestycji. Po pięciu latach już nie da się podważyć pozwolenie na budowę, zmieni się definicja projektu budowlanego, będzie można bezpłatnie zalegalizować ponad 20-letnią samowolę.
Jolanta Ojczyk
14.02.2020
Budownictwo
Sąd Najwyższy orzekł, że górnikowi po wypadku przy pracy, który spowodował całkowitą niezdolność do pracy, przysługuje prawo do renty wyrównawczej wyliczonej jako różnica między wyliczoną korzystną emeryturą w wieku 50 lat z uwzględnieniem hipotetycznej emerytury a kwotami pobieranymi z ZUS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.02.2020
Prawo cywilne Emerytury i renty
Kwestia stawki podatku ma drugorzędne znaczenie. Jeśli spełnione są ogólne warunki i wydatek miał związek z opodatkowaną działalnością gospodarczą, nabywca towaru lub usługi może odliczyć VAT. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Z orzecznictwa wynika jednak odwrotny wniosek. Eksperci radzą więc uważać.
Krzysztof Koślicki
14.02.2020
VAT