Zabójstwo w szkole - trwa śledztwo, rozpoczyna się debata o bezpieczeństwie

Prawo karne Szkoła i uczeń

W piątek przed południem w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi na warszawskim Wawrze jeden z uczniów zabił nożem kolegę. Sprawę badają policja i prokuratura. Rzecznik praw dziecka i władze samorządowe mówią o potrzebie przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa.

10.05.2019

Do 13 maja można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wybory

Wyborcy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności mogą zgłosić potrzebę głosowania korespondencyjnego. Z badań wynika, że byłaby to również popularna forma dla pozostałych wyborców – mimo że najchętniej głosujemy osobiście, 65 proc. wyborców chciałaby mieć także możliwość oddania głosu korespondencyjnie.

10.05.2019

Diagności: Wyrażamy sprzeciw wobec nierównego traktowania zawodów medycznych

Opieka zdrowotna Farmacja

Nie istnieją prawne przeszkody, by przeznaczyć bezpośrednio pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla diagnostów laboratoryjnych – podkreśla w stanowisku Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. I wyraża oburzenie wypowiedziami ministra zdrowia, że zawód diagnosty laboratoryjnego nie jest uregulowany prawnie, bo zdaniem KRDL wprowadza to w błąd opinię publiczną.

10.05.2019

MRPiPS: Przywrócenie wieku emerytalnego nie spowodowało załamania się FUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Koszty związane z przywróceniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn nie spowodowały pogorszenia dobrej sytuacji finansowej FUS. Nie było konieczności uruchomienia 2 mld zł w 2017 r. i 10,8 mld zł w 2018 r. z zaplanowanej dotacji z budżetu państwa - czytamy w informacji o skutkach obowiązywania ustawy.

10.05.2019

Do Sejmu trafi nowelizacja ustawy o społecznej inspekcji pracy

Prawo pracy

Nałożenie na inspektora pracy obowiązku zgody pracownika na pozyskanie informacji lub dokumentów zawierających jego dane osobowe - takie rozwiązania zakłada senacka propozycja zmian w ustawie o społecznej inspekcji pracy. Ma ona dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 kwietnia 2018 r.

10.05.2019

Do TSUE po ochronę praw podstawowych

Kiedy 15 lat temu Polska wstępowała do Unii Europejskiej, Karta Praw Podstawowych już istniała. Już wtedy bowiem było jasne, że europejskiej wspólnocie nie wystarczy ogólna deklaracja o znaczeniu praw podstawowych jednostki - mówił rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar, otwierając konferencję poświęconą znaczeniu Karty dla polskiego systemu prawnego.

10.05.2019

Pięć pokoleń na rynku pracy to wyzwanie dla menedżera

HR

Zarządzanie wiekiem i zarządzanie multigeneracyjne - to niezwykle aktualne wyzwania w organizacjach, które nabierają coraz większego znaczenia. Na rynku pracy mamy już pięć pokoleń, dlatego wiedza o tym, jak budować zespoły multigeneracyjne i nimi zarządzać jest niezbędna każdemu menedżerowi.

10.05.2019

Związkowcy pracowników sądów i prokuratury apelują do premiera w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości

Związkowcy pytają premiera Mateusza Morawieckiego o losy projektu ustawy o modernizacji prokuratury i opracowywaną ustawę o pracownikach wymiaru sprawiedliwości. Chcą też wiedzieć, czy rząd planuje w budżecie na 2020 r. środki na podwyższenie ich płac. Apelują o jego osobiste zaangażowanie w rozwiązanie problemu.

10.05.2019

Aplikacja przypomni o przeglądzie auta i końcu ubezpieczenia

Rynek i konsument Administracja publiczna

Przypominanie o zbliżającym się terminie badania technicznego i zbliżającym się końcu ubezpieczenia OC - o takie funkcje wzbogaciła się aplikacja mObywatel, która zawiera m.in. dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

10.05.2019

MS przyznaje: duża rotacja, mało chętnych do pracy w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Rozwiązaniem ma być zatrudnienie emerytów lub rencistów, którzy wcześniej pracowali w sądach lub prokuraturach. Resort przypomina dyrektorom sądów o takiej możliwości i uzasadnia, że plusem jest doświadczenie tych osób, które może też wpłynąć na poprawę jakości i sprawności prowadzonych postępowań.

10.05.2019

NIK: Urzędy słabo chronią dane obywateli

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dane gromadzone i przetwarzane w bazach i systemach komputerowych urzędów gmin i miast, a także w starostwach są słabo chronione - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że niestety urzędnicy nie przywiązują dostatecznej wagi do tego aby zapewnić ich bezpieczeństwo.

10.05.2019

Zarządzanie ryzykiem prawnym - firmy nie zawsze stawiają na prawników

Prawnicy

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej wdrażają programy compliance. Zwykle chronią one w firmach relacje z kontrahentami, finanse i dane osobowe, natomiast brakuje ich m.in. w przeciwdziałaniu mobbingowi czy ochronie własności intelektualnej. To zadania chętnie powierzane specjalnym działom, choć... niekoniecznie prawnym.

10.05.2019

E-zwolnienia ułatwiają kontrole chorujących pracowników

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Elektroniczne zwolnienia, wprowadzone m.in. w Polsce, na Litwie i we Włoszech, dają instytucjom, w tym ZUS, większe możliwości kontrolowania absencji w pracy. Na Litwie okazało, że 80 proc. wezwanych przed komisję chorych "nagle zdrowiało". W Polsce ocena opinii publicznej na temat kontroli zwolnień jest coraz bardziej przychylna - uważa prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

10.05.2019

Mamy coraz więcej "głodowych emerytur"

Pomoc społeczna Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Gwałtownie rośnie liczba osób pozbawionych prawa do najniższego świadczenia emerytalnego - w marcu br. to już 234 tysiące. Eksperci przewidują, że będzie ich dużo więcej - do 2030 roku - nawet 700 tysięcy. Emerytów pobierających kwoty niższe, niż minimalne, jest już znacznie więcej, niż tych z najniższą emeryturą.

10.05.2019

Pacjent sprawdzi, jak leczy dany szpital

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce uruchomić w czerwcu portal, w którym będzie można sprawdzić jak leczy dany szpital - dowiedziało się Prawo.pl. To będzie rewolucja, bo po raz pierwszy zostaną upublicznione informacje dotyczące powikłań do jakich dochodzi np. po zabiegach usuwania zaćmy. Pacjenci sprawdzą też np. ile operacji różnych nowotworów wykonuje dany szpital i porównają je z wynikami innych placówek.

10.05.2019

Wypłaty za strajk mogą się skończyć odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rozbieżne interpretacje prawa w sprawie wypłat wynagrodzeń dla nauczycieli za strajk powodują, że samorządy i dyrektorzy szkół muszą sami zdecydować, jak rozwiązać ten problem. Korporacje samorządowe próbują pomóc. Mimo, że samorząd ma swobodę działania w granicach prawa, jego samodzielność finansowa jest niedookreślona.

10.05.2019

Zmiany w ordynacji podatkowej rok później

Ordynacja

Zmieniona ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., a nie od 1 stycznia przyszłego roku - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. - Dzięki temu zainteresowane podmioty będą miały odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian - tłumaczy resort.

09.05.2019

Narodowa Strategia Onkologiczna bez poprawek Senatu

Opieka zdrowotna

Senat przyjął bez poprawek ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. Zakłada ona kompleksowe i długookresowe zmiany w onkologii, które mają obniżyć zachorowalność na choroby nowotworowe i zmniejszyć umieralność z powodu tych chorób oraz poprawić jakości życia chorych.

09.05.2019