Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (dalej: PPK), złożona zarówno przez uczestnika PPK, jak i osobę zatrudnioną niebędącą uczestnikiem tego programu, zachowuje ważność tylko do ostatniego dnia lutego roku, w którym następuje tzw. ponowny automatyczny zapis do PPK. Tzw. ponowne autozapisy do PPK mają miejsce co 4 lata - najbliższy w 2023 roku, a kolejne w 2027 roku, w 2031 roku itd.

Każdy tzw. autozapis będzie dotyczyć nie tylko osób, które zostały już wcześniej uczestnikami PPK oraz - po zawarciu w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK - złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, ale także osób zatrudnionych, dla których nie zawarto umowy o prowadzenie PPK w związku z zadeklarowaniem przez nie niedokonywania wpłat do PPK. W przypadku osób zatrudnionych niebędących jeszcze uczestnikami PPK obliczanie, pobieranie i dokonywanie wpłat do PPK będzie poprzedzone zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK.  

Sprawdź też: Pracownicze Plany Kapitałowe - zmiany od 4 czerwca 2022 r. >>>

Ważne: Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, chyba, że osoba ta - przed upływem terminu na zawarcie w jej imieniu umowy o prowadzenie PPK - zadeklaruje temu podmiotowi niedokonywanie wpłat do PPK albo przestanie być w stosunku do niego osobą zatrudnioną. Do złożonej przez nią deklaracji o rezygnacji stosuje się odpowiednio przepis art. 23 ustawy o PPK, dotyczący m.in. tzw. autozapisu.

Czytaj również: Już wkrótce zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych>>

Obowiązki podmiotu zatrudniającego

Podmiot zatrudniający w 2023 roku, a następnie w kolejnych latach, w których będzie mieć miejsce tzw. autozapis, będzie miał obowiązek:

  • w terminie do ostatniego dnia lutego, poinformować uczestników PPK, którzy złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK oraz osoby zatrudnione, które zadeklarowały niedokonywanie wpłat do PPK, o dokonywaniu za nie wpłat do tego programu,
  • od 1 kwietnia, dokonywać za uczestników PPK wpłat do PPK (jeśli dla danej osoby zatrudnionej przed tzw. autozapisem nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK - po zawarciu w jej imieniu tej umowy), chyba że ponownie zrezygnują z oszczędzania w PPK.

 


Sprawdź też: Zasady rezygnacji z wpłat do PPK >>>

Ewentualna ponowna rezygnacja dopiero w marcu

Tzw. ponowny autozapis nikogo nie zaskoczy. Jeśli uczestnicy PPK bądź osoby zatrudnione, które nie mają zawartej umowy o prowadzenie PPK, nadal nie będą zainteresowane oszczędzaniem w PPK, to już 1 marca 2023 r. będą mogły ponownie zadeklarować to podmiotowi oszczędzającemu. Jeśli tego nie zrobią, to podmiot zatrudniający będzie naliczać za nich wpłaty do PPK już od wynagrodzeń wypłaconych w marcu i przekaże te wpłaty do instytucji finansowej w terminie od 1 do 17 kwietnia 2023 r. (15 i 16 kwietnia to sobota i niedziela).

Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obowiązuje od momentu jej złożenia. Jeśli osoba zatrudniona, nie będzie chciała zostać uczestnikiem PPK, będzie musiała ponownie zadeklarować niedokonywanie wpłat do PPK jeszcze przed zawarciem w jej imieniu umowy o prowadzenie PPK. W przypadku gdy tego nie zrobi, a później zmieni zdanie w sprawie oszczędzania w PPK, będzie mogła zrezygnować z finansowania wpłat do PPK już jako uczestnik tego programu. Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK spowoduje, że podmiot zatrudniający - poczynając od chwili złożenia mu tej deklaracji - zaprzestanie naliczania, pobierania i przekazywania wpłat do PPK do instytucji finansowej.

 

Cena promocyjna: 33.6 zł

|

Cena regularna: 42 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Ważny jest wiek osoby zatrudnionej

Tzw. autozapis do PPK dotyczy osób zatrudnionych, które mają 18 lat, ale nie ukończyły 55. roku życia. Osoby, które ukończyły 55 lat, zostaną objęte tzw. ponownym autozapisem tylko, jeżeli do końca lutego roku, w którym ma miejsce autozapis, złożą wniosek o zawarcie w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK (w przypadku osób niebędących jeszcze uczestnikami PPK) albo wniosek o dokonywanie wpłat do PPK (w przypadku uczestników PPK). Jeśli uczestnik PPK/osoba zatrudniona w wieku 55+ później zmieni zdanie i złoży omawiany wniosek np. dopiero w kwietniu, podmiot zatrudniający będzie miał obowiązek uwzględnić go na zasadach ogólnych.

Należy pamiętać, że podmiot zatrudniający nie będzie mógł uwzględnić wniosku osoby w wieku 55+, jeżeli przed 1 kwietnia roku, w którym ma miejsce tzw. autozapis, ukończy ona 70 lat.

Ważne: Podmiot zatrudniający, przekazując do końca lutego osobom zatrudnionym i uczestnikom PPK, którzy zrezygnowali z oszczędzania w PPK, informacje o tzw. autozapisie, powinien powiadomić osoby w wieku 55+ także o tym, że objęcie ich tzw. autozapisem nastąpi tylko wtedy, jeżeli do końca lutego złożą mu odpowiedni wniosek. Osoby te powinny bowiem uzyskać pełną informację o swoich uprawnieniach w zakresie oszczędzania w PPK.  

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Podstawa prawna: art. 16 ust. 1, art. 23 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.).

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.