Prawo.pl

Samorządy chcą zmian w dystrybucji preferencyjnego węgla

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Węgiel
Większe limity węgla dla uprawionych mieszkańców, wydłużenie lub nielimitowanie ustawowego terminu dystrybucji, możliwość sprzedaży nadwyżki innym gminom lub też odkupienie węgla przez miejscowe składy po cenie sprzedaży mieszkańcom. Zdaniem wielkopolskich samorządów, takie zmiany w ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych pozwoliłyby rozwiązać problem gmin z nieodebranym paliwem.
Robert Horbaczewski
20.02.2023
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Węgiel
Skoro w wystawionych fakturach błędnie wskazano numer NIP spółki, to dopuszczalne jest skorygowanie takiego błędu za pomocą not korygujących. Ponieważ sama nota w takim przypadku nie ma wpływu na wartość dokonanej transakcji, brak akceptacji noty nie skutkuje brakiem możliwości odliczenia VAT z faktury pierwotnej zawierającej błędny numer NIP nabywcy. Potwierdza to skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
20.02.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Zasady wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej określone są w art. 65 kodeksu spółek handlowych. Te formy prowadzenia działalności gospodarczej cieszą się w Polsce dużą popularnością. Zdawać by się więc mogło, iż orzecznictwo jest na tyle bogate, że nie budzą kontrowersji. Jest jednak wprost przeciwnie.
Marcin Anklewicz
20.02.2023
Spółki Prawo gospodarcze
Według Eurostatu, luka płacowa w Polsce wynosi 4,5 proc. Z kolei według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - różnica pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn to 4,8 proc. na niekorzyść kobiet. Była ona generowana głównie przez sektor prywatny, w którym wynosiła 12,9 proc., podczas gdy w sektorze publicznym tylko 2,3 proc. Przygotowywana w UE dyrektywa ma poprawić sytuację w tym zakresie.
Grażyna J. Leśniak
20.02.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Jeśli bank po wydaniu prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu, nie wykreśli byłego kredytobiorcy z BIK, to można złożyć wniosek do Biura Informacji Kredytowej o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych oraz wniosek o wykreślenie długu i aktualizację danych w systemie, a od banku można zażądać zaprzestania naruszenia dóbr osobistych.
Regina Skibińska
20.02.2023
Banki Kredyty frankowe
Rząd obiecuje, że jeszcze w wakacje będzie można kupić mieszkanie za kredyt z bardzo niskim oprocentowaniem, bo 2-procentowym. Okazuje się jednak, że projekt jest dziurawy. Odwołuje się  bowiem do szerokiego pojęcia gospodarstwa domowego z ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym. A to wyklucza z pomocy małżonków, którzy nigdy nie mieli nieruchomości, ale ich małżonek miał, nawet w dalekiej przeszłości.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.02.2023
Banki Kredyty
Pracownica poświęciła swój wolny czas i postanowiła przyjechać do pracy w sobotę, aby wydać klientowi pranie, którego pilnie potrzebował. Pracodawca nałożył na nią karę porządkową upomnienia, bo uznał, że doszło do naruszenia ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Sąd nie zgodził się z tą decyzją i stwierdził, że pracownica działała w trosce o dobro zakładu pracy i wydała pranie nie po to, by naruszyć regulamin pracy, tylko żeby zadbać o klienta.
Dorian Lesner
18.02.2023
Prawo pracy
Ojciec, który był inicjatorem kradzieży byka ze wspólnego gospodarstwa, chciał skrzywdzić syna, i zarazem osiągnąć korzyść majątkową – orzekł sąd. Co więcej, przy kradzieży doszło do sfałszowania paszportu zwierzęcia. Sąd uznał, że pozbawienie wolności nie będzie karą właściwą i zasądził naprawienie szkody. Z uwagi na uprzednią karalność kara więzienia nie mogłaby być orzeczona z warunkowym zawieszeniem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.02.2023
Prawo karne Prawo gospodarcze

