Z danych z bazy wypoczynku – stan z 26 sierpnia – wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili w te wakacje 32 846 zgłoszeń. Jeszcze 72 zgłoszenia czekają na zatwierdzenie. 338 zgłoszeń przekazano do korekty. Liczba uczestników wypoczynków organizowanego w kraju w formie wyjazdowej wynosi blisko 801,6 tys., na półkoloniach – 473,8 tys., a za granicą – ponad 53,4 tys. Łącznie ponad 1,328 mln uczestników. Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, wypoczynki zgłoszono w Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Chorwacji, Malcie, Bułgarii, Niemczech, Francji, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Węgrzech, Hiszpanii, Cyprze, Grecji, Irlandii i w Albanii.
Czytaj: Organizator kolonii musi zgłosić je do kuratorium>>
Czytaj też: Usługi opieki nad dziećmi i młodzieżą a podatek od towarów i usług >>>
Kuratoria mogą kontrolować miejsca wypoczynku
Organizator w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno-higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid – zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.
W przypadku występowania nieprawidłowości, już na etapie przygotowywania wypoczynku rodzic powinien zwrócić się do organizatora wypoczynku i domagać się ich likwidacji, powołując się na przepisy rozporządzenia. Może również zasięgnąć opinii lub porady kuratora oświaty, a nawet zgłosić konkretne zastrzeżenia. Kurator oświaty, weryfikując zgłoszenie wypoczynku przez organizatora, sprawdza jego poprawność, w tym może zwrócić szczególną uwagę na informacje przekazane przez rodzica. Ponadto każdy rodzic lub zainteresowana osoba może sprawdzić, czy wypoczynek, w którym uczestniczy jego dziecko, został zgłoszony w publicznej bazie, co stanowi gwarancję właściwego zorganizowania wypoczynku.
Również w czasie realizacji wypoczynku każdą ewentualną nieprawidłowość należy zgłaszać do kuratora oświaty właściwego ze względu na lokalizację wypoczynku lub odpowiednio do służb sanitarno-epidemiologicznych, straży pożarnej i do innych służb porządkowych. Nadzór nad wypoczynkiem organizowanym w kraju sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. Nadzór nad organizacją wypoczynku za granicą sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku.(ms/pap)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.