Gdy określone świadczenia (m.in. usługi bezpłatnego ładowania pojazdów z napędem elektrycznym przez czas nie dłuższy niż 30 minut) są z założenia bezpłatne dla wszystkich klientów, a nie jednostkowym przypadkiem stosowanym w stosunku do indywidualnego podmiotu, to wówczas nie powstaje przychód z nieodpłatnego świadczenia. Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny i zdarzenie przyszłe oraz wskazane regulacje prawne, stwierdzić należy, że po stronie klientów nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a firma udostępniająca ładowanie nie jest zobowiązana do wystawienia informacji PIT-11. Do takiego wniosku doszedł dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji nr 0113-KDIPT2-3.4011.117.2023.1.MS.

 

Nieodpłatne świadczenie to nie zawsze przychód do opodatkowania

Zdaniem Błażeja Materny, konsultanta, w zespole doradztwa podatkowego w Grant Thornton, dyrektor KIS słusznie stwierdził, że bezpłatne skorzystanie z ładowarki do samochodów elektrycznych, należącej do przedsiębiorcy prowadzącego stację ładowania, nie zawsze wiąże się z powstaniem po stronie korzystającego przychodu w PIT.

Organ podatkowy, powołując się na wyrok TK z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), który wskazuje na przesłanki powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń u pracowników, wywiódł, że jeśli opisane wyżej świadczenie jest kierowane do nieokreślonego kręgu osób, wówczas korzystający w ogóle nie osiąga przychodu. Nie jest wtedy spełniona przesłanka, zgodnie z którą osiągnięta korzyść (brak wydatku) powinna być wymierna i przypisana indywidualnie konkretnej osobie (jest ona dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Zobacz również: Nieodpłatne świadczenia pracownicze – raz z podatkiem, raz bez >>

- Argumentacja ta jest słuszna, gdyż trudno przypisać komuś oszczędności w wydatkach, jeśli określone świadczenie jest dostępne na rynku bezpłatnie. Stanowisko dyrektora KIS nie powinno więc dziwić, tym bardziej, że argument o ogólnej dostępności danego świadczenia był już wcześniej powoływany – komentuje Błażej Materna.

Czytaj w LEX: Pojęcie nieodpłatnych świadczeń u pracowników – refleksje po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r. (K 7/13) >

Przykładowo w interpretacji z 7 grudnia 2017 r., nr 0112-KDIL3-2.4011.295.2017.2), fiskus stwierdził, że nie powstaje przychód u uczestników akcji promocyjnej w związku z możliwością zakupu towaru za cenę niższą od rynkowej (np. za 1 zł), jeśli krąg uczestników takiej akcji jest potencjalnie nieograniczony. Jak podkreśla Błażej Materna, nie jest spełniona także inny wskazany przez TK warunek przesądzający o uzyskaniu przechodu. Chodzi tu o przesłankę zakładającą, że świadczenie zostało spełnione w interesie korzystającego. Z interpretacji wynika bowiem jasno, że bezpłatna usługa leży głównie w interesie przedsiębiorcy, który uzyskuje przychód z wyświetlania reklam w trakcie procesu ładowania.

 

Nowość
PIT. Komentarz 2023
-10%
Nowość

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

Cena promocyjna: 179.1 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 19.9 zł


Ładowanie samochodu a przychód w PIT – ważne stanowisko skarbówki

- Interpretacja dyrektora KIS to bardzo ważne rozstrzygnięcie dla branży. Rozwój elektromobilności wymaga wprowadzania zachęt motywujących konsumentów do przesiadania się do samochodów elektrycznych i ponoszenia wyższych kosztów związanych z ich zakupem. Jedną z nich jest możliwość bezpłatnego ładowania pojazdów elektrycznych. Do tej pory brakowało rozstrzygnięcia czy korzystanie z tego rodzaju usług skutkuje powstaniem przychodu podatkowego po stronie właścicieli samochodów elektrycznych – zauważa z kolei Piotr Prokocki, radca prawny, doradca podatkowy, szef praktyki podatkowej w kancelarii Penteris.

Teraz dyrektor KIS jednoznacznie stwierdził, że korzystanie z usług bezpłatnego ładowania pojazdów elektrycznych nie powoduje powstania przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia, o ile usługi te są z założenia bezpłatne dla wszystkich klientów.

Czytaj w LEX: Podatek z tytułu nieodpłatnych świadczeń dla pracowników do zwrotu - analiza wyroku TK z dnia 8 lipca 2014 r., K 7/13 krok po kroku >

Jak podkreśla Piotr Prokocki, na szczególną uwagę zasługuje uzasadnienie prawne zaprezentowane przez dyrektora KIS. Chodzi o to, że w przypadku skorzystania z usługi bezpłatnego ładowania samochodu elektrycznego można zazwyczaj ustalić, kto jest usługobiorcą i jaka jest wartość zrealizowanej na jego rzecz usługi. Tak było również w stanie faktycznym będącym przedmiotem interpretacji. Twierdzenia o braku powstania przychodu podatkowego nie można zatem uzasadnić brakiem możliwości ustalenia, jaka jest wartość przysporzenia po stronie konkretnych beneficjentów (argument podnoszony m.in. przy uzasadnianiu braku przychodu podatkowego po stronie uczestników imprez firmowych). Zdaniem dyrektora KIS, decydującym argumentem jest jednak nieograniczone grono potencjalnych beneficjentów. O braku powstania przychodu podatkowego przesądza fakt, że świadczenie oferowane jest bezpłatnie dla wszystkich klientów.

Sprawdź w LEX: Czy nieodpłatne użyczenie samochodu zleceniobiorcy generuje u niego dodatkowy przychód ze zlecenia? >

Piotr Prokocki ocenia, że interpretacja dyrektora KIS może znaleźć szerokie zastosowanie. - Analizowana sprawa dotyczyła wprawdzie usług bezpłatnego ładowania pojazdów przez czas nie dłuższy niż 30 minut. Uzasadnienie zaprezentowane przez dyrektora KIS ma jednak na tyle uniwersalny charakter, iż mogłoby również znaleźć zastosowanie dla usług, w przypadku których nie występuje tego rodzaju ograniczenie czasowe – przewiduje Piotr Prokocki.