Prawo.pl
Procedowany obecnie przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, wśród licznych zmian przewiduje również łatwą do przeoczenia nowelizację ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Pozornie niewielka zmiana budzi jednak spore wątpliwości, gdyż ingeruje w tajemnice prawnie chronione i stanowi potencjalnie duże zagrożenie dla przedsiębiorców – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat.
Grzegorz Keler
13.07.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Podjęcie przez pracodawcę niektórych decyzji wymaga, by najpierw przeprowadził w tym zakresie konsultacje ze swoimi pracownikami. W przypadku, gdy nie reprezentuje ich organizacja związkowa, konieczne jest wyłonienie przedstawicieli pracowników. Procedura ich wyboru musi zapewniać pracownikom realny wpływ na to, kto będzie ich reprezentował. Obowiązujące w tym zakresie zasady powinny zostać określone w regulaminie pracy lub innym wewnętrznym akcie.
Dorian Lesner
13.07.2023
Prawo pracy
Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych, stąd trudno mieć wątpliwości co do konieczności jej ochrony. Zwłaszcza, że coraz częściej zmagamy się ze skutkami jej niedoborów. Jedną z form ochrony wód jest obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Nie każdego ono dotyczy.
Konrad Dyda
13.07.2023
Środowisko

Patent europejski o jednolitym skutku – hit czy kit?

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Nie jest zaskoczeniem, że patent europejski o jednolitym skutku ma wady i zalety. Dlatego w sprawie każdego patentu lub zgłoszenia europejskiego uprawnieni muszą rozważyć i przekalkulować wszystkie “za i przeciw” tego systemu. Ryzykowne jest to, że umożliwia on unieważnienie patentu europejskiego jednocześnie na całym terytorium objętym patentem jednolitym przez nowy i – póki co – nieprzetestowany sąd - pisze Marta Krzymowska, rzecznik patentowy w Kancelarii Patentowej Patpol.
Marta Krzymowska
13.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Unijne rozporządzenie zmieniające zasady dopuszczalnych stężeń spowoduje, że niektóre substancje wykorzystywane w kosmetykach znajdą się na cenzurowanym. Producenci do 1 stycznia przyszłego roku mają czas na to, by dostosować się do nowych regulacji i sprzedać produkty, które zawierają wymienione substancje w poprzednich stężeniach.
Inga Stawicka
13.07.2023
Rynek i konsument Prawo europejskie
Sprawą największej wagi powinno być uregulowanie zasad prawnego i komercyjnego postrzegania produktów tworzonych przez sztuczną inteligencję (AI). Przyjmując bowiem, że przynależeć będą one do tzw. domeny publicznej, a zatem z zasady będą wszechdostępne, może to doprowadzić do katastrofalnych skutków dla autorów, których dzieła będą konkurować z zalewem powszechnie publikowanych produktów przygotowanych przez AI - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
13.07.2023

