Prawo.pl
Mimo oferowanego wsparcia, większość skontrolowanych gmin nie zapewniła wymaganego ustawą udziału samochodów elektrycznych we własnych flotach. Przyczyną tego były m.in. duży wzrost cen energii elektrycznej oraz słabo rozwinięta sieć stacji ładowania. Problem stanowiły też niejasne zapisy w ustawie o elektromobilności.
Robert Horbaczewski
18.07.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Liczba cyberataków phishingowych wzrasta w sezonie urlopowym. Nie tylko letnie rozkojarzenie pracowników sprzyja hakerom. Znaczenie mają też ryzykowne praktyki związane z cyberbezpieczeństwem. Jednym ze sposobów na aktualizację wiedzy o zagrożeniach wśród osób zatrudnionych w organizacji są szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Ret
18.07.2023
Nowe technologie Małe i średnie firmy
IFRA (International Fragrance Association) opublikowała właśnie 51. poprawkę do swoich standardów dotyczących stosowania i bezpieczeństwa substancji zapachowych wykorzystywanych w kosmetykach. Obejmuje ona łącznie 48 składników kompozycji zapachowych. W przypadku niektórych zadecydowano o zmniejszeniu dopuszczalnych stężeń ze względu na potencjalne ryzyko alergii lub szkodliwość.
Inga Stawicka
18.07.2023
Rynek i konsument Rynek Prawo europejskie
We wtorek, 18 lipca br., Naczelny Sad Administracyjny uchylił postanowienie warszawskiego WSA z 31 maja br. o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej w sprawie kopalni Turów. Uwzględniono zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej. Spór dotyczył zagrożeń dla środowiska w wyniku wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w Bogatyni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki
18.07.2023
Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Węgiel
Polska nie ma polityki migracyjnej – twierdzą zgodnie prawnicy i pracodawcy. Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Polityki migracyjnej Polski – kierunki działań 2021-2022” wraz z dokumentami, do których dotarł serwis Prawo.pl, został wycofany w IV kwartale 2022 r. Podobny los ma teraz spotkać także projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, nad którym od prawie roku pracuje MRiPS. Może mieć to znaczące skutki gospodarcze.
Grażyna J. Leśniak
18.07.2023
Rynek Prawo pracy Prawo europejskie
Pojawiają się już pierwsze indywidualne interpretacje podatkowe, będące stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej, w związku z zadanymi pytaniami co do kwestii dotyczących fundacji rodzinnej. Co istotne, potwierdzają one założenia dotyczące neutralności podatkowej - pisze radca prawny Piotr Aleksiejuk z kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.
Piotr Aleksiejuk
18.07.2023
Podatki i opłaty lokalne Fundacja rodzinna
Już wkrótce plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak spędzać sen z powiek inwestorom. Po wejściu w życie reformy planistycznej gminy, sporządzając plan ogólny, nie będą miały bowiem obowiązku robić tego ani zgodnie z obecnym studium zagospodarowania przestrzennego, ani z wydanymi warunkami zabudowy.
Zofia Jóźwiak
18.07.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Projektowane przepisy umocnią mediację jako standardowe narzędzie w pracy sądów, zdejmując w znacznym stopniu konieczność indywidualnej analizy „mediowalności” spraw. Dodatkowo uczynią to w przypadku podmiotów profesjonalnych, wobec których należy oczekiwać większej racjonalności – nie w postaci samodzielnego rozwiązywania konfliktów, ale właśnie w korzystaniu w tym zakresie ze wsparcia mediatora - pisze Jakub Świtluk, prawnik i zawodowy mediator.
Jakub Świtluk
18.07.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W obliczu licznych zmian w polskim systemie dotacji, przedsiębiorcy stają przed szeregiem szans i wyzwań. W przypadku programu FENG, wydłużony termin składania wniosków dla ścieżki SMART daje więcej czasu na przygotowanie dokumentacji, z drugiej strony rodzi wyzwania natury organizacyjnej. Niesprzyjająco wygląda sytuacja w przypadku kredytu ekologicznego, gdzie nastąpiło skumulowanie dwóch naborów do jednego, przy jednoczesnym skróceniu terminu aplikowania o dotację.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.07.2023
Finanse Prawo europejskie
Odwołanie 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego oznacza powrót wynikających z kodeksu pracy obowiązków dotyczących okresowych badań lekarskich pracowników. Pracodawcy i pracownicy muszą wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania tego stanu – twierdzi MRiPS. Według resortu, okres 180 dni można potraktować jako okres przejściowy, po upływie którego każdy pracownik będzie musiał posiadać aktualne orzeczenie lekarskie.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2023
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia przedłużający terminy na wpłatę podatku do niezrealizowanych zysków w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma być wydłużony o kolejne dwa lata. Jest to już kolejne planowane przesunięcie terminu w tym zakresie.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
17.07.2023
PIT
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył surową karę na spółkę BO Energy, zajmującą się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Powód? Liczne klauzule niedozwolone w umowach zawieranych z konsumentami, które chroniły tylko interesy samej spółki. Przedsiębiorstwo było już wcześniej karane przez UOKiK za stosowanie nieuczciwych praktyk.
Inga Stawicka
17.07.2023
Rynek i konsument Energetyka

