Prawo.pl
Właściciel nieruchomości planował budowę zakładu przetwarzania odpadów, ale rada miasta przyjęła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zablokował to przedsięwzięcie. Jednakże przy uchwalaniu tego aktu, organ przekroczył granice władztwa planistycznego i naruszył zasadę proporcjonalności. Tak orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
Dorian Lesner
17.04.2020
Administracja publiczna Budownictwo

Sejm i Senat wniosły poprawki do nowelizacji tarczy antykryzysowej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Sejm zaakceptował w czwartek późnym wieczorem część poprawek zaproponowanych przez Senat do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Izba opowiedziała się m.in. za wsparciem z tarczy antykryzysowej dla firm założonych między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 roku oraz za zwolnieniem z płacenia składek ZUS dla wszystkich jednoosobowych firm, bez względu na wielkość przychodów.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Nieoczywiste zasady weryfikacji umów w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W obecnym systemie prawnym brak jest szczególnej normy prawnej, która by w sposób automatyczny bez utraty umowy najmu pozwalała na redukcję zobowiązań najemcy - pisze adwokat dr Kamil Szmid, w nawiązaniu do rozwiązań przyjętych w nowelizacji ustaw dla walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Ale dodaje, że wiele możliwości w tym zakresie stwarza Kodeks cywilny.
Kamil Szmid
16.04.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Za sprawą nowelizacji specustawy do walki z epidemią, minister cyfryzacji zyska dane o miejscach, w których przebywały osoby chore lub na kwarantannie. Będzie też mógł weryfikować w jakich lokalizacjach gromadzą się Polacy, choć nie powinni. Na tej podstawie mogą być nakładane kary - alarmują eksperci i postulują zmiany. Takie dane niektórzy operatorzy już przekazują wojewodom.
Jolanta Ojczyk
16.04.2020
Koronawirus a prawo

Maseczki obowiązkowe - dla pracodawców to kosztowny kłopot

BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Przepis nakazujący noszenie maseczek wszedł w życie. Nie będą ich musieli nosić w pracy, np. pracownicy zakładów przemysłowych, ale muszą jednak zostać w nie wyposażone osoby obsługujące klientów. Z punktu widzenia prawa pracy maseczki to środki ochrony indywidualnej, które muszą spełniać wysokie normy, a takie produkty obecnie są trudno dostępne.
Jolanta Ojczyk
16.04.2020
BHP Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Leszek Skiba i Tomasz Słaboszowski 15 kwietnia 2020 r. przestają pełnić stanowiska podsekretarzy stanu. Na stanowisko wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych od 16 kwietnia 2020 r. został powołany Piotr Patkowski, a wiceszefem KAS, wiceministrem finansów również od 16 kwietnia zostanie Anna Chałupa.
Krzysztof Sobczak
15.04.2020
CIT PIT

Odmrażanie gospodarki - postulaty branży handlowej

Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Polska Organizacji Handlu i Dystrybucji postuluje zniesienie zakaz handlu w niedzielę, uzależnienie limitu klienta od powierzchni sklepu, a także przesunięcie godzin dla seniorów - powinny obowiązywać tuż po otwarciu placówki. Plan rządu na odmrażania gospodarki poznamy jutro.
Jolanta Ojczyk
15.04.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Morawiecki: nie zawieszamy budowy dróg, jutro przedstawimy plan odmrażania gospodarki

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Pogram budowy dróg krajowych, w tym finansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych, nie zostanie zawieszony. Zdaniem rządu pozwoli on na utrzymanie się wielu małych i średnich firm budowlanych. Jakie branże i kiedy mogą liczyć na zniesienie zakazu prowadzenia działalności, dowiemy się jednak dopiero w czwartek.
Jolanta Ojczyk
15.04.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

UOKiK sprawdza warunki bankowych wakacji kredytowych

Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał banki do przekazania dokumentów i informacji dotyczących oferowanych warunków wakacji kredytowych i na bieżąco analizuje otrzymywane. Jego zdaniem proponowane aneksy nie mogą stanowić w okresie epidemii wykorzystania trudnej sytuacji i położenia kredytobiorców. informują konsumentów o skutkach zawarcia aneksu.
Jolanta Ojczyk
15.04.2020
Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
Monopolizowanie rynku przez Pocztę Polską jako operatora doręczającego e-przesyłki, procedury bezpieczeństwa przy konwersji elektronicznej na papierową oraz problem tajemnicy pocztowej i prawa do prywatności - budzą najwięcej wątpliwości w projekcie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Właśnie zajmuje się nim Sejm.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Fundusz Gwarancji Płynnościowych jest częścią rządowej tarczy antykryzysowej, przeznaczoną dla średnich i dużych firm, bez względu na branżę. W jego ramach przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancje w bankach kredytujących, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych, które podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego odpowiednie umowy o współpracy.
Agnieszka Matłacz
15.04.2020
Prawo gospodarcze
Osoby pracujące na umowę zlecenia coraz bardziej upodabniają się do pracowników. Nawet specustawa stawia ich na równi z osobami zatrudnionymi na etat. Zdaniem ekspertów, czas, by uregulować ich prawa i – skoro płacą ZUS – liczyć im staż pracy na zleceniu do stażu emerytalnego. Zwłaszcza, że już wkrótce umowy zlecenia mogą zdominować rynek pracy.
Grażyna J. Leśniak
15.04.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Praca zdalna - możliwe „darmowe” licencje na próbę