Fiskus przygotuje zeznania podatkowe także przedsiębiorcom

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Usługa Twój e-PIT będzie dostępna również dla przedsiębiorców. Pojawi się w niej możliwość rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie pojawiło się w ramach nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw w ramach pakietu Slim VAT 3. Eksperci uważają jednak, że nowa usługa nie będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem – i to z kilku powodów.
Wiesława Moczydłowska
13.07.2023
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
OPZZ złoży w Ministerstwie Sprawiedliwości pismo, w którym będzie domagało się od szefa resortu Zbigniewa Ziobry zainicjowania zmian w prawie zmierzających do zwiększenia progu wartości sporu, powyżej którego płacona jest opłata stosunkowa w sprawach pracowniczych wnoszonych do sądów pracy. Zdaniem związkowców, opłata ta nie była zmieniana od 2005 r. i dziś stanowi barierę dla wielu pracowników w walce np. o przywrócenie do pracy.
Grażyna J. Leśniak
13.07.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Według samorządowców ze Związku Miast Polskich wprowadzenie nowelizacji prawa budowlanego, które mocno poluzują przepisy dotyczące uzyskiwania pozwoleń na budowę to kolejny krok w stronę zeszpecenia miast. Ich zdaniem, przepisy należy uszczelnić, a nie je liberalizować.
Monika Sewastianowicz
12.07.2023
Budownictwo
Podczas trwającego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski przyjął dwa istotne pakiety zmian, które dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa dostaw czipów do Europy i mających wpływ na dalsze ograniczanie zużycia energii elektrycznej. Będzie to kolejny krok w zakresie celów do osiągnięcia w 2030 roku i Europejskiego Zielonego Ładu. Cele oszczędnościowe mają być podzielone na różne sektory.
Inga Stawicka
12.07.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka
Ważą się losy dużej nowelizacji prawa budowlanego, której autorem jest rząd. Po krytyce projektu na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji, w środę zdjęto ją z obrad Sejmu. Czasu na dopracowanie projektu zostało już niewiele. Prawdopodobnie trafi do kosza. Miała wprowadzić całkowitą cyfryzację formalności budowlanych i kolejne uproszczenia m.in. dotyczące budowy domów i sklepów.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2023
Budownictwo
Stosowanie 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego daje możliwość planowania nawet wielomiesięcznych okresów pracy z potencjalnie znacząco większą liczbą godzin pracy w każdym tygodniu. Można też planować bardzo długie okresy, w których praca w rozkładach czasu pracy planowana jest na „pół gwizdka”. Przy jego wprowadzaniu należy przeanalizować, czy zmienność zapotrzebowania na pracę występująca u danego pracodawcy faktycznie wymaga wyjścia poza standardowy okres rozliczeniowy.
Marek Rotkiewicz
12.07.2023
Prawo pracy
Ustawodawca co roku nakłada na podatników nowe obowiązki związane z uszczelnieniem i cyfryzacją systemu podatkowego. Przykładem jest wymiana kas fiskalnych, wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur czy planowane w kolejnych latach JPK CIT i PIT. Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia ulg, które choćby częściowo zrekompensują im ponoszone wydatki. Uważają, że nie wystarczy odliczenie kosztów i VAT od inwestycji.
Monika Pogroszewska
12.07.2023
CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Po kilkudziesięciu uwagach, które wpłynęły w toku opiniowania, resort rozwoju zdecydował się na zmianę pierwotnej wersji projektu przepisów o prowadzeniu działalności przez małoletnich przedsiębiorców. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że pomimo doprecyzowania części kontrowersyjnych kwestii, współpraca z małoletnim nadal będzie ryzykowna - zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w działaniach nie będzie już pośredniczył przedstawiciel ustawowy.
Inga Stawicka
12.07.2023
Prawo cywilne Rynek Małe i średnie firmy
Dostawca nie będzie automatycznie blokował dostępu do stron pornograficznych – będzie miał obowiązek uruchomić i promować darmowe narzędzie do blokowania stron. Jeżeli tego nie zrobi, zapłaci karę. Projekt jest procedowany w Sejmie - teraz uwagi przedstawił RPO. Podziela pogląd o konieczności zmian, ale ma wątpliwości konstytucyjne.
Monika Sewastianowicz
12.07.2023
Nowe technologie Zarządzanie oświatą RODO
Po kilku latach współpracy spółki rozwiązały umowę handlową. Użyczony sprzęt do przechowywania lodów nie został jednak zwrócony właścicielowi. Spółka powodowa pozostała więc bez zamrażarek i bez odszkodowania. Takie orzeczenie jest krzywdzące i niesprawiedliwe – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i uchylił wyrok sądu drugiej instancji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.07.2023
Prawo cywilne
Szereg zmian podatkowych przeprowadzonych w ostatnim czasie, miał również swoje odzwierciedlenie w odniesieniu do związków zawodowych, które od dłuższego czasu nie stanowiły przedmiotu większego zainteresowania zmianami podatkowymi. Wszystko zmieniło się za sprawą przepisów Polskiego Ładu i zasadniczo trwa do dzisiaj – pisze Marcin Zarzycki, adwokat, doradca podatkowy.
Marcin Zarzycki
12.07.2023
Domowe finanse Doradca podatkowy
Senacka Komisja Infrastruktury pozytywnie zaopiniowała nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Senatorowie nie zaakceptowali dwóch poprawek - m.in. tej, która miałaby zwiększyć dopłaty dla organizatorów publicznych przewozów autobusowych z 3 do 5 zł do 1 wozokilometra.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2023
