Prawo.pl
Resort finansów przypomniał w piątek, że 30 kwietnia 2021 roku kończy się okres zwolnienia z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Oznacza to, że od maja produkty te muszą być oznaczone podatkowym lub legalizacyjnym znakiem akcyzy.
Krzysztof Koślicki
09.04.2021
Akcyza Rachunkowość
Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, podatnicy mogą wybrać jedną z kilku dostępnych form opodatkowania. Jej wyboru dokonuje się już na etapie wypełniania wniosku o wpis do CEIDG. Podatnicy mają jednak możliwość zmiany sposobu opodatkowania na późniejszym etapie prowadzenia firmy – wyjaśnia Karolina Demska, ekspert w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.
Karolina Demska
09.04.2021
PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Krajowy Plan Odbudowy - trafna diagnoza, ale rozwiązania nieszczególnie

Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ponad 4 mld euro na poprawę wzrostu produktywności, wydajności i konkurencyjności polskiej gospodarki zaplanował rząd w Krajowym Planie Odbudowy. Środowiska biznesu wskazują, że plan trafnie diagnozuje wyzwania rozwojowe i słabe punkty polskiej gospodarki oraz kładzie nacisk na innowacje. Ale z drugiej strony, wiele propozycji jest przypadkowych, ogólnych, bez wizji.
Robert Horbaczewski
09.04.2021
Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Koszt najmu pojazdu zastępczego powinien być liczony z uwzględnieniem faktu zakupu przez poszkodowanego nowego pojazdu, jeszcze przed zakończeniem najmu. A także musi obejmować koszty celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego - orzekł Sąd Okręgowy korygując wyrok sądu pierwszej instancji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.04.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Zmiany w podatkach wchodzą w życie niemal z dnia na dzień

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Największym problemem podatników nie jest sama liczba zmian, chociaż jest ich dość dużo, ale terminy ich wejścia w życie. Jest to szczególnie widoczne w rozporządzeniach. Czas ich wdrożenia skrócił się średnio do 3,5 dnia. W 2020 roku zaczęło obowiązywać tylko 95 stron ustaw podatkowych, jednak przysporzyły one podatnikom wielu problemów.
Krzysztof Koślicki
09.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Doprecyzowanie listy instytucji obowiązanych do stosowania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, poprzez dodajne do niej m.in. przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą m.in. na obrocie lub pośrednictwie w obrocie dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi oraz antykami, to cel nowelizacji ustawy. W czwartek podpisał ją prezydent.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2021
Prawo karne Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał zmiany w Prawie celnym

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Nowelizacja ma usprawnić wydawanie decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i emisyjnej w związku z importem towarów. Są w niej także zmiany dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych i gier hazardowych. Prezydent w czwartek podpisał nowelizację ustawy.
Krzysztof Koślicki Jolanta Ojczyk
08.04.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
W czwartek w Senacie odbyła się konferencja dotycząca kierunków zmian w systemie podatkowym i sprawiedliwych zasadach opodatkowania dochodu. Zwracano uwagę na powszechność opodatkowania, identyczne zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wysoką kwotę opodatkowania i ograniczone zwolnienia podatkowe.
Krzysztof Koślicki
08.04.2021
PIT Doradca podatkowy Finanse
Tzw. pakiet akcyzowy ma uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy suszem tytoniowym, a także wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych. W czwartek nowelizację tej ustawy podpisał prezydent.
Krzysztof Koślicki Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2021
Akcyza Rachunkowość
Rzecznik Finansowy ostrzega, że dane, które wyciekły ostatnio z Facebooka mogą służyć jako narzędzie do kradzieży tożsamości lub przełamania innych zabezpieczeń - ostrzega w czwartek Rzecznik Finansowy. Wśród danych 533 mln użytkowników Facebooka, które pojawiły się kilka dni temu na hackerskim forum w internecie, znalazły się też dane blisko 2,7 mln użytkowników z Polski.
Krzysztof Sobczak
08.04.2021
Prawo AI RODO
Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu, na Radę Ministrów trafi projekt rozporządzenia dotyczącego przedłużenia Tarczy branżowej i rozszerzenia jej o kolejne kody PKD - zapowiedziało ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Wsparciem objęte będą m.in specjalistyczne sklepy komputerowe i RTV, odzieżowe, sportowe, zegarmistrzowskie, a także fryzjerzy i kosmetyczki.
Robert Horbaczewski
08.04.2021
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował nowe wyjaśniania co do zasad karania za stosowanie niedozwolonych porozumień oraz nadużywania pozycji dominującej przez przedsiębiorców. Niektórzy eksperci wskazują, że zmiany mogą być zapowiedzą zaostrzenia kar nakładanych przez urząd.
Robert Horbaczewski
08.04.2021
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sędzia Bednarczyk: Uwzględnianie roszczeń obu stron uprości frankowe spory

