Prawo.pl
Brak lub nieprawidłowe informacje o składnikach i funkcji produktu oraz przekroczenia daty trwałości - to najczęstsze zastrzeżenia wobec sklepów sprzedających podkłady, cienie do powiek, kremy, lakiery do paznokci i szampony do włosów. Inspektorzy wzięli pod lupę prawie 2 tysiące partii produktów, a zastrzeżenia wzbudziło 38 proc. z nich.
Krzysztof Sobczak
09.12.2022
Rynek i konsument
Media informują o zarzutach mobbingu wobec dyrektora Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Szczególne zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziła informacja, że niezanonimizowane skargi pracowników dotyczące mobbingu miały być przekazywane dyrekcji zespołu. RPO wystąpił więc do Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2022
Prawo pracy
Grudzień to dla wielu firm okazja do powrotu świątecznych spotkań zespołów. 43 proc. badanych Pracuj.pl deklaruje, że w ich miejscu zatrudnienia organizowane będzie takie wydarzenie. Jednocześnie niemal całkowicie znikły spotkania świąteczne online. W dobie wysokiej inflacji jeszcze mocniej niż wcześniej pracownicy liczą na jednorazową premię „od Mikołaja”.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2022
Prawo pracy
Ustawa o zwolnieniach grupowych daje istotny zakres swobody w zakresie tego, którzy pracownicy zostaną objęci zwolnieniem. Swoboda ta nie oznacza jednak dowolności. W procedurze zwolnień grupowych pracodawca powinien określić kryteria doboru pracowników do zwolnienia. Kryteria te powinny być obiektywne oraz sprawiedliwe – pisze radca prawny Przemysław Mazur.
Przemysław Mazur
09.12.2022
Prawo pracy
Grudzień to czas, gdy podatnicy mogą się spodziewać kontroli i decyzji, zwłaszcza co do zobowiązań, które się niebawem przedawnią. Fiskus wciąż stosuje swoją ulubioną broń - wszczęcie procedury karnej, byle tylko wydłużyć ten termin. Ale za późno wysłanej decyzji podatnik może nie odebrać na czas. W polu zainteresowania skarbowców są ostatnio rozliczenia z kontrahentami zagranicznymi, szczególnie co do podatku u źródła.
Paweł Rochowicz
09.12.2022
Ordynacja
Przepisy o budowie domów do 70 mkw. są pełne niedomówień i dziur, co powoduje liczne problemy interpretacyjne. Niektóre z nich można łatwo usunąć. Wystarczy kilka drobnych korekt do prawa budowlanego. Doprecyzować np. pojęcie "własnej potrzeby mieszkaniowej" oraz przyznać starostom prawo do oceny zgłoszenia małego domu pod względem formalnym oraz do wzywania do uzupełnienia braków.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.12.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Składka zdrowotna bez kwoty wolnej dla osób najuboższych, która uwzględniałaby minimum egzystencji, i bez mechanizmu ograniczającego jej wysokość dla osób zamożniejszych, jest niesprawiedliwa i dla jednych, i dla drugich – uważają prawnicy. I wskazują na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., w którym dokładnie z tego samego powodu zakwestionował on obowiązującą wówczas kwotę wolną w PIT.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2022
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Zjawisko wprowadzenia stałych okresowo stóp procentowych wskazuje na to, że banki zaczynają powoli dostrzegać problem stosowania stawki WIBOR. Wyłączenie ze sprzedaży umów kredytowych ze wskaźnikiem WIBOR nie wydaje się przypadkowe. Tak radca prawny dr Remigiusz Stanek komentuje zawieszenie przez ING Bank Śląski sprzedaży detalicznych kredytów hipotecznych opartych na zmiennym oprocentowaniu.
Prawo.pl
08.12.2022
Prawo gospodarcze Kredyty
Zdecydowana większość osób przewidzianych do powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 r., to te po przysiędze wojskowej. Tych, którzy z wojskiem nie mieli do czynienia, ma być kilka procent, ok. 3 tys. osób. Wezwania do Wojskowego Centrum Rekrutacji może spodziewać się m.in. teleinformatyk lub weterynarz. Ale wezwanie nie jest tożsame z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenia.
