Prawo.pl

WSA: Handel na drodze przy cmentarzu tylko od święta

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Przedsiębiorca chciał handlować kwiatami i zniczami na drodze przy bramie wjazdowej na teren cmentarza. Organy nie zgodziły się jednak na zajęcie pasa drogowego z uwagi na względy bezpieczeństwa. WSA w Krakowie uznał, że udzielenie zezwolenia na cel niezwiązany z ruchem drogowym jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przemawiają za tym szczególnie uzasadnione przypadki.
Dorian Lesner
01.11.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Zgodnie z prawem UE dopłaty bezpośrednie powinny trafiać do aktywnych rolników, prowadzących działalność rolniczą. Tymczasem zdaniem samorządu rolniczego przesłane do Komisji Europejskiej w projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej rozwiązanie chroni interesy osób, które posiadają grunty, ale nie prowadzą działalności rolniczej. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanowisko co do przyjętej definicji.
Krzysztof Sobczak
31.10.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W połowie 2023 r. ma być nowe prawo o cmentarzach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W projektowanej ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie będzie zgody na pochówek w formie rozsypania prochów ludzkich na wydzielonej i przeznaczonej do tego części cmentarza: ogrodzie lub łące pamięci. Nowa ustawa ma jednak zawierać wiele zmian. Pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda zapowiada, że rząd ma przyjąć projekt do końca roku, a nowa ustawa wejść w życie 1 czerwca 2023 roku.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
31.10.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prawa nabyte można stracić również w trakcie roku podatkowego

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse
Polski Ład ograniczył możliwość amortyzacji nieruchomości tylko do końca tego roku. Problem mają podatnicy, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Utracą oni prawa nabyte w trakcie trwania ich roku podatkowego. Eksperci radzą drogę sądową i mają nadzieję, że orzecznictwo sądów administracyjnych uwzględni argumenty podatników.
Wiesława Moczydłowska
31.10.2022
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse
Komunikacyjne polisy odpowiedzialności cywilnej nie wygasają po śmieci właściciela pojazdu, ale też nie odnawiają się automatycznie po okresie, na który została zawarta umowa. Z ubezpieczeniami dobrowolnymi jest prościej: przeważnie wygasają, a ubezpieczyciel rozlicza się ze spadkobiercami.
Regina Skibińska
31.10.2022
Prawo cywilne Ubezpieczenia