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Reprezentowany – między innymi przeze mnie - w obecnym orzecznictwie pogląd o konieczności uwzględniania roszczeń obu stron (niesłusznie nazywany teorią salda) pojawił się właśnie po to, aby uprościć rozliczenia, zmniejszyć liczbę procesów i chronić jedną stronę (konsumenta) przed upadłością banku albo jego przymusową restrukturyzacją - przekonuje sędzia Piotr Bednarczyk.
Piotr Bednarczyk
08.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Zgodnie z projektem ustawy o fundacji rodzinnej w jej zarządzie ma zasiadać co najmniej jedna osoba, która nie jest jej beneficjentem. Tymczasem przedstawiciele firm rodzinnych nie chcą dopuszczać do zarządzania swoim majątkiem osób z zewnątrz. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które przygotowało ten projekt, nie wyklucza, że ten przepis zostanie zmodyfikowany.
Jolanta Ojczyk
08.04.2021
Prawo rodzinne Małe i średnie firmy

Uczniowie wyręczają państwo w pomocy szkolnym sklepikom

Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
Zdalne nauczanie uderzyło nie tylko w uczniów i nauczycieli, ale również we właścicieli szkolnych sklepików. W pomoc dla ulubionych pań i panów ze sklepiku zaangażowali się uczniowie. Rząd zabiera się do tego dość opieszale - na razie planowane jest poszerzenie kategorii firm objętych pomocą, ale niekoniecznie uratuje to właścicieli sklepików.
Monika Sewastianowicz Robert Horbaczewski
08.04.2021
Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
Zasadą jest, że podatek VAT z tytułu importu towarów rozliczany jest w zgłoszeniu celnym. Podatek VAT należy uiścić w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Od przedstawionej reguły ogólnej ustawa VAT przewiduje wyjątki.
Krzysztof Kaźmierski
07.04.2021
VAT Rachunkowość
ALTO, jedna z firm consultingowych w Polsce, po raz kolejny wzmacnia szeregi. Od kwietnia, do zespołu dołączyła Aneta Grzyb, która obejmie rolę Lidera Praktyki Cen Transferowych w ALTO. Jest doradcą podatkowym, posiada też uprawnienia adwokata.
Krzysztof Koślicki
07.04.2021
CIT Doradca podatkowy
Związek spółek wodnych może korzystać z pełni praw przysługującym spółkom wodnym. Może też wnioskować o dotację podmiotową z budżetu państwa, tak jak spółki wodne - przypomina Minister Infrastruktury. Problem wymagał wyjaśnienia, ponieważ spór wynikł przy okazji konkursu na dotacje przyznawane przez jednego z wojewodów.
Robert Horbaczewski
07.04.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Resort finansów przygotowuje duże zmiany z składaniu jednolitych plików kontrolnych. Zapowiada, że będzie prościej. Księgowi i doradcy podatkowi wskazują jednak, że nowelizacja wymusi konieczność nieustającej weryfikacji i korygowania złożonych plików. Problemem jest też termin zmian – nowe zasady mają dotyczyć kwietnia. Nie będzie więc zupełnie czasu, by się do nich przygotować.
Krzysztof Koślicki
07.04.2021
VAT Rachunkowość
Zgodnie z Konstytucją ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Interesem takim może być potrzeba ochrony życia i zdrowia ludzkiego. Jednak wprowadzenie w drodze rozporządzenia i egzekwowanie takich ograniczeń, które nie mają oparcia w ustawie, może skutkować roszczeniami wobec państwa - mówi Jacek Stokłosa,
Jolanta Ojczyk
07.04.2021
Prawo cywilne Koronawirus a prawo
Strajk zorganizowany przez związek zawodowy personelu przewoźnika lotniczego, który ma w szczególności na celu zapewnienie podwyżki płac, nie wchodzi w zakres pojęcia ′′ nadzwyczajnej okoliczności ′′, która zwalnia linię lotniczą z obowiązku wypłaty odszkodowania za odwołanie lub opóźnienie lotu – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Regina Skibińska
07.04.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
