Zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą już trzecimi, które odbywają się w czasach „nowej normalności”. Wybuch pandemii koronawirusa zmienił na dobre nie tylko sposoby naszej pracy i zapotrzebowanie na poszczególne grupy pracowników, ale także relacje ze współpracownikami i sposoby komunikacji w firmach. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższych dniach i tygodniach w wielu miejscach pracy powrócą świąteczne celebracje. Takie spotkania i końcówka roku to dla wielu z nas okazja do rozładowania napięć, spędzenia czasu w miłej atmosferze i odpoczynku od codziennych zawodowych wyzwań. 

Kolejny rok z rzędu zespół Pracuj.pl postanowił zapytać użytkowników portalu o świąteczne zwyczaje w ich firmach, plany związane z końcówką roku kalendarzowego oraz rolę, jaką grudniowe celebracje odgrywają dla pracowników. W dobie wysokiej inflacji respondenci podzielili się także swoimi oczekiwaniami wobec benefitów od pracodawców.  

Czytaj również: Biznes świąteczny zatrudnia, choć Polacy planują skromniejsze święta>>

Czytaj w LEX: Gawron Katarzyna - Świąteczny prezent dla pracowników bez podatku PIT >>>

Powrót świątecznych celebracji

Badanie Pracuj.pl „Świąteczne celebracje w firmach i oczekiwania pracowników” wskazuje, że w obliczu osłabienia się pandemii koronawirusa, a także mimo oszczędności części pracodawców, firmy stosunkowo odważnie wracają do organizacji świątecznych spotkań. 43 proc. respondentów deklaruje, że w ich miejscu zatrudnienia odbędzie się takie wydarzenie. Dla porównania, przed rokiem było to znacznie mniej, bo 27 proc. Co interesujące, tego typu spotkań ostatecznie może być nawet więcej. Na początku grudnia br. ponad 1/5 respondentów nie wiedziała jeszcze, jakie plany świąteczne dla zespołu ma ich pracodawca. Część z nich organizację tego typu wydarzenia mogła odłożyć na ostatnią chwilę.

Warto zauważyć, że z firmowych kalendarzy niemal całkowicie zniknęły wigilijne spotkania online. W analogicznym badaniu przed rokiem, w obliczu czwartej fali koronawirusa takiego wydarzenia spodziewało się blisko 5 proc. badanych pracowników. W najnowszej odsłonie podobną deklarację złożył 1 proc. respondentów. 

Czytaj w LEX: Karta przedpłacona korzyścią dla pracownika i pracodawcy >>>

Czytaj w LEX: Świadczenia świąteczne a rozliczenia VAT na przykładach >>>

Realne świąteczne spotkania ze współpracownikami w innej atmosferze, niż na co dzień pozostają jedną z najlepszych form integracji zespołu i budowy pozytywnych relacji. Z taką opinią zgodziło się 61 proc. ankietowanych. Jak podkreśla Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj, powroty świątecznych imprez są pozytywnym sygnałem płynącym z rynku pracy.

- Okres pandemii koronawirusa wiązał się z ciągłą niepewnością i brakiem poczucia bezpieczeństwa wielu pracowników, przekładającymi się na trudności w organizacji firmowych wydarzeń. W praktyce w wielu miejscach pracy od 2020 roku nie odbywały się spotkania świąteczne lub były realizowane w mocno okrojonej, mniej rozbudowanej formie. Tymczasem takie wydarzenia mogą odgrywać realną, nieocenioną rolę w życiu firm i budowie pozytywnych relacji między współpracownikami. Pozwalają też podsumować rok, docenić zespół, nakreślić kierunki na przyszłość w mniej formalnych okolicznościach -  zaznacza Agata Grzejda.

 

Cena promocyjna: 89 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 0 zł


Niespodzianki pod firmową choinką

Świąteczny czas stanowi okazję dla pracodawcy do zapewnienia pracownikom okolicznościowych benefitów – zarówno finansowych, jak i pozapłacowych. Tego typu prezenty mogą wpływać pozytywnie na relacje z zespołem, a także wizerunek firmy jako pracodawcy. Jak co roku, oczekiwania zespołu mogą się jednak rozmijać z realnymi planami pracodawców. Tę sytuację obrazuje widoczny w badaniu Pracuj.pl rozdźwięk między benefitami, których pożądają pracownicy, a tymi, których realnie się spodziewają.

Do najbardziej pożądanych benefitów należą te związane z kwestiami finansowymi lub materialnymi. Aż 94 proc. respondentów chciałoby otrzymać od pracodawcy jednorazową świąteczną premię finansową, a faktycznie ją dostać spodziewa się aż 62 proc. To wysoki wynik, wskazujący na duże oczekiwania finansowe pracowników w dobie wysokiej inflacji. Warto dodać, że 60 proc. badanych chciałoby otrzymać od pracodawcy świąteczny upominek lub prezent. W tym przypadku oczekiwania mogą znacznie pokryć się z rzeczywistością, bo takiego benefitu spodziewa się 56 proc. respondentów.

