Pence, który brał udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej powiedział, że Stany Zjednoczone "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych, "które utrudniły wymianę handlową".

 
Podatek VAT w branży TSL
-90%

Paweł Barnik, Konrad Bartuzel

Sprawdź  

Cena promocyjna: 15.9 zł

|

Cena regularna: 159 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 31.8 zł


Premier: czekamy na propozycję Brukseli i OECD

Premier Morawiecki pytany o to powiedział,  że rząd "czeka na rozwiązania zaproponowane przez Brukselę i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). "

- Planujemy wdrożyć taki podatek, który będzie zgodny z zasadami Unii Europejskiej, a jednocześnie z regułami OECD - zapowiedział. Dodał, że jest "determinacja, gotowość, żeby podatek cyfrowy stanowił np. źródło własne w ramach Unii Europejskiej". 

 - My wtedy przekażemy do budżetu naszą część, którą UE uzgodni na zharmonizowanym poziomie ogólnoeuropejskim- dodał. 

Prace? Poziom polityczno-wdrożeniowy 

Premier nie sprecyzował czy prace nad tą kwestią już się zaczęły, powiedział jedynie, że Ministerstwo Finansów prowadzi "prace analityczne w bardzo wielu obszarach". 

Czytaj: Polski podatek cyfrowy pod znakiem zapytania>>

- Ale prace na poziomie, że tak powiem, polityczno-wdrożeniowym zostały niejako scedowane na tym etapie na poziom UE. My dopingujemy, żeby jednolite zasady podatku cyfrowego zostały jak najszybciej wypracowane i wdrożymy takie, jakie będą obowiązywały w Unii Europejskiej - zapewnił. 

Biuro prasowe resortu informowało w lipcu, że Ministerstwo Finansów prowadziło prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych, a punktem wyjścia do przygotowania projektu ustawy stanowił projekt dyrektywy dotyczącej podatku od usług cyfrowych, zaproponowanej przez Komisję Europejską w marcu 2018 r.