Rozliczanie wpłat do PPK – korekty wciąż z problemami

Domowe finanse Emerytury i renty PIT PPK
Po prawie 3 latach funkcjonowania PPK ustawodawca zdecydował się wreszcie uregulować zasady dokonywania korekt wpłat przekazywanych przez podmioty zatrudniające do instytucji finansowych. Jednak wielu pracodawców nadal nie ma pewności jak powinni się zachować, gdy korekta zostanie już dokonana lub gdy okaże się, że jej dokonanie przez instytucję finansową stanie się niemożliwe.
Agnieszka Łukawska Antoni Kolek
29.10.2022
Domowe finanse Emerytury i renty PIT PPK
Rolnik zniszczył drzewa, które rosły na sąsiedniej działce. Prokuratura umorzyła dochodzenie, ponieważ nie dopatrzyła się umyślności działania. Wójt zadecydował jednak o wymierzeniu administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wskazał, że administracyjna odpowiedzialność nie jest uzależniona od winy ukaranego.
Dorian Lesner
29.10.2022
Środowisko Administracja publiczna
O marki znanych trunków nieraz toczyły się spory dotyczące własności i praw do zarobku na nich - mówi prof. dr hab. Katarzyna Grzybczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jej książka pt. "Słynne alkohole a prawo własności intelektualnej" właśnie ukazała się nakładem Wolters Kluwer Polska.
Paweł Rochowicz
29.10.2022
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
ZUS i pracodawcy mają prawo sprawdzać, co robi ubezpieczony w trakcie zwolnienia lekarskiego. Nieobecność pracownika pod adresem wskazanym na druku zwolnienia chorobowego podczas kontroli to jedno z najczęstszych wykroczeń. Czy w takiej sytuacji można utracić wynagrodzenie, a pracodawca może wyciągnąć dodatkowe konsekwencje? - prawnicy wyjaśniają.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
System monitorowania i kontrolowania jakości paliw będzie dotyczył paliwa wodorowego do samochodów dopiero od 2024 r. Przesunięcie o rok terminu wejścia w życie ustawy planuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ma to pozwolić na dostosowanie laboratoriów do nowych zadań.
Paweł Rochowicz
28.10.2022
Administracja publiczna Nowe technologie
W czasach ciągłych zmian coraz częściej wystawieni jesteśmy na stres, konieczność mobilizacji, duże napięcia w pracy. Ponad 1/3 Polaków regularnie odczuwa przeładowanie codziennymi obowiązkami zawodowymi - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Co robimy, by odpocząć „po robocie”? Najczęściej sięgamy po seriale, spędzamy czas z rodziną i znajomymi czy słuchamy muzyki.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Prawo pracy
Odroczenie spłaty rat do Turystycznego Funduszu Zwrotów oraz pełna elektronizacja deklaracji dotyczących składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – to zmiany w przepisach, które wkrótce zaczną obowiązywać organizatorów turystyki.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.10.2022
Finanse
Po kilkumiesięcznej współpracy z doradcami ponad 100 uchodźców z Ukrainy zostało dobrze przygotowanych do podjęcia pracy w naszym kraju. Są wśród nich chemicy, lekarze, kosmetyczki, adwokaci, dziennikarze czy strażacy. Pracodawcy, którzy chcieliby ich zatrudnić, mogą liczyć na pewnych, sprawdzonych pracowników i praktyczne wskazówki co do formalności związanych z ich przyjęciem do pracy.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Rynek Prawo pracy Ukraina
RPO otrzymuje skargi od obywateli, którzy mają trudności z uzyskaniem z archiwów dokumentacji osobowej i płacowej ze zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Skarżący potrzebują ich, by uzyskać od ZUS wyższe świadczenia emerytalne. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów ZUS przyjmuje za podstawę wymiaru składek kwotę minimalnego wynagrodzenia.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2022
Emerytury i renty Prawo pracy
Każdy pracodawca powinien określić porę nocną, która musi wynosić nie mniej niż 8 godzin i przypadać w pełni w granicach godzinowych wyznaczonych w przepisach Kodeksu pracy pomiędzy 21:00 a 7:00. Jeżeli istnieje ku temu obiektywna przesłanka – będzie nią stosowana organizacja pracy – dla poszczególnych grup osób mogą zostać wyznaczone różne pory nocne.
Marek Rotkiewicz
28.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Księgowi przyznają, że ich praca jest coraz trudniejsza, m.in. w wyniku ciągłych zmian przepisów podatkowych. Aż 77 proc. spośród nich uważa, że zawód ten powinien być ponownie uregulowany, zwłaszcza poprzez konieczność uzyskiwania certyfikatu umiejętności zawodowych i obowiązek ustawicznych szkoleń. Trzeba przywrócić oficjalną weryfikację umiejętności księgowego - to dość powszechna opinia.
Paweł Rochowicz
28.10.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy
Powodem wysokich rachunków za ciepło jest nie tylko wzrost kosztów, ale często także błędy w kalkulacji zaliczki, czy też nie uwzględnienie w rozliczeniu położenia mieszkania w budynku. Inne jest bowiem zużycie ciepła w przypadku lokalu położonego nad garażem podziemnym, a inne, gdy znajduje się na drugim piętrze. W takiej sytuacji warto walczyć o swoje. Trzeba też sprawdzać, czy podwyżki są zgodne z ustawą, która narzuca sztywne ceny.
Renata Krupa-Dąbrowska Maria Dec-Kiełb
28.10.2022
Nieruchomości
Relacje pomiędzy pracodawcami a zakładowymi organizacjami związkowymi często są skomplikowane i budzą wiele emocji, bo są to podmioty stojące po „dwóch stronach barykady”. Do tego bieżącego rozwiązywania sytuacji konfliktowych nie ułatwia ustawa o związkach zawodowych, która weszła w życie ponad 30 lat temu i pomimo „dużej” nowelizacji z 2019 roku, nie nadąża za zmianami w innych przepisach prawa.
Michał Szuszczyński
28.10.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Wydatki na udział współpracowników w imprezach integracyjnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu spółki – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Eksperci zauważają, że to już kolejny przypadek, gdy WSA wydaje wyrok korzystny, a NSA przyznaje rację fiskusowi. Pytają, czy obowiązek rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika w ogóle ma jeszcze zastosowanie.
Wiesława Moczydłowska
28.10.2022
CIT Doradca podatkowy Finanse
Przepisy o pracy zdalnej w formie zmian w Kodeksie Pracy, wejdą w życie w przyszłym roku, trzy miesiące po podpisaniu jej przez prezydenta - poinformowała w czwartek Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej, w Polsat News. Podkreśliła, że prace nad projektem zakończyły się już w podkomisji sejmowej.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Prawo pracy
Dostosowanie zakresu i istniejącej terminologii ustawy do wymagań unijnego prawa oraz rozszerzenie katalogu produktów nawozowych m.in. o polepszacze gleby i inhibitory - to cele zmian w ustawie o nawozach i nawożeniu, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat. W ustawie wysokość kar za łamanie przepisów została podwyższona i dostosowana do obecnej sytuacji na rynku produktów nawozowych.
Krzysztof Sobczak
27.10.2022
Środowisko Prawo europejskie
Czy dobrze jest być zwolnionym z podatku? Na pierwszy rzut oka, niewątpliwie możemy stwierdzić, iż lepiej być zdrowym i bogatym, niż biednym i chorym. Mając do wyboru: zapłacenie kilkuset tysięcy złotych podatku albo uwolnienie się od zapłaty w ogóle, każdy podatnik chętnie wybrałby to ostatnie. Pisze o tym Agnieszka Czernik, ekspert Tax Alert.
Agnieszka Czernik
27.10.2022
CIT Rachunkowość

