Zamiast księcia kot w worku – luka w prawie szkodliwa dla zwierząt i ich właścicieli

Środowisko Prawo cywilne

W polskich przepisach wciąż nie ma definicji rasowego psa i kota – miała ją wprowadzić tzw. piątka dla zwierząt, ale ta część przepadła przez protesty wobec propozycji budzących większe kontrowersje. Brak przepisów to gratka dla oszustów oraz wątpliwej jakości hodowli. Cierpią więc na tym i ludzie, i zwierzęta. Jednak strat poniesionych na skutek oszustwa można dochodzić na gruncie prawa cywilnego.

18.06.2022

E-recepta do reformy – są pierwsze zmiany korzystne dla pacjentów

Pacjent Farmacja

Na e-receptach pojawiły się informacje, które pomogą osobom przewlekle chorym pilnować terminów, do których powinny wykupić pierwsze opakowanie leku. Farmaceuci uważają, że jest to dobra, ale tylko techniczna, zmiana. Podkreślają, że system wydawania leków jest nadal zbyt skomplikowany i postulują zmiany. Za największy problem uważają recepty wystawiane na rok.

18.06.2022

KPO dla Polski zatwierdzony przez państwa członkowskie UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły w piątek polski Krajowy Plan Odbudowy. Oznacza to możliwość przystąpienia do realizacji projektów finansowanych z tych funduszy. Komisja Europejska konsekwentnie zastrzega jednak, że KPO zakłada wdrożenie reformy sądownictwa do końca czerwca i dopiero to otworzy w lipcu drogę do wniosku o pieniądze.

17.06.2022

Obowiązkowe faktury ustrukturyzowane przesunięte na 1 stycznia 2024 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. W tym terminie zapowiedziały również wprowadzenie obowiązkowych faktur elektronicznych inne kraje UE: Niemcy, Belgia, Francja, Dania. Pisze o tym Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

17.06.2022

Towarzystwa ubezpieczeniowe od dziś z dostępem do CEPiK

Administracja publiczna

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą od 17 czerwca br. uzależniać wysokość stawki ubezpieczeniowej m.in. od liczby punktów karnych, jaką posiada ubezpieczający. Zmiany są efektem znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym, którego przepisy w większości weszły w życie z początkiem roku.

17.06.2022

Inspekcja weterynaryjna chce więcej wiedzieć o psie spod Kijowa i kocie z Doniecka

Administracja publiczna Ukraina

Inspekcja weterynaryjna od 1 lipca będzie miała większy nadzór nad przemieszczaniem zwierząt domowych. Ma bliżej współpracować ze służbą celną, aby pozyskiwać informacje o przemieszczanych gatunkach i państwach, z których są przywożone zwierzęta. Dziś nikt nie wie, jaka liczba zwierząt domowych została przewieziona do Polski w związku z wojną na Ukrainie.

17.06.2022

Lokalne centra zdrowia mogą już kompleksowo organizować opiekę medyczną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Związek Powiatów Polskich w ramach projektowanej przez rząd reformy szpitali proponuje wprowadzenie Powiatowego Systemu Ochrony Zdrowia ze szpitalem w roli lokalnego centrum zdrowia. Tyle że jak zauważają eksperci, niektóre z proponowanych rozwiązań już są, np. szpitale mogą oferować i koordynować podstawową opiekę zdrowotną. I są już w kraju przykłady stosowania takich rozwiązań.

17.06.2022

Test niezawisłości nie zawsze zweryfikuje status sędziego, ale orzekanie spowolni

Wymiar sprawiedliwości

Procedura testowa sędziów w znowelizowanej ustawie o Sądzie Najwyższym zmierza do jednego: aby nie badać kwestii powołania sędziego. Czyli to, co w orzecznictwie trybunałów europejskich zostało wytknięte jako sedno naruszenia praworządności, teraz w ustawie o SN i sądach powszechnych wyłączono z badania. W efekcie obywatel będzie czekać dłużej na orzeczenie, bez pewności, że sąd jest bezstronny.

17.06.2022

Adwokaci i radcy kuratorami skrzywdzonych dzieci, ale system wciąż szwankuje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Brak szkoleń, brak wiedzy, brak czasu i umiejętności miękkich, zbyt niskie stawki - to główne bolączki instytucji kuratora dla dziecka pokrzywdzonego przestępstwem. Zgodnie z przepisami, jest on powoływany w szczególnie trudnych sprawach, np. gdy dochodzi do wykorzystywania seksualnego czy przemocy ze strony jednego z rodziców. Prawnicy podkreślają, że konieczne są zmiany.

17.06.2022

Piraci drogowi zapłacą więcej za polisy ubezpieczeniowe

Drogi Transport Ubezpieczenia

Od 17 czerwca 2022 roku zakłady ubezpieczeń będą mogły uwzględniać mandaty i punkty karne przy ustalaniu składek za komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dla osób nagminnie popełniających wykroczenia drogowe to zła wiadomość, natomiast kierowcy jeżdżący przepisowo mogą zyskać na nowych przepisach.

17.06.2022

System oceny uczelni ma być prostszy

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki zapowiedział zmiany w zasadach oceny uczelni, a także zmiany w punktowaniu publikacji w czasopismach naukowych. Sposób oceny uczelni jest bardziej skomplikowany niż sposób oceny skoków narciarskich, dlatego zdecydowanie go uprościmy – mówił. Podkreślił, że nad zmianami pracuje zespół profesorów z całej Polski.

17.06.2022

Za dwa lata zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Pierwszy etap reformy systemu orzekania o niepełnosprawności ma wiązać się z tylko z uprawnieniami wynikającymi z ustawy o rehabilitacji i ma zacząć obowiązywać od 2024 roku. Do istniejących trzech stopni niepełnosprawności - lekki, umiarkowany i znaczny, resort rodziny chce dodać trzy stopnie, które będą określały stopnie trudności w samodzielnym funkcjonowaniu.

17.06.2022

Rośnie grupa pracowników chronionych, firmy będą miały problem

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Od 1 sierpnia pracodawcy nie będą mogli zatrudniać pracowników wychowujących dzieci do lat 8, bez ich zgody, w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, czy wysyłać w delegacje. Zdaniem prawników, projektowane zmiany w Kodeksie pracy zwiększą grupę pracowników chronionych, a to może rodzić problemy z organizacją pracy. Firmy nie będą miały szansy przygotować się do zmian, bo przepisy mają wejść w życie w środku wakacji.

17.06.2022

Polskie startupy medyczne zwiększają przychody. Za ich usługi płacą podmioty lecznicze

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Najwięcej startupów medycznych działa w województwach: mazowieckim (42), wielkopolskim (19), małopolskim (14), dolnośląskim i lubelskim (po 13). Najczęściej tworzą nowoczesne rozwiązana dla kardiologii i onkologii. Najtrudniej idzie im promocja i sprzedaż, najbardziej potrzebują platformy umożliwiającej współpracę z instytucjami i partnerami biznesowymi, ale mimo to z roku na rok zwiększają przychody.

16.06.2022

Rząd chce walczyć z oszustami internetowymi rękami telekomów

Nowe technologie

Operatorzy telekomunikacyjny będą mieli obowiązek blokować smsy oraz połączenia głosowe pochodzące od oszustów internetowych podszywających się pod inne osoby lub instytucje w celu wyłudzenia danych lub pieniędzy. Ponadto dostawcy poczty elektronicznej muszą wdrożyć konkretne mechanizmy bezpieczeństwa. Za łamanie tych obowiązków będą wysokie kary.

16.06.2022

Nowe prawo pogrzebowe zmieni zasady zatrudniania w branży funeralnej

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Stali, a do tego odpowiednio przygotowani pracownicy zastąpić mają w dużej mierze tych „dorywczych”, którzy wynajmowani są dziś przez firmy pogrzebowe – takie m.in. zmiany w zatrudnieniu w przedsiębiorstwach funeralnych przewiduje nowelizacja Prawa Pogrzebowego. Branża funeralna czeka na nowelizację ustawy, która pozwoli jej na lepsze i bardziej profesjonalne działanie.

16.06.2022

Cena transakcyjna nieruchomości w operacie szacunkowym jest ceną netto

Nieruchomości

Przepisy nie rozstrzygają jednoznacznie, czy określając ceny transakcyjne w obrocie nieruchomościami należy odnieść się do ich wartości netto, czy brutto. Przyjęcie cen netto pozwala na porównanie wartości kształtujących się w najbardziej zbliżonych do siebie warunkach, przy uwzględnieniu obrotu nieruchomościami.

16.06.2022

Im szybciej tym lepiej - prawnicy mediacji powinni uczyć się i na studiach

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Prawnik, który na studiach poznaje tajniki mediacji, inaczej podchodzi do sporów niż ten, który z taką tematyką się nie zetknął. Co więcej, niezależnie od tego, czy będzie mediatorem, wchodząc do zawodu adwokata lub radcy jest bardziej otwarty na współpracę i pozasądowe rozwiązania. Tak uważa wielu prawników i coraz głośniej jest o możliwości uzyskania w czasie aplikacji tytułu mediatora.

16.06.2022

Nie za każde odwołanie lotu będzie odszkodowanie

Prawo europejskie Transport

Jeżeli lotnisko, na którym miała mieć miejsce przesiadka, znajduje się w kraju członkowskim UE, a port wylotu i przylotu są poza terenem Unii Europejskiej, to pasażer nie może ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot. Takie wnioski płyną z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który niedawno zapadł w tej sprawie.

16.06.2022

Program „Za życiem" - kto i jak może skorzystać

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Program "Za życiem" nie ogranicza się do jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych. Pozwala też skorzystać z opieki wytchnieniowej, czy pierwszeństwa w dostępie do specjalistów. Aby skorzystać z uprawnień na mocy ustawy i programu, konieczne jest zaświadczenie od lekarza, które potwierdzi ciężką i nieodwracalną niepełnosprawność lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.

16.06.2022