Pracownik - uczestnik PPK złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, która została pominięta, na skutek błędu pracodawcy. Do instytucji finansowej zostały, wbrew woli uczestnika PPK, w październiku 2022 roku przekazane wpłaty za wrzesień. Za wpłaty te zostały zbyte jednostki uczestnictwa funduszu zdefiniowanej daty. Czy odkupienie tych jednostek wymaga zgody uczestnika PPK?

Tak. Zgoda uczestnika PPK nie byłaby wymagana, gdyby nienależne wpłaty do PPK zostały przekazane do instytucji finansowej od 21 listopada 2022 r.

Czytaj również: Już obowiązują przepisy o korektach i zasadach zwrotów w PPK>>

Przed zbyciem jednostek uczestnictwa  

W odniesieniu do nienależnych wpłat do PPK, dokonanych przed 21 listopada 2022 r., za które nie zostały przydzielone jednostki uczestnictwa albo które nie zostały przeliczone na jednostki rozrachunkowe, rekomendowanym działaniem jest, aby instytucja finansowa – po otrzymaniu informacji od pracodawcy o nienależnie dokonanej wpłacie do PPK - niezwłocznie zwróciła pracodawcy kwotę nominalną wpłaconą do PPK (zarówno w części finansowanej przez pracodawcę, jak też w części finansowanej przez pracownika). Ten zaś powinien niezwłocznie zwrócić pracownikowi kwotę odpowiadającą wpłacie w części finansowanej przez pracownika. Chyba, że umowa o prowadzenie PPK przewiduje inny sposób postępowania z kwotami nienależnie przekazanymi do funduszu zdefiniowanej daty, za które nie zostały jeszcze przydzielone jednostki uczestnictwa, albo które nie zostały przeliczone na jednostki rozrachunkowe.

 

Cena promocyjna: 39.21 zł

|

Cena regularna: 49 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 44.1 zł


Nowe przepisy

Od 21 listopada br. - w przypadku, gdy wpłaty sfinansowane przez uczestnika PPK i wpłaty sfinansowane przez pracodawcę okazały się nienależne oraz nie zostały za nie nabyte jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego/ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego lub wpłaty te nie zostały przeliczone na jednostki rozrachunkowe funduszu emerytalnego - instytucja finansowa niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych po powzięciu informacji, że wpłaty okazały się nienależne, zwróci:

  1. uczestnikowi PPK - sfinansowane przez niego wpłaty (instytucja finansowa dokona zwrotu na rachunek bankowy uczestnika, a jeżeli nie ma informacji o numerze tego rachunku, to na rachunek bankowy pracodawcy – w takim przypadku pracodawca niezwłocznie, nie później niż w ciągu 5 dni roboczych, ma obowiązek przekazać tę kwotę uczestnikowi),
  2. pracodawcy - wpłaty sfinansowane przez pracodawcę.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do nienależnych wpłat do PPK dokonanych od 21 listopada 2022 r.

 


Po zbyciu jednostek uczestnictwa

Istotne różnice pomiędzy stanem prawnym istniejącym do 20 listopada 2022 r. a stanem prawnym obowiązującym od 21 listopada 2022 r. będą mieć miejsce w sytuacji, gdy danej osobie zostały przydzielone jednostki uczestnictwa lub jednostki rozrachunkowe.

W stanie prawnym obowiązującym do 20 listopada 2022 r., w odniesieniu do nienależnych wpłat do PPK dokonanych przed 21 listopada 2022 r., za które zostały przydzielone jednostki uczestnictwa, albo które zostały przeliczone na jednostki rozrachunkowe, rekomendowanym działaniem jest poinformowanie przez instytucję finansową pracodawcy o przydzieleniu jednostek uczestnictwa albo o przeliczeniu wpłat na jednostki rozrachunkowe i oczekiwanie na dalsze instrukcje postępowania wyrażające zgodną wolę pracodawcy oraz uczestnika PPK.

Ważne: W stanie prawnym obowiązującym do 20 listopada 2022 r. pracodawca lub instytucja finansowa nie może samodzielnie, z pominięciem pracownika (uczestnika PPK), wydawać albo realizować dyspozycji umorzenia jednostek uczestnictwa albo jednostek rozrachunkowych należących do innej osoby.

 

 

Czytaj również: Wycofanie pieniędzy z PPK nie zawsze wiąże się z pomniejszeniami>>

Bez zgody uczestnika PPK

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli na rachunku uczestnika PPK zostaną zapisane jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, jednostki uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego lub jednostki rozrachunkowe funduszu emerytalnego, które zostały nabyte lub przeliczone za wpłaty dokonywane do PPK, wpłatę powitalną lub dopłaty roczne, które okazały się nienależne, instytucja finansowa, niezwłocznie po powzięciu o tym informacji, odkupi lub umorzy te jednostki uczestnictwa lub te jednostki rozrachunkowe, bez konieczności złożenia żądania odkupienia tych jednostek uczestnictwa lub umorzenia tych jednostek rozrachunkowych przez uczestnika PPK.

Instytucja finansowa, w ciągu 3 dni roboczych od dnia odkupienia jednostek uczestnictwa lub umorzenia jednostek rozrachunkowych, dokona zwrotu:

  1. uczestnikowi PPK - środków pochodzących ze sfinansowanych przez niego wpłat, na jego rachunek bankowy, a jeżeli instytucja finansowa nie ma informacji o numerze tego rachunku, to na rachunek bankowy pracodawcy, po czym pracodawca niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych, ma obowiązek przekazać tę kwotę uczestnikowi;
  2. pracodawcy – środków pochodzących z wpłat sfinansowanych pracodawcę;
  3. Funduszowi Pracy - środków pochodzących z wpłaty powitalnej lub dopłat rocznych, za pośrednictwem PFR S.A., na rachunek wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do nienależnych wpłat do PPK dokonanych od 21 listopada 2022 r.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Podstawa prawna:

art. 28a ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.),

art. 125 pkt 10, art. 146 pkt 7 ustawy z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1079).

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.