Sejm zamraża ceny prądu dla małych firm i podmiotów wrażliwych

Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Senat chce, by ceny prądu były zamrożone w 2023 r. na poziomie niższym, niż chciał Sejm: 450 zł dla gospodarstw domowych i 600 zł dla małych firm i samorządów. W ustawie pozostał specjalny podatek od przychodów niektórych wytwórców energii elektrycznej i przedsiębiorstw obrotu tą energią. Projekt wciąż budzi kontrowersje.
Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
27.10.2022
Rynek i konsument Domowe finanse Małe i średnie firmy
Na koniec 2021 roku liczba pracujących w gospodarce narodowej wynosiła 15 mln osób. W stosunku do poprzedniego roku to wzrost o 1,4 proc., czyli o 213,6 tys. osób – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2021 roku wzrosło o 8,7 proc.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Rynek Prawo pracy Finanse

W najbliższy poniedziałek ZUS pracuje tylko do 15:00

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
W najbliższy poniedziałek, 31 października 2022 roku, ZUS pracuje krócej. Sale obsługi klientów we wszystkich placówkach, a także Centrum Obsługi Telefonicznej 22 560 16 00 będą czynne od 8:00 do 15:00. Bez ograniczeń godzinowych można załatwiać swoje sprawy w ZUS poprzez indywidualne konto na PUE ZUS.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Projekt "Lex Koryto" w istocie oznaczałby uwłaszczenie się na majątku prywatnym i Skarbu Państwa. Rada Ministrów ma obowiązek chronić interesy Skarbu Państwa, a ta ustawa prowadziłaby do wyjęcia spod kompetencji Rady Ministrów teraz i w przyszłości zarządzania ogromnym majątkiem Skarbu Państwa - pisze prof. dr hab. Michał Romanowski.
Michał Romanowski
27.10.2022
Spółki
Posiadanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością udziałów w spółkach cywilnych nie pozbawia spółki z o.o. prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek. Taką korzystną interpretację wydały w środę organy skarbowe. Eksperci podkreślają, że dotychczas panował pogląd, iż spółki cywilne nie mają prawa do ryczałtu. Interpretacja jest istotna, umożliwia nowe konfiguracje biznesowe i możliwości inwestycyjne.
Wiesława Moczydłowska
27.10.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki
Komisja Nadzoru Finansowego dostrzega wzrost liczby nadużyć, których ofiarami są konsumenci korzystający z elektronicznych kanałów dostępu do usług finansowych i przekazała zakładom ubezpieczeń oraz reasekuracji stanowisko w sprawie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Regina Skibińska
27.10.2022
Finanse Banki

Samorządy chcą, by Senat doprecyzował ustawę o preferencyjnej sprzedaży węgla

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Samorządowcy wciąż mają uwagi do ustawy o preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy, którą dziś zajmie się Senat. Chcą m.in. doprecyzowania, że za roszczenia wynikające ze złej jakości paliwa będzie odpowiadał wojewoda, ograniczenia roli rady gminy w procedurze, gwarancji, że rząd dołoży się do kosztów jeśli przekroczą zakładane 500 zł oraz abolicji dla samorządowców odpowiedzialnych za dystrybucję węgla.
Robert Horbaczewski
27.10.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Polska nie będzie już udzielała ochrony cudzoziemcom, którzy w innym państwie uzyskali ochronę czasową. Do 24 sierpnia 2023 r. wydłużona zostanie ważność dokumentów potwierdzających legalność pobytu cudzoziemców w Polsce. Jednocześnie z ustawy zniknie kluczowy przepis, który od listopada miał umożliwić obcokrajowcom, którzy nie spełniają warunków z ustawy o cudzoziemcach, ubieganie się o pobyt na trzy lata.
Grażyna J. Leśniak
27.10.2022
Prawo pracy Małe i średnie firmy Ukraina