Międzynarodowe organizacje upominają się o prawa prawników w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczanie przez polskie sądy naruszania przez prokuratorów tajemnicy adwokackiej oraz coraz liczniejsze przypadki nękania prawników - to główne uwagi zawarte raporcie Lawyers for Lawyers oraz International Bar Association’s Human Rights Institute (IBAHRI) do Powszechnego Okresowego Przeglądu Polski. Jako przykłady podane są szykany wobec Michała Romanowskiego i Romana Giertycha.

10.06.2022

Parlament Europejski chce zablokowania KPO dla Polski

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wezwanie Rady Europejskiej, by nie zatwierdzała by nie zatwierdzała polskiego Krajowego Planu Odbudowy o wartości 35,4 mld euro - to główne przesłanie przyjętej w czwartek 9 czerwca rezolucji Parlamentu Europejskiego. Zdaniem europarlamentu w Polsce wciąż istnieją naruszenia wartości zapisanych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, w tym zasad praworządności i niezawisłości sądownictwa.

10.06.2022

Międzynarodowa konferencja o wpływie pandemii na wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W jaki sposób stany nadzwyczajne, w tym takie jak pandemia, mogą wpływać na funkcjonowanie prawa karnego i procesu wymierzania sprawiedliwości, jak ustawodawca może wykorzystywać je do realizacji zupełnie innych celów - to jeden z wielu tematów, o którym dyskutowano podczas konferencji „Wpływ pandemii Covid-19 na wymiar sprawiedliwości. Studium przypadku i sugerowane rozwiązania".

10.06.2022

Senat proponuje wyższe wynagrodzenia obrońców z urzędu

Prawnicy

Senat przyjął w czwartek 9 czerwca br. projekt nowelizacji, który zakłada zwiększenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu. Zgodnie z projektem stawki za takie usługi mają być w praktyce nie niższe niż stawki dla pełnomocników z wyboru. Projekt jako senacka inicjatywa legislacyjna trafi teraz do Sejmu.

10.06.2022

Kompetencje sądów w ręce przedsiębiorcy - referendarze krytycznie o zmianach w Prawie o notariacie

Wymiar sprawiedliwości

Naruszenie zasad bezstronności i sprawiedliwości wynikających z Konstytucji, a przede wszystkim przekazanie zadań wynikających z ochrony prawnej świadczonej przez państwo - za pośrednictwem sądu, prywatnej korporacji prawniczej - tak w skrócie projekt zmian w Prawie o notariacie, zakładający możliwość dokonywania wpisów do ksiąg wieczystych przez notariuszy ocenia Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA.

10.06.2022

Agencja zbierze dane o zarobkach lekarzy, ale nie wiadomo, czy wszystkich

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wrócił spór o obowiązek raportowania o wysokości wynagrodzeń personelu medycznego. Rządowa agencja, zgodnie ze znowelizowaną przez Sejm ustawą, ma zbierać szczegółowe informacje o wynagrodzeniach pracowników ochrony zdrowia. Senat natomiast chce wyłączenia danych o zarobkach osób świadczących usługi na podstawie umowy cywilno-prawnej i podwykonawców.

10.06.2022

Dwa lata rząd pracuje nad przepisami o pracy zdalnej, a pracodawcom daje dwa tygodnie na wdrożenie

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Tylko 14 dni będą mieli pracodawcy na dostosowanie organizacji pracy zdalnej w swoich zakładach do nowych zasad, jakie określone zostaną w Kodeksie pracy. To za mało, zwłaszcza że nawet uzgodnienie jej wykonywania między pracownikiem a pracodawcą będzie wymagało od tego drugiego dodatkowych działań, np. ustalenia zasad wypłaty ekwiwalentu czy zwrotu kosztów. A to będzie tylko jedna z dużych zmian, jakie w wakacyjnym okresie będą musieli wdrażać.

10.06.2022

E-formalności nie zmniejszą biurokracji w budownictwie, bo problemem nie jest papier

Budownictwo Nowe technologie

Jeszcze w wakacje powinna pojawić się możliwość prowadzenia e-dziennika budowy, bo w czwartek Sejm uchwalił przepisy w tej sprawie. To kolejny już etap cyfryzacji formalności budowlanych. Ale zdaniem inwestorów i prawników cyfryzacja tylko ładnie wygląda w mediach, w praktyce póki co się nie sprawdza. Trzeba poprawić przepisy i doposażyć urzędy w dobre komputery.

