Przyjęty przez Radę Ministrów we wtorek 25 października projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym ma w znacznej części proekologiczny charakter. Wspiera bowiem producentów energii odnawialnej i nabywców aut przyjaznych środowisku.
Według projektu, do końca 2029 roku ma być wydłużone zwolnienie z akcyzy dla samochodów osobowych hybrydowych o pojemności silnika spalinowego do 2000 cm sześc. Według obowiązującego dziś art. 163a ustawy, zwolnienie to obowiązuje tylko do końca 2022 r.
Produkcja prądu bez biurokracji
Na zmianach mają też zyskać mali producenci energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, u których urządzenia generujące prąd maja moc nieprzekraczającą jednego megawata. Takie podmioty nie będą musiały wykazywać w deklaracjach podatkowych ilości energii elektrycznej (i tak zwolnionej od akcyzy), zużytej przez nich do produkcji prądu.
Dziś z takiego wyłączenia korzystają osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Po zmianie z obowiązku deklarowania ilości zwolnionej energii będą wyłączeni także podatnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz jednostki samorządu terytorialnego.
Zupełnie inny rodzaj uproszczenia zaproponowano dla małych producentów napojów alkoholowych. Nie będą oni musieli uzyskiwać certyfikatów małego producenta w przypadku produkcji krajowej. Jedynie w przypadku planowanej dostawy do innych państw członkowskich UE, aby móc skorzystać na terenie tych państw z obniżonej stawki, konieczne będzie wystąpienie z wnioskiem o taki certyfikat.
Wśród innych zmian istotne jest też wydłużenie terminu na prowadzenie ewidencji i innej dokumentacji dotyczącej wyrobów akcyzowych w postaci papierowej – do 31 stycznia 2024 r. Rozwiązanie to ma zapewnić podatnikom czas na właściwe przygotowanie się do prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej.
Według komunikatu Rady Ministrów o obradach, do przepisów o akcyzie dodano też przepisy o VAT, dotyczące kas fiskalnych. Wydłużony zostanie termin na zakup kas fiskalnych starego typu. Rozwiązanie to ma zwiększyć dostępność kas na rynku dla podatników.
Zgodnie z uzasadnieniem większość przepisów projektowanej ustawy miałaby wejść w życie od początku 2023 r., część w innych terminach.
Sprawdź również książkę: Ustawa o podatku akcyzowym. Komentarz >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.