Państwo wpycha obywateli przepisami podatkowymi w samozatrudnienie

PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy Polski Ład
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to nie pracownicy, lecz przedsiębiorcy. Wliczanie więc do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest możliwe i uzasadnione – twierdzi MRiPS. Jednak zdaniem prawników, powinniśmy albo wliczać do stażu pracy wszystkie aktywności zawodowe, albo powinniśmy zacząć odróżniać w prawie „wolnego współpracownika”.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2023
PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy Polski Ład

Restrukturyzacja firmy nie wyklucza jej z przetargu

Zamówienia publiczne Restrukturyzacja
Sam fakt otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego lub zawarcia układu z wierzycielami nie musi skutkować wykluczeniem wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Z literalnego brzmienia art. 109 ust. 1 pkt 4 prawa zamówień publicznych to bowiem nie wynika - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.
Magdalena Zdanowska
17.07.2023
Zamówienia publiczne Restrukturyzacja
Od 2024 roku możliwe będzie rozliczenie dochodu lub straty z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodem lub stratą z innych inwestycji, np. w akcje. Efektem może być niższy podatek do zapłaty. Podatnicy będą sami rozliczać inwestycje w fundusze kapitałowe tak jak akcje. Instytucje finansowe powinny zmodyfikować swoje systemy, by wystawiać klientom informacje PIT-8C.
Monika Pogroszewska
17.07.2023
PIT Rachunkowość
Dwie propozycje procedowane w dwóch różnych projektach, które nawzajem się wykluczają – tak prowadzone są prace nad przepisami, które teoretycznie mają wprowadzić liczne ułatwienia dla przedsiębiorców i wzmocnić pewność prawa gospodarczego. Problem w tym, że jeśli na etapie prac legislacyjnych kolizja nie zostanie dostrzeżona, rozwiązaniem będzie prawdopodobnie jedynie kolejna szybka nowelizacja.
Inga Stawicka
17.07.2023
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Zwolennicy kominków jako drugiego źródła ogrzewania wygrali przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sąd uwzględnił ich skargę, która dotyczyła zakazu palenia w takich urządzeniach w dni smogowe, zapisanego w mazowieckim programie ochrony powietrza. Wyrok może być powodem do tego, aby przepisy antysmogowe zaostrzyć.
Zofia Jóźwiak
17.07.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel
Właściciel lub posiadacz nieruchomości zabytkowej musi się nią tak opiekować, aby zachować ją w niepogorszonym stanie. Przy realizacji prac budowlanych musi także liczyć się z koniecznością uzyskania zgody konserwatora zabytków i powierzeniem realizacji inwestycji odpowiedniej firmie.
Konrad Dyda
15.07.2023
Administracja publiczna Nieruchomości
Na forach internetowych pośredników w obrocie nieruchomościami wrze. Tuż przed wyborami Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło zabrać się za porządki na rynku pośrednictwa nieruchomości. Eksperci nie mają wątpliwości, że "wietrzenie" rynku się przyda, ale większość zaproponowanych rozwiązań jest kontrowersyjna. Ich wprowadzenie w życie niekoniecznie pomoże klientom pośredników a celem zmian jest w rzeczywistości ... walka o wyborców.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.07.2023
Rynek i konsument Nieruchomości
Komisja Europejska chce, aby sklepy internetowe i aplikacje mobilne były wyposażone w funkcję - przycisk, za pomocą którego konsument będzie mógł w łatwy sposób odstąpić od umowy zawartej na odległość. W planach są również dalsze zmiany, w tym dla branży usług finansowych, m.in. w zakresie stosowania w działalności narzędzi typu chatbot i roboadvice – piszą Monika Hughes i Marlena Michalak z kancelarii Bird & Bird.
Monika Hughes Marlena Michalak
15.07.2023
Domowe finanse Finanse Prawo europejskie
Zgodnie z polskim prawem apteki mogą przekazywać do wiadomości publicznej jedynie ograniczone informacje dotyczące ich lokalizacji oraz godzin otwarcia. W związku z tym nie mogą korzystać z internetu ani innych elektronicznych i nieelektronicznych środków na potrzeby komunikacji handlowej. W związku z tymi ograniczeniami Komisja Europejska (KE) pozwała w piątek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).
Katarzyna Nocuń PAP
14.07.2023
Farmacja
Powiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych to następuje wyłącznie w celach informacyjnych oraz przygotowawczych i pozwala właściwemu organowi władzy publicznej jedynie na ogólne poznanie przyczyn i skutków planowanego zwolnienia – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
14.07.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Uchwalona 13 lipca nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przyznaje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa prawo pierwokupu udziałów i akcji spółek dominujących, posiadających udziały lub akcje w spółkach będących właścicielami nieruchomości rolnych. To istotna zmiana, która znacząco wpłynie na praktykę transakcji M&A - pisze dr Jan Stranz radca prawny, senior associate w SMM LEGAL Maciak Mataczyński Czech sp.k.
Jan Stranz
14.07.2023
Spółki Nieruchomości
O losie ustawy wprowadzającej obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zdecyduje Sejm. W nocy z czwartku na piątek Senat opowiedział się bowiem za odrzuceniem nowelizacji, na mocy której e-fakturowanie miało być wymagane od lipca 2024 roku. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska Agnieszka Matłacz
14.07.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Polecenie służbowe, jeżeli nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zakładu pracy i jest w zasadzie z tego punktu widzenia bezcelowe, a jego faktycznym celem jest poniżenie pracownika, może być elementem mobbingu. Jednorazowe działanie może naruszać dobra osobiste pracownika i z tego tytułu może on wystąpić z roszczeniami w stosunku do sprawcy (szczególnie, gdy działanie takie miało miejsce publicznie), jednak nie może zostać uznane za mobbing.
Marek Rotkiewicz
14.07.2023
Prawo pracy
Będzie łatwiejszy obrót prywatną ziemią rolną. Projekt w tej sprawie jest już procedowany w parlamencie. Zdaniem ekspertów proponowane zmiany nie są wystarczające. Rządzący od lat twierdzą, że każdy kłos jest na wagę złota i nie powinno się pozbawiać nieruchomości statusu rolnego. Tymczasem tysiące hektarów ziemi znajduje się w miastach. Wystarczyłoby tylko część z nich przeznaczyć pod budownictwo, by pomóc mieszkaniówce.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.07.2023
Budownictwo Nieruchomości
Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa to dwie odrębne instytucje prawa. NSA wskazał, że w przeciwieństwie do oszustwa podatkowego, nadużycie prawa zakłada realne zaistnienie zdarzeń gospodarczych, ale ukształtowanych w taki sposób, aby umożliwić uzyskanie korzyści podatkowej, która nie byłaby należna w sytuacji ukształtowania tych zdarzeń w sposób właściwy.
Jakub Sitarski
14.07.2023
VAT Doradca podatkowy