Czytaj w LEX: Świąteczne wydatki spółek a koszty uzyskania przychodu >>>

Czytaj w LEX: Organizacja imprezy integracyjnej jako koszt podatkowy pracodawcy - omówienie orzecznictwa >>>

Trudno dziwić się takim postawom – w życiu większości pracowników istotnym czynnikiem stał się negatywny wpływ wysokiej inflacji na zawartość portfela. Dokładnie 7 na 10 badanych Pracuj.pl przyznaje, że otrzymywana przez nich pensja wystarczy na mniej zakupów, niż w poprzednim okresie przedświątecznym. 

Obok świadczeń związanych z materialnymi korzyściami, dużą popularnością wśród pracowników cieszy się benefit, jakim są dodatkowe dni wolne z okazji świąt. Taki prezent od pracodawcy chciałoby otrzymać 66 proc. respondentów. W tym przypadku jednak chęci prawdopodobnie nie pokryją się z rzeczywistością, bo dodatkowego wolnego od pracodawcy spodziewa się realnie tylko 30 proc. badanych.

Warto zwrócić uwagę na kwestię, jaką są działania charytatywne realizowane z okazji świąt. Wsparcie fundacji, osób potrzebujących, kiermasze dobroczynne to wydarzenia, które można obserwować od wielu lat, szczególnie w dużych firmach. Stosunkową nowością jest natomiast oddawanie pracownikom wyboru, jaka instytucja lub akcja będzie wspierana z okazji świąt. Możliwość wpływu na tę kwestię jest istotna dla 23 proc. badanych.

Czytaj w LEX: Warunki korzystania ze świadczeń ZFŚS w okresie świątecznym >>>

Sprawdź w LEX: Jak zaksięgować koszty artykułów spożywczych przekazanych pracownikom do konsumpcji w trakcie spotkania wigilijnego? >>>

 


Czas na przerwę? Nie dla każdego

Okres między Wigilią i Sylwestrem w wielu miejscach to czas zwolnienia tempa pracy, urlopów i odpoczynku. W ostatnich dniach roku wiele biur i miejsc pracy pustoszeje, a kluczowe zadania odkładane są na początek przyszłego roku. Równo połowa badanych Pracuj.pl w tym czasie planuje brać wolne, w tym ponad co piąta – na wszystkie dni między Wigilią a Sylwestrem, niemal tyle samo – na część dni pracujących. Kolejne 7 proc. deklaruje, że cała ich firma nie pracuje w tym okresie. 

W porównaniu do analogicznego badania z poprzedniego roku zwraca uwagę wyraźnie mniejszy odsetek osób, które nie miały pewności co do swoich planów (13 proc.). Większy był jednocześnie udział osób, które planują wykonywać zadania we wszystkie dni pracujące (37 proc.). Na wzrost udziału osób planujących pracę w tym czasie niewątpliwie może mieć wpływ chęć podreperowania domowych budżetów. Dotyczyć to może zwłaszcza osób pracujących w firmach wynagradzających wyżej pracę w okresie świątecznym lub uzależniających wynagrodzenie od liczby przepracowanych godzin. 

Bezcenna rola odpoczynku 

Niezależnie od planów urlopowych, koniec grudnia to dla większości pracujących okazja do odpoczynku, wejścia w dobry humor, odcięcia się od najważniejszych zawodowych wyzwań czy spokojnych podsumowań. „Naładowanie baterii” w tym czasie jest szczególnie ważne, bo po nim następują długie miesiące zimy i oczekiwania na letnie urlopy. Trudno się więc dziwić, że według ponad 2/3 respondentów Pracuj.pl odpoczynek podczas świąt pozwala im wrócić później do pracy z dodatkowymi siłami. 

Jednocześnie dni przeznaczone na zwolnienie tempa pod koniec roku nie muszą oznaczać rezygnacji z myśli o przyszłości zawodowej. Dla 55 proc. respondentów okres świąt to dobry czas na zastanowienie się nad kolejnymi krokami w karierze. W odcięciu od codziennego środowiska zawodowego można wpaść na odpowiedni pomysł na rozwój lub podjąć decyzję, która później przełoży się na noworoczne postanowienie związane z pracą. 

Niezależnie od tego, czy ostatnie dni roku przeznaczymy na rozważanie przyszłości, czy też wyłącznie na relaks – te dni dla wielu pracowników będą okazją do zebrania sił na wyzwania kolejnego roku.