Robert Horbaczewski
08.12.2022
Samorząd terytorialny Wojsko
Powrót do biur po pandemii okazał się trudny - i dla pracodawców, i dla pracowników. Firmy próbowały namawiać, a czasem wręcz zmuszać zespoły do powrotu do biur - często bezskutecznie, bo możliwość pracy zdalnej dla wielu była benefitem, z którego nie chcieli zrezygnować. Aby zwiększyć komfort pracy jedna z firm zdecydowała się stworzyć miejsce pracy, do którego pracownicy będą chcieli wrócić.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2022
Prawo pracy BHP
Operator wyszukiwarki powinien usunąć linki do informacji zawartych w treści, do której odsyłają te linki w sytuacji, gdy osoba żądająca ich usunięcia udowodni, że informacje te są w oczywisty sposób nieprawdziwe - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I zastrzegł, że dowód taki nie musi wynikać ze skierowanego do wydawcy danej strony internetowej orzeczenia sądowego.
Krzysztof Sobczak
08.12.2022
Nowe technologie RODO
W ostatnich tygodniach doszło do znacznej redukcji załogi w dużych zakładach produkcyjnych z branży automotive na terenie Wielkopolski. Łącznie pracę stracić może nawet 30 proc. personelu, a to nie jedyny tego typu przypadek. Trudnej sytuacji firm nie poprawia wysoki wskaźnik zwolnień lekarskich. Część pracowników w obawie o utratę pracy udaje się na prewencyjne L4.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Aż 42 proc. pracowników małych firm, zatrudniających do 100 osób, przyznaje, że rozgląda się za lepiej płatną pracą. 70 proc. ankietowanych twierdzi, że musi szukać oszczędności w domowym budżecie, by starczyło pieniędzy na wszystkie opłaty i niezbędne potrzeby – wynika z najnowszego badania Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2022
Rynek Prawo pracy
Od 8 grudnia obowiązuje nowelizacja przepisów o terminach zapłaty w transakcjach handlowych – dla przedsiębiorców oznacza ona konieczność przeglądu dotychczasowych kontraktów, jak i większe ryzyko kontroli przez urzędników. Nowe uregulowania upraszczają też sposób naliczania administracyjnych kar pieniężnych.
Michał Kosiarski
08.12.2022
Rynek Prawo gospodarcze
Jeśli osoba upoważniona przez płatnika, np. księgowa, ma dostęp do jego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to w takim przypadku ZUS przyjmuje, że płatnik spełnił obowiązek posiadania profilu na PUE i nie ma potrzeby zakładania innego konta – potwierdza Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2022
Ubezpieczenia społeczne

Prawnik nie może trzymać wiedzy tylko dla siebie, musi przekazywać ją dalej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Współczesny prawnik nie tylko musi być na bieżąco ze zmianami w prawie, ale też powinien informować o nich swoich klientów. Dotyczy to również prawników firmowych, których rolą jest dbanie o zgodność działalności ich pracodawcy z przepisami prawa. W ten sposób prawnik in-house zmniejsza ryzyko prawne dla spółki, ale i kadry zarządzającej. Prawnikom wewnętrznym z pomocą przychodzi Legal Alert.
Krzysztof Koślicki
08.12.2022
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Organy skarbowe mogą żądać od podatników tylko takich informacji, które mogą mieć wpływ na powstanie lub wysokość zobowiązania podatkowego. Zakres informacji, jakich żądają na podstawie art. 45 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, jest zbyt szeroki, a przepis ten niedookreślony. Potwierdził to w środę Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
08.12.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
21 listopada 2022 roku weszły w życie nowe przepisy o nienależnych wpłatach do pracowniczych programów kapitałowych. Wpłaty do PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne, które okazały się nienależne, zostaną zwrócone na rzecz finansującego daną wpłatę. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wpłat przekazanych do instytucji finansowej od 21 listopada br.
Anna Puszkarska
08.12.2022
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Przedsiębiorcy prowadzący działalność kantorową, którzy otrzymali pomoc w ramach tzw. Tarczy Finansowej PFR, otrzymują wezwania od Polskiego Funduszu Rozwoju do wyjaśnień w zakresie oświadczeń złożonych przy ubieganiu się o pomoc. Przyczyną jest obliczanie dofinansowania dla kantorów od wartości przychodu, co powoduje, że wartość udzielanej pomocy byłaby w ocenie PFR za wysoka.
Jakub Jankowiak
08.12.2022
Rynek i konsument Finanse
Mają być podwyższone standardy dla działalności kancelarii odszkodowawczych, w tym wymóg posiadania wyższego wykształcenia prawniczego oraz niekaralności przez osoby prowadzące taką działalność, członków zarządu oraz pracowników obsługujących klientów. Będą też ograniczenia w reklamowaniu się, akwizycji klientów i zmiany w prowizjach.
