Sejm rozpoczął prace nad projektem o Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

Dziewięcioosobowa podkomisja sejmowa zajmie się projektem ustawy o powołaniu Agencji Badań Medycznych. W czwartek w komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu i zapadła decyzja o skierowaniu go do dalszych prac.

18.01.2019

Pięciokrotny wzrost zachorowań na odrę w 2018 roku

Opieka zdrowotna

W 2018 roku zanotowano w Polsce 339 przypadków odry, podczas gdy w 2017 r. były 63 zachorowania na tę chorobę - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

16.01.2019

Sądy cywilne przyznają odszkodowania za mobbing w szpitalach

Zawody medyczne

W służbie zdrowia mobbing jest dość powszechnym zjawiskiem. Kłopot w tym, że zarówno wielu mobbujących jak i mobbowanych pracuje na kontraktach i zamiast odszkodowania za mobbing mogą dochodzić rekompensaty za naruszenie dóbr osobistych. Problemem jest także to, że w szpitalach wciąż nie ma komisji antymobbingowych.

15.01.2019

Szpitale masowo likwidują łóżka

Finansowanie zdrowia

Tylko w siedmiu województwach szpitale zgłosiły już redukcję ponad 1200 łóżek. Najwięcej miejsc zniknie na oddziałach położnictwa i ginekologii, pediatrii oraz na internie. Eksperci podkreślają, że większość z nich nie była wykorzystywana. Dodają też, że wiele powiatów stanie w tym roku przed dylematem czy utrzymywać nierentowny szpital i pokrywać jego długi, czy go zamknąć.

14.01.2019

Nieczytelna dokumentacja nie pomaga w procesie o błąd medyczny

Opieka zdrowotna

Dokumentacja medyczna, jako dowód w procesie, ma kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia postępowania sądowego, zwłaszcza w sprawach o błędy medyczne czy zakażenia szpitalne. Mimo przepisów, które mówią o tym, że wpis w dokumentacji powinien być czytelny, często trudno odszyfrować zapiski lekarza - twierdzi adwokat Maciej Konarowski

12.01.2019

Pracodawcy chcą ujawnienia nazw podmiotów wywożących leki z Polski

Farmacja

Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Organizacje zrzeszające pracodawców wskazują, że od lat starają się o udostępnienie wykazu podmiotów, które nielegalnie wywożą za granice leki zagrożone dostępnością, ale bezskutecznie.

11.01.2019

Farmaceuta przejrzy leki, poda szczepionkę i przedłuży receptę

Farmacja

Farmaceuta ma przejrzeć jakie leki przyjmuje pacjent i sprawdzić czy nie wchodzą one w niebezpieczne interakcje, ale będzie mógł także podawać szczepionki i kontynuować receptę na wybrane leki – takie zmiany w zawodzie farmaceuty ma przynieść nowelizacja ustawy.

10.01.2019

Błąd medyczny - pierwsza skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego

Opieka zdrowotna

Sąd apelacyjny uznał, że tylko śmierć członka rodziny narusza dobra osobiste jego najbliższych i oddalił powództwo o zadośćuczynienie na rzecz żony i syna mężczyzny, który był źle diagnozowany i leczony. W ocenie Prokuratora Generalnego ten wyrok to naruszenie praw człowieka. Skierował w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.

10.01.2019

Profilaktyczna mastektomia - podpisane rozporządzenie

Opieka zdrowotna

Profilaktyczna mastektomia została zakwalifikowana jako świadczenie gwarantowane. Przewidziana będzie u pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi.

09.01.2019

Po 20 maja będzie problem ze sprzedażą papierosów

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Z unijnej dyrektywy tytoniowej wynika, że po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Problem polega na tym, że nadal w Polsce nie ma przepisów, które pozwalają na uruchomienie takiego systemu. Dla naszej gospodarki to fatalna informacja: Polska to największy producent gotowych wyrobów tytoniowych w Europie.

09.01.2019

MZ: Ustalamy, jakie organy będą kontrolować gabinety dentystyczne w związku z dyrektywą o rtęci

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia podaje, że wspólnie z Ministerstwem Środowiska prowadzą prace mające na celu zdiagnozowanie możliwości podziału zadań dla organów administracji wynikających z obowiązku instalowania separatorów amagamatu w gabinetach stomatologicznych. Mają one określić jakie organy będą odpowiedzialne za kontrolę i sankcje wobec podmiotów ujętych w rozrządzeniu.

09.01.2019

NIK: Przegrywamy walkę z nielegalnym wywozem leków za granicę

Farmacja

Brak odpowiedniej liczby kontroli, nienakładanie kar mimo stwierdzonych nieprawidłowości, brak monitorowania obrotu lekami to najważniejsze ustalenia NIK, która zbadała rynek farmaceutyczny w Polsce. Mimo zmiany przepisów, nadal rośnie lista leków ratujących życie, których nie można kupić w polskich aptekach, bo są wywożone zagranicę.

09.01.2019

Głuchoniemy nie będzie musiał przebywać w szpitalu psychiatrycznym

Pacjent Opieka zdrowotna

Po interwencji Rzecznika Praw Pacjenta głuchoniemy pacjent niepełnosprawny intelektualnie w stopniu znacznym został w grudniu ubiegłego roku zwolniony przez sąd z przymusowego pobytu w szpitalu. Wcześniej skierował ją tam także sąd rejonowy. Sprawę skierował dom pomocy społecznej (DPS), w którym pacjent przebywał.

08.01.2019

Plan Walki z Rakiem ma powstać do września 2019 r.

Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Dokument zakłada stworzenie spójnego programu walki z rakiem. Minister Zdrowia ma przedstawić go rządowi do końca września 2019 r. Sprawa jest pilna, bo każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 z tego powodu umiera.

08.01.2019

Zamiast lekarza, zbada nas pielęgniarka

Zawody medyczne

Pielęgniarki mogą już wypisywać recepty i wystawiać zlecenia na wyroby medyczne. W pierwszym kwartale tego roku mają jednak zyskać nowe uprawnienie - poradę pielęgniarską - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Pielęgniarka będzie mogła przyjąć pacjenta, zbadać go, czy skierować na badania laboratoryjne. Narodowy Fundusz Zdrowia osobno zapłaci za taką wizytę.

08.01.2019

Już prawie wszyscy lekarze wystawiają e-zwolnienia

Opieka zdrowotna

W całym kraju ponad 99 proc. lekarzy wystawia elektroniczne zwolnienia – poinformowała w poniedziałek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Jej zdaniem lekarze docenili korzyści, jakie niesie elektronizacja i zauważyli, że ich obowiązki uległy dzięki temu ograniczeniu.

07.01.2019

Prostszy dostęp do wyrobów medycznych

Opieka zdrowotna

Pacjenci, którym przysługują wyroby medyczne - m.in. aparaty słuchowe czy pompy insulinowe - będą mogli potwierdzić uprawnienia do korzystania z refundacji przez internet - w oddziale NFZ. Dotychczas taka weryfikacja dokonywana była się aż trzykrotnie - przez lekarza, urzędnika Funduszu i w aptece lub sklepie.

05.01.2019