Rośnie liczba pracujących emerytów, o ile zdrowie pozwala

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Coraz więcej Polaków, mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego i przejścia na emeryturę, kontynuuje aktywność zawodową. Rośnie grupa osób pracujących i mających jednocześnie ustalone prawo do emerytury, chociaż ten przyrost nie jeszcze imponujący oraz pracujących emerytów. Z analiz rządu i GUS wynika, że czynnikiem mającym zdecydowany wpływ na wydłużenie aktywności zawodowej, jest wskaźnik trwania w zdrowiu.
Grażyna J. Leśniak
18.02.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Najemca odpowiada za zabrudzenia ścian wynikające z opierania o nie swoich nóg, np. w czasie siedzenia przy biurku. W podobny sposób należy oceniać porysowanie parkietu bądź konieczność napraw tynków naruszonych poprzez umieszczanie na ścianie obrazów czy zawieszanie na nich innych materiałów za pomocą taśm przylepnych. Przepisy jednoznacznie stanowią, że na najemcy ciąży obowiązek malowania ścian oraz napraw uszkodzonych tynków i ścian.
Konrad Dyda
18.02.2023
Prawo cywilne Nieruchomości
Plany ochrony parków krajobrazowych powinny być uwzględnione przy sporządzaniu aktów planistycznych. Zwarte w nich ustalenia nie mogą być jednak uznane za samoistne zakazy, które wywierają bezpośrednie skutki prawne. Oznacza to, że nie mają one wiążącego charakteru w sprawach o ustalenie warunków zabudowy i pozwolenia na budowę.
Dorian Lesner
18.02.2023
Środowisko Budownictwo
Kolejne zmiany w prawie mają walczyć z takimi praktykami, jak kryptoreklama w serwisach influencerów, modyfikowanie cen przed późniejszymi obniżkami, czy np. zamieszczanie fałszywych opinii o produktach lub dostawcach, które wprowadzają chaos informacyjny. To nieustające batalia, której wyniki wciąż nie są zadowalające - twierdzą Wojciech Majkowski, Paweł Szala i Łukasz Porada z KPMG.
Paweł Szala Łukasz Porada
18.02.2023
Rynek i konsument Nowe technologie
Zasada skuteczności dyrektywy 93/13 nie sprzeciwia się wynagrodzeniu należnemu bankowi za korzystanie z udostępnionego kredytobiorcy kapitału w razie upadku umowy w wyniku abuzywności jej postanowień - brzmi stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego podtrzymane po opublikowaniu w czwartek opinii Rzecznika Generalnego TSUE. Jego zdaniem, bank nie może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa została unieważniona.
Krzysztof Sobczak
17.02.2023
Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe
Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pozwala na to prawo unijne, ale nie zostało ono jeszcze wdrożone do polskiego porządku prawnego. Jednak do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.
Krzysztof Sobczak
17.02.2023
Środowisko Prawo gospodarcze
RPO zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wyjaśnienie w sprawie nierówności w traktowaniu gospodarstw domowych. Chodzi o różnicowanie stawek za gaz ze względu na to, czy ciepło dostarcza zewnętrzny dostawca, czy pochodzi ono z kotłowni. Spółdzielcy apelują, by jak najszybciej znowelizować przepisy i zapewnić równą ochronę przed drastycznymi cenami gazu.
Inga Stawicka
17.02.2023
Pomoc społeczna
W ramach umowy cash poolingu w roli usługodawcy występuje jedynie bank dokonujący kompleksowej usługi zarządzania płynnością finansową i pobierający wynagrodzenie w postaci prowizji i opłat. Z kolei czynności uczestników działających w charakterze usługobiorców pozostają poza zakresem opodatkowania VAT.
Malwina Pasternak-Janik
17.02.2023
VAT Doradca podatkowy Finanse

Po opinii rzecznika i w oczekiwaniu na wyrok TSUE przybędzie pozwów frankowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sądy w ubiegłym roku przyjęły ponad 60 tys. spraw dotyczących kredytów nominowanych w walucie obcej. Po ogłoszonej 16 lutego opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i w oczekiwaniu na ostateczne orzeczenie, frankowicze ostrzej ruszą do boju. Gra toczy się o wysoką stawkę - pisze adwokat Jakub Bartosiak z Kancelarii MBM Legal.
Jakub Bartosiak
17.02.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
W drugiej połowie roku zaczniemy nakładać kary na handlowców za złe informowanie o obniżkach cen - zapowiada prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Według Urzędu wielu handlowców próbuje "obchodzić" nowe przepisy. Ale zanim będą kary, UOKiK opublikuje szczegółowe wytyczne określające jak taka informacja o promocjach powinna wyglądać.
Krzysztof Sobczak
17.02.2023
Rynek i konsument
Ogólnopolska wyszukiwarka szukajradcy.pl działa już od maja ubiegłego roku i jak zapewnia Krajowa Izba Radców Prawnych działa, bo pozwala połączyć radców prawnych z potencjalnymi klientami. Ci, którzy z niej korzystają, zapewniają, że zgłoszenia od klientów są, i to co ważne - dotyczące konkretnych specjalizacji. Tymczasem Adwokatura w maju chce przyjąć zmiany swojego Kodeksu w zakresie reklamy.
Patrycja Rojek-Socha
17.02.2023
Prawnicy

