Prawo.pl
Ministerstwo Finansów chce wydłużyć termin zatwierdzania sprawozdań finansowych. Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę projekt rozporządzenia, z którego wynika, że sprawozdania będzie można zatwierdzić do sześciu tygodniu po ustaniu stanu epidemii. Według obecnych przepisów, termin na tę czynność mija 30 września.
Krzysztof Koślicki
09.09.2020
Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ponad 70 tysięcy skarg wpłynęło w 2019 roku do sądów administracyjnych. Najwięcej rozstrzygnięć dotyczyło spraw podatkowych - ich liczba wzrosła. Osoby fizyczne wniosły ponad dwukrotnie więcej skarg, niż osoby prawne. Niemal połowa skarg kasacyjnych kierowanych do Izby Finansowej NSA dotyczyła podatku VAT.
Wiesława Moczydłowska
09.09.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Sposób informowania przez przedsiębiorstwa budujące lokale na wynajem - Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz grupie Gent Holding - o zasadach finansowania inwestycji oraz o wysokości stopy zwrotu, budzi wątpliwości - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK stawia tym firmom zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Krzysztof Sobczak
09.09.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

WSA: Bez dobrego uzasadnienia nie można różnicować godzin otwarcia sklepów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Zgodnie z prawem samorząd może określić ramy czasowe dla placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych. Tak też zrobiło jedno z podkarpackich miast, które ustaliło, że sklepy znajdujące się w budynkach wielomieszkaniowych będą otwarte krócej. Uchwała ta została jednak uchylona,
Dorian Lesner
09.09.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Stan epidemii koronawirusa może krzyżować plany związane z rozwojem firmy. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednak jednoznacznie, że wydatki związane z planowanym wejściem na giełdę stanowią koszty pośrednio związane z przychodami nawet w sytuacji, w której realizacja tych planów zostanie wstrzymana. Można je zatem odliczyć od przychodu.
Agnieszka Rzeszut
09.09.2020
CIT PIT Rachunkowość
Dwie osoby podejrzane o ustawianie przetargów – w MPWIK w Krakowie oraz Przemyślu, usłyszały zarzuty. Zatrzymała ich delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie wspólnie z Prokuraturą Okręgową. To kolejne zatrzymania w śledztwie związanym z przestępstwami korupcyjnymi, wcześniej zarzuty przedstawiono dyrektorowi jednej z warszawskich spółek miejskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.09.2020
Samorząd terytorialny Prokuratura
Ulgę IP Box można rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że nie ma potrzeby prowadzić ewidencji na jej potrzeby przez cały rok. Prawo nie wymaga, by była ona robiona na bieżąco. Potwierdza to najnowszy wyrok WSA we Wrocławiu. Daje on prawo do skorygowania rozliczeń za poprzedni rok i wystąpienia o zwrot nadpłaty podatku.
Krzysztof Koślicki
09.09.2020
CIT PIT
Kontrowersje wokół spalarni odpadów trwają. Według ministerstwa celem zakładów termicznego przetwarzania jest wytworzenie energii. Przeciwnicy podkreślają, że gminy, które projektują budowę, nie poprawiają selektywnej zbiórki śmieci. Tymczasem kolejne inwestycje czekają na pozwolenia na budowę i dofinansowanie z NFOŚiGW. A zdaniem ekspertów nie należy wspierać tego typu inwestycji.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Ważniejszą wartością od bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego jest prawo obywatela do mieszkania oraz sprawiedliwość społeczna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej SN i powołał sie na zasadę współżycia społecznego. Tym samym sprawę przegrał prezydent miasta Opola, który nabył nieruchomość z mocy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.09.2020
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Firmy z szeroko rozumianej branży turystycznej apelują do rządu, posłów i senatorów o rozszerzenie tzw. sektorowej tarczy antykryzysowej. Ta uchwalona w sierpniu przez Sejm nie obejmuje firm organizujących i obsługujących targi czy pośredników turystycznych. Postulaty branży popiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
09.09.2020
Koronawirus a prawo
Likwidacja niezależnego Rzecznika Finansowego znacznie osłabi pozycję konsumenta, i nie wiem, czy kiedykolwiek da się ją odbudować. Kluczowa jest jego niezależność i nieodwoływalność w czasie 4-letniej kadencji. Przez 25 lat działania tej instytucji pozycja konsumentów w sporach z ubezpieczycielami czy bankami zawsze była silna, bo to one finansowały jego działanie – podkreśla Aleksandra Wiktorow
Jolanta Ojczyk
09.09.2020
Rynek i konsument Finanse
Państwo wspomoże budżety kolei państwowych - do PKP PLK S.A. trafi 850 000 tys. zł, a do PLK SA 1 mln zł. Do Sejmu trafił kolejny projekt, którego celem jest zniwelowanie gospodarczych skutków pandemii. Według rządu konieczne jest wsparcie infrastruktury - w tym drogowej i kolei.
