RPO: Dodatki motywacyjne w policji i więziennictwie mogą być niesprawiedliwe

Domowe finanse Prawo pracy

Policjanci czy więziennicy obojga płci, którzy mogli spełniać kryteria otrzymania dodatków specjalnych, ze względu na opiekę nad dzieckiem, mogą być pomijani przy ich ustalaniu. Warunki przyznawania dodatków motywacyjnych za 2021 r. mogły stawiać osoby korzystające z uprawnień rodzicielskich w gorszej sytuacji niż pozostałych. A to może naruszać zasady współżycia i sprawiedliwości społecznej oraz konstytucyjną zasadę dobra dziecka - uważa RPO.

07.04.2022

Sądy administracyjne podważają coraz więcej decyzji podatkowych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

W postępowaniach przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi w 2021 roku wystąpiło 4938 radców prawnych, 3336 adwokatów i 798 doradców podatkowych. Przed Izbą Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego wśród pełnomocników zdecydowanie dominują doradcy podatkowi - 41,8 proc. Rośnie liczba wyeliminowanych przez sądy administracyjne decyzji organów administracji.

07.04.2022

NIK: W pandemii w urzędach, zamiast cyfrowych rozwiązań króluje papier

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Zwykłe skrzynki podawcze, a nie narzędzia cyfrowe były w czasie epidemii COVID-19 podstawową formą kontaktu petentów z administracją samorządową w Zachodniopomorskiem. Zaledwie 10 proc. usług świadczono w formie elektronicznej. Urzędnicy z połowy skontrolowanych urzędów korzystali podczas pracy zdalnej z prywatnych komputerów, ale tylko w jednym z nich uregulowano zasady rozliczania związanych z tym kosztów wynika z kontroli NIK.

07.04.2022

MF: Nie wetujemy, Polska za sprawiedliwym i skutecznym opodatkowaniem gigantów cyfrowych

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów zapewnia, że Polska popiera działania na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania. Priorytetem jest także zapewnienie sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych. To reakcja na informacje, że Polska jest przeciwna wprowadzeniu podatku dla gigantów cyfrowych.

07.04.2022

NIK: Zdalne nauczanie bez odpowiedniego nadzoru

Zarządzanie oświatą

Lekcje w okresie nauki zdalnej stały się mało atrakcyjne i męczące, relacje rówieśnicze się pogorszyły, a wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów zostało zmniejszone. Pojawiło się także zjawisko ,,znikających” z systemu oświaty uczniów - podkreśla Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym funkcjonowania urzędów w czasie pandemii.

07.04.2022

Polska pozwana za niewdrożenie korzystnej dla konsumentów dyrektywy

Rynek i konsument Prawo europejskie

Brak pełnej transpozycji do prawa krajowego unijnego kodeksu łączności elektronicznej, w którym są m.in. rozwiązania korzystne dla konsumentów - to powód pozwu przeciwko dziesięciu państwom członkowskim UE, w tym Polsce, do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Państwa miały czas na wdrożenie przepisów unijnych w tej sprawie do 21 grudnia 2020 roku.

07.04.2022

MS przyznaje, że sprawy ukraińskich dzieci mocno dociążą wydziały rodzinne

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości pisze do prezesów sądów, że w najbliższym czasie spodziewa się wzrostu zadań sądów opiekuńczych w niektórych okręgach sądowych, a tym samym większej liczby zadań zlecanych zawodowym kuratorom sądowym wykonującym orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Rekomenduje monitorowanie obciążenia kuratorów, a w razie konieczności przenoszenie ich tam, gdzie rąk do pracy nie wystarcza.

07.04.2022

Za naukę w szkole dla dorosłych Ukrainiec zapłaci sam

Zarządzanie oświatą

Niesamorządowe szkoły dla dorosłych nie dostaną dotacji na uczniów z Ukrainy - taką zmianę wprowadzi nowela specustawy. Ma obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Ustawodawca nie kryje, że ma to na celu oszczędności - uważa, że nie ma co inwestować w osoby, które nie zamierzają pozostać w Polsce.

07.04.2022

Gminy podejmują uchwały o pomocy Ukraińcom, ale czy wojewoda zwróci wydatki?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Część jednostek samorządu terytorialnego ma wątpliwości dotyczące uchwał w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy. Obawiają się, że przyjęcie takiego aktu prawa miejscowego spowoduje, że wojewoda nie będzie chciał refundować poniesionych na ten cel wydatków. Zwłaszcza jeżeli zakres pomocy samorządowej będzie się pokrywał z zakresem przypisanym przez ustawodawcę wojewodzie.

07.04.2022

Zbrodnie wojenne trzeba udowodnić, a dane świadków - zabezpieczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na terenach, z których wycofały się rosyjskie wojska, zaczęto zabezpieczać dowody zbrodni wojennych, w tym te, które mogłyby świadczyć o ludobójstwie. Także w Polsce - bo takimi dowodami mogą być choćby relacje uchodźców wojennych. I powstaje problem - informacje o nich muszą być chronione. Prawnicy analizują, jak to zrobić, by nic nie umknęło, ale też, by nie traumatyzować i nie wystawiać na zagrożenie tych, którzy zbrodniarzom umknęli.

