Darmowe leki dla kobiet w ciąży w 2019 r.

Pacjent Opieka zdrowotna

Ginekolog i lekarz rodzinny będą mogli przepisać bezpłatne leki kobietom w ciąży. Są już przygotowane założenia do ustawy, która miałaby wprowadzić program "Ciąża plus". Ciężarne darmowe leki mają zacząć otrzymywać w 2019 r. Zarezerwowano na ten cel 20 milionów złotych.

18.12.2018

Będą nowe prawa dla ciężarnych, ale dostęp do znieczulenia się nie poprawi

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie nowy standard opieki okołoporodowej. Jednak nie poprawi on dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego. A obecnie są województwa, w których prawo kobiet do łagodzenia bólu istnieje tylko na papierze. W Zachodniopomorskiem w 2017 r. znieczulenie otrzymało tylko 28 kobiet na blisko 16 tysięcy porodów, w 2018 r. z takiej metody łagodzenia bólu skorzystały tylko dwie rodzące!

18.12.2018

Nowa lista leków refundowanych jeszcze się zmienia

Farmacja

W środę ministerstwo zdrowia opublikowało jeden projekt listy leków refundowanych na 2019 r., później go usunięto i w piątek opublikowano kolejny. W tej drugiej wersji pojawiło się 46 nowych leków, w tym 14 produkowanych przez jedną z firm z Polski.

17.12.2018

Apteki prawie gotowe do realizacji e-recept, ale gorzej z ich wystawianiem

Opieka zdrowotna

Ponad 70 procent aptek jest już w stanie zrealizować elektroniczną receptę. Jednak placówek, które teraz ją wystawią jest jak na lekarstwo - zaledwie 31 w całej Polsce. Lecznice mają czas do końca 2019 r. na to, by się do tego przygotować. To dla nich duże koszty.

17.12.2018

Kilkuset ratowników medycznych z nielegalnymi certyfikatami zawodowymi

Zawody medyczne

Policja zatrzymała ratowników medycznych Pogotowia Ratunkowego w Augustowie. Mieli organizować fikcyjne szkolenia i brać na nie dotacje unijne w wysokości blisko miliona złotych. Są podejrzani o wyłudzenie certyfikatów zawodowych. Mogło je otrzymać nawet kilkuset ratowników w całej Polsce.

14.12.2018

Obietnice ministra, czyli sześć dni urlopu szkoleniowego dla pielęgniarek

Zawody medyczne

Pielęgniarki i położne mają mieć sześciodniowy płatny urlop na udział w szkoleniach i dokształcanie się. To jedna z wielu obietnic, które padły w lipcu br. w porozumieniu podpisanym między ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i samorządem oraz związkami zawodowymi pielęgniarek i położnych. Jednak nie wszystkie zapisy porozumienia udało się zrealizować.

14.12.2018

Pilotaż sieci onkologicznej nie został zablokowany

Opieka zdrowotna

Nic nie dała próba posłów opozycji dotycząca rezygnacji z pilotażu krajowej sieci onkologicznej w dwóch województwach. Pomysł został negatywnie w czwartek zaopiniowany przez sejmową komisję zdrowia.

13.12.2018

Nowe przepisy zmuszą szpitale do skanowania leków

Opieka zdrowotna Farmacja

Do 9 lutego 2019 r. przedsiębiorcy mają czas na to, by na opakowaniach leków umieścić niepowtarzalny identyfikator oraz zabezpieczyć opakowania przed otwarciem. Tyle samo czasu mają szpitalne apteki na to, by kupić skanery i zatrudnić dodatkowy personel. Szefowie lecznic przyznają, że mają problem z dostosowaniem swoich systemów informatycznych

13.12.2018

Pilotaż w onkologii rusza, ale budzi wiele kontrowersji

Finansowanie zdrowia

Eksperci i pacjenci chcą zaniechania prac nad projektem pilotażu sieci onkologicznej. Według nich jego założenia i cele są niejasne i wcale to nie poprawi sytuacji pacjentów. Duże kontrowersje budzi m.in. wybór dwóch szpitali, w których pilotaż ma ruszyć od stycznia 2019 r. oraz to, że projekt będą testować jego autorzy.

12.12.2018

Rząd zdecydował - szef Agencji Badań Medycznych zarobi 26 tys. złotych

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych, po korektach wprowadzonych przez resort zdrowia na skutek konsultacji społecznych, został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Nowa wersja zakłada m.in. obniżenie wynagrodzenia prezesa z 47 tys. do 26 tys. zł, ale także pojawił się zapis, że pieniądze z NFZ mają być przeznaczone tylko na badania kliniczne niekomercyjne.

11.12.2018

Położne także karane za błędy medyczne

Opieka zdrowotna

Już nie tylko lekarze są winni błędów medycznych. Rośnie liczba ukaranych pielęgniarek i położnych, zazwyczaj za pomyłki przy porodach. To nie przypadek, powikłania okołoporodowe stanowią znaczny odsetek błędów medycznych.

11.12.2018

Prezes ZUS: Już prawie wszystkie zwolnienia elektroniczne

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Prawie 100 proc. jest wystawianych w formie elektronicznej. System działa sprawnie, a początkowe spowolnienia mogły występować na łączach – powiedziała w niedzielę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

09.12.2018

Raport o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży trafił do premiera

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Dziecka przekazał premierowi raport Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC pt. „Child and Adolescent Mental Health in Europe” oraz oficjalne oświadczenie członków ENOC w tej sprawie. Raport zawiera analizę bieżącej sytuacji w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży w Europie oraz wskazuje na najważniejsze problemy.

07.12.2018

Czech: Mniej niż 10 leków zagrożonych dostępem od stycznia

Farmacja

- Żadnych leków nie zabraknie od 1 stycznia. Mamy zrobioną listę leków, które nie mają swoich odpowiedników i firmy nie złożyły wniosku na przedłużenie refundacji, ale takich leków jest kilka, mniej niż dziesięć – podkreśla Marcin Czech, wiceminister zdrowia i dodaje, że w tej chwili kontaktują się z konsultantami krajowymi, czy można je zastąpić innymi lekami.

07.12.2018

Problemy z e-zwolnieniami: Pacjenci bez zasiłków chorobowych

Opieka zdrowotna

Coraz więcej niepokojących informacji o problemach z obowiązkowym wdrażaniem e-zwolnień dociera do lekarzy rodzinnych. Pojawiają się też sygnały, że niektórzy pracodawcy traktują papierowe zwolnienie pracownika wyłącznie jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy, a nie jako podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego.

07.12.2018

Minister chce zmusić rezydentów do dyżurów w oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w szkoleniu specjalizacyjnym. Proponuje, by rezydenci po trzecim roku interny, pediatrii i chirurgii mogli dyżurować w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Zdaniem samorządu lekarskiego, to furtka do "łatania" braków kadrowych i ryzyko dla pacjentów.

07.12.2018