10.06.2022

Nowy przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, został nowym przewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych. Dotychczas profesor był wiceprzewodniczącym Rady. W głosowaniu dostał jednogłośne poparcie.

09.06.2022

Senat odrzucił ustawę ws. przeniesienia CPK do polityki regionalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senat w czwartek odrzucił nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która przewiduje włączenie do działu rozwój regionalny spraw związanych z przygotowaniem i realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz inwestycji towarzyszących. Teraz ustawa trafi z powrotem do Sejmu.

09.06.2022

Senat poparł ustawę o 14. emeryturze

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o czternastej emeryturze. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Według ustawy otrzyma ją ok. 9 mln emerytów i rencistów. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczy ok. 11,4 mld zł. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

09.06.2022

Sejm uchwalił zmiany w finansowaniu budownictwa socjalnego i komunalnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Sejm przyjął zmiany w zakresie poprawy mechanizmu finansowania programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Celem nowelizacji jest m.in. przyspieszenie realizacji inwestycji przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Do rządowego projektu posłowie dodali kilka poprawek.

09.06.2022

Sejm za wykorzystaniem skrytki pocztowej w postępowaniu administracyjnym

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Dopuszczenie możliwości doręczania pism na adres skrytki pocztowej w postępowaniu przed sądami administracyjnymi przewiduje nowelizacja, którą w czwartek przyjął Sejm. To realizacja projektu senackiego - senatorowie uzasadniali, że niejednokrotnie korzystanie ze skrytki pocztowej jest dla adresata wygodniejsze.

09.06.2022

Czarnek: Od września podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Zmiany w systemie awansu zawodowego nauczycieli mają pomóc w przyciągnięciu młodych ludzi do wykonywania tego zawodu - zagwarantować ma to wzrost wynagrodzeń na początku kariery. Wiąże się to z likwidacją stopnia nauczyciela kontraktowego, nauczyciel na starcie ma - jak wylicza Ministerstwo Edukacji i Nauki - zarabiać o 15 proc. więcej.

09.06.2022

Posłowie PiS wycofują się z próby zaostrzenia kar za nieumyślne spowodowanie śmierci

Wymiar sprawiedliwości

Batalia o podwyższenie kar za nieumyślne spowodowanie śmierci trwa już od 2019 r. MS konsekwentnie z pomysłem wraca, uzasadniając to tym, że obecny wymiar kary - 5 lat pozbawienia wolności jest za niski. Lekarze z kolei niezmiennie boją się, że po takiej zmianie łatwiej będą trafić za kratki za błędy medyczne. Teraz sami posłowie PiS zgłosili poprawkę wycofującą to zaostrzenie.

09.06.2022

Do 15 czerwca będzie wiadomo, ilu uczniów będzie zdawać ukraińską maturę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do 15 czerwca strona ukraińska przedstawi nam dane dotyczące liczby uczniów, którzy chcą przystąpić do matury ukraińskiej oraz miejsc, gdzie chcieliby przystąpić do egzaminów - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na początku maja MEiN szacowało, że do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów.

09.06.2022

Lex Czarnek 2.0 nowy i tylko z drobnymi modyfikacjami

Zarządzanie oświatą

Skrócony będzie termin na ewentualną reakcję ze strony kuratora oświaty, ale w pozostałym zakresie tam zmian szczególnych nie ma - mówi o nowej wersji projektu zmian w Prawie oświatowym minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pytany o weto prezydenckie zapewnia, że nie chodziło o treść projektu, a o czas, w którym był procedowany.

09.06.2022

UE: Jest porozumienie w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie z Radą UE w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek giełdowych. Projekt zakłada, że od końca czerwca 2026 roku w radach nadzorczych będzie zasiadało co najmniej 40 proc. kobiet. Osiągnięcie porozumienia zajęło 10 lat. Komisja Europejska przedstawiła propozycję już w 2012 roku, a Parlament przyjął swoje stanowisko rok później.

09.06.2022

Pracujący rencista w tym roku straci na uldze podatkowej. W przyszłym ma być lepiej

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład

Ministerstwo Finansów przyznaje, że naprawia błąd związany z liczeniem ulgi podatkowej dla pracujących rencistów, jednak problem ten będzie rozwiązany nie w tym roku, a dopiero w przyszłym. Rok 2022 pracujący renciści skończą pod kreską w związku ze zmianą przepisów wprowadzonych przez Polski Ład.

09.06.2022