Ilu ludzi mieszka w Polsce? Nie wiadomo, i wszyscy na tym tracą

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Pomiar liczby i struktury ludności w Polsce kuleje. Nie wiadomo nawet, czy jest nas 37 czy jednak 39 milionów. Choć na ulicach miast widać, że Polska jest już państwem wielonarodowościowym, statystyka publiczna tego nie oddaje. A liczba ludności ma bezpośredni wpływ na dystrybucję rządowych i unijnych pieniędzy do samorządów lokalnych. Ma przełożenie na około 90 obszarów prawnych, gdzie podejmowane są decyzje administracyjne, budżetowe, wyborcze i inne.
Robert Horbaczewski
14.07.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Przepisy o systemie kaucyjnym, wyższy limit zużycia prądu z zamrożoną ceną dla obywateli, bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65 plus, przepisy zwane "lex knebel' i "lex Kamilek", kontrowersyjne regulacje dotyczące rewitalizacji Odry, zakaz sprzedaży "energetyków" młodzieży, kolejny pakiet ustaw skierowanych do rolników uchwalił Sejm podczas wieczornego głosowania 13 lipca.
Robert Horbaczewski
13.07.2023
Samorząd terytorialny Odpady
Po zamknięciu drogowych polsko-białoruskich przejść granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich nie ulega wątpliwości, że faktyczne ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej była następstwem działań władz publicznych. W takiej sytuacji przedsiębiorcy oczekują wsparcia. Ministerstwo rozwoju odpowiedziało RPO, na co mogą firmy liczyć.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.07.2023
Spółki Małe i średnie firmy Finanse Ukraina