Polska Organizacja Biometanu odniosła się w swoim stanowisku do projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, którego projektodawcą jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizacja podkreśla, że Polska ma duży potencjał w zakresie produkcji biometanu, ponieważ w kraju funkcjonuje 146 biogazowni rolniczych - żadna z nich nie wytwarza jednak obecnie odnawialnego gazu, m. in. ze względu na brak rozwiązań ustawowych. Dlatego projekt jest niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku. Jednak aby rozwiązania zaczęły funkcjonować w praktyce, konieczne jest wprowadzenie kilku dodatkowych usprawnień dla potencjalnych inwestorów.
Sprawdź w LEX: Jakie działania winien podjąć starosta w związku z przekazywanymi przez WIOŚ skargami na uciążliwość odorową biogazowni rolniczej? >
Czytaj też:
Wytwarzanie biometanu z szansą na regulację - opublikowano projekt ustawy >>
Inwestycje w biogazownie łatwiejsze, ale z limitami >>
Proces inwestycyjno - budowlany musi odbywać się szybciej i sprawniej
Jednym z ważniejszych postulatów, na który wskazuje POB, jest wprowadzenie ułatwień na poszczególnych etapach procesu inwestycyjno - budowlanego instalacji biometanowych. Chodzi m. in. o decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenia na budowę i na użytkowanie. Zdaniem POB, powinny być one traktowane jako inwestycje celu publicznego.
- Uważamy, że zdecydowanie trzeba odejść od postulatów legislacyjnych umożliwiających budowę instalacji biometanowych wyłącznie w ramach zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wdrożenie takiej regulacji w praktyce drastycznie wstrzyma rozwój projektów biometanowych. Brakuje nam również ułatwień w procedurze środowiskowej.” – podkreśla w stanowisku Michał Tarka, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Biometanu.
Sprawdź w LEX: Czy biogazownie o mocy 0,5 MW wymagają decyzji środowiskowej? >
Cena promocyjna: 86.7 zł
|Cena regularna: 289 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 202.3 zł
Jednym z postulatów jest również zwolnienie z obowiązku uzyskiwania decyzji środowiskowych instalacji umożliwiających wytwarzanie do 10 mln m3 biometanu rocznie. POB proponuje też wyeliminowanie ograniczeń związanych z wykorzystaniem gruntów rolnych w ramach inwestycji w instalacje biometanowe. Umożliwiłoby to dodatkowo rozwój obszarów wiejskich.
Czytaj w LEX: Energetyka a współczesna rzeczywistość gospodarcza, społeczna, geopolityczna >>>
Sprawdź w LEX: Jaka jest różnica pomiędzy biogazownią a biogazownią rolniczą? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.