Prawo.pl
Co drugi przedsiębiorca błędnie zamieszcza ceny lub nie zamieszcza ich wcale. Najczęściej nie wskazuje cen jednostkowych, czyli tych za sztukę, kilogram lub litr. Takie informacje podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślając, że sprawdza to nie tylko przy okazji Black Friday. I przypomniał, że za nieuczciwe oznaczanie cen grożą kary nawet do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
25.11.2022
Rynek i konsument
Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku pracy. Praca zdalna, jeszcze niedawno będąca rzadkością, jest stałym elementem życia wielu firm. Polacy chętnie korzystaliby z 4-dniowego tygodnia pracy - zachęciłby on do rekrutacji 79 proc. badanych Pracuj.pl. To model, który jest testowany w wielu państwach. Coraz częściej dyskutuje się o kwestii wprowadzenia urlopu menstruacyjnego.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2022
Rynek Prawo pracy
Buty za połowę ceny, sukienka prawie za darmo. Super oferta może okazać się zwykłą ściemą. Przed sztuczkami sprzedawców chroni unijna dyrektywa Omnibus, ale jeszcze nie w Polsce. Ustawa implementująca unijne przepisy jest jeszcze przedmiotem prac w parlamencie. Dopiero więc przyszłoroczny Black Friday będzie objęty ochroną unijnych przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Podnoszenie cen na kilka dni przed planowaną wyprzedażą dla stworzenia odpowiedniego tła do pozorowania kuszących obniżek, to nieuczciwy chwyt marketingowy, który ma przekonać konsumenta, że promocja jest bardziej atrakcyjna niż w rzeczywistości - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy mają tego zakazywać, ale jeszcze nie w ten piątek.
Krzysztof Sobczak
25.11.2022
Rynek i konsument
Głośne postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach, który zabezpieczył roszczenie konsumenta tak, że do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank został pozbawiony prawa doliczania WIBOR-u do raty kredytowej, wzbudziło nadzieję w kredytobiorcach złotówkowych na obniżenie zadłużenia. Szykuje się fala pozwów w takich sprawach.
Regina Skibińska
25.11.2022
Banki Kredyty
Wezwania są udostępniane w profilu informacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) i zawierają link do specjalnego formularza. Wypełniając go, pracodawca będzie mógł poinformować Polski Fundusz Rozwoju o zawarciu umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi albo o przyczynie nie zawarcia tej umowy.
Anna Puszkarska
25.11.2022
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Kary nakładane na hegemonów z Doliny Krzemowej to wciąż ułamki ich rocznych przychodów i nie są raczej traktowane jako poważne zagrożenie przez inwestorów i zarządy firm. Każdy korzystający z platform społecznościowych oraz wszystkie podmioty reklamujące tam swoje produkty i usługi, powinny wspólnie naciskać na organy regulujące i nadzorcze na bardziej skrupulatne monitorowanie i surowe podejście do kontrowersyjnych działań tych gigantycznych korporacji.
Michał Maciołek
25.11.2022
Nowe technologie RODO

