IFRA to międzynarodowa organizacja, która zajmuje się przede wszystkim wyznaczaniem standardów i badaniem bezpieczeństwa substancji zapachowych wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym. Standardy IFRA to szczegółowy dokument, w którym ujmowane są poszczególne składniki zapachowe - chodzi w nich przede wszystkim o to, by zapewnić konsumentom, że są one bezpieczne dla ich zdrowia. Niedawno zakończyły się konsultacje dotyczące implementacji 51. poprawki do standardów - właśnie zostały opublikowane. Zmiany dotyczą łącznie kilkudziesięciu składników. Mają być wprowadzane stopniowo w ciągu najbliższych dwóch lat.
Czytaj w LEX: Wprowadzanie kosmetyków do obrotu: produkcja i zgłoszenie >
Czytaj też: Szykują się kolejne ograniczenia w sprzedaży niektórych kosmetyków >>
Bardziej restrykcyjne zasady ze względu na alergie
Jednym z kryteriów, którymi kieruje się IFRA, jest to, czy dany kosmetyk należy do produktów spłukiwalnych, czy pozostających dłużej na skórze. W przypadku tych drugich standardy często są bardziej restrykcyjne. Wiele zależy również od tego, czy kosmetyk jest przeznaczony do aplikacji na bardziej wrażliwe obszary, takie jak usta czy okolice oczu. IFRA zweryfikowała ponownie 48 składników substancji zapachowych i stwierdziła, że wobec części z nich należy zmienić stężenia dopuszczalne do stosowania. Chodzi m. in. o eugenol i geraniol - organiczne związki chemiczne naśladujące zapach wanilii oraz kojarzące się ze świeżością i pelargoniami. Są one bardzo często wykorzystywane w kompozycjach zapachowych i uznaje się je za potencjalne alergeny. IFRA zadecydowała, że właśnie ze względu na ryzyko wywoływania alergii dopuszczalne stężenia powinny zostać zmniejszone.
Sprawdź w LEX: Czy dostawca powinien dostarczyć do użytkownika karty charakterystyki kosmetyków w języku polskim? >
Wśród substancji ujętych w poprawce dwie z nich mają zostać też całkowicie zakazane - według najnowszych badań stwarzają bowiem ryzyko kancerogenne i mutagenne. Chodzi o 3-Acetyl-2,5-dimethylfuran oraz Mintlactone.
Pełna notyfikacja dotycząca 51. poprawki dostępna jest TUTAJ.
Sprawdź w LEX: Czy firma produkująca kosmetyki powinna posiadać decyzję w zakresie wytwarzania odpadów? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.