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przepisów, dzięki którym pojawi się możliwość reasekuracji przez KUKE ubezpieczeń casco i OC w transporcie, dotyczących żeglugi morskiej i śródlądowej oraz przedmiotów w transporcie, a także niezwiązanych z transportem pozostałych szkód wywołanych przez grad lub mróz oraz inne przyczyny jak np. kradzież. Nowe uregulowania będą miały zastosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych. 
Renata Krupa-Dąbrowska Grażyna J. Leśniak
11.07.2023
Ubezpieczenia
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała we wtorek odrzucenie w całości ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest wprowadzenie od połowy przyszłego roku obowiązku stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przy wystawianiu faktur. Wniosek o odrzucenie ustawy w całości złożył senator Leszek Czarnobaj (KO), powołując się na uwagi, które zostały wniesione przez senackich legislatorów.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2023
VAT Rachunkowość Finanse KSeF
Rada Przedsiębiorczości sprzeciwia się przyjęciu rozwiązań obligujących firmy audytorskie do przekazywania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego wszystkich akt wykonywanych przez siebie zleceń, usług atestacyjnych i pokrewnych, czyli dokumentacji przedsiębiorców pozyskanych w czasie, np. badania sprawozdań finansowych. Jej zdaniem to nic innego, jak inwigilacja biznesu.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2023
Rachunkowość Finanse
Już 95 proc. ankietowanych firm działających w niemal 50 krajach na świecie w tym momencie prowadzi przynajmniej jeden spór podatkowy, a na przestrzeni kolejnych dwóch lat liczba kontroli podatkowych może wzrosnąć nawet o 1/3. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego w ramach EY Tax Risk and Controversy Survey.
Inga Stawicka
11.07.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy
W tym roku średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wyniosło 14 038 zł w stosunku do 13 654 zł w ubiegłym roku, co oznacza wzrost o 3 proc. – wynika z opublikowanego we wtorek Raportu Płacowego Antal 2023. To 12. edycja raportu wskazującego poziom wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2023
Rynek Prawo pracy
Przyjęcie istnienia przed 3 sierpnia 2008 r. służebności „o treści odpowiadającej służebności przesyłu” oraz doliczenie czasu posiadania takiej służebności do czasu niezbędnego do zasiedzenia narusza zakaz działania prawa wstecz. Naruszenie takie może mieć rażąco niekorzystne skutki dla właścicieli nieruchomości, gdyż często urządzenia przesyłowe zostały wybudowane na wiele lat przed przyjęciem zakwestionowanej wykładni – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.07.2023
Prawo cywilne Nieruchomości
Komisja Nadzoru Finansowego zmieniła swoje rekomendacje dotyczące dobrych praktyk chroniących klientów banków przed zakupem ubezpieczeń. Bank musi zapewnić swoim klientom produkty ubezpieczeniowe o odpowiedniej wartości. Pewna część składki powinna być przeznaczona na ich ochronę. KNF oczekuje, że banki dostosują się do rekomendacji do 1 lipca 2025 r.
Regina Skibińska
11.07.2023
Finanse Banki Ubezpieczenia
Coraz mniej firm w Polsce ogłasza upadłość. Nie oznacza to koniecznie, że rodzimi przedsiębiorcy radzą sobie coraz lepiej – część z nich bowiem znalazła alternatywny sposób na zadłużenie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, zamiast zwykłego postępowania upadłościowego prowadzonego na ogólnych zasadach, wybierają upadłość konsumencką - tłumaczy Agata Duda-Bieniek radca prawny w RESIST Rezanko Sitek, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Restrukturyzacje.
Agata Duda-Bieniek
11.07.2023
Sztuczna inteligencja i jej powiązania z prawem autorskim wciąż są jednym z tematów, który budzi sporo emocji i prowokuje do zadawania pytań o konieczność reakcji w zakresie zmian w prawie. Dużo przestrzeni poświęcono tej tematyce również w najnowszym numerze „Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego”, który zadedykowano prof. Ryszardowi Markiewiczowi z okazji jego 75. urodzin.
Inga Stawicka
11.07.2023
Prawo cywilne Nowe technologie

SN: Nie ma już wątpliwości, że kredyty walutowe miały poważne wady

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Po licznych orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania jasnych umów indeksowanych we frankach szwajcarskich. Chodzi o brak możliwości oszacowania kwoty, którą strona umowy kredytu będzie świadczyć w przyszłości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.07.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Posłowie z komisji deregulacyjnej wracają z pomysłem, aby właściciel nieruchomości mieszkalnej, który nie wytwarza popiołów paleniskowych mógł być zwolniony przez gminę z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Pomysł słuszny, ale jego realizacja może napotkać problemy. Choćby z tego względu, że taki popiół nie jest osobną frakcją.
Robert Horbaczewski Maria Dec-Kiełb
11.07.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel
Dyrektor KIS słusznie odmówił wydania interpretacji członkowi zarządu, który chciał zawrzeć ze spółką umowę o świadczenie usług i jako przedsiębiorca płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - orzekł WSA w Poznaniu. Sąd zgodził się z fiskusem, że celem wnioskodawcy było unikanie opodatkowania. Planowana przez niego optymalizacja zakładała korzyści podatkowe zarówno dla niego samego, jak i dla spółki.
Monika Pogroszewska
11.07.2023
Ordynacja PIT