07.04.2022

Apel do premiera - ponowny wybór formy opodatkowania i rozliczania składki zdrowotnej to konieczność

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Kiedy umożliwić podatnikom zmianę formy opodatkowania: w trakcie 2022 roku czy po jego zakończeniu, w rozliczeniu rocznym - to kwestia do dyskusji. Po powiązaniu składki zdrowotnej z formą opodatkowania, taką decyzję trzeba podjąć, i to jak najszybciej – uważają autorzy listu otwartego do premiera w sprawie składki zdrowotnej. Zwłaszcza, że Ministerstwo Finansów zaczyna dopuszczać taką możliwość.

07.04.2022

Obowiązkowe faktury elektroniczne dołożą pracy działom księgowości i rozliczeń

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Komisja Europejska zgodziła się, by wystawianie faktur elektronicznych przez Krajowy System e-Faktur było obligatoryjne dla wszystkich polskich podatników. Pomysły Ministerstwa Finansów doprowadzą jednak do sytuacji, że wiele firm będzie musiało prowadzić podwójne systemy do fakturowania. Problemem jest także to, że w e-fakturach trzeba będzie przekazywać dużo więcej szczegółowych informacji.

07.04.2022

Zbyt niskie stawki adwokackie - prezes NRA pisze do premiera

Wymiar sprawiedliwości

Rażąco niski poziom stawek za pomoc prawną świadczoną z urzędu jest istotny nie tylko z perspektywy adwokatów, których praca wciąż nie jest wynagradzana adekwatnie do poświęconego czasu i nakładu obowiązków, ale przede wszystkim beneficjentów tej pomocy, czyli obywateli będących w trudnej sytuacji materialnej - pisze do premiera Przemysław Rosati, prezes NRA.

06.04.2022

Kierowca podczas tranzytu nie będzie uznawany za delegowanego

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Ministerstwo Infrastruktury chce, by za kierowcę delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie był uznawany m.in. kierowca, który wykonuje przejazd tranzytem. Założenia do projektu ustawy, która ma implementować przepisy unijne, opublikowane zostały właśnie na wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

06.04.2022

Skarga do Komisji Europejskiej za zmniejszenie liczby zajęć z języka niemieckiego

Zarządzanie oświatą

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce złożył do Komisji Europejskiej skargę na działania rządu polskiego. Chodzi o zmniejszenie subwencji oświatowej na zajęcia z języka niemieckiego. Po zmianach wprowadzonych w tym roku przez MEiN mniejszość niemiecka ma prawo do jednej godziny swojego języka, podczas gdy pozostałe mniejszości do trzech.

06.04.2022

Ukraińcy zastrzegą polską kartę bankową w swoim języku

Finanse Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Polski i zakładają konta w polskich bankach, powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i finansów. Już pojawiły się pierwsze informacje o próbach oszustw przybyszów zza wschodniej granicy. Z myślą o nich, banki uruchomiły specjalną infolinię w języku ukraińskim oraz stronę internetową do zastrzegania kart bankowych.

06.04.2022

PIT roczny przy działalności gospodarczej na specjalnym formularzu

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

Prawidłowe rozlicznie zeznania podatkowego zaczyna się od wybrania odpowiedniego formularza PIT. Przedsiębiorcy, rozliczając swoje przychody z działalności za 2021 rok, powinni najpierw zatem sięgnąć po właściwy druk PIT do swojej deklaracji podatkowej. Następnym krokiem będzie przygotowanie informacji o uzyskanych przychodach i poniesionych kosztach z prowadzonej działalności gospodarczej.

06.04.2022

Czarnek: Pensum nauczyciela musi być wyższe

Zarządzanie oświatą

Pensum nauczyciela musi wzrosnąć - uważa minister edukacji Przemysław Czarnek. Ubolewa nad fiaskiem rozmów ze związkowcami w sprawie reformy Karty Nauczyciela. Zapowiada powrót do rozmów ws. awansu zawodowego nauczycieli. - Mogę być ministrem edukacji jeszcze przez miesiąc, przez pół roku, może półtora roku, ale tak czy inaczej bez zmiany pensum, bez zmiany szeroko pojętego statusu zawodowego nauczyciela będzie tylko źle - mówił.

06.04.2022

Pracownicy ZUS walczą o podwyżki - związkowcy piszą do premiera

Administracja publiczna Prawo pracy

Obecne wynagrodzenia w żaden sposób nie są adekwatne do ilości i zakresu wykonywanych przez pracowników ZUS zadań i stopnia ich znaczenia – pisze Związek Zawodowy Pracowników ZUS w piśmie do premiera. Twierdzi, że w ślad ze wzrostem zadań nie idzie wzrost wynagrodzeń pracowników, odpowiednie wyposażenie stanowisk pracy w sprawny sprzęt IT, godne warunki pracy. Rosną tylko wymagania.

06.04.2022

Przyznanie świadczenia 40 zł nie wymaga decyzji administracyjnej, a spór rozstrzygnie sąd powszechny

Samorząd terytorialny Ukraina

W sprawach dotyczących wypłaty świadczenia z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia uciekinierom wojennym z Ukrainy nie wydaje się decyzji administracyjnych, ani nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Sporne sprawy rozstrzygnie sąd powszechny. Takie doprecyzowanie przepisów znalazło się w projekcie nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nad którą pracuje Sejm.

06.04.2022