Monika Sewastianowicz
08.09.2020
W ciągu najbliższych tygodni rząd przedstawi propozycje zmian w przepisach podatkowych, które umożliwią skorzystanie z tzw. ulgi robotyzacyjnej. Resort finansów pracuje nad opracowaniem nowelizacji. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.
Krzysztof Koślicki
08.09.2020
CIT PIT
Wzmacniamy krajowy system cyberbezpieczeństwa - tak Ministerstwo Cyfryzacji określa projekt nowelizacji przepisów, który właśnie trafił do konsultacji publicznych. Dla części biznesu i administracji zmiana przepisów oznacza nowe obowiązki, wydatki, a także wysokie kary pieniężne. Zagrożenie mogą poczuć też producenci sprzętu i dostawcy oprogramowania.
Jolanta Ojczyk
08.09.2020
Prawo AI
Świadczenie pieniężne, które ZAiKS wypłacił twórcom z tytułu odsetek pochodzących z lokowania pieniędzy za korzystanie z ich utworów na rachunkach bankowych, można uznać za rabat obniżający podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale.
Wiesława Moczydłowska
08.09.2020
VAT
W ujęciu globalnym znaczenie koncepcji stałego zakładu (permanent establishment, PE) w międzynarodowym prawie podatkowym maleje ze względu na rozrastającą się sferę gospodarki cyfrowej, która nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej za pomocą stałej placówki. W Polsce natomiast, w kontekście sporów między podatnikami a organami podatkowymi, problem zakładu cały czas jest bardzo istotnym tematem
Błażej Kuźniacki
08.09.2020
PIT
Przesłanka ważnego interesu podatnika warunkuje – obok warunku interesu publicznego – zastosowanie jednej z istotniejszych dla podatnika instytucji m.in. instytucji umorzenia zaległości podatkowych. Problem jednak w tym, że przepisy tego pojęcia nie definiują. Może to więc powodować zbyt rygorystyczne podejście i trudności w uzyskaniu ulgi czy umorzenia podatku.
Krzysztof Koślicki Wiesława Moczydłowska
08.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF. MSZ to potwierdza, ale wyjaśnia, że ma to związek z emisją polskich obligacji na rynku amerykańskim, ale nie ma prawnomiędzynarodowych konsekwencji, a zwłaszcza nie nadaje Polsce charakteru firmy.
Krzysztof Sobczak
08.09.2020
Finanse publiczne Prawo gospodarcze

Skarbówka na tropie członków zarządów

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Prawnicy zwracają uwagę, że w ostatnim czasie organy podatkowe zaczęły masowo wydawać decyzje o odpowiedzialności członków zarządu za niezapłacone lub źle rozliczone firmowe podatki. Sprawa jest szczególnie problematyczna zwłaszcza dla byłych szefów. W praktyce muszą oni udowodnić swoją niewinność, a na dyskusje merytoryczne dotyczące długów, jest już za późno.
Krzysztof Koślicki
08.09.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Sąd Najwyższy ma rozpatrzyć skargę kasacyjną w sprawie kredytu denominowanego. Nie sposób przewidywać sentencji tego wyroku, ale jeśli jak dotychczas zaskarżone orzeczenie zostanie uchylone, chciałbym znaleźć w uzasadnieniu takie tezy, które dzięki swojej ogólności dadzą się przenieść do spraw zbliżonych - pisze Piotr Bednarczyk,
Piotr Bednarczyk
08.09.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Polacy kwestionujący obowiązek noszenia maseczek - stają się zmorą handlowców. Coraz więcej klientów odmawia zasłaniania nosa i ust w sklepach czy na targowiskach i zapowiada zorganizowane protesty. Na prośbę o założenie maseczki, pokazują oświadczenie, że zgodnie z Konstytucją nie mają takiego obowiązku. Dlatego handlowcy domagają się od Ministerstwa Zdrowia pilnych zmian w przepisach.
