Unijne zmiany przepisów mają związek z regularnie przeprowadzanymi badaniami, mającymi określić, czy dane składniki stosowane w kosmetykach są bezpieczne dla zdrowia. Tym razem zmiany dotyczą trzech substancji, stosowanych nie tylko w produktach do pielęgnacji, ale również m.in. w farbach do włosów.

Czytaj też: TSUE: Konsument musi mieć łatwy dostęp do informacji o kosmetyku​ >>

Składniki nadal bezpieczne, ale w niższych stężeniach

Unijne rozporządzenie 2022/2195 dotyczy przede wszystkim składników: Butylated Hydroxytoluene (znanej jako BHT), homosalate oraz barwnika oznaczanego w składach jako Acid Yellow 3.

Pierwszy składnik – BHT – już wcześniej budził kontrowersje jako substancja mająca potencjalny wpływ na zaburzanie gospodarki hormonalnej. Do tej pory nie zostało to jednak potwierdzone w badaniach, dlatego nie figurowała na liście składników objętych ograniczeniami. Generalnie BHT należy do grupy składników aktywnych, który ma przede wszystkim zapobiegać utlenianiu lipidów zawartych w kosmetyku. Pełni więc funkcję przeciwutleniacza, który wydłuża czas przydatności i bezpiecznego używania kosmetyku. Jest stosowany zwłaszcza w produktach, które zawierają dużą ilość naturalnych olejów, przez co są bardziej narażone na psucie. Na podstawie opinii unijnych ekspertów zadecydowano, że BHT zostanie objęte ograniczeniami – nadal będzie można stosować go w płynach do płukania ust (w stężeniu 0,001 proc.), pastach do zębów (0,1 proc.) oraz innych produktach kosmetycznych (0,8 proc.).

Sprawdź w LEX: Czy dostawca powinien dostarczyć do użytkownika karty charakterystyki kosmetyków w języku polskim? >

Kolejnym składnikiem objętym nowymi regulacjami jest Homosalate. W kosmetykach pełni on funkcję filtru UV, który chroni przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego na jakość kosmetyku. Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) na podstawie najnowszych badań doszedł do wniosku, że istnieje duże ryzyko, że składnik może mieć wpływ na zdrowie i zaburzać działanie układu hormonalnego. Dlatego zadecydowano, że jego stosowanie powinno być ograniczone wyłącznie do produktów do twarzy (innych niż w sprayu i w sprayu z pompką), w maksymalnym stężeniu 7,34 proc.

Z kolei Acid Yellow 3 będzie dopuszczony do stosowania jako barwnik w nieutleniających produktach do farbowania włosów w stężeniu do 0,5 proc.

Sprawdź w LEX: Czy firma produkująca kosmetyki powinna posiadać decyzję w zakresie wytwarzania odpadów? >

 

Cena promocyjna: 199 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł


Czas na wycofanie do stycznia

Do 1 lipca firmy mogły jeszcze wprowadzać kosmetyki z poprzednimi składami na rynek. Teraz mają czas do 1 stycznia 2024 r., by je wyprzedać. Dłuższe okresy przewidziano jedynie dla produktów z Homosalate, ze względu na kwestie logistyczne – te mogą być wprowadzane na rynek do 1 stycznia 2025, a dystrybuowane do 1 lipca 2025.

- Branży należy zapewnić odpowiedni czas na dostosowanie się do nowych wymogów, w tym dokonanie niezbędnych zmian w składach produktów w celu zapewnienia, by do obrotu wprowadzane były wyłącznie produkty kosmetyczne spełniające nowe wymogi. Branży należy również zapewnić odpowiedni czas na wycofanie z rynku produktów kosmetycznych, które nie spełniają tych wymogów. W odniesieniu do nowych ograniczeń dotyczących Homosalate zmiana składu produktów zawierających ten filtr UV stanowi wyzwanie techniczne i konieczne jest zmierzenie skuteczności współczynnika ochrony przeciwsłonecznej produktów o zmienionym składzie. W związku z tym dla branży należy przewidzieć dłuższe okresy przejściowe w celu zapewnienia zgodności produktów zawierających Homosalate z nowymi ograniczeniami – wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Czytaj w LEX: Wprowadzanie kosmetyków do obrotu: produkcja i zgłoszenie >