KNF chce uregulować korzystanie przez instytucje finansowe z mediów społecznościowych

Rynek i konsument Finanse

Wykorzystywanie mediów społecznościowych w działalności instytucji finansowych, oprócz niewątpliwych korzyści polegających na docieraniu z przekazem informacyjno-marketingowym do szerszego grona odbiorców przy stosunkowo niewielkich nakładach, jest działalnością kreującą również ryzyka prawne i reputacyjne - uważa Komisja Nadzoru Finasowego.

24.08.2021

Prawnicy PAN: Władza narusza obowiązki państwa i nie szanuje godności uchodźców

Prawnicy Administracja publiczna

Z niepokojem obserwujemy naruszenie fundamentalnych praw osób pozostających w dramatycznej sytuacji bezdomności, głodu i zimna pomiędzy terytorium bezpiecznej i zasobnej Polski a terytorium autorytarnej Białorusi - stwierdza w oświadczeniu w sprawie uchodźców przetrzymywanych siłą na granicy polsko-białoruskiej Zespół Poznańskiego Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN.

24.08.2021

Dentons wspiera inwestorów jako partner Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Prawnicy Prawo gospodarcze

Kancelaria Dentons została partnerem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w obszarze doradztwa prawnego i podatkowego. Umowa dotycząca realizacji wspólnych projektów, przewiduje przede wszystkim dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z inwestorami zainteresowanymi lokowaniem inwestycji i rozwojem biznesu na obszarze ŁSSE, w tym m.in. organizację wydarzeń takich jak webinaria i szkolenia.

24.08.2021

Fundacja Helsińska prosi ETPC o zabezpieczenie ws. codzoziemców na polsko-białoruskiej granicy

Administracja publiczna Prawo europejskie

Daniel Witko i Agata Bzdyń - prawnicy współpracujący z Helsińską Fundacją Praw Człowieka skierowali do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wniosek o wydanie środków tymczasowych w sprawie grupy cudzoziemców przetrzymywanych na polsko-białoruskiej granicy. Chodzi o odmowę przyjęcia od nich wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce.

24.08.2021

MS: Komornik ma specjalny status, więc nie wniesie kasacji w swojej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komornk, w przeciwieństwie do przedstawicieli innych zawodów prawniczych, w swej sprawie dyscyplinarnej nie może wnieść kasacji do Sądu Najwyższego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie ograniczenie jest niezrozumiałe i nie znajduje podstaw. Innego zdania jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które wskazuje na status komornika jako funkcjonariusza publicznego.

24.08.2021

Duchowni nie chcą Polskiego Ładu

PIT Polski Ład

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski sygnalizuje rządowi, że – jeśli Polski Ład wejdzie w życie - duchowni stracą finansowo, ponieważ nie będą mogli odliczać od podatku zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jego zdaniem, to niesprawiedliwe. Eksperci zwracają jednak uwagę, że księża i tak są w uprzywilejowanej pozycji i płacą niskie podatki.

24.08.2021

GUS: Od kwietnia do czerwca br. zdalnie pracowało 11 proc. ogółu pracujących

Rynek Prawo pracy

W drugim kwartale 2021 roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 57,6 proc. ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się w porównaniu z I kw. 2021 r. o 0,3 p. proc. W porównaniu z I kwartałem współczynnik aktywności zawodowej dla osób w wieku 15–89 lat zwiększył się wśród kobiet o 0,7 p.proc., a wśród mężczyzn pozostał na tym samym poziomie – podał we wtorek GUS.

24.08.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rozwiązanie problemu tzw. emerytur czerwcowych i skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, którą podpisał Prezydent RP. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, ale z licznymi wyjątkami.

24.08.2021

NIK: System wyceny świadczeń opieki zdrowotnej był nieefektywny

Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła realizację zadań przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie taryfikacji świadczeń oraz sporządzania oceny założeń do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej. System wyceny świadczeń był jednak nieefektywny, proces ich wyceny zbyt długi, a stopień realizacji planów taryfikacji niski.

24.08.2021

Waloryzacja wynagrodzenia nie może być pozorna - potrzebne wytyczne dla zamawiających

Zamówienia publiczne Budownictwo

Zasady waloryzacji wynagrodzenia w kontraktach budowlanych, w związku ze zmianami cen na rynku, są często niekorzystne dla wykonawców. Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD) chcą to zmienić. Apelują do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wypracowanie dobrych praktyk w tym zakresie, a ten nie mówi "nie".