Fundacje rodzinne nie do końca atrakcyjne, głównie z powodów podatkowych

CIT PIT Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej został w sumie dobrze przyjęty. Ale ma niedociągnięcia, które spowodują, że w przypadku jej rozwiązania, trzeba będzie zapłacić podatek wyższy, niż przy rozwiązaniu zwykłej spółki - sygnalizują eksperci. Wskazują, że fundacja może być podatkową "złotą klatką" - można będzie w nią korzystnie zainwestować, gorzej z wyciągnięciem z niej pieniędzy.
Paweł Rochowicz
25.11.2022
CIT PIT Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Polska procedura zawieszenia poboru akcyzy od alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodna z unijnym prawem - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym samym taki alkohol, choć co do zasady nie podlega temu podatkowi, wciąż będzie podlegał sformalizowanym procedurom importowym. Skarga KE, jako bezzasadna, została w całości oddalona.
Paweł Rochowicz
24.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Akcyza Farmacja Prawo europejskie
Czy operatorzy komórkowi mogą przerzucać na konsumentów koszty inflacji? To pytanie zadaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdza zapisy uprawniające do zmian wysokości opłat za usługi telekomunikacyjne w umowach na czas oznaczony. Postępowania wyjaśniające prowadzone są w sprawie Orange Polska, P4 i T- Mobile Polska.
Krzysztof Sobczak
24.11.2022
Rynek i konsument
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. doprecyzowuje przepisy dotyczące dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej. Ma ona na celu uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów, aby proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny.
Krzysztof Sobczak
24.11.2022
Ubezpieczenia społeczne
W przypadku pomyłki na fakturze w kwocie brutto, podatnik powinien wystawić fakturę korygującą. Pozostanie ona jednak bez wpływu na przedmiot, podstawę opodatkowania oraz moment powstania obowiązku podatkowego. Takiego błędu nie można jednak poprawić notą korygującą.
Krzysztof Kaźmierski
24.11.2022
VAT Rachunkowość
Przedświąteczny "śledzik" dla pracowników może być od strony podatkowej korzystnie rozliczony, o ile ma cechy integracyjne, związane z działalnością firmy. Jednak imprezy, na których bywają także współpracownicy i inni goście firmy, bywają już niejednolicie traktowane przez fiskusa i sądy. Ta niekorzystna wersja zmuszałaby organizatora do odrębnego rozliczania konsumpcji takich gości.
Paweł Rochowicz
24.11.2022
CIT PIT
Pojęcie „workation” stało się powszechne od czasu wprowadzenia ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, rozwiązań dotyczących możliwości świadczenia przez pracowników pracy w trybie zdalnym. O zjawisku pisze radca prawny Katarzyna Węglarz.
Katarzyna Węglarz
24.11.2022
Prawo pracy HR
W obrocie gospodarczym coraz częściej można spotkać się z tzw. klauzulami indemnifikacyjnymi. Są ważne, bo z perspektywy stron obrotu gospodarczego fundamentalne znaczenie ma kwestia ponoszenia odpowiedzialności za skutki wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń. W praktyce stosowane są głównie w common law, w umowach międzynarodowych i transgranicznych, na podstawie których strony świadczą na swoją rzecz różne usługi wzajemne.
Aleksandra Partyk
23.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważny wyrok w sprawie tzw. importu równoległego, czyli niedozwolonego importu towarów oryginalnych, co do których producent nie wyraził zgody na ich wprowadzenie do obrotu na danym terytorium. Potwierdza on, że producenci nie mają obowiązku wskazywania na towarach ich rynku przeznaczenia.
Jakub Słupski Karina Rysiukiewicz
23.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo europejskie
Informacje o kłopotach energetycznych związanych z perturbacjami z dostawą gazu i węgla do odbiorców prywatnych i przedsiębiorstw świadczących usługi energetyczne rodzą obawy pracodawców o to, w jaki sposób zabezpieczą ciągłość pracy i pracowników w nadchodzących zimowych miesiącach. Obowiązki w tym zakresie określają przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Grażyna J. Leśniak
23.11.2022
Prawo pracy BHP