SN: Pracodawca zapewnia wyeliminowanie hałasu, płaci mniejszą składkę

Wymiar sprawiedliwości BHP Ubezpieczenia społeczne
Wskaźnik częstości zatrudnionych w warunkach zagrożenia, stosowany przy obliczaniu stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określany jest również z uwzględnieniem wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej, eliminujące w całości zagrożenie wynikające z przekroczenia dopuszczalnych norm – orzekła w uchwale Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.02.2023
Wymiar sprawiedliwości BHP Ubezpieczenia społeczne
Mija półtora miesiąca od wejścia w życie zmian związanych z unijną dyrektywą Omnibus, która ma przede wszystkim wzmacniać ochronę praw konsumentów. UOKiK kontroluje zwłaszcza sposób prezentacji promocji w sklepach, a prawnicy zaznaczają, że choć sam kierunek zmian jest dobry, to niektóre przepisy już teraz wymagają poprawy i rozwiązania wątpliwości interpretacyjnych.
Inga Stawicka
17.02.2023
Rynek i konsument Prawo europejskie
Rząd chce wprowadzić do ustawy o sporach zbiorowych nowe i niespotykane w prawie pracy pojęcie pracodawcy dominującego. Ma to ułatwić związkom zawodowym rozmowy z pracodawcą, który jest decyzyjny. Firmy mówią wprost: to prozwiązkowa propozycja, która pozwoli sięgnąć związkom do kieszeni podmiotu, który jest w stanie spełnić ich roszczenia. Zdaniem prawników, jest ona systemowo niespójna z prawem pracy.
Grażyna J. Leśniak
17.02.2023
Prawo pracy
Unijne prawo o ochronie danych osobowych nie ma na celu kompleksowego uregulowania stosunków pracy inspektora tych danych. Nie temu służą przecież przepisy RODO. Celem tego przepisu jest jedynie ochrona niezależności inspektora oraz unikanie przez niego konfliktu interesów. Tak wynika z wyroku z 9 lutego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze prof. Grzegorz Sibiga.
Grzegorz Sibiga
17.02.2023
Prawo pracy RODO
Dyrektywa 93/13 nie stoi na przeszkodzie, by konsument mógł domagać się dodatkowych świadczeń po unieważnieniu umowy, ale bank już nie może - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości. To jeszcze nie wyrok, ale już sama opinia Rzecznika w sposób istotnie korzystny spowoduje zmianę propozycji ugodowych banków w sporach z frankowiczami.
Mariusz Mazepus Rafał Dudek
16.02.2023
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, które wydłuży do końca czerwca terminy rozliczenia rocznego podatku CIT za ubiegły rok. Jak podkreśla resort, wydłużenie terminu jest reakcją na postulaty zgłaszane m.in. przez środowiska księgowych.
Krzysztof Sobczak
16.02.2023
CIT
Argument, że w sytuacji pozbawienia banków możliwości dochodzenia wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu zagrożona byłaby stabilność rynków finansowych w Polsce i całej Unii Europejskiej, nie ma znaczenia w kontekście wykładni dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich - ocenił w swojej opinii Rzecznik Generalny TSUE Anthony Michael Collins, akcentując wagę ochrony konsumentów.
Patrycja Rojek-Socha
16.02.2023
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Określenie w zeznaniu rocznym (np. PIT-36) organizacji pożytku publicznego, której naczelnik urzędu skarbowego ma przekazać 1,5 proc. podatku, nie ma wpływu na wysokość nadpłaty wykazanej do zwrotu w tym zeznaniu. Oczywiście podatnik nie będzie miał możliwości przekazania 1,5 proc. na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, gdy w jego rozliczeniu podatkowym nie wystąpi podatek należny.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
16.02.2023
Domowe finanse PIT
Ostatnie zmiany w prawie nie ułatwiły pracy księgowym i doradcom podatkowym. Poza tym rośnie częstotliwość ich wprowadzania. Wśród głównych obszarów zainteresowania organów administracji skarbowej znajdują się m.in. kwestie podatku u źródła (WHT), cen transferowych, VAT i restrukturyzacji. To główne wnioski wynikające z opublikowanego właśnie raportu Podatkowy Rollercoaster.
Krzysztof Koślicki
16.02.2023
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
​Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zaapelowało do Komisji Europejskiej o podjęcie działań wobec Komisji Nadzoru Finansowego, zmierzających do naprawy tej instytucji. SBB chce także jak najszybszego wdrożenia chroniącej rynek i konsumentów Dyrektywy 2019/1937. Apeluje też o „dokonanie możliwych dla KE działań wobec Komisji Nadzoru Finansowego zmierzających do naprawy tej instytucji.
Regina Skibińska
15.02.2023
Banki Kredyty frankowe
Nie ma podstaw do przyjęcia, że zawarte w art. 8 ust. 1 ustawy o PIT wyrażenie „wspólne przedsięwzięcie” jest niejasne i nieprecyzyjne w stopniu naruszającym konstytucyjne standardy określoności prawa daninowego. Do takiego wniosku doszedł w środę Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o problem dwukrotnego opodatkowania tego samego zdarzenia.
Wiesława Moczydłowska
15.02.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy