Dodatkowo utworzony zostanie nowy centralny system elektroniczny, który będzie służyć do przechowywania informacji o płatnościach i do dalszego przetwarzania tych informacji przez krajowych urzędników zajmujących się zwalczaniem nadużyć.
Nowe przepisy konieczne
Nowe przepisy to dwa akty ustawodawcze. Po pierwsze, chodzi o zmianę dyrektywy VAT wprowadzającą wymóg, by dostawcy usług płatniczych prowadzili ewidencję płatności transgranicznych związanych z e-handlem. Dane te będą udostępniane krajowym organom podatkowym na ściśle określonych warunkach, w tym związanych z ochroną danych. Po drugie, zmienione zostanie również rozporządzenie o współpracy administracyjnej w dziedzinie VAT. Szczegółowo określą one, w jaki sposób krajowe organy podatkowe będą współpracować przy wykrywaniu oszustw vatowskich i kontrolować przestrzeganie obowiązków związanych z VAT.
Zmiany dla e-handlu
Zmiany będą uzupełnieniem ram regulacyjnych VAT w e-handlu wchodzących w życie w styczniu 2021 r. Wprowadzają one nowe obowiązki VAT dla internetowych platform handlowych i uproszczone zasady przestrzegania obowiązków VAT dla firm internetowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r.
Zobacz również: Firmy boją się obowiązkowego e-fakturowania >>
Cena promocyjna: 161.1 zł
|Cena regularna: 179 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 125.31 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.