Prawo pracy Nowe technologie Prawo gospodarcze
Dostawcy narzędzi do pracy zdalnej oferują przedłużony „okres próbny” licencji na czas epidemii. Potem możliwe będzie jego płatne przedłużenie bądź rezygnacja z usługi. Nie mamy tu do czynienia z całkowicie darmowym rozpowszechnianiem pełnych wersji programów, ale z szerszą dystrybucją wersji premium na ograniczony czas w celu pozyskania klientów
Alicja Rytel Jakub Słupski
15.04.2020
Prawo pracy Nowe technologie Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów opublikowało długo oczekiwane objaśnienia podatkowe w zakresie wykorzystywania samochodów osobowych w działalności, po zmianach przepisów od 2019 r. Eksperci oceniają, że co najmniej o rok za późno. Uważają też, że w związku z epidemią COVID-19, należałoby wprowadzić tymczasowe zniesienie ograniczeń motoryzacyjnych
Wiesława Moczydłowska
14.04.2020
CIT Prawo gospodarcze
„Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – tak Polska Organizacja Turystyczna, którą wspiera Ministerstwo Rozwoju, zachęca turystów, by korzystali z voucherów za odwołane z powodu pandemii koronawirusa imprezy turystyczne, noclegi i inne usługi turystyczne, zamiast je odowoływać. POT właśnie rozpoczęła wspierającą polską turystykę kampanię internetową #WybierzVoucher.
Krzysztof Sobczak
14.04.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Kopiowanie dokumentów tożsamości przez przedstawicieli instytucji obowiązanych musi być poprzedzone analizą celowości, zweryfikowaniem, czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna - uważa prezes prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. A ponieważ praktyka jest zróżnicowana, dlatego do szefa KNF o rozważenie opracowania rekomendacji w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
14.04.2020
Finanse RODO
Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by zrobić to w sposób najbezpieczniejszy - mówił przed Wielkanocą minister zdrowia Łukasz Szumowski. We wtorek podał konkretny termin - pierwsze obostrzenia mają znikać stopniowo od 19 kwietnia. Jakie i kiedy konkretnie - te decyzje mają zostać ogłoszone w środę lub czwartek.
Agnieszka Matłacz
14.04.2020
Koronawirus a prawo

Urząd skarbowy zajmie majątek bez udziału prokuratora

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł samodzielnie decydować o przekazaniu przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym na rzecz podmiotów leczniczych, służb oraz instytucji państwowych i samorządowych. Do tej pory uprawnienia w tym zakresie miał prokurator. Zdaniem ekspertów, dawało to większą gwarancję rzetelności. Podkreślają, że nowe rozwiązanie jest ryzykowne.
Krzysztof Koślicki
14.04.2020
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Dofinansowanie z FGŚP nie zwalnia ze składek do PPE finansowanych przez pracodawcę

Emerytury i renty Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z COVID-19, nie mogą liczyć na zwolnienie z finansowania składek do Pracowniczych Programów Emerytalnych. Aby ograniczyć koszty prowadzenia programu muszą skorzystać z dotychczasowych rozwiązań – pisze Karolina Kołakowska.
Karolina Kołakowska
14.04.2020
Emerytury i renty Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Pozwany o procesie może dowiedzieć się od… komornika

