Prawo.pl
Do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wpłynęło zagadnienie prawne sądu okręgowego, który chce podjęcia uchwały, będącej odpowiedzią na pytanie, czy prowizja za udzielenie kredytu mieszkaniowego jest kosztem dotyczącym całego okresu obowiązywania umowy, który w przypadku spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie ulega obniżeniu o przyszłe odsetki i inne koszty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.11.2022
Prawo cywilne
Deklarację przystąpienia do systemu „węgiel od gminy” złożyło około 2300 gmin, zapotrzebowanie na węgiel zgłosiło o 100 mniej. Z blisko 1 tysiącem gmin podpisano już umowy na dostawy węgla - poinformował w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Jego zdaniem procedura podpisywania umów powinna zakończyć się w tym tygodniu.
Robert Horbaczewski
21.11.2022
Samorząd terytorialny Węgiel
Rozstrzygnięcie XII edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” odbędzie się na oficjalnej gali 28 listopada br. Organizatorzy - Krajowa Izba Gospodarcza, Instytut ESG i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” - nagrodzą firmy i instytucje, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe rozwiązania. Wyróżnienia zostaną przyznane w sześciu kategoriach.
Grażyna J. Leśniak
21.11.2022
Szkoła i uczeń Rynek Prawo pracy
Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Nest Bank i Santander Consumer Bank - to kolejne banki, którym Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów zgłaszających nieautoryzowane transakcje. Kwestionowane praktyki to odmowa zwrotu w ustawowym terminie pieniędzy, które zniknęły z kont konsumentów bez ich zgody, a także wprowadzanie w błąd w odpowiedziach na reklamacje.
Krzysztof Sobczak
21.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Podatnicy CIT są zobowiązani zaliczkowo wpłacać podatek, którego wartość zostaje określona definitywnie w zeznaniu rocznym. Zaliczki miesięczne na podatek wpłaca się na rachunek urzędu skarbowego w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Ustawa o CIT ustala pewne ułatwienia w tym zakresie.
Krzysztof Kaźmierski
21.11.2022
CIT Rachunkowość
Gdy nie ma możliwości wyegzekwowania zaległych składek na ubezpieczenia społeczne wobec ich całkowitej nieściągalności, ZUS może taką należność umorzyć. Uzależnienie umorzenia od nieściągalności nie dotyczy ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami składek – zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niego, rozporządzenie określające przesłanki umorzenia w takiej sytuacji może być jednak niezgodne z ustawą.
Grażyna J. Leśniak
21.11.2022
Ubezpieczenia społeczne Finanse
Zasady ładu korporacyjnego mają istotny wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz stabilność i zdolność rozwoju przedsiębiorstw, zwłaszcza w czasach kryzysu. Firmy audytorskie zwracają jednak uwagę na trudną współpracę z radami nadzorczymi i kierownictwem badanych firm. Takie m.in. wnioski płyną z konferencji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Wiesława Moczydłowska
21.11.2022
Ordynacja Rachunkowość Spółki Finanse
W poniedziałek, 21 listopada 2022 roku, weszły w życie nowe przepisy w zmienionej ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. Nowością jest określenie zasad dokonywania korekt i terminów, w którym mają być zwracane nienależne wpłaty do PPK. To efekt nowelizacji przepisów z maja 2022 r. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.
Grażyna J. Leśniak
21.11.2022
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Prawo o niewypłacalności z pewnością wymaga niezbędnej korekty w zakresie poprawienia jego transparentności i wzmocnienia elementów antykorupcyjnych. Niewątpliwie docelowo Krajowy Rejestr Zadłużonych będzie spełniał wzmacniał transparentność postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Niemniej wydaje się że potrzebna jest znacznie głębsza reforma - pisze prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
21.11.2022
Wymiar sprawiedliwości
Dynamiczny wzrost rat kredytów złotowych ze zmiennym oprocentowaniem stawką WIBOR powoduje, że coraz więcej kredytobiorców zaczyna się zastanawiać, co jest tego przyczyną oraz jak sobie z tym radzić. Szczególną uwagę kredytobiorców zwraca struktura raty, gdzie znaczną jej część, niejednokrotnie nawet ponad 90 proc., stanowią same odsetki.
Karolina Pilawska
21.11.2022
Prawo cywilne Kredyty
Rzecznik finansowy chce złagodzenia podejścia do niektórych kierowców, którzy nie kupili komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Chodzi o osoby, które nie zrobiły tego celowo, ale na skutek pomyłki. Pomysł jest kontrowersyjny, gdyż po polskich drogach jeżdżą tysiące aut, których posiadacze nie wykupili tej polisy, a gdy wyrządzą oni szkodę, obciążani są kosztami jej rekompensaty.
Regina Skibińska
21.11.2022
Drogi Ubezpieczenia
Firmy, które chcą stosować nowe reguły prawa holdingowego, sporo ryzykują. Narażają się bowiem na dotkliwe konsekwencje wynikające z prawa podatkowego. Wszystko przez to, że niedawna nowelizacja kodeksu spółek handlowych stoi w sprzeczności z przepisami o cenach transferowych. Podmiotom działającym w grupach grozi więc: doszacowanie dochodu, dodatkowy podatek, odsetki, zarządom z kolei – konsekwencje osobiste z kodeksu karnego skarbowego.
Krzysztof Koślicki
21.11.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki

Rząd skróci czas na decyzje dla dróg samorządowych, ale nie krajowych

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze
Rząd chce znosić bariery administracyjne, które utrudniają budowę nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Chce m.in. skrócić terminy wydawania decyzji przez zarządców dróg samorządowych, zostawiając jednocześnie dotychczasowy 30-dniowy okres dla zarządcy dróg krajowych. Zdaniem samorządowców to krzywdzące, bo długość terminów nie powinna zależeć od kategorii drogi.
Robert Horbaczewski
21.11.2022
Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na apel samorządów w sprawie wydłużenia terminu wejścia w życie rozporządzenia dotyczącego szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Gminy będą miały na dostosowanie schronisk do nowych przepisów jeszcze 12 miesięcy. Chodzi m.in. o wielkość boksów i wyższe standardy weterynaryjne.
Maria Dec-Kiełb
19.11.2022
Samorząd terytorialny Środowisko
Seniorzy przekazujący mieszkania prywatnym firmom w zamian za rentę, nie są dobrze chronieni przez prawo. Mogą zostać bez pieniędzy i bez mieszkania. Nie każdy bowiem przedsiębiorca jest uczciwy. Do tej pory nie powiodła się żadna próba uregulowania tego rynku. Teraz kolejną z nich podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Chce zakazać prywatnym firmom zawierania umów dożywocia z seniorami. Zakaz jednak nie ucywilizuje rynku. Brakuje ustawy z rozwiązaniami osłonowymi - twierdzą prawnicy i firmy oferujące takie umowy.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.11.2022
Prawo cywilne Finanse
Zmiany w specustawie mieszkaniowej powinny pomóc deweloperom, gdyż umożliwią im realizację inwestycji na terenach, na których obecnie nie jest to możliwe, co przy obecnym braku dostępnych gruntów pod zabudowę mieszkaniową będzie dla nich niezwykle pomocne. Zapewne spowoduje to, że więcej niż do tej pory inwestycji realizowanych będzie w centrum miast.
Michał Siembab
19.11.2022
Budownictwo
Dyskryminacja osób 50+ na rynku pracy ze względu na wiek w świetle badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego i stan debaty o konwencji o prawach osób starszych to niektóre tematy, o których rozmawiano w trakcie zdalnego posiedzenia Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych. Temat ageizmu na rynku pracy będzie kontynuowany w pracach Komisji w 2023 roku.
Grażyna J. Leśniak
18.11.2022
Prawo pracy
Firmy ponadnarodowe o obrotach ponad 750 mln euro będą publikowały dane o zapłaconym CIT w każdym kraju unijnym - zakłada projekt zmiany ustawy o rachunkowości. Biegli rewidenci w swoim sprawozdaniu również będą musieli uwzględnić te dane. Nowelizacja ma stanowić implementację przepisów unijnych.
Krzysztof Koślicki Paweł Rochowicz
18.11.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Blisko 2 mld euro na transformację cyfrową w Polsce

Samorząd terytorialny Nowe technologie
Blisko 2 mld euro będzie można przeznaczyć na wsparcie transformacji cyfrowej w całej Polsce. Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy na lata 2021-2027 – poinformował Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. M.in. na rozwój internetu o przepustowości min. 100 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz zaawansowane e-usługi publiczne i działanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.
Robert Horbaczewski
18.11.2022
Samorząd terytorialny Nowe technologie
Problemy z wypłatą przez serwisy streamingowe tantiem dla artystów nie są winą opóźnień legislacyjnych - takie stanowisko opublikowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak faktem jest opóźnienie we wdrażaniu dyrektywy, gwarantującej twórcom dodatkowe wynagrodzenia za odtwarzanie filmów czy muzyki w internecie.
Paweł Rochowicz
18.11.2022
Prawo cywilne Prawo europejskie