24.08.2021

Mimo wypowiedzi ministra, polskie uczelnie nie tylko dla Polaków

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Polskie uczelnie są dla polskich studentów, to oczywiste. Tak jak polska nauka jest dla Polski, bo jest finansowana przez Polaków - mówił minister Przemysław Czarnek w wywiadzie dla Polskiego Radia. Chodziło o doniesienia prasowe o dużej liczbie zagranicznych studentów, którzy dostali się na poznański uniwersytet. Mimo to resort deklaruje kontynuację programów skierowanych do zagranicznych studentów.

24.08.2021

Samorządy wykazują nadwyżkę, bo nie rozliczyły wydatków

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów poinformowało właśnie, że po pierwszym półroczu nadwyżka finanasowa w samorządach wyniosła 22,4 mld zł, co ma świadczyć o coraz lepszej ich kondycji. Jednak samorządowcy nie podzielają optymistycznej narracji rządu. Przekonują, że nadwyżka zniknie do końca roku, bo rozpoczynają rozliczanie wydatków. A te są coraz wyższe, choćby przez galopujące ceny.

24.08.2021

Rejestry medyczne tak, kosztowna rada – nie

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Niekomercyjne rejestry są obecnie najlepszym miernikiem jakości w ochronie zdrowie – uważa prof. Marian Zembala, były minister zdrowia. Ma być ich więcej za sprawą projektu przygotowanego przez resort zdrowia. Problem w tym, że zdaniem ekspertów zamiast uporządkować obecne regulacje, rządowa propozycja tworzy jedynie nowe, dobrze wynagradzane stanowiska.

24.08.2021

Przedsiębiorca dokona samodonosu do ZUS, a skarbówka ukarze go za błędy

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Wraz z Polskim Ładem w firmach wzrosną obciążenia biurokratyczne. W terminie do 10. każdego miesiąca przedsiębiorcy będą musieli nie tylko opłacić składkę zdrowotną od uzyskanych dochodów, ale i złożyć do ZUS informację o zastosowanych formach opodatkowania oraz dochodzie stanowiącym podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tą wiedzą ZUS podzieli się z Szefem KAS.

24.08.2021

Fiskus walczy z unikaniem opodatkowania, ale często bez podstawy prawnej

Ordynacja Doradca podatkowy

Jeśli skarbówka uzna, że dana transakcja była zawarta tylko w celu uniknięcia zapłaty podatku, może pominąć jej skutki i domagać się daniny i odsetek. W ostatnim czasie urzędnicy coraz częściej korzystają z tego prawa. Problem jednak w tym, że nierzadko klauzulę dotyczącą unikania opodatkowania stosują do rozliczeń za okresy, w których przepisy w tym zakresie jeszcze nie obowiązywały.

24.08.2021

Zmiana przepisów ma utrudnić przekraczanie polskiej granicy

Administracja publiczna

Do Sejmu trafił projekt zmian w dwóch ustawach, który przewiduje, że cudzoziemiec zatrzymany po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, zarządzeniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do powrotu z terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw Schengen. - To będą przepisy sprzeczne z prawem międzynarodowym

23.08.2021

Ustawa regulująca usługi medialne według unijnych zasad podpisana

Rynek i konsument Prawo AI Prawo gospodarcze

Zapewnienie odbiorcom podstawowych informacji dotyczących dostawców platform wideo, zmiany zasad umieszczania reklam w usługach medialnych, wyeliminowanie treści zabronionych oraz zakaz umieszczania treści nawołujących do przemocy - takie m.in zmiany przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii.

23.08.2021

Prezydent podpisał zmiany w opodatkowaniu nieruchomości lotniczych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przewiduje ona zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Dla wielu gmin ten podatek to znacząca pozycja w budżecie. Samorządowcy obawiają się problemów, które zrodziło zwolnienie gruntów pod infrastrukturę kolejową.

23.08.2021

Ustawa o gatunkach inwazyjnych z podpisem prezydenta

Środowisko

Eliminacja lub zminimalizowanie negatywnego wpływu wybranych inwazyjnych gatunków obcych na rodzimą przyrodę, usługi ekosystemowe, gospodarkę oraz ludzkie zdrowie - to cel ustawy o gatunkach obcych, podpisanej właśnie przez prezydenta. Chodzi też o dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie inwazyjnych gatunków obcych.

23.08.2021