Patrycja Rojek-Socha
08.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sądy wydają coraz więcej orzeczeń unieważniających kredyt frankowy. Korzystny wyrok to tylko połowa sukcesu. Wzajemne rozliczenie z bankiem, wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej oraz danych o zobowiązaniu z Biura Informacji Kredytowej może trwać latami. Banki nie zawsze bowiem idą na rękę kredytobiorcom. Niektóre mocno utrudniają życie frankowiczom.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.12.2022
Banki Kredyty frankowe
Rośnie popularność ulg podatkowych przewidzianych na innowacje technologiczne. Nie brak jednak kłopotów interpretowaniem prawa do tych ulg przez organy skarbowe. Koniec roku może skłaniać do zastanowienia nad wstecznym zastosowaniem tej ulgi za minione lata, o ile jest odpowiednio udokumentowana.
Paweł Rochowicz
07.12.2022
CIT PIT Nowe technologie Poprawmy prawo Polski Ład
Od początku przyszłego roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zachęca do zakładania konta już teraz. Można to zrobić podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub online korzystając ze swojego profilu zaufanego.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2022
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót spotkały się z odmową zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r., ponieważ ich wnioski nie spełniają wymagań ustawy. Jak poinformował URE, nie uwzględniają one wytycznych dotyczących ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.
Krzysztof Sobczak
07.12.2022
Rynek i konsument
Sieć telefoniczna Play karze swoich klientów utratą rabatu za e-fakturę w sytuacji, gdy nie opłacili oni w terminie abonamentu lub innych należności wskazanych na rachunku. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, operatorowi tej sieci, któremu grozi za to kara do 10 proc. rocznego obrotu. Według operatora Play ten mechanizm nie jest karą umowną.
Krzysztof Sobczak
07.12.2022
Rynek i konsument
Czy lider zawsze ma rację? Takie pytanie od niedawna nurtuje prawników i menedżerów, którzy wiedzą już o nowych regulacjach prawa spółek. Pozwalają one spółce dominującej na wydawanie wiążących poleceń spółkom córkom. Ten i inne tematy dotyczące nowego prawa holdingowego zostaną omówione podczas debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 12 grudnia.
Paweł Rochowicz
07.12.2022
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Dzień 1 grudnia 2022 r. przejdzie do historii prawa pracy jako totalna kompromitacja rządu i Sejmu. Tego dnia posłowie uchwalili nowelę Kodeksu pracy, która daje pracodawcom prawo do kontrolowania trzeźwości pracowników, ale bez zasady zero tolerancji. Ten sam Sejm 17 listopada br. zaostrzył kary dla pijanych lub odurzonych kierowców, w tym uchwalił przepadek pojazdu. Schizofrenia ustawodawcza?
Grażyna J. Leśniak
07.12.2022
Prawo pracy BHP
Kolejny, trzeci już, pakiet zmian i uproszczeń w VAT miał wejść w życie w styczniu 2023 roku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jednak kwartał później. Ustawodawca nie zdążył z przygotowaniem nowelizacji. Ułatwień będzie sporo, chociaż, jak podkreślają eksperci, powinno być ich więcej – zwłaszcza że w drugiej wersji projektu część zmian zniknęła. Chodzi m.in. o wystawianie faktur zaliczkowych i końcowych.
Krzysztof Koślicki
07.12.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Jest szansa na szybkie przyjęcie przepisów, które zniosą bariery dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Pakiet odpowiednich zmian w różnych ustawach został dołączony do specustawy gazowej, którą teraz zajmuje się Senat. Tymczasem na rozpatrzenie wciąż czeka projekt podobnych zmian dotyczący wiatraków na lądzie, gdzie od kilku lat inwestycje są blokowane przez obowiązujące prawo.
Paweł Rochowicz
07.12.2022
Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka
Projektowana nowelizacja przepisów o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych od początku prac nad nią wzbudzała kontrowersje. Jest kolejny projekt ustawy, w którym uwzględniono część uwag z konsultacji społecznych, co jednak nie oznacza, że projekt w obecnym kształcie wolny jest od wad i nie budzi żadnych wątpliwości - pisze adwokat Marta Hermanowicz z Filipiak Babicz Legal.
Marta Hermanowicz
07.12.2022
Prawo karne Prawo gospodarcze