Jolanta Ojczyk
08.09.2020
Koronawirus a prawo
Omijanie zakazów lotów do 44 państw świata przez Polaków odbywa się na ich własne ryzyko. Mogą stracić pieniądze i zdrowie. Natomiast sam zakaz lotów między państwami członkowskimi wprowadzony przez rząd jest oceniany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Niewykluczone, że Komisja Europejska zaleci zmianę przepisów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.09.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Wkrótce zniknie instytucja Rzecznika Finansowego. Większość jego kompetencji ma przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Taka zmiana ma, według przygotowującego projekt ustawy Ministerstwa Finansów - poprawić poziom ochrony konsumentów rynku finansowego, ale eksperci zgodnie uważają, że to krok w złym kierunku.
Jolanta Ojczyk
07.09.2020
Rynek i konsument
Redaktor naczelny internetowego dodatku odpowiada za treści tam zamieszczone i to on powinien być adresatem sprostowania, choć wystarczy podać sam tytuł zajmowanego stanowiska - orzekł Sąd Najwyższy uznając jednocześnie, że pod sprostowaniem do artykułu nie musi widnieć własny podpis prostującego, może być podpis pełnomocnika.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.09.2020
Prawo cywilne
Poprawa funkcjonowania polskiej gospodarki oraz zwiększenie bezpieczeństwa obrotu - te cele prac zmierzających do wprowadzenia do kodeksu spółek handlowych zmian związanych z nowymi technologiami. Chodzi m.in. o zakładanie online spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz umożliwienie dokonywania obrotu prawami udziałowymi na odległość.
Krzysztof Sobczak
07.09.2020
Prawo AI Spółki Prawo gospodarcze
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych sprawdza, czy doszło do naruszenia danych osobowych w McDonald's Polska Sp. z o.o. Chodziło o nieuprawniony dostęp osób postronnych do informacji dotyczących pracowników restauracji, zawartych w narzędziu do wyświetlania grafików pracy.
Grażyna J. Leśniak
07.09.2020
Prawo pracy RODO
Zarzut bezprawnej nacjonalizacji majątku spółki nie okazał się trafny. Sąd Najwyższy orzekł, że wpis do Krajowego Rejestru Sądowego spółki, której wspólnicy przegapili termin przerejestrowania obowiązujący do końca 2015 r. nie jest możliwy, ale mają oni roszczenie wobec Skarbu Państwa o zwrot mienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.09.2020
Prawo cywilne Spółki
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych otrzymał zgłoszenie naruszenia danych osobowych od Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach. Chodzi o pracownika inspekcji pracy, który udostępnił osobie nieuprawnionej dokumentację zawierającą m.in. imiona i nazwiska osób, numery PESEL i dane dotyczące zarobków i/lub posiadanego majątku. Urząd wyjaśnia sprawę.
Grażyna J. Leśniak
07.09.2020
Prawo pracy RODO
Najpewniej już od stycznia 2021 roku całkowicie zmienią się zasady rozliczania podatku dochodowego przez spółki komandytowe. Rząd chce, by stały się one podatnikami CIT. Dodatkowo, wszyscy płacący CIT będą musieli sporządzać i podawać do publicznej wiadomości stosowane przez siebie polityki podatkowe. To tylko niektóre zmiany z reformy PIT, CIT i ryczałtu, której założenia przedstawił rząd.
Krzysztof Koślicki
07.09.2020
CIT PIT

W czasie pandemii arbitraż online i tradycyjnie 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej, w czasie pandemii COVID-19, rozprawy online cieszą się takim samym zainteresowaniem, jak tradycyjne posiedzenia. Od połowy marca arbitrzy przeprowadzili 12 rozpraw wideo i 13 tradycyjnych. Odbyło się również 5 posiedzeń mieszanych. Od początku pandemii arbitrzy zorganizowali również 21 telekonferencji,
Krzysztof Sobczak
07.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości