Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla - UOKiK oskarża

Rynek i konsument Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex. Chce sprawdzić, czy spółka faktycznie narzucała swoim partnerom handlowym ceny, po których odsprzedawali oni węgiel. W efekcie dystrybutorzy współpracujący z Atex nie mogli sprzedawać konsumentom opału taniej niż po określonych z góry cenach.

22.12.2022

Choinka i prezenty dla klientów mogą być kosztem podatkowym

Ordynacja CIT Rachunkowość

Świąteczny wystrój firmy nie musi spełniać przesłanki reprezentacji. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne. Po spełnieniu pewnych warunków odliczyć można także wydatki na upominki dla kontrahentów.

22.12.2022

Szefowie SN i NSA skarżą do Trybunału Konstytucyjnego wynagrodzenia sędziowskie w 2023 r.

Prawnicy

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę okołobudżetową na 2023 rok. Podobny ruch wykonał Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Jacek Chlebny. Według tych skarg przepisy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji budżetu na rok 2023 są sprzeczne z konstytucyjnym zapewnieniem sędziom wynagrodzenia odpowiadającym ich godności.

22.12.2022

Towar z wadą - kiedy przedsiębiorca musi przyjąć zwrot od klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument

W praktyce obrotu zagadnienie zwrotu towaru jest jednym z najczęściej spotykanych. Problem ten ma więc bardzo duże, praktyczne znaczenie zarówno dla sprzedawców, jak i kupujących. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, kto jest klientem – a więc czy jest nim konsument, czy też przedsiębiorca – oraz w jaki sposób dokonano zakupów.

22.12.2022

RPO wspiera skargę konstytucyjną w sprawie delegowania sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Swobodne i niczym nieograniczone delegowanie sędziów do orzekania w sądach wyższej instancji narusza m.in. wyłączne konstytucyjne kompetencje Prezydenta RP do powoływania sędziów - uważa rzecznik praw obywatelskich, który przyłączył się do skargi konstytucyjnej obywatela. Podważa on możliwość orzekania przez sędziego sądu rejonowego w sądzie wyższej instancji na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości.

22.12.2022

Minimalny podatek dochodowy według europejskiej dyrektywy od 2024 roku

CIT Podatki międzynarodowe

Nowa unijna dyrektywa przewiduje globalny podatek minimalny do zapłaty przez wielkie międzynarodowe koncerny. Może się zdarzyć, że nawet jeśli taka korporacja będzie miała swoją spółkę zależną w Polsce, to nową daninę zainkasuje inne państwo. Eksperci twierdzą: dyrektywa w dzisiejszym kształcie zniechęci wielkie koncerny do inwestycji w Polsce i Europie Środkowej.

22.12.2022

Są już pierwsze nakazy zapłaty w sprawie wynagrodzeń sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Wydane zostały już pierwsze nakazy zapłaty w postępowaniach upominawczych dotyczących wynagrodzeń sędziów - na razie w 2022 r. W jednym z takich rozstrzygnięć sąd nakazał wypłacenie sędziemu prawie 12 tys. zł brutto tytułem waloryzacji wynagrodzenia wraz z odsetkami. Pozwy sędziów to odpowiedź na kolejną ustawę okołobudżetową, w której ustanowiono podstawę wyliczania ich wynagrodzeń z pominięciem Prawa o ustroju sądów powszechnych.

22.12.2022

Spisy nie wystarczą, samorządy chcą wiedzieć, ilu rzeczywiście mają mieszkańców

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo

Zdaniem samorządów należy opracować nowe regulacje dotyczące ewidencji ludności, bo mają one wpływ na wiele dziedzin funkcjonowania gmin i miast. Choć istnieje obowiązek meldunkowy, to za jego niedopełnienie nie ma żadnej sankcji. Podatek od mieszkańca może trafić nie tam, gdzie on faktycznie mieszka, ale gdzie jest zameldowany, lub odwrotnie.

22.12.2022

Szpitale mają dostać od 1 stycznia podwyżkę ryczałtu, którą... już mają

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że od 1 stycznia 2023 r. wycena punktu w ryczałcie wzrośnie aż o 15 proc. do poziomu 1,62 zł. Jednak taka stawka już obowiązuje od sierpnia tego roku w części szpitali, a resort informując o podwyżce uwzględnił średnią wycenę z roku. – To liczenie w kółko tych samych pieniędzy – komentują eksperci.

22.12.2022

Pracowniku, sprawdź, ile zapłaciłeś składki zdrowotnej - zwątpisz

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

O tym, jak niesprawiedliwa jest nowa składka zdrowotna, wiedzą, póki co, głównie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Już wkrótce przekonają się o tym boleśnie, w rocznym PIT, także osoby zatrudnione na umowach o pracę. Sprawdziliśmy, o ile więcej zapłaciły fiskusowi i ZUS w 2022 roku. Zdaniem prawników, opodatkowana będzie nawet bieda, bo podatek zdrowotny uiścili też ci z minimalnym wynagrodzeniem - to u nich, w skali roku, ponad jedna pensja.

22.12.2022

Organizacje konsumenckie będą mogły wszczynać pozwy zbiorowe

Rynek i konsument

Opublikowany właśnie przez Rządowe Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji społecznych projekt ustawy przewiduje, że organizacje konsumenckie będą mogły wytaczać powództwa na rzecz grupy konsumentów przeciwko przedsiębiorcom stosującym nieuczciwe praktyki. Rejestr upoważnionych podmiotów ma prowadzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

21.12.2022

Polacy doświadczają znamion mobbingu. Aż 40 proc. przyznaje, że zetknęło się z różnymi formami przemocy

Prawo pracy

W ostatnim półroczu aż 40 proc. pracowników doświadczyło w miejscu pracy sytuacji o charakterze mobbingowym – wynika z najnowszego badania, jakie przeprowadzili badacze z UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl. Najczęściej dochodzi do krzyków, przekleństw i wyzwisk. Dość powszechne jest też przydzielanie bezsensownych zadań, a także obmawianie i rozsiewanie plotek.

21.12.2022

RPO nie będzie podmiotem przyjmującym zgłoszenia zewnętrzne – rolę tę ma pełnić PIP

Prawo pracy Prawo europejskie

Jest najnowsza wersja projektu ustawy o sygnalistach. Ustawa ma zapewnić ochronę osobom zgłaszającym lub ujawniającym publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. I nie tylko pracownikom, ale - co postulowano - także funkcjonariuszom służb mundurowych i żołnierzom zawodowym. Zrezygnowano z RPO jako podmiotu właściwego do zgłoszeń zewnętrznych na rzecz PIP.

21.12.2022

UOKiK sprawdza oznaczanie reklam w popularnych serwisach

Rynek i konsument Nowe technologie Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy treści reklamowe na internetowych serwisach opiniotwórczych i ich profilach w portalach społecznościowych są prawidłowo oznaczane. Postawił zarzuty Ringier Axel Springer Polska i firmie Wirtualna Polska Media, które mogą ponieść karę w wysokości do 10 proc. obrotu. Prowadzi także postępowania wyjaśniające w sprawie Agory i Grupy Interia.pl.

21.12.2022

Rząd przyjął przepisy zakazujące sprzedaży plastikowych kubków i talerzy

Środowisko Rynek i konsument Prawo europejskie

Rząd przyjął 20 grudnia br. projekt wprowadzający do polskiego prawa unijny zakaz używania jednorazowych plastikowych sztućców i naczyń. Polska miała implementować dyrektywę do 3 lipca 2021 r. Do tej pory tego nie zrobiła. W praktyce oznacza to, że wciąż wolno w Polsce sprzedawać plastikowe kubki i plastikowe talerze, choć w większości unijnych państw jest to zakazane.

21.12.2022

Będzie abolicja dla Polaków walczących w Ukrainie

Prawo karne Ukraina

Wyłączenie odpowiedzialności karnej za udział obywateli polskich w wojnie po stronie Ukrainy bez wymaganej zgody przewiduje projekt ustawy. Skierowany do prac legislacyjnych projekt popierany jest przez posłów większości klubów reprezentowanych w Sejmie. - Przyjęcie przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy nie rodzi odpowiedzialności - napisano w projekcie.

21.12.2022

Skala Barthel nie będzie decydować o opiece dla pacjentów z AIDS

Pacjent Opieka zdrowotna

Skala Barthel nie będzie już podstawą do przyjmowania do zakładów opiekuńczych osób chorych na AIDS, gdyż jest ona nieadekwatna do oceny ich stanu zdrowia i wsparcia, którego potrzebują. Wypisywanie pacjentów wyłącznie w oparciu o punktację powoduje często znaczne pogorszenie się ich stanu zdrowia. Zmianę zakłada projekt nowelizacji przepisów zaproponowany przez resort zdrowia.

21.12.2022

Unijne fundusze także na działania operacyjno-rozpoznawcze policji i straży granicznej

Prawo karne Policja

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przewiduje również utworzenie nowego funduszu operacyjnego dla Policji i Straży Granicznej. Zasilające go środki mają pochodzić m.in. z Unii Europejskiej, a celem jest np. zwalczanie przestępczości zorganizowanej, w tym handlu ludźmi i przemytu.

21.12.2022

Podwójny rocznik - prawo do nauki, to nie prawo do nauki w wymarzonej szkole

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Kandydat ma gwarancję nauki w szkole publicznej, ale nie ma gwarancji, że dostanie się do wybranej szkoły lub wybranego typu szkoły. Absolwenci szkoły podstawowej w postępowaniu rekrutacyjnym mają równe, przejrzyste i możliwe do spełnienia warunki. Obowiązujące przepisy nie dyskryminują żadnego kandydata - tłumaczy wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, odpowiadając na pytanie o podwójny rocznik uczniów biorących udział w rekrutacji do szkół średnich.

21.12.2022