PayPal z zarzutami pezesa UOKiK

Rynek i konsument Finanse
Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko PayPal. Spółka może stosować niedozwolone postanowienia umowne we wzorcach umów wykorzystywanych w relacjach z konsumentami, za co grozi kara do 10 proc. obrotu. Wątpliwości budzą m.in. niejasne kwestie dotyczące swobody nakładania kar umownych, takich jak blokowanie dostępu do kont, sankcje pieniężne czy wypowiadanie umów.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.11.2022
Rynek i konsument Finanse
Ponad 89 proc. szefów spółek zna pojęcie tzw. estońskiego CIT-u, ale jednocześnie blisko 67 proc. respondentów nie rozważa jego wprowadzenia w kierowanej przez siebie spółce – wynika z badania przeprowadzonego wśród menedżerów. Przedsiębiorcy obawiają się dodatkowych kontroli skarbowych w związku ze stosowaniem tego reżimu.
Paweł Rochowicz
23.11.2022
CIT Spółki
Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający PwC Legal w Polsce, został mianowany na stanowisko EMEA Legal Business Solutions Leader w sieci PwC. W nowej roli będzie kierował połączoną ofertą Legal i NewLaw w regionie EMEA, która obejmuje ponad 2500 specjalistów z dziedziny prawa, technologii i konsultingu działających w 65 państwach. Pozostanie także partnerem zarządzającym PwC Legal w Polsce.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2022
Prawnicy Rynek
Nie kończy się spór dotyczący opodatkowania VAT dań na wynos. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał bowiem tylko ogólne wytyczne dotyczące stawki VAT na czynności, które są klasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem. Niedawny wyrok NSA może być jednak przełomem. Pojawia się bowiem możliwość skorygowania wcześniejszych, nieobjętych przedawnieniem okresów rozliczeniowych.
Wiesława Moczydłowska
23.11.2022
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, by absolwenci techników budowlanych oraz inżynierowie budownictwa mogli projektować budynki do 300 mkw. Dziś robią to tylko architekci. Taka propozycja budzi sprzeciw architektów. Obawiają się degradacji zawodu i bezrobocia. Z kolei inżynierowie zapewniają, że są przygotowani i dadzą sobie radę z nowymi obowiązkami, a dzięki zmianie projekty będą tańsze.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.11.2022
Budownictwo Prawo gospodarcze
Proces inwestycyjny aktualnie przypomina bardziej rollercoaster niż żmudną i konsekwentną realizację przedmiotu umowy. Nie powinno więc dziwić, że kontrakt zawarty kilka lat temu obecnie może być niedochodowy. To zaś generuje ryzyko odstąpienia od umowy i opuszczenia placu budowy przez wykonawcę, któremu zwyczajnie nie będzie opłacało się dokończyć inwestycji.
Adriana Gostępska
23.11.2022
Prawo cywilne Budownictwo
Wystarczy, że jedna z tych klauzul umownych jest uznana za abuzywną, aby cały mechanizm denominacji został uznany za niedozwoloną klauzulę - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie i potwierdził nieważność całej umowy kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich. Przy czym bank może skorzystać z prawa zatrzymania w celu uniknięcia zagrożeń związanych z niewypłacalnością konsumenta - podkreślił sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.11.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Doręczanie wypowiedzeń umów o pracę na służbowego e-maila, a także przekazywanie samej informacji w trakcie spotkania na Teamsie czy Zoomie, to coraz powszechniejsza praktyka pracodawców. W ten sposób zwalniani są pracownicy zwłaszcza w ramach zwolnień grupowych, ale nie tylko, bo także ci pracujący zdalnie czy w terenie. Ważne jest, by wypowiedzenia online były podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Grażyna J. Leśniak
23.11.2022
Prawo pracy
Obowiązujące od niedawna zmiany w kodeksie spółek handlowych można podzielić na takie, które ułatwiają zarządzanie złożonymi strukturami podmiotów, oraz na takie, które zapewniają ochronę określonych grup interesu - pisze Wioletta Borysewicz, prawnik z Kancelarii Gardocki i Partnerzy.
Wioletta Borysewicz
22.11.2022
Spółki Prawo gospodarcze
Dodanie napojów w formie gratisu do sprzedaży, w związku ze spełnieniem przez kontrahenta określonych warunków, nie jest nieodpłatnym przekazaniem, a stanowi jedną transakcję oznaczającą obniżenie ceny całości towaru i podlega opłacie cukrowej – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. To pierwsza sprawa dotycząca tej opłaty.
Wiesława Moczydłowska
22.11.2022
Doradca podatkowy Finanse

ZUS przypomina przedsiębiorcom o deklaracjach

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Od stycznia 2022 roku obowiązek comiesięcznego przesyłania deklaracji DRA objął wszystkich przedsiębiorców. Również tych, którzy płacą składki wyłącznie za siebie – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na konieczność comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych do ZUS wpływ miały przepisy „Polskiego Ładu”, które wprowadziły zmiany dotyczące ustalania wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Grażyna J. Leśniak
22.11.2022
Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Jeśli z łączącej strony umowy wynika, że nabywca jest zobowiązany wpłacić określoną kwotę na poczet przyszłej dostawy towarów lub wykonania usług, trzeba pamiętać, że taka sytuacja rodzi po stronie dostawcy określone obowiązki podatkowe. Natomiast po stronie nabywcy w związku z uiszczoną zaliczką pojawia się uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.
Krzysztof Kaźmierski
22.11.2022
VAT Rachunkowość
We wtorek rozpoczęły się prekonsultacje rządowego programu pomocy przedsiębiorcom energochłonnym, którzy w tym roku ponoszą wysokie koszty związane ze wzrostem cen energii. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wypłaci firmom pomoc publiczną z tytułu wzrostu cen prądu i gazu powyżej 150 proc. zeszłorocznej średniej ceny. To druga runda rządowego wsparcia. W budżecie programu jest ok. 5 mld zł.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.11.2022
Prawo gospodarcze Finanse Energetyka