Z informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że polski  Minister Finansów złożył odpowiednią dokumentację, a jej zarejestrowanie jest warunkiem takiej emisji. 

Obywatel pyta o charakter rejestracji

Wyjaśnienia MSZ to reakcja na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który z kolei zajął się tematem po sygnale obywatela, który znalazł taki zapis w amerykańskim rejestrze giełdowym. Jak stwierdził, znajduje się w nim bowiem podmiot o nazwie: "POLAND REPUBLIC OF", którego logo jest tożsame z godłem Polski. Jak napisał skarżący, opis i dalsze informacje wskazują, że Ministerstwo Finansów zarejestrowało Polskę jako korporację (firmę). I przypomniał, że art. 1 Konstytucji głosi, iż Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. 

Czytaj: Polska jako firma w amerykańskim rejestrze>>
 

W odpowiedzi na pytanie RPO, Maciej Lang, podsekretarz stanu w MSZ poinformował, że dokumentacja znajdująca się na stronie Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (U.S. Securities Exchange Commission, „SEC") to dokumentacja złożona przez Ministra Finansów, związana z emisją polskich obligacji przez Skarb Państwa na rynku amerykańskim.

 

Cena promocyjna: 119.2 zł

|

Cena regularna: 149 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Bez konsekwencji prawnomiędzynarodowych

Wiceminister zaznacza, że zarejestrowanie stosownej dokumentacji w SEC jest warunkiem emitowania obligacji na rynku amerykańskim. Wynika to z amerykańskiej ustawy Securities Act z 1933 roku. Ostatnia emisja obligacji Skarbu Państwa na rynku amerykańskim miała miejsce w 2016 roku, a w sprawie dalszych informacji na temat ewentulanych kolejnych emisji MSZ odsyła do Ministerstwa Finansów.

Zdaniem MSZ, rejestracja w systemie EDGAR nie ma prawnomiędzynarodowych konsekwencji dla statusu Rzeczpospolitej Polskiej, w szczególności nie nadaje Polsce charakteru firmy. Ustrój Rzeczpospolitej Polskiej określają zapisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.