W czasie pandemii wzrasta ryzyko roszczeń wobec członków zarządów. Mogą się oni zabezpieczyć finansowo polisą D&O, czyli ubezpieczeniem dla członków władz spółek. Nic dziwnego, że w czasie pandemii zainteresowanie tymi polisami znacząco wzrosło. Jednak takie ubezpieczenia nie obejmują winy umyślnej, okoliczności znanych przed zawarciem umowy, zobowiązań podatkowych.
Regina Skibińska
07.04.2021
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Wydane zostanie rozporządzenie, które pozwoli na udzielanie leasingobiorcom z kategorii małych i średnich przedsiębiorstw gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Z wykazu prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów wynika, że przepisy te mają być gotowe w drugiej połowie kwietnia. Gwarancje mają obejmować do 80 proc. kwoty transakcji leasingowej.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Małe i średnie firmy
Ministerstwo finansów przedstawiło projekt rozporządzenia, które określi zasady prowadzenia ewidencji dla potrzeb systemu TAX FREE dotyczącego zwrotu VAT podróżnym spoza Unii Europejskiej. Sprzedawcy wymagane ewidencje będą musieli prowadzić w wersji elektronicznej.
Krzysztof Koślicki
06.04.2021
VAT Rachunkowość
Są przyznał, że sposób wyliczania rat (klauzule „spreadowe”) w umowie „frankowej” był niedozwolony, bo to bank sam sobie ustalał kurs franka, po jakim raty przelicza się na złotówki. Sąd uznał jednak, że umowa z bankiem jest do utrzymania – wystarczy tabelę kursową banku zastąpić średnim kursem NBP. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował w tej sprawie skargę nadzwyczajną do SN.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Rozszerzenie Tarczy Branżowej o nowe kody w dużej mierze pomoże wielu przedsiębiorcom, przede wszystkim najemcom galerii handlowych. Lista 60 kodów PKD w dalszym ciągu nie zapewnia jednak wsparcia wszystkim, którzy tego potrzebują - uważa Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Proponuje, aby do przedsiębiorstw z kodami PKD, które dzisiaj uprawniają do otrzymania rekompensat, dołączyć wszystkie firmy,
Agnieszka Matłacz
06.04.2021
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Po roku pandemii jest jasne, że covidowa rzeczywistość na stałe zmieniła likwidację szkód przez ubezpieczycieli i wiele rzeczy można załatwić prościej. Już na początku pandemii wzrosła liczba szkód likwidowanych zdalnie, bez przeprowadzenia oględzin stacjonarnych. Dla klientów to korzystne.
Regina Skibińska
06.04.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ostatnie doświadczenia doradców potwierdzają, że firmy mają coraz większy problem z uzyskaniem zwrotu podatku minimalnego. Udzielenie w ramach grupy nieoprocentowanej pożyczki powoduje zarzut zawierania transakcji o nierynkowym charakterze. Skarbówka w takich sytuacjach może zablokować zwrot. Zdaniem ekspertów, takie działanie to nadinterpretacja przepisów.
Krzysztof Koślicki
06.04.2021
CIT PIT Doradca podatkowy

Isański: Zamiast sądów i dobrego orzecznictwa mamy biurokrację

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Czy w rzeczywistości sądownictwo administracyjne jest w dobrym stanie? Odpowiedź jest szalenie ważna, ponieważ to najważniejszy sąd dla obywateli, który chroni ich praw przed nadużywającymi swych uprawnień urzędnikami. Obywatel do obrony swych praw ma tylko sąd – mówi Marek Isański. Jego wątpliwości nie osłabia fakt, że sądy administracyjne uchylają około 30 proc. zaskarżonych decyzji.
Krzysztof Koślicki
06.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Od lipca z półek mają zniknąć niektóre produkty. Do opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych konsumentom ma być doliczana opłata produktowa. To założenia nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Jej wprowadzenie w czasie pandemii może być poważnym obciążeniem dla branży gastronomicznej.
Robert Horbaczewski
06.04.2021
Środowisko Rynek i konsument Małe i średnie firmy