Orzeczenie w sprawie WIBOR - złotówkowicze ruszą do sądów?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Wiadomość o precedensowym orzeczeniu wydanym przez Sąd Okręgowy w Katowicach w sprawie kredytowej zelektryzowała opinię publiczną. Obniżenie rat kredytów o tzw. WIBOR wygenerowało spadek raty kredytowej o… kilka tysięcy złotych. Taka sytuacja byłaby ratunkiem dla setek tysięcy kredytobiorców, którzy w obliczu rosnących stóp procentowych muszą mierzyć się z galopującym wzrostem rat.
Marek Jarosiewicz
18.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

ZUS ogłosił listę rankingową w konkursie o dofinansowanie poprawy bhp

Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy Finanse
ZUS opublikował listę rankingową projektów o dofinansowanie, które uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną w ramach konkursu na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, realizowane w 2023 r. Na 1935 podmiotów na liście, zakwalifikowanych zostało 1098.
Grażyna J. Leśniak
18.11.2022
Prawo pracy BHP Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Bardzo często zmiany w przepisach, pojawienie się zupełnie nowych regulacji, a nawet zapoznanie się z tymi instytucjami, które od dawna obowiązują w systemie prawa, pozwalają na podjęcie decyzji o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania firmy. Dostarczenie tych informacji jest zadaniem zawodowego prawnika. Kontakt z klientem staje się obecnie priorytetem.
Krzysztof Koślicki
18.11.2022
Prawnicy Doradca podatkowy

Frankowicze idą po przewlekłość postępowania, której sądy nie widzą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sprawy frankowe trwają często bardzo długo, ale coraz więcej tzw. frankowiczów korzysta z dobrodziejstwa ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki - pisze dr Kacper Rożek, adwokat w SKIBA | ROŻEK adwokaci.
Kacper Rożek
18.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
MSWiA nie wycofuje się z pomysłu instalowania na prywatnych telefonach aplikacji RSO i Alarm 112. Pierwotnie resort chciał ten obowiązek przerzucić na niezdefiniowanych autoryzowanych sprzedawców telefonów. W najnowszej wersji projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej mają się tym zająć operatorzy ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej. Eksperci wskazują na luki pomysłu i stawiają pytania o inwigilację.
Robert Horbaczewski
18.11.2022
Administracja publiczna Nowe technologie RODO
Notariusz miałby możliwość wydawania nakazów zapłaty w sprawach obejmujących roszczenia do 75 tys. zł i nie budzących wątpliwości. Te już mają jednak prawnicy, podkreślając, że choć rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się krokiem w dobrym kierunku, wcale takim nie jest. Problemem są kwestie konstytucyjne i sama konstrukcja przepisów. A gwoździem do trumny fakt, że nakaz nie zadziała, jeśli dłużnik go nie odbierze.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Przedsiębiorcy będą mogli zapłacić podatek już nie tylko gotówką czy przelewem, ale też w systemie BLIK. Jednak w takim przypadku trzeba będzie składać dodatkowe oświadczenie o tym, że płaci się własnymi pieniędzmi. Rozszerzenie form płatności umożliwi zmiana w ordynacji podatkowej, nad którą pracuje Sejm.
Paweł Rochowicz
17.11.2022
Ordynacja Nowe technologie Finanse
Rachunki za prąd szybują w górę. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się zamknąć firmę. Od niedawna obowiązują przepisy, które zamrażają ceny prądu dla podmiotów gospodarczych. O tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego wsparcia, pisze Aleksandra Lindner, adwokat, mediator sądowy, managing associate HWW Hewelt Wojnowski i Wspólnicy.
Aleksandra Lindner
17.11.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse
Komisja Europejska przedstawiła propozycję dyrektywy mającej przeciwdziałać wykorzystywaniu przedsiębiorstw fasadowych („shell companies”) do unikania opodatkowania. Zgodnie z planem, dyrektywa ma zostać implementowana w państwach członkowskich do 30 czerwca 2023 r. i wejść w życie 1 stycznia 2024 r. – piszą Maciej Grzymała i Monika Kaleta, eksperci Enodo Advisors.
Maciej Grzymała Monika Kaleta
17.11.2022
CIT Prawo europejskie
Sejm uchwalił w środę ustawę, która pozwoli na swobodniejsze wydawanie pieniędzy na wojsko, pomoc walczącej Ukrainie oraz zwalczanie wysokich cen paliw i energii. Ustawa ma też zdjąć podatek z banków posiadających obligacje celowe. Dziś jego koszty i tak są pokrywane z państwowej kasy.
Paweł Rochowicz
17.11.2022
Finanse publiczne