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
W postępowaniu cywilnym obowiązuje nowa regulacja, która nakłada na powoda obowiązek doręczenia za pośrednictwem komornika korespondencji dla pozwanego, jeśli wcześniej nie udało się mu skutecznie doręczyć pism. Rozwiązanie budzi jednak zastrzeżenia - czy procedura ma szanse być zrealizowana w wyznaczonym w dwumiesięcznym terminie i czy nie godzi w prawa niektórych stron.
Aleksandra Partyk
14.04.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy o kredyt indeksowany do CHF, bo jej "odfrankowienie" byłoby sprzeczne z unijnym rozporządzeniem w sprawie wskaźników finansowych, tzw. BMR. Mówi ono, że oprocentowanie kredytu w złotówkach nie może odnosić się do innej waluty. Prawnicy banków chwalą taki pogląd, a ci od frankowiczów - krytykują.
Jolanta Ojczyk
14.04.2020
Kredyty frankowe
Adresy mieszkańców na kwarantannie lub w izolacji powinny być szczególnie chronione, bo wiążą się z informacjami o stanie zdrowia, a to dane wrażliwe. Nieuzasadnione jest przekazanie ich firmom odbierającym odpady. W obecnej sytuacji ujawnienie może zagrażać bezpieczeństwu takich osób oraz pracowników. W dodatku wątpliwe są podstawy prawne przekazywania tych danych nawet gminom.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.04.2020
Samorząd terytorialny Środowisko RODO Koronawirus a prawo
Koronawirus wpłynie na liczbę składanych przez przedsiębiorców wniosków restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Część branż została zainfekowana przez niego całkowicie, np. hotelarska, gastronomiczna czy eventowa, ale skutki epidemii odczujemy wszyscy, bo gospodarka to system naczyń połączonych. O tym, jak przeprowadzić restrukturyzację, pisze radca prawny Wojciech Bokina
Wojciech Bokina
14.04.2020
Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus a prawo

Wkrótce nowe standardy dla cyfrowego radia

Nowe technologie Prawo gospodarcze
Od soboty 18 kwietnia br. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określi wymagania techniczne dla radioodbiorników cyfrowych w Polsce w standardzie DAB+ (ang. Digital Audio Broadcating+) - który oprócz wysokiej jakości dźwięku nadawania, posiada dodatkowe funkcje, takie jak m.in. możliwość przesyłanie napisów, czy obrazów.
Krzysztof Sobczak
13.04.2020
Nowe technologie Prawo gospodarcze

Rodzice poczekają na pieniądze za odwołane zielone szkoły

Prawo cywilne Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Na pieniądze wpłacone na zielone szkoły, które zostały odwołane z powodu epidemii, rodzice będą musieli poczekać pół roku. Dokładnie 194 dni gwarantuje biurom podróży specustawa, tzw. „tarcza antykryzysowa” na zwrot kosztów. W ten sposób państwo całą odpowiedzialność za sytuację spowodowaną koronawirusem przesunęło z firm na konsumentów.
Beata Igielska
12.04.2020
Prawo cywilne Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Mediacja online szansą na rozwiązywanie sporów w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Czas epidemii to nie tylko zastój gospodarczy – problem mają też ci, którzy pozostają stronami sporów sądowych. Wszystkie rozprawy, za wyjątkiem tych niecierpiących zwłoki zostały odwołane, bądź przeniesione na termin późniejszy. To odpowiedni moment na docenienie alternatywy, jaką jest niewątpliwie mediacja online - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.
Agnieszka Juchno-Marcjan
11.04.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Projekt nowelizacji - jak ustaliło Prawo.pl - ma wkrótce trafić do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zmiany mają wesprzeć budżety samorządów w walce z pandemią - również w postaci środków pochodzących z wydłużonych o sześć miesięcy koncesji na sprzedaż alkoholu. Urzędników będzie można przesunąć na 3 miesiące do innej pracy - także w innej jednostce, a nawet mieście. Przewidziano też wsparcie dla kredytobiorców z programu MdM.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach Patrycja Rojek-Socha
10.04.2020
Samorząd terytorialny
Czas epidemii to trudny okres dla firm, ale także dla ich zarządów, których decyzje podejmowane dziś, pod wpływem dynamicznie zmieniającej się sytuacji, często w pośpiechu przed obawą kolejnych ograniczeń, zmian będą podlegały ocenie w okresie, w którym aktualna atmosfera podejmowania decyzji nie będzie już tak świeża w pamięci - pisze Adwokat Katarzyna Dąbrowska
Katarzyna Dąbrowska
10.04.2020
Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo

Wszyscy w maseczkach? Potrzebne ułatwienia w produkcji

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Minister zdrowia dostrzegł w końcu potrzebę wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochraniających nos i usta w przestrzeni publicznej. Lekarze i przedstawiciele branży handlowej przyznają, że to zwiększy skuteczność walki z epidemią. Rząd nie mówi jednak, jakie maseczki są bezpieczne, i nie gwarantuje, by ich ceny nie poszybowały w górę.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Nowosielska
10.04.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zarówno fundacje, jak i stowarzyszenia współpracują często z instytucjami obowiązanymi, takimi jak banki. Z tego powodu powinny przygotować się na to, że zostaną poproszone o wskazanie swojego beneficjenta rzeczywistego. A jeśli same przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, uważane są za instytucje obowiązane - pisze Magdalena Bartosiewicz, radca prawny
Magdalena Bartosiewicz
10.04.2020
Compliance